Προς το περιεχόμενο

As above so below, Hermeticism


louilouiCK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ψάχνω να βρω (στα αρχαία ελληνικά κατά προτίμηση ή αλλιώς στα λατινικά με μετάφραση απο δίπλα) Τα κείμενα που αναφέρονται στον Ερμή τον Τρισμέγιστο. 

Λόγος τέλειος

Ερμής Τρισμέγιστος Ποιμάνδρης

Κυρανίδες

Σμαραγδένιος Πίνακας

 

Καταρχήν υπάρχουν; Με μια σχετικά γρήγορη αναζήτηση βρήκα κάποια αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ειναι αυτό που ψάχνω (ατόφιο το αρχαίο κείμενο με ή χωρίς μετάφραση) ή αν απλά μιλάει για αυτά ο εκάστοτε συγγραφέας.

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει πάνω στο θέμα θα ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες (σκορπιες) πληροφοριες σχετικα θα βρεις και στο:
Απαγορευμενα Βιβλια Εκδοσεις Αρχετυπο
http://www.archetypo.com.gr/index.php/2014-05-22-09-16-02/647-2013-11-13-19-19-24
:ph34r:
ξεφυλλισε το σε καποιο βιβλιοπωλειο εχει λιγο ενδιαφερον
https://www.ianos.gr/apagoreimena-vivlia-0082495.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστώ για την γνώμη σου. Τώρα μετα το κείμενο που διάβασα με το ρεζουμέ της βρεφικής αρχαιότητας σε 100 λέξεις πείστηκα και θα παρατήσω τα μαγιοκλίκια και τα χαϊμαλιά μου και θα ασχοληθώ επιτέλους με τις επιστήμες στο σημείο που τις παράτησα... νομίζω στις ταυτότητες και το πυθαγόρειο... με την βοήθεια του θεού, πάντα, θα τα καταφέρω! Ευλόγησον. 

 


Καποιες (σκορπιες) πληροφοριες σχετικα θα βρεις και στο:
Απαγορευμενα Βιβλια Εκδοσεις Αρχετυπο
http://www.archetypo.com.gr/index.php/2014-05-22-09-16-02/647-2013-11-13-19-19-24
:ph34r:
ξεφυλλισε το σε καποιο βιβλιοπωλειο εχει λιγο ενδιαφερον
https://www.ianos.gr/apagoreimena-vivlia-0082495.html

Δεν με νοιάζουν  οι ερμηνείες και μυθολογίες ανθρώπων που δεν ξέρω το ποιόν τους ειδικά αν συγγράφουν βιβλία με τίτλους "Απαγορευμένα βιβλία" όσο χρήσιμα συμπεράσματα έχει βγάλει ο DevFromHell άλλο τόσο χρήσιμα συμπεράσματα έχουν βγάλει εκείνοι είναι και οι δύο το ίδιο μορφές διαφορετικών πλευρών στο ίδιο νόμισμα. 

 

Απλά θέλω να μελετήσω τα πρωτότυπα κείμενα αυτούσια χωρίς ερμηνείες τρίτων (ή με, δεν με νοιάζει αρκεί να υπάρχει το πρωτότυπο ατόφιο απο δίπλα όμως) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, το εχεις εστω ξεφυλλισει και αυτη ειναι, η εξοχως εμπεριστατωμενη
βιβλιοκριτικη(sic) σου λοιπον, η ξεκινας λεβενταφορισμους με το καλημερα?
:blink:
Ποιες ερμηνειες-μυθολογιες & ποιο ποιον ανθρωπων -τους γνωρισες προσωπικα?-
για πληροφοριες προκειται. Δεν τις θελεις...στο καλο και να μας γραφεις καλυτερα!
:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουρακης YoloRulezB) 

~ * ~

Στο διαταυτα [αρκετα χρονια πριν] ψαχνοβρισκοντουσαν στο γνωστο Πυρινο Κοσμο (Αθηνα @ Ιπποκρατους)
Απο τον ΚΑΚΤΟ πλεον [γενικως εχει γινει α-πι-στε-υτη δουλεια*, εκδοσεων Αρχαιας Ελληνικης Γραμματειας]
http://www.kaktos.gr/%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%97%CE%A3-%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A3

*Αρχαίο κείμενο - Νεοελληνική μετάφραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, το εχεις εστω ξεφυλλισει και αυτη ειναι, η εξοχως εμπεριστατωμενη

βιβλιοκριτικη(sic) σου λοιπον, η ξεκινας λεβενταφορισμους με το καλημερα?

:blink:

Ποιες ερμηνειες-μυθολογιες & ποιο ποιον ανθρωπων -τους γνωρισες προσωπικα?-

για πληροφοριες προκειται. Δεν τις θελεις...στο καλο και να μας γραφεις καλυτερα!

:-)

Φίλε κανένας λεβενταφορισμός (ευχαριστώ για την λέξη αν και την κατάλαβα με το που την διάβασα δεν πρέπει να την έχω σκεφτεί ποτέ μου όμως :P)  κάτι τέτοιες λέξεις προδίδουν το είδος των βιβλίων που διαβάζει κανείς  (απλό σχόλιο δεν υπονοώ τιποτα) 

 

Δεν με ενδιαφέρει να κρίνω κανέναν απλά θέλω τα κείμενα έτσι όπως γράφτηκαν ή διασώθηκαν θέλω έτσι να τα μελετήσω ειναι δικαίωμα μου νομίζω. 

