Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για γαμο...ποσο θα παει συνολο;


RHCP12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,ειμαι με μια κοπελα 6 χρονια,δουλεια τωρα εχουμε μονιμη,με βασικο και οι δυο δυστυχως αλλα εχουμε,μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλαμε για γαμο αλλα σκεφτομαστε τα λεφτα,σπιτι δικο μας να μεινουμε δε θα εχουμε εκτος αν νοικιασουμε,δανειο θα ηθελα να παρω αλλα με το βασικο δε νομιζω να δινουν για στεγαστικο,μετα ειναι ολα τα επιπλα του σπιτιου,τα εξοδα δεη,νερο,κοινοχρηστα...τα εξοδα ολου του γαμου που δεν ξερω ποσο θα πανε...δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον,ειμαι με μια κοπελα 6 χρονια,δουλεια τωρα εχουμε μονιμη,με βασικο και οι δυο δυστυχως αλλα εχουμε,μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλαμε για γαμο αλλα σκεφτομαστε τα λεφτα,σπιτι δικο μας να μεινουμε δε θα εχουμε εκτος αν νοικιασουμε,δανειο θα ηθελα να παρω αλλα με το βασικο δε νομιζω να δινουν για στεγαστικο,μετα ειναι ολα τα επιπλα του σπιτιου,τα εξοδα δεη,νερο,κοινοχρηστα...τα εξοδα ολου του γαμου που δεν ξερω ποσο θα πανε...δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

Τώρα σε τι σπίτια μένετε; Νοικιάζει ο καθένας το δικό του; Εαν ναι, αν σκοπεύετε να νοικιάσετε ένα σπίτι και να μοιράζετε τα έξοδα τότε σαφώς θα σας βγαίνει φθηνότερα από ότι τώρα. Αν μένετε στα πατρικά σας όπου δεν έχετε ενοίκια τότε ίσως και να μην συμφέρει γιατί μπαίνει και το ενοίκιο μέσα (ακόμη και αν πληρώνει ο καθένας τα μισά). Όσον αφορά τον γάμο, 2016 έχουμε (2017 σε μερικές μέρες), πλέον ο πολιτικός γάμος δεν θεωρείται κάτι ασυνήθιστο. Ούτε εκκλησίες, ούτε τραπέζια, ούτε τίποτα, μερικές υπογραφές όπως ανέφερε και ο Peleus17 από πάνω και τέλος η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω. Κάντε έναν πολιτικό για αρχή και στο μέλλον προχωράτε και σε θρησκευτικό εφόσον το επιθυμείτε.

Αν η δουλειά είναι όντως μόνιμη (δημόσιο;) μπορεί και να σας βγάλουν δάνειο για αγορά οικίας. Λογικά θα σας ζητήσουν κάποιους εγγυητές, αλλά αυτά θα τα βρεις με την τράπεζα.

 

Το θέμα για εμένα είναι το αν είστε 100% σίγουροι πως θέλετε να παντρευτείτε. Είστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτατε να κανετε κατι με κοσμο τραπεζια κτλ η να επισημοποιήσετε το οτι ειστε μαζι;

Για την δευτερη περιπτωση, κοιταξτε και για το συμφωνο συμβιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανεις τον τυπικο ελληνικο γαμο με εκκλησιες, στολισματα, κοστουμια, νυφικα, δεξιωση για 300 νοματαιους που οι μισοι θα φυγουν μολις φανε την μπριζολιτσα τους, ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο εξοδο.

 

Επειτα να πας σε δικο σου σπιτι και να παρεις επιπλα απο την αρχη κρυβει 2 παγιδες που επισης ανεβαζουν πολυ το κοστος:

1. Λες: για μια ζωη θα ναι, ας παρω το καλυτερο --> καταληγεις να παιρνεις το ακριβοτερο.

2. Design. Υπερτιμημενα.

 

Παθων.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts: Εχεις υποψιν οτι ποσταρεις σε ενα φορουμ που τουλαχιστον οι μισοι που θα σου απαντησουν για το αν πρεπει να παντρευτεις και ποσο κοστιζει ο γαμος, η μονη τους επαφη με γυναικα ειναι απο "εξ-εξ-εξ" websites, ετσι; :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατερας της νυφης κανονικα δε πληρωνει για το γαμο;

Φαντάσου πόσα λεφτά θα σώσω στους γονείς μου που δεν θέλω να παντρευτώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν πάτε στο δημαρχείο να βάλετε υπογραφές να τελειώνετε? Γιατί έτσι όπως μας τα λες, δεν σε βλέπω για γάμο.

 

μισό αιώνα μετά και δεν άλλαξε τιποτα τάλιρα μόνο 11 και με τις κρατήσεις 10 (500 ευρώ δηλαδή :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,ειμαι με μια κοπελα 6 χρονια,δουλεια τωρα εχουμε μονιμη,με βασικο και οι δυο δυστυχως αλλα εχουμε,μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλαμε για γαμο αλλα σκεφτομαστε τα λεφτα,σπιτι δικο μας να μεινουμε δε θα εχουμε εκτος αν νοικιασουμε,δανειο θα ηθελα να παρω αλλα με το βασικο δε νομιζω να δινουν για στεγαστικο,μετα ειναι ολα τα επιπλα του σπιτιου,τα εξοδα δεη,νερο,κοινοχρηστα...τα εξοδα ολου του γαμου που δεν ξερω ποσο θα πανε...δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

 

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά θεωρώ εντελώς γελοίο να σκέφτονται 2 άτομα να παντρευτούν έστω και μελλοντικά χωρίς ήδη να διαμένουν σε δικό τους σπίτι ανεξάρτητα από γονείς. Και δεν στο λέω για να στο παίξω εξυπνάκιας ή ο έμπειρος/γνώστης της υπόθεσης, και εγώ ακόμα με την μητέρα μου μένω. Η σκέψη για το δάνειο πολύ αρνητική, μετά πέραν όλων των υπολοίπων θα έχεις να πληρώσεις και αυτό έστω σε δόσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...