Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις γραμμής στο Technicolor TD5336


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω override τις default ρυθμίσεις του συγκεκριμένου modem-router; Για κάποιο λόγο όταν πέσει η γραμμή (από κλήση συναγερμού) και μετά ξανασυγχρονίσει, θα είναι σε ADSL2+ mode αντί για VDSL2 (~7 Mbit/s αντί για 27+). Φτιάχνει μόνο κάνοντας restart. Προσπαθώ να βρω ρύθμιση να κάνω enforce το VDSL2, εις μάτην: το modem δε παρέχει την παραμικρή ρύθμιση για τη γραμμή!

 

Γενικότερα υπάρχει τρόπος να μπορέσω να ρυθμίσω ό,τι θέλω σ' αυτό το μηχάνημα; Απ' ότι έχω καταλάβει, η Forthnet με έχει... "κλειδώσει απ' έξω" σαν user, χωρίς να έχω κωδικό να μπω σαν "technician' (έτσι ονομάζει αυτή η συσκευή τον admin / root χρήστη) στο μηχάνημα.

 

Ή να το πακετάρω στο κουτί του και να παραγγείλω ένα TD-W9980 να ξεμπερδεύω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω override τις default ρυθμίσεις του συγκεκριμένου modem-router; Για κάποιο λόγο όταν πέσει η γραμμή (από κλήση συναγερμού) και μετά ξανασυγχρονίσει, θα είναι σε ADSL2+ mode αντί για VDSL2 (~7 Mbit/s αντί για 27+). Φτιάχνει μόνο κάνοντας restart. Προσπαθώ να βρω ρύθμιση να κάνω enforce το VDSL2, εις μάτην: το modem δε παρέχει την παραμικρή ρύθμιση για τη γραμμή!

 

Γενικότερα υπάρχει τρόπος να μπορέσω να ρυθμίσω ό,τι θέλω σ' αυτό το μηχάνημα; Απ' ότι έχω καταλάβει, η Forthnet με έχει... "κλειδώσει απ' έξω" σαν user, χωρίς να έχω κωδικό να μπω σαν "technician' (έτσι ονομάζει αυτή η συσκευή τον admin / root χρήστη) στο μηχάνημα.

 

Ή να το πακετάρω στο κουτί του και να παραγγείλω ένα TD-W9980 να ξεμπερδεύω;

το να αλλαξεις το modulation γινεται μονο απο cli που το να αποκτησεις προσβαση μαλλον δεν θα ειναι ευκολο.

επισης αν εχεις vdsl τοτε

α.ευκολη λυση βαζεις φιλτρο στο συναγερμο για να μην ριχνει την γραμμη.

β.κανεις αυτο που γραφει εδω για να παρεις το max της γραμμης και την μεγιστη σταθεροτητα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

υπαρχει ενα θεμα για το technicolor 788.δεν ξερω αν με τις μεθοδους που λενε εκει ενεργοποιησεις το cli.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αίσθηση ότι ο συναγερμός είναι σε σειρά συνδεδεμένος ΠΡΙΝ το υπόλοιπο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού, ώστε να μπορεί να "κόψει" τη γραμμή στις υπόλοιπες συσκευές αν χρειαστεί. Εάν δε πέφτω έξω, το φίλτρο δε θα ωφελήσει σε κάτι, πάλι θα κόβει το δίκτυο όταν κάνει κλήση.

 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο network tester για να βρω πως πάνε τα καλώδια στο σπίτι, και ο πατέρας μου δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι έκανε ο ηλεκτρολόγος πριν 18 χρόνια.

 

Όσα περιγράφει το έγγραφο της Cyta είναι λίγο δύσκολα να γίνουν στην περίπτωσή μου, διότι οι συσκευές "απλώνονται" σε... 4 ορόφους. Η κεντρική πρίζα μάλιστα πρέπει να 'ναι στο υπόγειο... 

 

Θα ψάξω να βρω το θέμα που λες, μήπως βγάλω άκρη με το τερματικό. Γιατί το να αλλάξω όλες τις καλωδιώσεις στο σπίτι είναι απίθανο, πιο εύκολα αλλάζω modem-router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέθηκα με SSH (PuTTY) στο μηχάνημα και έκανα disable κάθε modulation εκτός από το VDSL2. By default ήταν όλα ενεργά, οπότε δούλευε multi-mode κι έμπαινε όπως το βόλευε. :P

 

Ανώφελο να πω ότι documentation δεν υπάρχει πουθενά. Ψάχνοντας πήγα.

