Προς το περιεχόμενο

άγραφοι οικογενειακοί κανόνες


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(και έχω πολύ μεγάλο κύκλο)κανένα παιδί που να είναι τόσο σκληραγωγημένο σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του όπως ήταν η δικιά μου γενιά.Αντίθετα βλέπω ακόμα και στις ηλικίες των 15 ο δικός μου θέλει έξι χρόνια να φτάσει ως εκεί μαλθακότητα και πάλι μαλθακότητα.Αλλά για να τελειώνουμε επιτέλους δεν διαφωνώ σε τίποτα άλλο από ότι γράφεις,σήμερα φυσικά και είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να μεγαλώνεις ένα παιδί σύμφωνα με αυτά που λες εσύ,απλά είναι αστείο να με κάνεις να νιώσω ότι και οι γονείς μου και οι γονείς των άλλων παιδιών στην επαρχία ότι είχαν άλλο τρόπο και άλλη αντίληψη εναλλακτική στην διαπαιδαγώγηση από αυτήν που παρέθεσα εγώ.Εδώ έδερνε ο δάσκαλος το παιδί σχολείο και αντί να τον πιάσουν από τον λαιμό, μερικοί ακραίοι του έλεγαν μόνο τα κόκαλα γερά δάσκαλε.Δηλαδή το ξύλο του το επέτρεπαν για αυτό και φάγαμε και κάμποσο και από αυτόν.Τεσπα οι εποχές ήταν άλλες οι άνθρωποι ήταν αμόρφωτοι έτσι μάθαν και αυτοί από τους δικούς τους γονείς το ίδιο εφάρμοζαν και αυτοί.μη έχοντας καν την δυνατότητα να ακούσουν, ή να μάθουν κάποιο άλλο τρόπο.Αλλά επιτέλους δεν έβγαζαν ούτε κοπρόσκυλα ούτε αλήτες.Σήμερα αντίθετα βγαίνουν χειρότερα τσοχλάνια που καταστρέφουν την ξένη περιουσία καίνε και βανδαλίζουν για πλάκα πλακώνονται στα γήπεδα και άλλα τέτοια ωραία.

 

Τα ίδια πάνω κάτω έλεγε ο πατέρας σου  για σένα και την υπόλοιπη κοινωνία όταν ήσουν 9 χρονών.

Απλώς δεν μπορούμε να δεχτούμε τις αλλαγές και μας αρέσει να εξωραΐζουμε περιόδους και ομάδες που είμασταν μέλη τους.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα ενώ λίγο παραπάνω  ο ίδος παραδέχεσαι ότι η προηγούμενη γενιά δεν ειχε τα απαραίτητα εργαλεία-γνώσεις ώστε να αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα και κατέφευγε στην βία πχ.

 

Το τελευταίο εδικά που γράφεις είναι άκρως προσβλητικό για μια γενιά ανθρώπων που  είδε τον κόσμο της να καταρρέει ολοκληρωτικά με μηδαμινή προοπτική(στην Ελλάδα) χωρίς να ευθύνεται πουθενά.

Δεν νομίζω πως έχει γίνει πλήρως αντιληπτό, γιατί η κρίση δεν έπληξε όλους το ίδιο,ότι η 7ετη ύφεση  που βιώνουμε μπορεί να συγκριθεί μόνο με περιόδους πολέμων. Κάποιοι ισοπεδώθηκαν ολοκληρωτικά.Οικογένειες διαλύθηκαν ή φυτοζωούν μέσα στην ανέχεια.Δεν θα επηρρεάζοταν οι νέοι,όταν οι μισές οικογένειες μαλώνουν όλη την μέρα?

Και προφανώς δεν είναι όλοι μπαχαλάκηδες κ τσογλάνια όπως προσπαθούν να πείσουν κάποιοι.

