Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η βελόνα δέν σε πονάει γιατί οι φλέβες και οι αρτηρίες δέν έχουν νεύρα.. και βλέπεις όλο αυτό το πράγμα να μπαίνει μέσα στο κρέας σου χωρίς να το αισθάνεσαι παθαίνεις ένα ψιλοσοκ.. άμα πάρεις βαθιές ανάσες και δέν κοιτάς τη βελόνα δέν τρέχει τίποτα.. απλά να μην σφίγετε το χέρι γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει καμιά βελόνα και να θέλετε μετά εγχείριση να τη βγάλετε...

 

Εγώ πάντως είμαι κατά της αιμοδοσίας.. και ειδικά της δωρεάν.. οι γιατροί δέν θέλουν το αίμα σου.. τα αντισώματα που έχει το αίμαι θέλουν γιατί αυτά σκοτώνουν τα μικρόβια και τους ιούς.. αυτά όμως κάνουν αρκετούς μήνες να αναπληρωθούν και μέχρι τότε εσύ που δίνεις το αίμα κινδυνεύεις να αρρωστήσεις πολύ ευκολα..

 

αυτά που λενε ότι είναι υγεία και καθαρίζει το σώμα είναι παραμύθια.. εγώ άν δέν έχει ανάγκη κάποιος γνωστός μου δέν δίνω το αίμα μου..

Να πάρεις τον txcellas με τις ωραίες σας απόψεις και να πάτε 15-20 χρόνια πίσω, είναι καλύτερο fit σαν εποχή. Οι γιατροί δεν έχουν καμία μα καμία δουλειά με το αίμα σου. Αν φύγει έστω και λίγο αίμα από μία φιάλη, μετά είναι άχρηστη, οπότε είναι τεράστια σπατάλη που αντικρούει τον σκοπό της αιμοδοσίας, το να πάρουν ένα δείγμα από τη φιάλη σου.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή η βελόνα δέν σε πονάει γιατί οι φλέβες και οι αρτηρίες δέν έχουν νεύρα.. και βλέπεις όλο αυτό το πράγμα να μπαίνει μέσα στο κρέας σου χωρίς να το αισθάνεσαι παθαίνεις ένα ψιλοσοκ.. άμα πάρεις βαθιές ανάσες και δέν κοιτάς τη βελόνα δέν τρέχει τίποτα.. απλά να μην σφίγετε το χέρι γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει καμιά βελόνα και να θέλετε μετά εγχείριση να τη βγάλετε... 

 

Εγώ πάντως είμαι κατά της αιμοδοσίας.. και ειδικά της δωρεάν.. οι γιατροί δέν θέλουν το αίμα σου.. τα αντισώματα που έχει το αίμαι θέλουν γιατί αυτά σκοτώνουν τα μικρόβια και τους ιούς.. αυτά όμως κάνουν αρκετούς μήνες να αναπληρωθούν και μέχρι τότε εσύ που δίνεις το αίμα κινδυνεύεις να αρρωστήσεις πολύ ευκολα.. 

 

αυτά που λενε ότι είναι υγεία και καθαρίζει το σώμα είναι παραμύθια.. εγώ άν δέν έχει ανάγκη κάποιος γνωστός μου δέν δίνω το αίμα μου.. 

 

facepalm.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσοι είστε με χάπια θυροειδή και δεν είστε ρυθμισμένοι δεν δίνετε. Αν είστε, νομίζω Τ4 δεν δίνει και T3 δίνει αλλά ας πει και κάποιος

Χειδικό επειδή εγώ κάνω το δημιουργικό κομμάτι της ομάδας και δεν τα θυμάμαι όλα.

Εγώ είμαι Χρόνια που δίνω και παίρνω τ4 δίνω κανονικά απλά την μέρα που δίνω δεν παίρνω το χάπι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ πάντως είμαι κατά της αιμοδοσίας.. και ειδικά της δωρεάν.. οι γιατροί δέν θέλουν το αίμα σου.. τα αντισώματα που έχει το αίμαι θέλουν γιατί αυτά σκοτώνουν τα μικρόβια και τους ιούς.. αυτά όμως κάνουν αρκετούς μήνες να αναπληρωθούν και μέχρι τότε εσύ που δίνεις το αίμα κινδυνεύεις να αρρωστήσεις πολύ ευκολα.. 

