Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για γαμο...ποσο θα παει συνολο;


RHCP12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν δωσεις δεν ξεκινάει το μυστήριο.

Το λενε μυστηριο γιατι μετα απο κανα χρονο θα λεει "τι το θελα και παντρευτικα"

 

Χαχαχα μπραβο μου ωραιος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Εγώ προσωπικά το θεωρώ βλακεία να δώσεις οτιδήποτε άλλο από λεφτά. Λες και ξέρεις τι προτιμάει το ζευγάρι επειδή ξέρεις τον ένα απ' τους δυο. Ακόμα και ο κολλητός μου όταν παντρεύτηκε με τη δικιά του που γνωριζόμαστε 10 χρόνια, λεφτά πήρε. Μόνο τον περιορισμό ότι θα τα κάνει εισιτήρια έβαλα.

 

Με αυτή τη λογική να καταργήσουμε όλα τα δώρα και να δίνουμε μόνο λεφτά.

Μέρος της αξίας του κάθε δώρου είναι να ξέρεις τον άλλον και να μπορείς να του αγοράσεις κάτι που θα του αρέσει και θα το χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή νοικιάστε σπίτι. Ούτε μαζί δεν μένετε και θα παντρευτείτε ; Ακόμη και με δύο βασικούς μια χαρά νοικιάζεις. Τι το θέλετε τι δικό σας ,καλύτερα είναι πλέον να είσαι στο ενοίκιο. Όσο για το γάμο κάντε έναν μικρό γάμο σε κλειστό κύκλο χωρίς πολλά πολλά για να μην έχετε πολλά έξοδα και τελείωσε η ιστορία. Τι τα θέλετε τα σπίτια τα αγορασμένα και τους πολυτελείς γάμους σε τέτοιες εποχές ;

τοτε ας μενουμε σε παραγκες

δικαιωμα του καθενος να θελει να εχει δικο του σπιτι και πολυτελη γαμο

δεν ειναι ολοι απενταροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική να καταργήσουμε όλα τα δώρα και να δίνουμε μόνο λεφτά.

Μέρος της αξίας του κάθε δώρου είναι να ξέρεις τον άλλον και να μπορείς να του αγοράσεις κάτι που θα του αρέσει και θα το χρειάζεται.

 

Όχι, αυτό που λες δεν είναι λογική. Δεν υποχρεώνουμε όποιον έχει άλλες ιδέες να τις κρατήσει για τον εαυτό του και σε μας να δώσει πενηντάρικα.

 

Εγώ είπα πως τα λεφτά είναι μια πολύ καλή και πρακτική λύση στις περισσότερες των περιπτώσεων. Μη κρυβόμαστε τώρα πίσω από το δάχτυλό μας ότι ο κόσμος που θα έρθει σε ένα θρησκευτικό γάμο που ο ένας από το ζευγάρι δεν τους έχει δει ποτέ και ο άλλος τους μίλησε τελευταία φορά πριν 12 χρόνια θα σου κάνει το τέλειο δώρο που θα σου αρέσει και θα σου χρειάζεται. Really δεν έχει τίποτα να προσθέσω εδώ, αν έχεις αμφιβολία κάνε ένα γάμο ή ρώτα κάποιον που έχει κάνει να δεις τι θα σου πουν για την πλειοψηφεία των δώρων που πήραν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντρεύτηκα αρχές του μήνα.

 

Καταρχάς να πω πως αν δεν προκύψει εγκυμοσύνη ο γάμος είναι περιττός.Να παντρευτείς ή να κάνεις συμφωνο αν δεν έρχεται παιδί για ποιο λόγο;

 

Αν δεν έχεις συζησει επίσης παίρνεις γουρούνι στο σακί. Το βγαίνουμε για καφέ φαγητό ποτό κ γαμιομαστε σαν τα σκυλιά είναι εύκολο. Στην συγκατοίκηση θα φανεί αν η σχέση έχει μέλλον.

