Προς το περιεχόμενο

Μεχρι τι ηλικια λεμε τα καλαντα? Ανοιγετε πορτες;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρατσιστή! :P γιορτές ειναι μια φορά τον χρόνο δεν κάνεις επαγγελματική συμφωνία (ανταλλάζω παιδική αθωότητα με 50λεπτο και εφήβους μόνο αν στο πακέτο υπάρχει και συνθεσάιζερ... ) τι σε νοιάζει και τι σημασία έχει που θα τα φάνε... ό,τι θέλουν ας τα κάνουν τα παιδιά! σε λίγο θα ζητάς και συμβόλαιο πως θα πάνε για εκπαιδευτικούς σκοπούς τα έσοδα τους η τιποτα τέτοιο............................

 

Εσύ αυτό κατάλαβες;

Ότι με νοιάζει που θα τα φάνε;

Σαφώς και είναι δικαίωμά τους να τα φάνε όπου γουστάρουν.

Ο διαχωρισμός για τσιγάρα, Χόντους και τα ρέστα έγινε για να ξεχωρίσω το μέχρι τι ηλικία (κατά τη γνώμη μου πάντα) λέμε κάλαντα. Το οποίο είναι και το ζητούμενο του topic αν θυμάσαι.

Αν το ότι είπα για τσιγάρα σε χαλάει και θα προτιμούσες να πω "μέχρι τα 12 ή τα 14" πες το μου να το αλλάξω.

Και καλώς ή κακώς τα κάλαντα (για μένα ξαναλέω) έχουν κάτι που το συνδέω με παιδιά, αθωότητα και άλλα τέτοια (πες με χαζό ή παλιομοδίτη αν θες).

Θα το παραβλέψω όταν είναι ορχηστρούλα όχι γιατί έχουν synth όπως νομίζεις αλλά γιατί απλά πάμε σε άλλο επίπεδο από το τριγωνάκι (παράσταση αν προτιμάς).

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δέντρο (έχει και όνομα) αλλά το στήνω μόνο όταν δεν είμαι λέφτερος για το ρομάτζο, δεν είμαι κάνας χλεχλές εγώ να στολίζω μόνος μου, ξηγημένα ναουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει τα παιδακια θα τα δωσεις εννοειται...

Προχτες ομως περασαν απο το μαγαζι και 2 μαντραχαλοι ενηλικες (ενας αντρας και μια γυναικα) και εκανα το λαθος επειδη αιφνιδιαστηκα και τους εδωσα χρηματα. Αν ξαναερθουν στα επομενα θα φανε στην μαπα ''μας τα ειπανε''.

 

Οσο για οριο ηλικιας πιστευω το πολυ ως δημοτικο. Μετα εισαι ρομπα... Αν εισαι και ενηλικος μαλιστα ρομπα ξεκουμπωτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις την πόρτα,τα λένε και μόλις τελειώσουν τους λες:«Λυπάμαι,δεν περνάτε στην επόμενη φάση» και κλείνεις την πόρτα. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω και μερικα χρονια, ενω ερχοντουσαν κανονικα αρκετα παιδακια απο τη γειτονια, χτυπανε τα κουδουνια 8/10 φορες γυφτακια. Και σε γειτονια που δεν εχουμε γυφτους. Μαλλον τους φερνουν πακετο απο Μενιδαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις την πόρτα,τα λένε και μόλις τελειώσουν τους λες:«Λυπάμαι,δεν περνάτε στην επόμενη φάση» και κλείνεις την πόρτα. :P

Χαχα οπως στο mr bean να καθεσαι σε πολυθρονα με γυρισμενη πλατη!

 

Σημερα κατα τις δεκα που ξυπνησα ανοιξε η μανα μου τη πορτα και ακουγα τα καλαντα. Ενας απο τους δυο (η τρεις, δεν τα εβλεπα, τα ακουγα) δε θυμοταν καποιους στιχους και εκανε παυσεις. Μαλλον εκανε τα δευτερα φωνητικα. Το ενα ηταν ηταν γυφτακι πληροφορηθηκα. Δεν ξερω ποσα τους εδωσε. Δεν ξερω αν μας χτυπησαν κουδουνι πιο νωρις αλλα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hρθαν 2 παιδάκια σημερα κατά τις 12 παρα και κτυπησαν το κουδουνι. Ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι ... τους έδωσα ένα τάληρο.

ποσο? προλαβαινω να ερθω και εγω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο? προλαβαινω να ερθω και εγω?

 

Aντε φιλε έλα οπου να ναι μπαινει ο χρονος ... τρέχα να προλάβεις :cry:

 

Αν το καλοσκεφτείς 5 ευρω είναι σαν να τα κέρασες από μια πάστα. Μέσα στο κρυο ηρθαν να μας πουν τα κάλαντα ρε φιλε και εμεις θα τους κλεισουμε την πορτα? δεν γινεται. B)

 

Δεν ειχα και κανα μελομακάρονο να τους δωσω γαμω το φιτνεσ μου μεσα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ειχα και κανα μελομακάρονο να τους δωσω γαμω το φιτνεσ μου μεσα :cry:

Ε δώσε τους το ταληρακι

και λίγη φάβα με σαρδέλα :) :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δώσε τους το ταληρακι

και λίγη φάβα με σαρδέλα :) :lol:

 

Πάω να κτυπησω καμια γλυκάρα σε λιγο. :cry:

 

Kανονικα αυτές τις μέρες έπρεπε να κανουμε καμια φιλανθρωπια φιλε

 

εμεις οι υπολοιποι μια χαρα ειμαστε .... ότι κάνουμε κάθε σαββατο θα το κάνουμε και αποψε

θα βάλουμε τα καλα μας να βγουμε εξω να πουμε χρονια πολλα και να δειξουμε χαρούμενοι

στο κλαμπ , στην καφετερια στο φβ ή και αλλου. Αλλα υπάρχουν εξω πραγματικά ανθρωποι

που δεν έχουν ουτε να φάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...