Προς το περιεχόμενο

Αγορα μηχανικου πληκτρολογιου και ποντικι


antwnic4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Σκεφτομαι να παρω ενα μηχανικο πληκτρολογιο. Τωρα εχω αυτη τη πατατα, την οποια την ειχα παρει για φθηνα πριν κατι χρονια.

 

 

Η κυρια χρηση ειναι πολυς προγραμματισμος για τη σχολη, και αρκετα παιχνιδια.

 

Επειδη δεν εχω πολυ ιδεα τι παιζει με τα χρωματα των switches και τις μαρκες θα ηθελα μερικες προτασεις. 

Απο λεφτα, δεν ειμαι σιγουρος ακομα, το σκεφτομαι οτι θα παει γυρω στο 100€, αλλα μπορω να παω λιγο παραπανω. Εχω δει απο skroutz μερικα τα οποια ειναι γυρω στο 60ρι αλλα δε ξερω τι παιζει ποιοτικα.

 

Το συγκεκριμενο πληκτρολογιο που εχω, εχει μικρα πληκτρα, και μια γραμμη με πληκτρα στα αριστερα το οποιο ειναι τελειως αντιχρηστικο ειδικα διπλα απο τα esc και ctrl. Και απο οτι εχω παρατηρησει δε σηκωνει πανω απο 3-4 κουμπια πατημενα ταυτοχρονα.

 

Το μονο must που θελω στο πληκτρολογιο, ειναι multimedia keys. 

 

Θα ηθελα και καμια προταση για ποντικι το οποιο θα αγοραστει ισως αργοτερα, εχοντας υποψιν οτι εχω αυτο τωρα και οτι δε θελω να ξεφυγω πολυ στη τιμη. Κατι που εχω δει και μου αρεσει ειναι η ελευθερη ροδελα.

 

Ευχαριστω και καλες γιορτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Σε πειραζει να παρεις απο εξωτερικο?

Χρειαζεσαι ποιοτητα κατασκευης και αντοχη η πιο πολυ σε νοιαζει η εμφανιση?

Θελεις να εχεις feedback οταν πατας το κουμπι,δηλαδη να νοιωθεις ενα ελαφρυ τιναγμα? Ζεις μονος σου,σε νοιαζει να ειναι εντελώς ησυχο η σου αρεσει να ακουγεται κλικ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον.

Σε πειραζει να παρεις απο εξωτερικο?

Χρειαζεσαι ποιοτητα κατασκευης και αντοχη η πιο πολυ σε νοιαζει η εμφανιση?

Θελεις να εχεις feedback οταν πατας το κουμπι,δηλαδη να νοιωθεις ενα ελαφρυ τιναγμα? Ζεις μονος σου,σε νοιαζει να ειναι εντελώς ησυχο η σου αρεσει να ακουγεται κλικ?

 

Το εξωτερικο δε μου αρεσει πολυ γιατι οταν θα παθει κατι το πληκτρολογιο, θα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια να το στειλω για επισκευη, συν το εξτρα κοστος.

 

Απο εμφανιση, δε θελω να ειναι υπερβολικο, οπως μερικα φτηνιαρικα gaming, η αυτο που εχω τωρα. Ποιοτητα θα ηθελα να εχει μιας και δεν ειμαι τοσο προσεκτικος και θελω να μου κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο.

 

Μονος μου δε μενω, αλλα δε νομιζω να εχω προβλημα στον ηχο του κλικ. Νομιζω αν ηταν λιγο ησυχο ομως θα ηταν καλυτερα, αλλα δε ξερω.

 

Απο οτι εχω ψαξει, μαλλον cherry brown ειναι καλυτερο για μενα. Εχει τα logitech g610 και g810 το public σχετικα φθηνα.

 

Εχω δει κατι παραξενες μαρκες με πολυ απλοικα σχεδια, αλλα δεν εχουν multimedia keys. 

 

Απο λεφτα, το ταβανι να ειναι τα 150 ευρω αν ειναι κατι παρα πολυ καλο.

 

 

Edit: Τωρα που το σκεφτομαι, θα ηθελα προτασεις και για καποιο ποιοτικο πληκτρολογιο χωρις multimedia keys.