 

Στα λοιπά τώρα:

 

130 άτομα σύνολο. 75 στο τραπέζι κ 75 στο pre wedding (κάποιοι πολλοί στενοί προφανώς ήταν κ στα δύο). Γενικότερα για όλους τους καλεσμένους είχαμε κάτι. Το τσιπουραδικο δεν χώραγε περισσότερους αλλιώς όλοι θα έδιναν παρών.

 

Pre Wedding στο στέκι μας, φαγητό σε αγαπημένο μας τσιπουραδικο. Με άλλες τιμές προφανώς για εμάς. 1600€. Το κρασί στο τραπέζι δικό μας γιατί παράγει ο πεθερος μου. Βάλε κ άλλα 200€ για τα γλυκά επίσης από δικό μας ζαχαροπλάστη.

 

Τα χρήματα φαίνονται νορμάλ ή λίγα το φαγητό ήταν σούπερ καμία σχέση με τις μαλακιες που σερβίρουν στις αίθουσες δεξιώσεων. Δεν έμεινε ούτε κοκαλάκι.

 

Προσκλητήρια 110€. Μόνο να τυπωθούν. Σχεδίαση δική μας.Εννοειται πως δεν είχαμε αριθμό λογαριασμού.

 

Μπουμπουνιερες 90€..τις φτιάξαμε εμείς. 200 μπομπονιερες σε 7 ώρες περίπου

 

600€ το κοστούμι μου, με έκπτωση από άτομο που εργάζεται εκεί (Hilfiger).

 

400€ αγορά το νυφικό από July2.

 

80€ η ετοιμασία της νύφης.Χτενισμα, νύχια, βάψιμο.

 

30€ η δική μου από το μπαρμπερικο 1900.

 

50€ η επική ανθοδέσμη κ ο στολισμός των αυτοκινήτων από δικό μας ανθοπωλείο.

 

200€ έδωσαν οι κουμπάροι για ποτήρι, καραφα, δίσκο, στέφανα, κεριά. Plus 100€ η εκκλησία.

 

Οι κηροστατες κ ο στολισμός της εκκλησίας δώρο από μαγαζί με το οποίο έχουμε πάρε δώσε.

 

300€ τα κουμπάροδωρα με αγορά από άτομο της Tommy. Τσάντα για την κουμπάρα, ρολόι για τον κουμπάρο. Μόνο η τσάντα της GiGi Hadid είχε τόσο. Ουσιαστικά το ρολόι μας ήρθε Free.

 

300€ οι βέρες από δική μας δημιουργό.

 

850€ η φωτογράφιση του γάμου, με shooting πριν κ μετά, με shooting στο pre wedding κ στο τραπέζι κ τις δυο φωτογραφίσεις της εγκυμοσύνης. 3 album+video. Κ όλο το υλικό χωρίς watermark δικό μας. Δικός μας άνθρωπος κ αυτός (sorry δεν φταίω πολλές γνωριμίες) Η τιμή που χρεώνει για τα ανωτέρω είναι 1500.

 

Γενικά τα πάντα τα τρέξαμε σε 20-25 μέρες γιατί της συζύγου της γύρισε κ ήθελε γάμο Θρησκευτικό κ όχι πολιτικό. Το ευχαριστηθηκαμε κ το ευχαριστηθηκαν κ οι καλεσμένοι.

 

Το κόστος ανεκτό. Φίλοι μας παντρεύτηκαν προ διετίας με κόστος που άγγιζε τα 100k....Πολυ δηθενια κ πολύ ψευτιά. Δεν με εκφράζουν αυτά. Γιος εργάτη είμαι από λαϊκό προάστιο ως τέτοιος θα παντρευτώ. Δεν θα προσποιηθω ότι είμαι εγγονός της Grace Kelly για να δειχτω λες κ οι καλεσμένοι - συγγενείς, φίλοι, συνάδελφοι - δεν ξέρουν ποιος είμαι.

 

Τα έσοδα πολλαπλάσια, σημαντική βοήθεια κ για το σπίτι που ανακαινιζεται κ για την κόρη που έρχεται.