Για να κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου ,δεν είναι φυσιολογικό κάποιοι να αντιδράσουν ,έστω επί δικαίων κ αδίκων?Τι θέλετε να γίνουν τίποτα "μαμόθρεφτα"....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aντι να παραπονιουνται που δεν γινεται στο σπιτι η στο σχολειο σωστη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση (γιατι δεν εχουν τι να πουν οι ψευτοπουριτανοι ) θυμουνται με γλυκια νοσταλγια τις μπατσες που εφαγαν  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει...κανείς εδώ μέσα δεν είναι υπέρ της κακοποίησης των παιδιών!!!μην τρελαθούμε...αλλά σας παρακαλώ μη φτάνουμε στο άλλο άκρο!!μια ξυλιά στον πισινό δεν είναι κακοποίηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά; Το ακραίο είναι να μην θεωρούμε το ξύλο, κακοποίηση. Είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι, το ξύλο ισούται με βία και η βία ισούται με κακοποίηση είτε γίνεται περιοδικά, είτε περιστασιακά είτε συνεχώς. Τι να κάνουμε τώρα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μια βλέπεις ότι καμία μορφή βίας δεν είναι αποδεκτή σε ευπαθείς ομάδες, από την άλλη αναρωτιέσαι γιατί οι εργαζόμενοι έχουν μείνει στην απέξω (ψυχολογική/λεκτική βία από ανωτέρους, που μάλιστα την δικαιολογούμε με τα ποσοστά ανεργίας)... θα μας πάρει άλλα 100 χρόνια φαίνεται να κάνουμε κι αυτό το βήμα προόδου σαν ανθρωπότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια πάνω κάτω έλεγε ο πατέρας σου  για σένα και την υπόλοιπη κοινωνία όταν ήσουν 9 χρονών.

Απλώς δεν μπορούμε να δεχτούμε τις αλλαγές και μας αρέσει να εξωραΐζουμε περιόδους και ομάδες που είμασταν μέλη τους.

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα ενώ λίγο παραπάνω  ο ίδος παραδέχεσαι ότι η προηγούμενη γενιά δεν ειχε τα απαραίτητα εργαλεία-γνώσεις ώστε να αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα και κατέφευγε στην βία πχ.

 

Το τελευταίο εδικά που γράφεις είναι άκρως προσβλητικό για μια γενιά ανθρώπων που  είδε τον κόσμο της να καταρρέει ολοκληρωτικά με μηδαμινή προοπτική(στην Ελλάδα) χωρίς να ευθύνεται πουθενά.

Δεν νομίζω πως έχει γίνει πλήρως αντιληπτό, γιατί η κρίση δεν έπληξε όλους το ίδιο,ότι η 7ετη ύφεση  που βιώνουμε μπορεί να συγκριθεί μόνο με περιόδους πολέμων. Κάποιοι ισοπεδώθηκαν ολοκληρωτικά.Οικογένειες διαλύθηκαν ή φυτοζωούν μέσα στην ανέχεια.Δεν θα επηρρεάζοταν οι νέοι,όταν οι μισές οικογένειες μαλώνουν όλη την μέρα?

Και προφανώς δεν είναι όλοι μπαχαλάκηδες κ τσογλάνια όπως προσπαθούν να πείσουν κάποιοι.

Για να κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου ,δεν είναι φυσιολογικό κάποιοι να αντιδράσουν ,έστω επί δικαίων κ αδίκων?Τι θέλετε να γίνουν τίποτα "μαμόθρεφτα"....

Αν νομίζεις ότι σήμερα υπάρχει κρίση δε έχεις ιδέα τι βίωσε αυτός ο τόπος γενικά.Και όχι η σημερινοί τραμπούκοι δεν δικαιολογούνται με τίποτα.Ακούω συχνά στα χωριά από άτομα της προηγούμενης γενιάς από την δικιά μου ότι τους έλεγαν ότι δεν κάνει να φάτε μετά το ηλιοβασίλεμα γιατί θα πεθάνει ο πατέρα σας,σαν δικαιολογία γιατί πραγματικά υπήρχε ανθρωπιστική κρίση σαν επακόλουθο του εμφυλίου και της κατοχής που προηγήθηκε.Ωστόσο δεν έσπασαν ούτε βιτρίνες ούτε έκαιγαν αυτοκίνητα ούτε πλακωνόντουσαν στα γήπεδα.Αυτά μάλιστα άρχισαν σε εποχές ευμάρειας περίπου στις αρχές του 90 και μετά.Τεσπα το point μου ήταν ότι ακόμα και με άγαρμπες μορφές διαπαιδαγώγησης(από δασκάλους και γονείς) λόγου της τεράστιας έλλειψης μόρφωσης τα παιδιά έβγαιναν μια χαρά.Πουθενά δεν υποστήριξα ότι πρέπει να συνεχιστεί κατά κάποιο τρόπο αυτό το φαινόμενο σήμερα σε καμία περίπτωση.Είναι αυτό σαφές η θα κάνουμε αναλύσεις επί αναλύσεων για πράγματα τα οποία σήμερα είναι αυτονόητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει...κανείς εδώ μέσα δεν είναι υπέρ της κακοποίησης των παιδιών!!!μην τρελαθούμε...αλλά σας παρακαλώ μη φτάνουμε στο άλλο άκρο!!μια ξυλιά στον πισινό δεν είναι κακοποίηση!