ADSL modulation:
        G.Lite:   Disable
        G.Dmt:    Disable
        T1.413:   Disable
        ADSL2:    Disable
        ADSL2+:   Disable
        G.INP:    Disable
        VDSL2:    Enable

Ελπίζω να μην έχω κάνα νέο πρόβλημα τώρα.

 

Ίσως να αγοράσω και κάνα network tester να δω πως πάνε τα καλώδια στο σπίτι, μπας και λύσω κι αυτό το θέμα με το συνεγερμό που με ταλαιπωρεί απ' όταν ήρθε το ADSL στη χώρα. 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέθηκα με SSH (PuTTY) στο μηχάνημα και έκανα disable κάθε modulation εκτός από το VDSL2. By default ήταν όλα ενεργά, οπότε δούλευε multi-mode κι έμπαινε όπως το βόλευε. :P

 

Ανώφελο να πω ότι documentation δεν υπάρχει πουθενά. Ψάχνοντας πήγα.

ADSL modulation:
        G.Lite:   Disable
        G.Dmt:    Disable
        T1.413:   Disable
        ADSL2:    Disable
        ADSL2+:   Disable
        G.INP:    Disable
        VDSL2:    Enable

Ελπίζω να μην έχω κάνα νέο πρόβλημα τώρα.

 

Ίσως να αγοράσω και κάνα network tester να δω πως πάνε τα καλώδια στο σπίτι, μπας και λύσω κι αυτό το θέμα με το συνεγερμό που με ταλαιπωρεί απ' όταν ήρθε το ADSL στη χώρα. 

 

:P

υπαρχει documentation για αλλα μοντελα και υπαρχουν οι cli εντολες που πανω κατω ειναι οι ιδιες.επισης μπορεις να γραψεις menu οποτε να βλεπεις menu και οχι να γραφεις την εντολη.ναι απο default ειναι multimode.και χωρις τεστερ γινεται να δεις που πανε τα καλωδια.αποσυνδεεις ολα τα πριζακια και με βαση την ταση βρισκεις ενωνονοντας ενα ενα που παει.

Εχω την αίσθηση ότι ο συναγερμός είναι σε σειρά συνδεδεμένος ΠΡΙΝ το υπόλοιπο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού, ώστε να μπορεί να "κόψει" τη γραμμή στις υπόλοιπες συσκευές αν χρειαστεί. Εάν δε πέφτω έξω, το φίλτρο δε θα ωφελήσει σε κάτι, πάλι θα κόβει το δίκτυο όταν κάνει κλήση.

 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο network tester για να βρω πως πάνε τα καλώδια στο σπίτι, και ο πατέρας μου δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι έκανε ο ηλεκτρολόγος πριν 18 χρόνια.

 

Όσα περιγράφει το έγγραφο της Cyta είναι λίγο δύσκολα να γίνουν στην περίπτωσή μου, διότι οι συσκευές "απλώνονται" σε... 4 ορόφους. Η κεντρική πρίζα μάλιστα πρέπει να 'ναι στο υπόγειο... 

 

Θα ψάξω να βρω το θέμα που λες, μήπως βγάλω άκρη με το τερματικό. Γιατί το να αλλάξω όλες τις καλωδιώσεις στο σπίτι είναι απίθανο, πιο εύκολα αλλάζω modem-router.

παλια ειχαν τον συναγερμο πρωτο ωστε να κοβει την γραμμη οταν κανει κληση.αυτο ομως  πλεον δεν μπορει να γινει ευκολα

διοτι πρωτα πρεπει να παει στο splitter και απο το Phone Να παει στο συναγερμο.δηλαδη να γινει μια σωστη καλωδιωση vdsl.απο εκει και περα αν δεν μπορει να γινει αυτο υποχρεωτικα θα βαλεις παραλλξλα τον συναγερμο.δηλαδη δεν θα μπαινει η γραμμη στο συναγερμο και μετα θα βγαινει αλλα μονο θα μπαινει με φιλτρο.δηλαδη θα ενωσεις τα καλωδια απο την εισοδο

