Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για γαμο...ποσο θα παει συνολο;


RHCP12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα δωρα επισης μπορει να δωσεις λογαριασμο σε τραπεζα. Γυφτια το θεωρω προσωπικα, αλλα το κανουν πολλοι πλεον.

 

Ίσως αλλάξεις γνώμη την ώρα που θα σκέφτεσαι τι να κάνεις με την τρίτη φοντιέρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον,ειμαι με μια κοπελα 6 χρονια,δουλεια τωρα εχουμε μονιμη,με βασικο και οι δυο δυστυχως αλλα εχουμε,μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλαμε για γαμο αλλα σκεφτομαστε τα λεφτα,σπιτι δικο μας να μεινουμε δε θα εχουμε εκτος αν νοικιασουμε,δανειο θα ηθελα να παρω αλλα με το βασικο δε νομιζω να δινουν για στεγαστικο,μετα ειναι ολα τα επιπλα του σπιτιου,τα εξοδα δεη,νερο,κοινοχρηστα...τα εξοδα ολου του γαμου που δεν ξερω ποσο θα πανε...δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

 

Μαζί ζείτε στο ίδιο σπίτι 24/7; Αν ναι, προχωρήστε το.

Αν όχι, νοικιάστε ένα σπίτι μαζί για 2-3 χρόνια, και μετά το αποφασίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν προκειται. Και 10 φοντιερες (τι ειναι τουτο by the way?) να μου εφερναν, το θεωρω γυφτια να πω στον αλλο πως για δωρο θελω μονο λεφτα.

Μου φαίνεται κι εμένα κάπως, αλλά θεωρείται φυσιολογικό πλέον. Δε νομίζω να το παρεξηγεί κανείς δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να παντρευτειτε; Καντε το συμβολαιο συμβιωσης και παντρευεστε αργοτερα. Τα πεθερικα και οι γυναικες με παλια μυαλα τα ζητανε αυτα.


Μονο μπλεξιματα θα εχεις με τον γαμο...εναντιον σου ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν προκειται. Και 10 φοντιερες (τι ειναι τουτο by the way?) να μου εφερναν, το θεωρω γυφτια να πω στον αλλο πως για δωρο θελω μονο λεφτα.

 

Γιατί είναι γυφτιά; Καπιταλιστικό σύστημα έχουμε, όχι αντιπραγματισμό (που ήταν η νόρμα στα χωριά κάποτε, από όπου και ξεκίνησε το έθιμο).

 

Πάντως για την εφορία κρατήστε μικρό καλάθι, γιατί πλέον θα μετράνε και την κίνηση στους λογαριασμούς για το δηλωθέν εισόδημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 10-12 ευρω το κεφαλι κανεις αξιοπρεπεστατο γλεντι. Αντε 15 σου λεω. Λιτο μεν χωρις πολλα πολλα επιδορπια και πιατα αλλα τοσο βγαινει.

 

Στα δωρα επισης εβαλα μεσους ορους. 20ευρα π.χ. δυσκολο να δωσει καποιος σε γαμο εκτος και αν καλεσεις τον καθε ασχετο. Και λιγα εχω βαλει βασικα γιατι θα παιξουν απο κοντινους και μεγαλυτερα ποσα. 9500 που εβαλα συνολικα μαλλον ειναι λιγα...

 

Για τα δωρα επισης μπορει να δωσεις λογαριασμο σε τραπεζα. Γυφτια το θεωρω προσωπικα, αλλα το κανουν πολλοι πλεον.

 

Στην περιοχή που ζω πέρυσι καλοκαίρι(2015) τα 18€ ήταν το min που ζητούσαν μόνο σε μερικούς από τους χώρους με δυνατότητα υποστήριξης 200+ ατόμων, άλλοι είχαν min τα 22€. Για κάτι αξιοπρεπές χρειαζόσουν τουλάχιστον 20-22€, έστω κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί αξιοπρεπές ένα τραπέζι πχ χωρίς μπύρα.

Αυτό πάντως, ότι και να λέμε εμείς, είναι από τα έξοδα που ο ενδιαφερόμενος μπορεί να μάθει πανεύκολα από πριν το ακριβές ύψος τους.

 

Όσο για τον τρόπο που υπολογίζεις τα δώρα σου είπα που είναι το λάθος σου, 200 καλεσμένοι δεν σημαίνει 200 δώρα, τα ζευγάρια φέρνουν μόλις ένα δώρο, ομοίως και οι οικογένειες των 3, 4 ή και 5 ατόμων.

