Προς το περιεχόμενο

επιλογή case fan & γνώμες για φωτισμό στο κουτί.


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Aerocool το 500άρι το window σε λευκό χρώμα και θέλω να του δώσω λίγο "φως" ( να μπει κι αυτό στο κλίμα το Χριστουγέννων :-D ).

 

Αν και η μητρική έχει ένα ηλίθιο πορτοκαλί λεντάκι που αναβοσβήνει περιμετρικά ( είναι διακριτικό ) θέλω να δώσω στο κουτί πράσινο φωτισμό ( razer πράσινο ).

 

Αρχικά έχω την sapphire η οποία μου δίνει ότι επιλογή χρώματος επιθυμώ, για το συγκεκριμένο κουτί ( το hardware που φοράω μπορείτε να το δείτε στην υπογραφή του προφίλ μου ).

 

1) Θέλω ένα ανεμιστηράκι με led και κατά τη γνώμη σας πόσες στροφές είναι το ιδανικότερο ( ναι, να είναι μόστρα άλλα και κάτι ενδιαμέσο σε σχέση με τις στροφές, να κάνει δουλειά άλλα να μην κάνει και τρομερό θόρυβο );

 

2) Δεν θέλω να πειραματιστώ με πολλά καλώδια πάνω στην μητρική, υπάρχει κάποια ταίνια led σε νορμάλ τιμή που να κάνει δουλειά και να μην κινδυνέψω να φάω βραχυκύκλωμα;

 

Αυτά. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία, όνειρα, τρέλα και πολύ σεξ!  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πάρα πολύ καλή επιλογή overall σε led είναι η παρακάτω:

 

http://www.skroutz.gr/c/1618/ledstrips.html?keyphrase=deepcool+rgb+led+strip

 

Περιέχει 2 μαγνητικές λεντοταινίες πολύ καλής ποιότητας, τοποθετούντε εύκολα (είναι μαγνητικές) και έχουν έτοιμο Kit για να πάρουν ρεύμα απο το τροφοδοτικό με Molex.

Το κουτί σου "κλαίει" για 2 fans Με φωτισμό μπροστά, που θα δείξουν πολύ ωραία, απλά πρέπει να προσδιορίσεις τί χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Στο Aero 500 πρόσθεσα αυτόν:

http://www.skroutz.gr/s/7271874/Phobya-Nano-G-12-PWM.html

Καθαρά κ μόνο γιατί τα βρήκα στο ίδιο κατάστημα. Το κουτί σου έχει fan controller για τα fans μπροστά. Στην αργή ρύθμιση ο παραπάνω ανεμιστήρας ήταν αθόρυβος εντελώς αλλά στη μεγάλη σκαλά ακουγόταν, όχι τίποτα το ενοχλητικό όμως σε καμμία περίπτωση. Αν θέλεις κάτι οικονομικό, βγάζει και η Aerocool αυτά : http://www.skroutz.gr/s/4403091/Aerocool-Lightning-120mm-Red-LED.html

Για να μην έχεις θόρυβο μπορείς να βάλεις 2 (όπως το 1ο Phobya) και να τα συνδέσεις πάνω στον controller Νο1 του case σου και τα 2 και να τα δουλεύεις στη χαμηλή ταχύτητα. Θα έχεις 2 αθόρυβα fan Που θα βάζουν μέσα στο case αρκετό αέρα.

 

Αν θέλεις fans που να αλλάζουν περισσότερα απο ένα χρώματα, δεν έχω κάτι πρόχειρο κατα νού. Ίσως κάποιο άλλο παιδί μπορέσει να σε βοηθήσει. Επεδίωξε να πάρεις κάτι με max 22-24db.

 

Επίσης αν θέλεις ρίξε μια ματιά απο το οπτικό αποτέλεσμα της ταινίας που σου προτείνω παραπάνω, στο κουτί σου, στο παρακάτω βίντεο (υπάρχουν κάποια πλάνα μετά τη μέση του βίντεο):

 

Σε κάθε περίπτωση, καλά μαστορέματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Aerocool το 500άρι το window σε λευκό χρώμα και θέλω να του δώσω λίγο "φως" ( να μπει κι αυτό στο κλίμα το Χριστουγέννων :-D ).

 

Αν και η μητρική έχει ένα ηλίθιο πορτοκαλί λεντάκι που αναβοσβήνει περιμετρικά ( είναι διακριτικό ) θέλω να δώσω στο κουτί πράσινο φωτισμό ( razer πράσινο ).

 

Αρχικά έχω την sapphire η οποία μου δίνει ότι επιλογή χρώματος επιθυμώ, για το συγκεκριμένο κουτί ( το hardware που φοράω μπορείτε να το δείτε στην υπογραφή του προφίλ μου ).

 

1) Θέλω ένα ανεμιστηράκι με led και κατά τη γνώμη σας πόσες στροφές είναι το ιδανικότερο ( ναι, να είναι μόστρα άλλα και κάτι ενδιαμέσο σε σχέση με τις στροφές, να κάνει δουλειά άλλα να μην κάνει και τρομερό θόρυβο );

 

2) Δεν θέλω να πειραματιστώ με πολλά καλώδια πάνω στην μητρική, υπάρχει κάποια ταίνια led σε νορμάλ τιμή που να κάνει δουλειά και να μην κινδυνέψω να φάω βραχυκύκλωμα;

 

Αυτά. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία, όνειρα, τρέλα και πολύ σεξ!  :lol:

πολυ καλα ειναι  τα corsair αυτα εδω 

 

http://www.skroutz.gr/s/4072244/Corsair-AF120-LED-White-Quiet-Edition-High-Airflow-120mm-Twin-Pack.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...