του συναγερμου με την εξοδο σαν να μην υπηρχε συναγερμος και μετα θα τραβηξεις παραλληλα με φιλτρο στο συναγερμο.προσοχη το φιλτρο να μην μπει αναποδα. τωρα για το πως μπορει να γινει εφοσον εχεις 4 οροφους ισως να χρειαστει στον οροφο που εχεις το ιντερνετ να μην μπει τηλεφωνο και απλα σε αλλο οροφο να εχεις ασυρματο με διπλη βαση ωστε το δευτερο κομματι του ασυρματου να το εχεις σε σενα.γενικως λυσεις υπαρχουν.αν εχεις utp τωρα εκει κανεις παρα πολλα.αν καταλαβει καποιος τι εννοει η cyta με το pdf και πιανουν τα χερια του μπορει να τα φτιαξει σωστα.το βασικο ειναι να καταλαβεις το πως πρεπει να πανε και τι επιτρεπεται και τι απαγορευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, τώρα το μεσημέρι, έκατσα και το 'φτιαξα... στο συναγερμό έμπαιναν 4 καλώδια (T1, T, R, R1). Οπότε υπέθεσα ότι το ζεύγος T, R είναι που έρχεται "απ' έξω" και το T1, R1 είναι που πάει από το συναγερμό στο υπόλοιπο σπίτι. Ξεσύνδεσα τα T1, R1 για να επιβεβαιώσω, ελέγχοντας αν έχω σήμα στις τηλεφωνικές συσκευές.

 

Ε, συνέδεσα Τ με Τ1 και R με R1 παρακάμπτοντας το συναγερμό, ο οποίος με τη σειρά του "έκλεψε" σήμα απ' το ίδιο σημείο, με φίλτρο να παρεμβάλλεται (ευτυχώς είχα).

 

Δοκιμή και όλα οκ! Τώρα πλέον όταν καλεί ο συναγερμός δεν κόβεται το ίντερνετ. Κάτι που έπρεπε να 'χω κάνει πριν 10 χρόνια.

 

Λόγω της καλωδίωσης στο σπίτι ακόμα πιάνω ~27 Mbit/s αντί για 50 Mbit/s που είναι το πακέτο της Forthnet, αλλά αυτό δεν ενοχλεί. Έβαλα VDSL για να πάρω από καμπίνα αντί για το Α/Κ, που λόγω απόστασης η γραμμή ήταν αίσχος, οχι για την ταχύτητα. Οπότε δε θα κάτσω να ξηλώνω τα τηλεφωνικά καλώδια στο σπίτι γι ' αυτό το λόγο, καλά είναι κι έτσι. Και 5 Mbit/s να 'χα, καλά θα 'ταν, αφού πλέον δε ξεσυγχρονίζει κάθε 10 λεπτά.

 

:P

 

Thanks poulinos! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα.καταρχην θα πρεπει να δεις ποσο πιανεις στον κατανεμητη.αν πιανεις 50 κατω και 27 πανω τοτε το προβλημα ειναι οτι εχεις bridge taps οποτε θα πρεπει να κανεις ακριβως αυτο που γραφει το link που εβαλα πιο πανω.η απωλεια μπορει να ειναι λογω bridge taps αλλα επισηςυπαρχει και περιπτωση στο κεντρικο πριζακι να ειναι συνδεδεμενο και το αναπληρωματικο ζευγαρι το οποιο μετα ειναι ενα πολυ μεγαλο bridge tap.πρεπει να πιανουν λιγο τα χερια σου και το πρωτο βασικο να γινει δοκιμη κατω για να δεις ποσο πιανεις κατω και να μπορεις να συγκρινεις.μπορει να εισαι παλι μακρυα απο το kv και ουτε κατω να πιανεις 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω bridge taps οπως λες. Το KV είναι ~275 μέτρα από το σπίτι ενώ και καλωδιακά ακολουθείται η ίδια διαδρομή στη γειτονιά. Οπότε πόσο παραπάνω να 'ναι η (καλωδιακή) απόσταση;

 

Στο modem πάλι έχω 18,5 dB attenuation (αντίστοιχο με 1000+ μέτρα), οπότε μάλλον μέσα στο σπίτι γίνεται η ζημιά. :P

 

Ίσως αύριο να κάνω τον κόπο να μετρήσω στην είσοδο τι γίνεται. Πάντως όταν είχε έρθει τεχνικός της Forthnet στο σπίτι είχε πει ότι στην κεντρική έχει πολύ κοντά στα 50 Mbit/s, μετά πέφτει. Περισσότερα δε ξέρω γιατί εγώ μένω Κρήτη κανονικά, οπότε ξέρω ότι κατάλαβαν οι δικοί μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λογικα θα πρεπε να ειχες 50αρι.αν εχεις φιλτρα καπου τοτε συνηθως εχεις και bridge taps αλλιως υπαρχει μονο ενα splitter αν μιλαμε για tdm τηλεφωνια.αν ειναι voip δεν θα υπαρχει ουτε φιλτρο ουτε σπλιττερ.ναι ειναι λιγο πολυ το attenuation απλα στο Vdsl μπορει να δεις και 2-3 attenuation 

Attenuation NA | 19.1 db | 46.7 db 2.5 db | 41.5 db | NA

οποτε δεν ειναι παραξενο σεκαποιες περιπτωσεις αναλογως τι δειχνει το ρουτερ.

