Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο σελίδα που δεν υπάρχει πια, και πληρωμή μέσω τραπέζης


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα   :-)


 


Πως μπορώ να σώσω παραγγελία (τα χρήματα δηλαδή) που κάνανε οι $%^&%$#@ γέροι μου με χρεωστική (λογαριασμό τραπέζης) απο απάτη στο Ιντερνετ? Δεν πληρώσανε με paypal συνεπώς...


Αγοράσανε το μισό μαγαζί σε "Timberland" και το μόνο που ήρθε είναι ένα ζευγάρι κάλτσες απο πράγματα τριψήφιου ποσού, πριν μια εβδομάδα. Και μου το είπανε σήμερα. Η σελίδα ήταν σε νοικιασμένο σέρβερ που προφανώς έχει κλείσει τώρα, δεν υπάρχει.


 


Ειλικρινά έτσι όπως τα κάνανε θα τους κόψω ίντερνετ και τηλέφωνο να μπορούν να πάνε μόνο μέχρι το μπακάλικο.   :mad:


 


Η σελίδα υπήρχε εκεί http://www.timvipbuy.com


και η παραγγελία http://www.timvipbuy.com/en/account_history_info.html?order_id=470161123018


  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε αφού είσαι γέρος εσύ ,τότε οι γονείς σου πόσο είναι 150?

Δεν είμαι, αλλά ναι, δεν είναι για την ηλικία τους αυτά. Καμιά λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την δίωξη ηλ.εγκλ. επικοινώνησες?

Πάρε τηλ και την τράπεζα σου μηπως μπορούν να σώσουν τίποτα

Σήμερα Δευτέρα λειτουργεί τίποτα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα να πάρουν τηλέφωνο στην τράπεζά αυτήν την στιγμή και να αρνηθούν την συναλλαγή ... μετά στην δίωξή για άπατη και σχετικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πήρες και το ζευγάρι κάλτσες πάλι καλά να λες.

Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη από την τράπεζα.

Δεν ευθύνεται πιστεύω η τράπεζα πουθενά αν κάποιος εξαπατήθηκε από κάποιον άλλον.

Καταγγελία στην δίωξή μπορείς να κάνεις αλλά από όσο γνωρίζω πρέπει να κάνεις και μήνυση (πληρώνεις και τα 100 ευρώ σαν παράβολο).

Το καλύτερο είναι να ζητήσεις από την τράπεζα ακύρωση της χρεωστικής ώστε αν έχουν το νούμερο της κάρτας να μην μπορούν να τραβήξουν άλλα χρήματα από τον τραπεζικό αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πήρες και το ζευγάρι κάλτσες πάλι καλά να λες.

Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη από την τράπεζα.

Δεν ευθύνεται πιστεύω η τράπεζα πουθενά αν κάποιος εξαπατήθηκε από κάποιον άλλον.

Καταγγελία στην δίωξή μπορείς να κάνεις αλλά από όσο γνωρίζω πρέπει να κάνεις και μήνυση (πληρώνεις και τα 100 ευρώ σαν παράβολο).

Το καλύτερο είναι να ζητήσεις από την τράπεζα ακύρωση της χρεωστικής ώστε αν έχουν το νούμερο της κάρτας να μην μπορούν να τραβήξουν άλλα χρήματα από τον τραπεζικό αριθμό.

γνωριζεις μηπως τον ορο αμφισβητηση συναλλαγης ,αν οχι ψαξε το εχει υποχρεωση η τραπεζα να κανει καποιο ελεγχο ,πχ μια φορα που ειχα αγορασει κατι απο κινα μεσω  satelite internet μπλοκαρε την συναλλαγη ,μια χαρα μπορει να τον βοηθησουν απο τραπεζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενα δικιο σε αυτο που λεει, η τραπεζα δεν ειναι δικαστηριο να μπορεσει να αποφανθει εαν η ιστορια ειναι ετσι οπως θα την περιγραψει ο φιλος (δεν αμφισβητω την αληθινη εξιστοριση των γεγονοτων). Πως μπορει να ξερει η τραπεζα οτι οταν καλει ο καθενας λεει την αληθεια περι εξαπατησης και δεν ειναι κανενας βλαμενος που απλα παρελαβε τα προιοντα του και ενω θελει να τα κρατησει θελει και τα λεφτα πισω; (να πουμε ξανα την ιστορια με το play.com και γιατι σταματησε τις αποστολες προς Ελλαδα για καποιους βλαμενους;).

Η διωξη του ηλεκτονικου εγκληματος πιστευω οτι σε λιγοτερο απο 6 μηνες δεν θα εχει βγαλει ακρη, εννοω δεν θα εχει ασχοληθει καν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έψαξα, προφανώς σήμερα δεν μπορεί να γίνει κάτι λόγο αργίας, σωστά?

 

Η παραγγελία έγινε στις 23/11 συνεπώς οι 20-25 μέρες περάσανε. Με το που είδα τα μειλ που είχαν στείλει φαινότανε απάτη, οι γέροι ούτε καν τα δώσανε σημασία. Αργήσανε να μου το πούνε "μην θυμώσεις και φωνάζεις" και το είδα σήμερα μόνος μου που ήρθα να τους δω. Καλά να πάθουνε.

 

Μην κάνει ο Παναμέζος (εκεί είναι δηλωμένο το σαιτ που έψαξα λίγο) πάρτυ με τα λεφτά δεν θέλω.

Η μήνυση για απάτη μέσω ίντερνετ δεν είναι δωρεάν? Κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις άμεσα για προληπτικούς λόγους είναι να πάρεις τώρα τηλέφωνο να μπλοκάρεις την χρεωστική κάρτα.

 

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα μπορεί κανένας απατεώνας που έχει στα χέρια του τον αριθμό της κάρτας να κάνει αγορές και να τραβήξει χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό.

 

Κατά τα άλλα λυπάμαι που δεν θα σου δώσω πολλές ελπίδες αλλά είναι ολίγων μη αναστρέψιμη η κατάσταση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ακύρωση έγινε πριν κανα μισάωρο, δεν φάνηκε να έγινε κάτι μέχρι τώρα (καμια ανάληψη).

 

Για το άλλο, μας είπε και η δίωξη να μην έχω ελπίδες, είναι εξωτερικό και λίγα τα λεφτά σχετικά. Θα δοκιμάσω όμως, και αν γίνει κάτι, θα ενημερώσω.

 

Καλές γιορτές να έχουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...