 

 

 

 

Ευχομαι να μην χρειαστεις ποτε αιμα εσυ .Τοτε θα καταλαβεις την αξια του .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και τα αιμοπεταλια που χρειαζοντε συνανθρωποι μας !!

Εχω δωσει 2 φορες και ειναι λιγο κουραστικη η διαδικασια αλλα απαραιτητη και μπορει καποιος να δωσει και καθε μηνα . Το "κακο" ειναι οτι πρεπει να τα δωσεις οταν καποιος τα χρειαζεται γιατι δεν πανε σε Τραπεζα  αιμοπεταλιων και να τα δωσεις στο νοσοκομειο που νοσηλευεται ο ασθενης .Την πρωτη φορα με πηραν τηλεφωνο απο το Παιδων γα ενα παιδακι λογω ομαδας που εχω Ο(-)

το rhesus αρνητικο γενικα ειναι πολυ σπανιο

 

Εγώ δυστυχώς φοβάμαι τις βελόνες (παρακαλώ να λείπει το δούλεμα :-D ) ... έχω προσπαθήσει 3 φορές να δώσω αίμα, και τις 3 φορές με λούζει κρύος ιδρώτας, κλείνουν οι φλέβες μου και με πιάνει τάση λιποθυμίας. Οι νοσοκόμες με έχουν σταματήσει και τις 3 φορές.

Δηλαδή μπαίνει η βελόνα και στο λεπτό παθαίνω τα παραπάνω. Αντιδρά το σώμα μου από ότι έχω καταλάβει. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Δεν ξέρω όμως πως να το αντιμετωπίσω. 

Ζηλεύω αυτούς που δεν παίρνουν χαμπάρι... 

Η αιμοδοσία είναι μεγάλη υπόθεση παιδιά και μπράβο σε όσους είναι εθελοντές. 

μπορεις να δοκιμασειςνα εισαι απασχολημενος με κατι.ειτε να μιλας με καποιο φιλο ειτε οτιδηποτε οποτε να μην σκεφτεσαι τα υπολοιπα.

 

Επειδή η βελόνα δέν σε πονάει γιατί οι φλέβες και οι αρτηρίες δέν έχουν νεύρα.. και βλέπεις όλο αυτό το πράγμα να μπαίνει μέσα στο κρέας σου χωρίς να το αισθάνεσαι παθαίνεις ένα ψιλοσοκ.. άμα πάρεις βαθιές ανάσες και δέν κοιτάς τη βελόνα δέν τρέχει τίποτα.. απλά να μην σφίγετε το χέρι γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει καμιά βελόνα και να θέλετε μετά εγχείριση να τη βγάλετε... 

 

Εγώ πάντως είμαι κατά της αιμοδοσίας.. και ειδικά της δωρεάν.. οι γιατροί δέν θέλουν το αίμα σου.. τα αντισώματα που έχει το αίμαι θέλουν γιατί αυτά σκοτώνουν τα μικρόβια και τους ιούς.. αυτά όμως κάνουν αρκετούς μήνες να αναπληρωθούν και μέχρι τότε εσύ που δίνεις το αίμα κινδυνεύεις να αρρωστήσεις πολύ ευκολα.. 

 

αυτά που λενε ότι είναι υγεία και καθαρίζει το σώμα είναι παραμύθια.. εγώ άν δέν έχει ανάγκη κάποιος γνωστός μου δέν δίνω το αίμα μου.. 

αν χρειαστεις εσυ αργοτερα θα τρεχεις να παρακαλας τον καθενα να σου δωσει επειδη απλα δεν εχεις spare εσυ.επισης για να σπασεις την βελονα μεσα στο χερι που που στην ουσια μπαινει οριζοντια  πρεπει να κανεις κατι το εκτος πραγματικοτητας εκτος αν ειναι καποιος ηλικιας 2-3 χρονων που δεν καταλαβαινει τι κανει.επισης δινω ανα 3μηνο και για την ωρα μια χαρα υγιης ειμαι ουτε αρρωσταινω ευκολα ουτε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rhesus αρνητικο γενικα ειναι πολυ σπανιο

 

 

 

Αν δεν κανω λαθος ειναι μονο το 25%

Αν βαλεις ποσοι μπρουν να δωσουν και εχουν και ομαδα  Ο τοτε γινεται πιο σπανιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος ειναι μονο το 25%

Αν βαλεις ποσοι μπρουν να δωσουν και εχουν και ομαδα  Ο τοτε γινεται πιο σπανιο .