ναι καλο θα ηταν να μετρησεις κατω να δεις ποσο συγχρονιζει ή αν δεν μπορεις κατω να ανοιξεις την κεντρικη πριζα που συνηθως ειναι η πρωτη που μπαινεις μεσα στο σπιτι και να αποσυνδεσεις ολα τα καλωδια.μετα βρισκεις το ζευγαρι που ερχεται απο τον κατανεμητη(ειναι αυτο που θα σου δωσει ταση) και δοκιμαζεις εκει να δεις συγχρονισμο.ναι αμα εχεις bridge taps ειναι λογικο κατω να εχεις πχ 50 και πανω να εχεις πολυ λιγοτερο.επισης στο χαρτι που σου αφησε ο τεχνικος οταν ηρθε ραντεβου λογικα θα σου λεει ποσο συγχρονισε κατω και ποσο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Όλα τα καλώδια (ρεύμα, τηλέφωνο) πάνε πρώτα στο γκαράζ (-1). Από εκεί το τηλεφωνικό ανεβαίνει πάνω στη σοφίτα (2) όπου βρίσκεται η μονάδα του συνγερμού. Από εκεί ξανακατεβαίνει στο υπόλοιπο σπίτι (0, 1). Οπότε ο συναγερμός είναι πρακτικά η 1η συσκευή.

 

Και εκεί πήγα και έβαλα το modem-router (αμέσως πριν το συναγερμό)...

 

Αποτέλεσμα; Συγχρόνισε στα 4997 / 50000 με μέγιστο 27742 / 67220. Το att για κάποιο λόγο είναι στα 17,5 dB (μόλις -1 dB σε σχέση με πριν). Οκ και πάλι είναι αρκετά πιο δυνατό το σήμα. Αλλά περίμενα πολύ πιο χαμηλά με βάση αυτό που μου γράφεις.

 

Μάλλον θα πάρω ένα ακόμα powerline για τον πάνω όροφο (1) για να ξεμπερδέψω και θ' αφήσω το modem-router εκεί πάνω.

 

Άμα δεν χρησιμοποιούσα και το Ethernet δε θα 'παιρνα τίποτα, το WiFi του modem-router φτάνει στο σημείο που είμαι εγώ. Αλλά "κάπως" πρέπει να φέρω Ethernet και στους δύο ορόφους (0, 1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε για αυτο επαιζες χαλια:P

ο συναγερμος θα παρει απο το Phone του splitter.μην ειναι παραλληλα με το καλωδιο που ερχεται απο κατω.θελει διπλο πριζακι.μην σε νοιαζει για το attenuation οπως σου ειπα.οπως σου ειπα ειναι λιγο παραξενο με το attenuation με βαση τα φασματα που παιζει το vdsl οποτε και βλεπεις διαφορετικα attenuation.ναι τα powerlines ειναι μια λυση.εκτος αν υπαρχει αλλο καλωδιο που παει σε καποιον αλλον οροφο και μετα απο εκει πας στο συναγερμο.ή αν μπορεις να πας πχ στον οροφο που θες μετα να γυρισεις πισω με αλλο ζευγαρι στο γκαραζ και απο εκει να ανεβει η τηλεφωνια στον πανω πανω οροφο.αυτο εξαρτατε αν εχεις Utp ή ραζιμ οπως και ποσα ζευγαρια εχεις.αν καταλαβεις την λογικη του vdsl οτι το καλωδιο απο τον κατανεμητη παει μεχρι το splitter /router και απο εκει μετα στο υπολοιπο σπιτι για τα τηλεφωνα ,τοτε μπορεις να κανεις πολλες δοκιμες και να γινουν ολα οπως τα θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κουτί του συναγερμού έρχεται μόνο ένα "πλακέ" τηλεφωνικό καλώδιο 4 αγωγών. Οι 2 αγωγοί σε αυτό, φέρνουν το τηλεφωνικό σήμα από την κολόνα, ενώ οι άλλοι 2 το επιστρέφουν στο υπόλοιπο σπίτι. 