 

Ναι, δεν γνωρίζω καν το βιβλίο ή τον συγγραφέα απλά τις εκδόσεις αρχέτυπο δεν τις έχω με πολύ καλό μάτι δεκτό όμως να υπάρχουν εξαιρέσεις. Άλλα όπως είπα θέλω τα κείμενα και όχι την ιστορία τους στο πλαίσιο αυτού του topic αν θέλετε να συζητήσουμε για την ιστορία τους ευχαρίστως πάντως δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν.

Πρίν βρείτε τη Φιλοσοφική Λίθο και το Σμαραγδένιο Πίνακα δοκιμάστε να βρείτε το κλειδί για να μεταφράσετε το παρακάτω αποκρυφιστικό κείμενo: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=EqDTpDJSqH0

 

Ο Γκριγκόρι Πέρελμαν προσπάθησε αλλά δέν μπορούσε και προτίμησε να ασχοληθεί με τον υπολογισμό της ταχύτητας που περπατούσε ο Ιησους Χριστός πάνω στο νερό..  

Πολύ πιθανόν να έχει λύσει πάντως την υπόθεση Riemann με τους πρώτους αριθμους πάνω στην οποία βασίζεται όλη η κρυπτογραφία!

Ρε φίλε οκ είσαι σουπερ γουάου πεφωτισμένος και καλύτερος μας μπράβο.

 

Αλλά σταμάτα αυτή την ειρωνεία γιατι είσαι τόσο σίγουρος ότι εσύ ειδικά τα καταλαβαίνεις όλα και όλους ; Γιατι είσαι τόσο σίγουρος πως η άποψη σου για τα κείμενα που ψάχνω στέκει και έχει καμιά σχέση με τα υπόλοιπα που αναφέρεις ; Γενικά γιατι είσαι τόσο σίγουρος πως ξέρεις τα πάντα για να βγάλεις κρίση πάνω στο θέμα και κρίση για τον προσωπικό μου σκοπό ενασχόλησης;

 

Σταμάτα σε παρακαλώ καλή η πλάκα αλλά μην το παρατραβάμε εκτιθέμεθα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμαζόμαστε να μπούμε στο 2017 σε μιά νέα εποχή, την εποχή hyper-calculation όπου θα μπορούμε να λύνουμε NP-προβλήματα

Ψαρωτικο, αλλά λάθος. Επεξ/σία από Praetorianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν με ενδιαφέρει να κρίνω κανέναν απλά θέλω τα κείμενα έτσι όπως γράφτηκαν ή διασώθηκαν θέλω έτσι να τα μελετήσω ειναι δικαίωμα μου νομίζω. 

 

 

 

μα και πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ολα τα αρχαια κειμενα δεν εχουν αλλοιωθει?

δεν μπορω να πιστεψω τιποτα τοσο παλιο, απο την στιγμη που δεν ειμουν μπροστα, πιστευω οτι ολα τα αρχaια κειμενα, εχουν πειραχτει με τα χρονια, εχουν φυγει λεξεις η εχουν προστεθει ωστε να αλλαζει γενικα το νοημα...οποτε θα φτασεις στο σημειο να εχεις πολυ (αρχαια) γνωση που ισως τελικα να αποδειχθει λαθος..θα σου ελεγα να σταματησεις να ασχολεισαι με το παρελθον αλλα να κοιταξεις το μελλον το οποιο ειναι ελαστικο και γεματο εκπληξεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ο αποκρυφισμός και ενδιαφέρων ως γνώση αλλά σημαντικότερο είναι να μη ξεχνάμε ότι ο πόλεμος που ξεκίνησε πριν πάρα πολλά χρόνια (αναφορές του υπάρχουν στις παραδόσεις και θρησκείες πολλών λαών)  συνεχίζεται ως τις μέρες μας και διεξάγεται σε πολλαπλά επίπεδα τόσο στο υλικό-πνευματικό κόσμο όσο και στις διάφορες διαστάσεις αλλά και στις άκρες του σύμπαντος.

 Με 2 λόγια η μάχη καλού-κακού συνεχίζεται,εκτός και αν κανείς γνωρίζει το νικητή οπότε καλό θα ήταν να μας ενημερώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικότερα καλό είναι να μην απλοποιούμε τα πράγματα, να πορευόμαστε προς τη γνώση και όχι την απόλυτη αλήθεια, να μην δεχόμαστε επιστημονικές ή μη απόψεις με θρησκευτικό φανατισμό και να παραδεχόμαστε την αγνοιά μας. Εγώ εκεί θέλω να καταλήξω. Το επιχείρημα "μη διαβάσεις κείμενα αποκρυφισμού ή αλχημείας επειδή είναι ηλίθια και η επιστήμη έχει αποδείξει ότι δεν ισχύουν" δε στέκει πουθενά για μένα. Προφανώς και συμφωνώ πως ο πιο αντικειμενικός τρόπος αντίληψης της πραγματικότητας (και όχι μόνο) είναι μέσω της επιστημονικής μεθόδου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να απορρίπτουμε όλα τ' άλλα χωρίς καν ν' ασχοληθούμε να μάθουμε δυο πράγματα γι' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...