γενικα νομιζω οτι τα αρνητικα ειναι αρκετα σπανιοτερα απο τα θετικα στις ομαφδες αιματος...

αυτο μου εμεινε απο μια συζητηση που ειχα στο νοσοκομειο με την νοσηλευτρια πριν κανα 2μηνο που εδωσα τελευταια φορα.....

επισης πληροφοριακα και το αιμα "ληγει" , δεν κραταει για παντα, αλλα 45-60 μερες??? βεβαια δουλεια τους ειναι οταν κοντευει να χαλασει και εχουν spare Να το διακινησουν σε αλλες μοναδες που το χρειαζονται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος ειναι μονο το 25%

Αν βαλεις ποσοι μπρουν να δωσουν και εχουν και ομαδα  Ο τοτε γινεται πιο σπανιο .

παιζει να ειναι και λιγοτερο.στο στρατο ειχα παρει μια λιστα στα χερια μου με τις ομαδες αιματος περιπου 100 ατομων.μεσα στην λιστα βρηκα ενα ή δυο ατομα ab- και γενικα ελαχιστους με rhesus αρνητικο.

γενικα νομιζω οτι τα αρνητικα ειναι αρκετα σπανιοτερα απο τα θετικα στις ομαφδες αιματος...

αυτο μου εμεινε απο μια συζητηση που ειχα στο νοσοκομειο με την νοσηλευτρια πριν κανα 2μηνο που εδωσα τελευταια φορα.....

επισης πληροφοριακα και το αιμα "ληγει" , δεν κραταει για παντα, αλλα 45-60 μερες??? βεβαια δουλεια τους ειναι οταν κοντευει να χαλασει και εχουν spare Να το διακινησουν σε αλλες μοναδες που το χρειαζονται..

το αιμα καποιες φορες το χωριζουν στα παραγωγα του τα οποια κρατανε και διαφορετικο καιρο πχ πλασμα κτλ.οποτε χρησιμοποιουνται και για διαφορετικες αναγκες αφου "χαλανε" και σε διαφορετικο χρονο.ναι πολλες φορες ενα νοσοκομειο δινει σε αλλο.

 

δυο τροποι παντως υπαρχουν για να αυξηθει ο αριθμος των ατομων που δινουν αιμα.ο ενας ειναι να γινει οπως σε μερικες χωρες του εξωτερικου που παιρνεις καποιο ποσο και το δευτερο ειναι να σου δινουν αδεια.κανονικα δικαιουσαι απο την δουλεια αδεια αλλα συνηθως στον ιδιωτικο τομεα δεν παιζει.αν εδινες μια δυο μερες αδεια σιγουρα θα ειχε και ο αλλος κινητρο να δωσει.βεβαια αν δεν βρισκει ο αλλος σαν κινητρο να δωσει αιμα που μπορει αργοτερα να το χρειαστει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει γιατι η χολιστερινη οταν καποιος παιρνει χαπια και η υπερταση ειναι απαγοτευτικοι παραγοντες να δωσει καποιος αιμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως σε μερικα πραγματα δεν ειναι το προβλημα που εχεις αλλα τα χαπια που εχεις τα οποια διαλυονται στον οργανισμο σου οποτε και αυτος που θα παρει το αιμα σου αμα εχει αλλεργια σε κατι μπορει να υπαρξει προβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο τροποι παντως υπαρχουν για να αυξηθει ο αριθμος των ατομων που δινουν αιμα.ο ενας ειναι να γινει οπως σε μερικες χωρες του εξωτερικου που παιρνεις καποιο ποσο και το δευτερο ειναι να σου δινουν αδεια.κανονικα δικαιουσαι απο την δουλεια αδεια αλλα συνηθως στον ιδιωτικο τομεα δεν παιζει.αν εδινες μια δυο μερες αδεια σιγουρα θα ειχε και ο αλλος κινητρο να δωσει.βεβαια αν δεν βρισκει ο αλλος σαν κινητρο να δωσει αιμα που μπορει αργοτερα να το χρειαστει...

