Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Στο στρατό που είχα δώσει αίμα ήρθε χαρτί στη μονάδα κι έπεσε δούλεμα μέχρι να το ανοίξω και να δω ότι δεν είχαν βρει κάτι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω 2 χρόνια που δίνω. Έρχονται στην δουλειά 2 φορές τον χρόνο απο ένα νοσοκομείο και μαζευόμαστε και δίνουμε.

Εκτός του οτι κάνεις καλό τσιμπάς και 4 μέρες άδεια το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι μπορούν να μπουν διάφορα κριτήρια, το permaban ανεξαιρέτως είναι η τεμπέλικη λύση...

Το ερωτηματολόγιο κοστίζει λιγότερο από τον έλεγχο. Δεν εξετάζω αν είναι σωστό ή λάθος, η λογική είναι ότι δε ρισκάρουν να πάρουν από ομάδες που έχουν δυνητικά μεγαλύτερο Ρίσκο από το γενικό πληθυσμό για hiv + ηπατίτιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε το ματι μου 2-3 ποστ που γραφανε περι αιμοδοσια. Ετσι λεω να ανοιξω ενα θεμα.

 

Λοιπον, που παω για να δωσω αιμα; Καθε ποτε μπορω να δωσω;

 

Παλια που πηγα για εναν γνωστο, εφαγα ακυρο επειδη λεει ειχα χαμηλο αιματοκριτη. Θα εχω ακομα; (εχουν περασει καμια 10ρια χρονια)

 

Εμπειριες απο εθελοντες κλπ.

 

 

Μπορείς να πας και σε Δημόσιο Νοσοκομείο,σου βγάζουν και κάρτα αιμοδοσίας,μπορείς να δίνεις αίμα 3-4 φορές τον χρόνο δηλαδή ανά 3-4 μήνες,ναι για αιματοκρίτη θα φας άκυρο αν είναι χαμηλός.

 

Βασικά δεν έχεις κάνει τόσα χρόνια εξετάσεις αίματος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνετε στο BloodSharing.org για να δείτε ότι θέλετε για την αιμοδοσία. Είμαι μέλος της ομάδας και διοργανώνουμε αιμοδοσίες κάθε 3μηνο με έξυπνα concepts και με στόχο να βγάλουμε το νοσοκομειακό μοντέλο από την αιμοδοσία. Για τα tattoo που λέτε είναι απαγορευτικό όπως και το piercing και το χειρουρργείο επειδή ανοίξει το δέρμα σε μεγάλο βαθμό και είναι πολύ εύκολο να έχεις κολλήσει κάποιο μικρόβιο ή κάποια μόλυνση που μετά το εξάμηνο ο οργανισμός σου θα έχει διώξει. Οπότε μην κάνετε μαλακίες και δίνεται ενώ έχετε κάνει κάτι από τα παραπάνω, επειδή δεν ειναι ωραίο να σώσεις τον άλλο από θάνατο με το αίμα σου, αλλά μετά να του κολλήσεις και μία λοίμοξη.

Επίσης γίνονται εξετάσεις σε κάθε μονάδα αίματος μετά, οπότε και οι ομοφυλόφυλοι μιά χαρά μπορούν να δώσουν αν δεν το δηλώσουν. Πριν χορηγηθεί το αίμα, ελέγχεται για σοβαρές ασθένειες. Εδώ που τα λέμε, η μεγαλύτερη παπαριά είναι αυτή. Δηλαδή πεθαίνεις, θες αίμα, και δεν αφήνουν ένα φίλο σου να δώσει επειδή είναι lgbt άτομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε προχθές αιμοδοσια εδώ στο χωριό όπως κάθε χρόνο. Έρχονται ανά εξάμηνο. Έχω δώσει ακόμα 8 φορές αλλά αυτή τη φορά είχα κάνει εξαγωγή δοντιου 4 μέρες πριν. Ε δεν με άφησαν να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι όσοι θέλετε να πάτε και για εθελοντές δότες μυελού των οστών, αστεία διαδικασία που μπορεί να σώσει κόσμο