 

Αυτά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε πολιτικο και ξεγνοιασες, οπως και εγω. Εγω προσωπικα δε το σκεφτομαι στο μελλον για θρησκευτικο. Καμια διαφορα. Ασε που με την εκκλησια ετσι κι αλλιως δε τα παω καλα. Γονεις, πεθερικα δεν εχουν θεμα, αλλα και να ειχαν ειναι αποκλειστικα αποφαση του ζευγαριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα οκ, αλλά αυτά τα λεφτά για φωτογράφο πάλι πολλά μου φαίνονται! (Ξέρω ότι είναι λίγα, αλλά γενικά μου φαίνονται πάρα πολλά τα λεφτά που παίρνουν). Όπως και κάτι ας πούμε dj που παίρνουν 500€+ για ένα βράδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μένα πολλά μου φαίνονται. Απλά όπως είπα είναι οικογενειακος φίλος. Όταν μας είπε τις τιμές σκεφτήκαμε να το αφήσουμε εντελώς γιατί είχαμε άλλες προτεραιότητες. Μου πε τότε θα στο κάνω εγώ κ είτε δεν με πληρώνεις καθόλου είτε οπότε μπορείς αλλά πρέπει να το κάνεις. Τώρα μπορεί να μη σου λέει κάτι αλλά μελλοντικά θα το εκτιμήσεις. Κ έτσι πειστήκαμε.

 

Φίλος άλλος που είναι χομπιστας φωτογράφος που τράβαγε κ αυτός στο γαμο μας έδωσε απίστευτο υλικό. Θα μπορούσε ενδεχομένως να είχε αποφευχθεί κ αυτό το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μένα πολλά μου φαίνονται. Απλά όπως είπα είναι οικογενειακος φίλος. Όταν μας είπε τις τιμές σκεφτήκαμε να το αφήσουμε εντελώς γιατί είχαμε άλλες προτεραιότητες. Μου πε τότε θα στο κάνω εγώ κ είτε δεν με πληρώνεις καθόλου είτε οπότε μπορείς αλλά πρέπει να το κάνεις. Τώρα μπορεί να μη σου λέει κάτι αλλά μελλοντικά θα το εκτιμήσεις. Κ έτσι πειστήκαμε.

 

Φίλος άλλος που είναι χομπιστας φωτογράφος που τράβαγε κ αυτός στο γαμο μας έδωσε απίστευτο υλικό. Θα μπορούσε ενδεχομένως να είχε αποφευχθεί κ αυτό το κόστος.

Πάντα υπάρχει ένας φίλος που έχει ένα σχετικό ψώνιο. Πλέον ακόμα και με κινητό που λέει ο λόγος μια χαρά αναμνηστικές φωτογραφίες θα βγάλει.

 

Αλλά να δίνεις 1 - 1.5 χιλιάρικο και να περιμένεις και κανά χρόνο να πάρεις το άλμπουμ κάπως μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις προσκλήσεις, το καλοκαίρι που μας πέρασε είδα κάτι πρωτότυπο που δεν μου είχε ξανατύχει. Φίλος που παντρεύτηκε ζήτησε το σχέδιο των προσκλήσεων σε ψηφιακή μορφή (ποιο συγκεκριμένα σε εικόνα jpeg σε σχετικά υψηλή ανάλυση) και την έστειλε σε όσους φίλους είχε στο facebook. Στο τέλος έκανε μια καταμέτρηση και όσοι από την λίστα δεν είχαν fb εκτύπωσε τις προσκλήσεις και τους τις έστειλε σε φάκελο. Έτσι εκτύπωσε πολύ λιγότερες προσκλήσεις μια και οι περισσότεροι την είχαν λάβει ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφοι γενικα την εχουν δει καπως

Ειχα παει να τους προσφερω δωρεαν διαφημιση και δε δεχοταν κανεις γιατι δεν εχουν αναγκη

Μου ελεγαν οτι οι τιμες δεν ειναι στανταρ αλλα παιζουν αναλογα με το αν θα σε δουν λεφτα ή μπατηρακι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα σύμφωνο συμβίωσης με 100 ευρώ καθάρισες και έχεις εξασφαλισμένα Τύχων παιδιά που μπορεί να προκύψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...