 

Όσο παραμένει το κόμπλεξ της μη αποζημίωσης αυτού που δίνει αίμα, θα παραμένει και το πρόβλημα της έλλειψης αίματος. Για να δώσει αίμα κάποιος του κοστίζει σε χρόνο και συνήθως και σε χρήμα. Δε πρέπει να αποζημιωθεί γι' αυτό;

 

Αλλά όχι, τα τζιμάνια που προωθούν τις αιμοδοσίες θα σου πουν ότι το αίμα δε πρέπει να "αγοράζεται"... οπότε διώχνουν τον κόσμο από τις αιμοδοσίες, ώστε να αγοράζουμε μετά αίμα από το εξωτερικό προς 100+ ευρώ ανά μονάδα!

 

Αυτό σηκώνει facepalm, αφού εν τέλει, με το κόμπλεξ "να μην αγοράζεται το αίμα", καταλήγουμε... να το αγοράζουμε!

 

Πρέπει να φάνε σούτο οι κομπλεξικοί purists και να πάρουν τα ηνία άτομα που θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν και να λύσουν το πρόβλημα. Άτομα που δε βάζουν τις κομπλεξικές ιδέες τους πάνω από το καλό του κόσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παραμένει το κόμπλεξ της μη αποζημίωσης αυτού που δίνει αίμα, θα παραμένει και το πρόβλημα της έλλειψης αίματος. Για να δώσει αίμα κάποιος του κοστίζει σε χρόνο και συνήθως και σε χρήμα. Δε πρέπει να αποζημιωθεί γι' αυτό;

 

Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα υπάρχει ανταπόδωση με 1+2 μέρες άδειας (η ημέρα της αιμοδοσίας + δύο ακόμα), και πάλι όμως η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων δεν είναι αιμοδότες.

Το πρόβλημα θεωρώ οτι είναι κυρίως στην αδιαφορία και τον ωχαδερφισμό του Έλληνα. Αν δεν σου τύχει να το χρειαστείς τότε απλά το αγνοείς και το χλευάζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα υπάρχει ανταπόδωση με 1+2 μέρες άδειας (η ημέρα της αιμοδοσίας + δύο ακόμα), και πάλι όμως η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων δεν είναι αιμοδότες.

Το πρόβλημα θεωρώ οτι είναι κυρίως στην αδιαφορία και τον ωχαδερφισμό του Έλληνα. Αν δεν σου τύχει να το χρειαστείς τότε απλά το αγνοείς και το χλευάζεις.

 

Διαφωνω! Δεν υπαρχει παιδεια ουτε σωστη ενημερωση. Εγω ας πουμε, μπηκα στο τρυπακι επειδη διαβασα στο θεμα με τα τατου, δυο παιδια που ειναι δοτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε πληρώνουν είτε δέν πληρώνουν εγώ το αίμα μου δέν τους το δίνω.. έχω να αρρωστήσω 4 χρόνια γιατί είμαι στο φουλ αντισώματα και προσέχω πολυ την υγειινή μου.. θα ρίξω τουλάχιστον 4 φορές τη μέρα στα χέρια μου αντιβακτηριακό ή οινόπνευμα και καμιά φορά σαπούνι μπεταντίν.. αποφεύγω κάθε επαφή με άλλους όπως χειραψίες, φιλάκια, αγγελιές κτλ.. τρώω πολύ χορταρικό και λαχανικό για να έχω καλό πλάσμα.. ππφφ.. κορόιδα ψάχνουν.. εγώ άμα χρειαστώ άιμα θα ζητήσω απο τους συγγενείς μου.. ότι να ναι θα βάλω στο σώμα μου.. άσε που αυτοί των δημοσίων νοσοκομείων παίζει να μου βάλουν και κανα αιμα με AIDS.. έχουν γίνει διάφορα..

Αν δεν είσαι τρολ, είσαι απλά εντυπωσιακός. Συμπυκνωμένη ψεκασμενη γνώση μέσα σε μια παράγραφο, μπράβο

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...