 

Οπότε... οι 2 αγωγοί που φέρνουν το σήμα από την κολόνα, συνδέονται στο modem-router και -ταυτόχρονα- σε ένα φίλτρο. Το φίλτρο δίνει στο συναγερμό. Στην "έξοδο" του συναγερμού (Τ1, R1) συνδέονται οι άλλοι 2 αγωγοί, που γυρνάνε το (φιλτραρισμένο πλέον) σήμα στο υπόλοιπο σπίτι, για χρήση τηλεφωνίας. Τα Τ1, R1 "διακόπτονται" από τον συναγερμό, οπότε αν σηκώσω το ακουστικό σε μία τηλεφωνική συσκευή την ώρα που "μιλάει" ο συναγερμός με το ΚΛΣ, δεν θα 'χω σήμα (επιθυμητή συμπεριφορά).

 

Οι τηλεφωνικές συσκευές πλέον συνδέονται χωρίς φίλτρο, αφού το σήμα που παίρνουν είναι ήδη φιλτραρισμένο πριν από το συναγερμό.

 

Το modem-router με τη σειρά του συνδέεται και με ένα powerline, το οποίο στέλνει ενσύρματο δίκτυο (+WiFi) στο ισόγειο. 

 

Έχω δηλαδή κάτι τέτοιο στο χώρο του συναγερμού:

 

 

post-190405-0-44185500-1483128023_thumb.jpg

 

 

Θα προσθέσω και ένα ακόμα powerline στον πάνω όροφο, αφενός για να συνδέσω με Ethernet τον εκτυπωτή, αφετέρου διότι μπορεί να χρειαστώ Ethernet για το οτιδήποτε, μην τρέχω με το laptop στη σοφίτα...

 

Πρακτικά, όπως είναι τώρα, είναι όπως το περιγράφεις: το κεντρικό καλώδιο πάει ως το splitter / modem-router και από εκεί μετά μοιράζεται καθαρό τηλεφωνικό (φιλτραρισμένο) σήμα σε κάθε επόμενη συσκευή του σπιτιού (+ το συναγερμό)... 

 

Απλά δεν έχω splitter. Ή μπριζάκια γενικότερα. Είναι... 'χειροποίητες' όλες οι συνδέσεις. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πραγματι το πλακε καλωδιο ερχεται οπως λες απο την κολωνα χωρις να ενωνεται με κατι αλλο ενδιαμεσα τοτε ολα ειναι σωστα με ενα αστερακι που εξηγω πιο κατω.απλα με παραξενευει το πλακε.εκτος αν το πλακε παιρνει απο καπου αλλου που αυτο το καπου αλλου παει στην κολωνα.δεν ειναι κακο αν ειναι ετσι το να υπαρχει μια ενωση με αλλο καλωδιο αρκει να μην υπαρχουν παραλληλα και αλλα καλωδια που πανε αλλου.

***αν ηθελες να το κανεις λιγο καλυτερο θα μπορουσες να μην ειχες φιλτρο αλλα απο την κολωνα να παει σε σπλιττερ και απο το Phone του splitter να παει στο συναγερμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς είναι καλύτερο να έχει splitter αντί για φίλτρο; Το splitter και το φίλτρο είναι το ίδιο πράγμα σαν κύκλωμα. Απλά το splitter έχει μία επιπλέον έξοδο - διακλαδωτή η οποία δίνει το σήμα "όπως μπαίνει", δηλαδή αφιλτράριστο.

 

Δες πως είναι εσωτερικά, αν και πιστεύω ότι κι εσύ έχεις "χειρουργήσει" κάποιο:

 

Πάνω φίλτρο, κάτω splitter.

 

 

post-190405-0-40032400-1483270487_thumb.jpg

 

 

Ή λες κάτι άλλο και κατάλαβα ό,τι να 'ναι; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς είναι καλύτερο να έχει splitter αντί για φίλτρο; Το splitter και το φίλτρο είναι το ίδιο πράγμα σαν κύκλωμα. Απλά το splitter έχει μία επιπλέον έξοδο - διακλαδωτή η οποία δίνει το σήμα "όπως μπαίνει", δηλαδή αφιλτράριστο.

 

Δες πως είναι εσωτερικά, αν και πιστεύω ότι κι εσύ έχεις "χειρουργήσει" κάποιο:

 

Πάνω φίλτρο, κάτω splitter.

 

 

 

 

Ή λες κάτι άλλο και κατάλαβα ό,τι να 'ναι; :P

και τα 2 ειναι το ιδιο απλα αν βαλεις σπλιττερ και εχεις rj11 tool για να βαλεις rj11 clips τοτε το αποτελεσμα ειναι πιο ομορφο διοτι δεν εχεις ματισεις αλλα εχεις κλιπακια.

δεν ειναι οτι θα σου κανει διαφορα απλα ειναι πιο ομορφο.αλλα θελει και rj11 tool.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...