Προς το περιεχόμενο

Αυτές είναι οι συσκευασίες των επεξεργαστών 7ης γενιάς Intel Core, “Kaby Lake”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αλλα σε οβερκλοκ κανουν ολα 5.1 γιγα σε νερο τα καλα κανουν 5400

Ααα ναι; Δείξε μου έναν να φτάνει 5.4GHz σε νερό 24/7 και τα λέμε, αλλά βασικά αυτό δεν γίνεται αφού δεν κυκλοφορούν καν (εκτός από 10 άντε 20 ES), επίσης μην τα λέτε νεράκι τα 5>GHz γιατί δεν τρέχουν όλοι ASUS Crosshair Formula ή ASRock OC Formula για να τα τρέχουν με ασφάλεια, όσον αφορά την απόδοση σαν τους skylake είναι με ένα overclock που μέχρι και η γιαγιά μου το κάνει και πέρα από αυτό χωρίς delid είναι άχρηστοι λόγω της τσιγκούνας της Intel, οπότε Haswell μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως με ευχαριστει το γεγονος οτι ο intel core i3 της 7ης γενιας ειναι ο πρωτος overclocking i3 και οι επιδοσεις του ξεπερνουν και τον i5. Δηλαδη, διπυρηνος i3 > τετραπυρηνος i5.

Αυτός είναι μπορεί και ο πιο άχρηστος CPU που έχει βγάλει η Intel τα τελευταία χρόνια, το μόνο πράγμα που θα πω είναι ότι είναι dual core και κάνει 180€>, τίποτα άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω πάρει μια asus z170a. Από μέσα Γενάρη θα κοιτάξω να πάρω και επεξεργαστή i5 η i7. Έλεγα για skylake αλλά βλέπω ότι θα κυκλοφορήσουν από 5 Γενάρη οι νέοι επεξεργαστές. Ελλάδα ξέρουμε πότε έρχονται? Αξίζει να περιμένω η όχι? Κουμπώνουν στην μητρική που έχω η θα έχω θέμα? Από τιμές ίδιες λογικά ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω πάρει μια asus z170a. Από μέσα Γενάρη θα κοιτάξω να πάρω και επεξεργαστή i5 η i7. Έλεγα για skylake αλλά βλέπω ότι θα κυκλοφορήσουν από 5 Γενάρη οι νέοι επεξεργαστές. 1-Ελλάδα ξέρουμε πότε έρχονται?2- Αξίζει να περιμένω η όχι? 3-Κουμπώνουν στην μητρική που έχω η θα έχω θέμα? 4-Από τιμές ίδιες λογικά ε?

1. Οχι γενικα δεν εχει βγει καποια ανακοινωση. 5 γεναρη θα τους παρουσιασουν.Δεν σημαινει οτι θα βγουν τοτε απαραιτητα.

2. οχι. ιδιες επιδοσεις-μεγαλυτερες θερμοκρασιες, max ενα 2-5% πανω λογο ανεβασμενων ρολογιων, πραγμα που μπορεις να αυξησεις σε εναν ξεκλειδωτο skylake

3. ναι κουμπωνουν

4. Το πρωτο 3μηνο λιγο πιο ψηλα, μετα ισως σταθεροποιηθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βλέπετε έναν επεξεργαστή μόνο από άποψη ταχύτητας. Πχ όταν βγήκε ο Haswell ήταν μια χαρά για όποιον ήθελε να στήσει ένα απλό σύστημα (εννοώ μία κάρτα γραφικών, και SSDs). Αν όμως κάποιος ήθελε να βάλει σε ένα σύστημα 2 κάρτες σε SLI, σκληρούς NVME και USB 3.1 δεν τον έφταναν με τίποτα οι lanes του Haswell. Θα έπρεπε ή να μείνει στους Ivy Bridge ή να περιμένει την επόμενη γενιά. Δεν έχω ψάξει να δω ακριβώς τι γίνεται με την τωρινή 7η γενιά (μπορεί να είναι καλός, μπορεί να είναι σκουπίδι σε σχέση με την προηγούμενη), απλά λέω ότι ο κάθε επεξεργαστής έχει και άλλα κριτήρια απόδοσης εκτός από το ρολόι του και το benchmark στο Crysis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα τα ίδια με την 6η γενιά ειναι η 7η.
Λιγο over στο Golf TSi βάλανε και το πουλανε σαν νεο προιον...

AMD κλείσε λίγο το gap...please
 

Καλή χρονιά με άφθονο σανό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...