 

Επίσης ναι, μπορείς να δώσεις λογαριασμό τράπεζας(μόνο μη σου ζητάει πόθεν έσχες η εφορία και πληρώσεις φόρο, έχουμε και τέτοια τελευταία), αλλά δεν σου εξασφαλίζει ότι μερικοί δεν θα σου φέρουν γυαλικά και τοστιέρες.

 

Η ουσία είναι ότι το ύψος των μετρητών σε δώρα είναι κάτι που δεν μπορείς να το υπολογίσεις. Ξέρω περιπτώσεις που τα δώρα κάλυψαν με το παραπάνω τα έξοδα του γάμου, αλλά ξέρω και περιπτώσεις που τα έξοδα ήταν πολλά περισσότερα.

 

Αυτά από μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν προκειται. Και 10 φοντιερες (τι ειναι τουτο by the way?) να μου εφερναν, το θεωρω γυφτια να πω στον αλλο πως για δωρο θελω μονο λεφτα.

 

Φοντί.

 

Βερεσέ τα ακούω, προφανώς δεν έχει παντρευτεί ούτε στενός φίλος σου αλλιώς θα ήξερες.  :-D  :-D

 

BTW "για δώρο αν προτιμάτε μπορείτε να καταθέσετε ΧΥΖ" != "για δώρο μόνο λεφτά είπα". Εγώ προσωπικά το θεωρώ βλακεία να δώσεις οτιδήποτε άλλο από λεφτά. Λες και ξέρεις τι προτιμάει το ζευγάρι επειδή ξέρεις τον ένα απ' τους δυο. Ακόμα και ο κολλητός μου όταν παντρεύτηκε με τη δικιά του που γνωριζόμαστε 10 χρόνια, λεφτά πήρε. Μόνο τον περιορισμό ότι θα τα κάνει εισιτήρια έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για μένα το να δώσεις λογαριασμό τράπεζας όσον αφορά το δώρο του γάμου το θεωρώ την επιτομή της γυφτιάς.

μπορεί να το κάνω κι εγώ αν και όταν παντρευτώ, αλλά και πάλι γυφτιά θα είναι και θα είμαι γύφτος.

 

δώρο σου πάει ο άλλος αν και ό,τι θέλει.

το να του λες έλα στο γάμο αλλά πλήρωσε είναι σα να βάζεις είσοδο στο πάρτυ.

 

αν το σκεφτούμε πρακτικά, σαφώς και είναι καλύτερο να έχεις μετρητά από 10 καφετιέρες αλλά είναι γυφτιά να ζητάς μετρητά.

 

τώρα εσείς πείτε ό,τι θέλετε.

 

στους 2 τελευταίους γάμους φίλων που πήγα έδωσα χρήματα. ο ένας έδινε λογαριασμό, ο άλλος όχι.

εγώ προτιμώ να δώσω χρήματα αλλά το θεωρώ γυφτιά να το ζητάει ο άλλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για μένα το να δώσεις λογαριασμό τράπεζας όσον αφορά το δώρο του γάμου το θεωρώ την επιτομή της γυφτιάς.

μπορεί να το κάνω κι εγώ αν και όταν παντρευτώ, αλλά και πάλι γυφτιά θα είναι και θα είμαι γύφτος.

 

δώρο σου πάει ο άλλος αν και ό,τι θέλει.

το να του λες έλα στο γάμο αλλά πλήρωσε είναι σα να βάζεις είσοδο στο πάρτυ.

 

αν το σκεφτούμε πρακτικά, σαφώς και είναι καλύτερο να έχεις μετρητά από 10 καφετιέρες αλλά είναι γυφτιά να ζητάς μετρητά.

 

τώρα εσείς πείτε ό,τι θέλετε.

 

στους 2 τελευταίους γάμους φίλων που πήγα έδωσα χρήματα. ο ένας έδινε λογαριασμό, ο άλλος όχι.

εγώ προτιμώ να δώσω χρήματα αλλά το θεωρώ γυφτιά να το ζητάει ο άλλος.

 

Πάρτυ είναι και κοστίζει για να οργανωθεί... που είναι το περίεργο να έχει «είσοδο»; Αλλιώς αν ήταν θα έμπαινε ο κάθε τυχαίος μέσα και όχι επιλεγμένα άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβώς εξισώνετε το "δώσε λεφτά" με το "αν θες να μας πάρεις δώρο αλλά δεν ξέρεις τι, δώσε λεφτά" δεν έχω ιδέα.

 

Με την ίδια λογική δηλαδή όσοι δε δίνουν αριθμό λογαριασμού κάθονται πόρτα και όποιον δεν έφερε δώρο δε τον βάζουν μέσα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...