κακοποιηση ειναι λεκτικη σωματικη κτλπ..οτιδηποτε ειτε σε μεγαλο βαθμο ειτε σε μικρο καλειται κακοποιηση... απο κει και περα στον πισινο οχι δεν ειναι... αλλα για μενα ενας γωνιος καλειται ζωο απο μενα οταν σηκωνει το χερι του για σφαλιαρες,κλοτσιες,ζωνιες,μπουκετα... απο κει και περα σκεφτεσαι να γινεις και πατροκτονος :)

 

  Προφανως τα παλια τα χρονια τους ειχε μεινει το homo sapien και λογω χαμηλης νοημοσυνης επικοινωνουσαν με την βια και για αυτο την εβγαζαν και σε εμας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σημερον ημερα, αδυνατω να διακαιολογησω το γονιο,που σηκωνει χερι στο παιδι του. Δεν ειναι το αψυχο κτημα του.

 

Δυο περιστατικα στα οποια ετυχα  τις τελευταιες μονο 5 μερες,σε διαφορετικες οικογενειες. Μαμα στον 8χρονο γιο της,σφαλιαρα στο αφτι. Μπαμπας  στον 10χρονο γιο του,αναποδη στο στηθος. Σε δικη μου αντιδραση, η απαντηση και των δυο ηταν "Δεν παθαινει τιποτα". Κανενας τους ομως δεν τολμα να ρωτησει τα παιδια του πως νιωθουν καθε φορα,που τρωνε μια τετοια (αθροιστικα απειρες). Διοτι οταν εγω τα ρωτησα μου ειπαν "φοβαμαι"!

 

Σημειωση: Και οι δυο αυτοι νεοι ανθρωποι ως παιδια τις ετρωγαν με το τσουβαλι.

 

Ελπιζω με την παροδο του χρονου να αποβαλουμε αρνητικες νοοτροπιες,που αγραφοι, οικογενειακοι-εγωκεντρικοι κανονες μας καλλιεργησαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά; Το ακραίο είναι να μην θεωρούμε το ξύλο, κακοποίηση. Είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι, το ξύλο ισούται με βία και η βία ισούται με κακοποίηση είτε γίνεται περιοδικά, είτε περιστασιακά είτε συνεχώς. Τι να κάνουμε τώρα;;;;

 

Οποιαδηποτε μορφη συνετισμου, περαν του "μην το κανεις αυτο αγορι μου δεν ειναι καλο", μπορεις να το ονομασεις κακοποιηση. 

Τωρα αν τα δικα σας παιδια, τα παιδαγωγειτε μονο με συμβουλες και με ενα απλο οχι, το οποιο το καταλαβαινουν και δεν ξανακανουν βλακεια, σας χαιρομαι, μπορειτε να παιξετε και τζοκερ, οι πιθανοτητες σας ειναι αρκετα ανεβασμενες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν υπάρχει κανείς που να μην θεωρεί το ξύλο κακοποιηση, το θέμα είναι να μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει την κακοποιηση (κάθε είδους) με ενα κωλοσκαμπιλο!

Προφανώς και αν δεις κάποιον να σπάει στο ξύλο ενα παιδάκι θα σκεφτείς η κάνεις τα χειρότερα αλλά ποτέ δεν έβλαψε μια στον πισινο.

Και ξαναλέω δεν είπαμε να παίρνει ο άλλος την spankιερα και να δίνει πόνο στο παιδί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα το point μου ήταν ότι ακόμα και με άγαρμπες μορφές διαπαιδαγώγησης(από δασκάλους και γονείς) λόγου της τεράστιας έλλειψης μόρφωσης τα παιδιά έβγαιναν μια χαρά.