http://www.xarisezoi.gr/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μυελό των οστών με έπιασε μια γυναίκα του Ιούλιο στην προηγούμενη αιμοδοσια. Έπιανε όλοι το τους νέους βασικά. Δεν είναι αστεία διαδικασία. Μου είπε ότι πρέπει να πάρεις χάπια πριν δώσεις τα οποία ανεβάζουν στο αίμα τα αιμοπετάλια νομίζω για να δώσεις μυελό αλλά έχουν και παρενέργειες γιατί είναι δυνατα. Η διαδικασία κρατάει 4 ώρες περίπου για να δώσεις. Σίγουρα δεν είναι όπως παλιά που σε άνοιγαν αλλά και πάλι δεν είναι καθαρό ναι στην απόφαση πρέπει να καταλάβετε απολύτως την όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μυελό των οστών με έπιασε μια γυναίκα του Ιούλιο στην προηγούμενη αιμοδοσια. Έπιανε όλοι το τους νέους βασικά. Δεν είναι αστεία διαδικασία. Μου είπε ότι πρέπει να πάρεις χάπια πριν δώσεις τα οποία ανεβάζουν στο αίμα τα αιμοπετάλια νομίζω για να δώσεις μυελό αλλά έχουν και παρενέργειες γιατί είναι δυνατα. Η διαδικασία κρατάει 4 ώρες περίπου για να δώσεις. Σίγουρα δεν είναι όπως παλιά που σε άνοιγαν αλλά και πάλι δεν είναι καθαρό ναι στην απόφαση πρέπει να καταλάβετε απολύτως την όλη διαδικασία.

Αυτό θα γίνει αν και εφόσον βρεθεί συμβατότητα. Όταν δηλαδή υπάρξει ασθενής με αιματολογικό νόσημα που χρειάζεται ετερολογη μεταμόσχευση και με τον οποίο είσαι συμβατός. Με δυνατότητα να του σώσεις τη ζωή, στην κυριολεξία

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα γίνει αν και εφόσον βρεθεί συμβατότητα. Όταν δηλαδή υπάρξει ασθενής με αιματολογικό νόσημα που χρειάζεται ετερολογη μεταμόσχευση και με τον οποίο είσαι συμβατός. Με δυνατότητα να του σώσεις τη ζωή, στην κυριολεξία

Doctor, θα μπορουσες να γραψεις 1-2 παραγραφους για τη διαδικασια απαξ και βρεθει συμβατοτητα?

 

Εχω διαβασει αρκετα, αυτο με τα χαπια παντως προσωπικα δεν το γνωριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βάζουν 2 σωληνάκια, ένα ρουφάει αίμα, καταλήγει σε μηχάνημα που κρατάει αυτό που θέλουν, και το άλλο φεύγει από το μηχάνημα και σου βάζει πίσω το αίμα. Πριν από αυτό πρέπει να πάρεις τα χάπια που είπε ο παραπάνω. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το μυελό, αλλά αυτή είναι η διαδικασία πάνω κάτω. Εμείς συνεργαζόμαστε με το ΚΕΔΜΟΠ που παίρνει ένα δείγμα σάλιου από τον κάθε εθελοντή ώστε να μπεί στην παγκόσμια βάση με τα δείγματα μήπως βρεθεί συμβατός με κάποιον. Να τονίσω ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βρεθεί συμβατός κάποιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor, θα μπορουσες να γραψεις 1-2 παραγραφους για τη διαδικασια απαξ και βρεθει συμβατοτητα?

 

Εχω διαβασει αρκετα, αυτο με τα χαπια παντως προσωπικα δεν το γνωριζα.

Σε αυτη http://umm.edu/programs/cancer/services/bloodmarrow/transplant/allogeneic τη σελιδα τα περιγραφει συνοπτικα και αρκετα καλα, χωρις να κουραζει.

Επειδη δεν ειναι ο τομεας μου, δε νομιζω οτι θα μπορουσα να τα γραψω καλυτερα. Αν υπαρχει ιατρικη απορια και μπορω να απαντησω, ευχαριστως. Χαπια δεν περιλαμβανονται, προφανως ο φιλος εννοει τις ενεσεις με τον αυξητικο παραγοντα που διεγειρουν τον μυελο των οστων να παραξει κυτταρα, στην περιπτωση της μεταμοσχευσης αρχεγονων κυτταρων (stem cells) απο το περιφερικο αιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ενέσεις λέω παιδια αλλα το αποτέλεσμα είναι ότι με είπε για παρενέργειες από την αυξητική που δίνουν. Σκέφτηκα να γίνω δότης απλά δεν είναι απόφαση του λεπτού η γυναίκα που με είπε με είπε ότι πρέπει να είμαι 100% σίγουρος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλά μία απόφαση. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι συμβατός με κάποιον. Δώσε σάλιο, αν βρεθεί κάποιος συμβατός, θα έρθει το θάρρος μόνο του τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...