Που είναι το μια χαρά; Η γενιά που μεγάλωσε με το ξύλο είναι αυτή που διέλυσε μια χώρα και διώχνει τις νεότερες γενιές στο εξωτερικό. Είναι η γενιά που είχε μάθει να διορίζεται χωρίς κανένα προσόν, να λαμβάνει παχυλούς μισθούς χωρίς να εργάζεται και να βγαίνει πολύ νωρίς στη σύνταξη (σε προηγούμενο post γράφεις ότι δε βγήκαν τεμπέληδες). Είναι η μοναδική γενιά στη νεότερη ιστορία της Ελλάδας που αφήνει την Ελλάδα σε χειρότερη κατάσταση απ' ό,τι την παρέλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το μια χαρά; Η γενιά που μεγάλωσε με το ξύλο είναι αυτή που διέλυσε μια χώρα και διώχνει τις νεότερες γενιές στο εξωτερικό. Είναι η γενιά που είχε μάθει να διορίζεται χωρίς κανένα προσόν, να λαμβάνει παχυλούς μισθούς χωρίς να εργάζεται και να βγαίνει πολύ νωρίς στη σύνταξη (σε προηγούμενο post γράφεις ότι δε βγήκαν τεμπέληδες). Είναι η μοναδική γενιά στη νεότερη ιστορία της Ελλάδας που αφήνει την Ελλάδα σε χειρότερη κατάσταση απ' ό,τι την παρέλαβε.

 

Διοτι για την κατασταση της ελλαδας φταινε καμποσα σκαμπιλια που εφαγαν οι σημερινοι 40-50αρηδες, οι οποιοι οταν γινοταν το τρελο φαγοποτι (ακομη κι αν εφταιγαν μια στο εκατομμυριο τα σκαμπιλια), δεν ειχαν παει ακομη φανταροι... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω τα ιδια.

Ξυλο δεν φαγαμε ποτε απο τον πατερα μου, καμια φωνη ναι. Απο τη μανα μου μετρησα πολλες αλλα ολες τις θυμαμαι με νοσταλγια! Αν ετρωγα απο τον πατερα μου σιγουρα τωρα θα ειχα ψυχολογικα, θα μου κακοφαινοταν πολυ. Επισης διαχωριζω το ξυλο απο την κακοποιηση, ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.

Ποια η διαφορά δηλαδή; υπάρχει λίγο ή πολύ παρθένα στο ξύλο; 

Λιγο ξυλο δεν βλαπτει,ειχα φαει κατι αναποδες απο την μανα μου ακομα τις θυμαμαι ..με το δικιο της φυσικα.

ναι η κλασική δικαιολογία.. και εγώ που τις έφαγα μια χαρά μεγάλωσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το μια χαρά; Η γενιά που μεγάλωσε με το ξύλο είναι αυτή που διέλυσε μια χώρα και διώχνει τις νεότερες γενιές στο εξωτερικό. Είναι η γενιά που είχε μάθει να διορίζεται χωρίς κανένα προσόν, να λαμβάνει παχυλούς μισθούς χωρίς να εργάζεται και να βγαίνει πολύ νωρίς στη σύνταξη (σε προηγούμενο post γράφεις ότι δε βγήκαν τεμπέληδες). Είναι η μοναδική γενιά στη νεότερη ιστορία της Ελλάδας που αφήνει την Ελλάδα σε χειρότερη κατάσταση απ' ό,τι την παρέλαβε.

Ναι ωραία τι σχέση έχει αυτό που γράφεις με το ξύλο, μόνο εσύ το ξέρεις.Επίσης τον τελευταίο αιώνα νεολαίες διαφόρων περιόδων έχουν κοστίσει τρεις χειρότερα στο Έθνος από αυτό που νομίζεις ότι σου έκανε η γενιά μου σήμερα,αλλά και πάλι δεν βλέπω τι σχέση έχει με το θέμα.Επίσης προτού παραθέσετε ιστορικές απόψεις για το τι πέρασε αυτός ο τόπος, έστω και σε οικονομικό επίπεδο,ανοίξτε και κανένα βιβλίο ιστορίας δεν βλάπτει καθόλου.Αλλά τι να λέμε εδώ η γενιά σου νομίζει ότι στις 28 Οκτωβρίου γιορτάζουμε την επανάσταση του 1821.Που θα φορτωθώ εγώ συνολικά, ως γενιά τις αμαρτίες βολεψάκηδων και συνδικαλισταράδων που δεν ήταν ούτε το 5%του πληθυσμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...