Επεξ/σία από antwnic4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα σου Καλυψώ όλο το φάσμα που υπάρχει και διαλέγεις τι θέλεις

Καταρχάς τα μηχανικά χωρίς Led δεν χαλάνε τόσο εύκολα όσο νομίζεις. Βγάζουν και 10 χρόνια άνετα. Συνήθως τα φωτάκια καίγονται εύκολα. Εγώ θα σ προτείνω brown π θες κυρίως όμως θα σ πω ότι οι μπλε είναι πιο ικανοποιητικοί σαν αίσθηση απλά έχουν τον έξτρα θόρυβο. Ξεχνάς Logitech και Corsair και Razer μιας και δεν αξίζουν για τα λεφτά π ζητάνε για την ποιότητα συν ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα πλήκτρα αν ξεθωριάζουν (όχι διακόπτες μην μπερδεύεσαι μόνο τα πλήκτρα)

Από Ελλάδα έχεις το Coolermaster Masterkeys Pro M και L με λευκά Led.

Aπο εξω θα σ πρότεινα το Leopold fc750r http://candykeys.com/product/fc750rt-black-mx-brown

Είναι πραγματικό ποιοτικό keyboard και με το fn+f10 έχει τα αντίστοιχα multimedia που θες. Άλλη επιλογή είναι το ducky one από amazon.co.uk καθώς και το filco http://www.keyboardco.com/keyboard/usa-filco-ninja-majestouch-2-tenkeyless-nkr-tactile-action-keyboard.asp .Αυτα που σου έβαλα είναι όλα με καφέ.Αν τελικά θέλεις μπλε υπάρχουν.

Από άποψη ποιότητας πάει Leopold/Filco >Coolermaster/Ducky > Logitech κλπ

Μην σε τρομάζει που δεν είναι ´γνωστες ´ ,αν ψάξεις στο εξωτερικό σε site είναι αξιόπιστες εταιρίες και ποιοτικές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα σου Καλυψώ όλο το φάσμα που υπάρχει και διαλέγεις τι θέλεις

Καταρχάς τα μηχανικά χωρίς Led δεν χαλάνε τόσο εύκολα όσο νομίζεις. Βγάζουν και 10 χρόνια άνετα. Συνήθως τα φωτάκια καίγονται εύκολα. Εγώ θα σ προτείνω brown π θες κυρίως όμως θα σ πω ότι οι μπλε είναι πιο ικανοποιητικοί σαν αίσθηση απλά έχουν τον έξτρα θόρυβο. Ξεχνάς Logitech και Corsair και Razer μιας και δεν αξίζουν για τα λεφτά π ζητάνε για την ποιότητα συν ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα πλήκτρα αν ξεθωριάζουν (όχι διακόπτες μην μπερδεύεσαι μόνο τα πλήκτρα)

Από Ελλάδα έχεις το Coolermaster Masterkeys Pro M και L με λευκά Led.

Aπο εξω θα σ πρότεινα το Leopold fc750r http://candykeys.com/product/fc750rt-black-mx-brown

Είναι πραγματικό ποιοτικό keyboard και με το fn+f10 έχει τα αντίστοιχα multimedia που θες. Άλλη επιλογή είναι το ducky one από amazon.co.uk καθώς και το filco http://www.keyboardco.com/keyboard/usa-filco-ninja-majestouch-2-tenkeyless-nkr-tactile-action-keyboard.asp .Αυτα που σου έβαλα είναι όλα με καφέ.Αν τελικά θέλεις μπλε υπάρχουν.

Από άποψη ποιότητας πάει Leopold/Filco >Coolermaster/Ducky > Logitech κλπ

Μην σε τρομάζει που δεν είναι ´γνωστες ´ ,αν ψάξεις στο εξωτερικό σε site είναι αξιόπιστες εταιρίες και ποιοτικές

 

 

Τα πληκτρολογια που μου δειχνεις, δεν εχουν numpad το οποιο χρησιμοποιω πολυ. Το δευτερο βγαινει πολυ ακριβο για αγορα απο εξωτερικο και το πρωτο ειναι στο οριο. Αν επαιρνα κατι απο το εξωτερικο θα ηθελα να ηταν πιο φθηνο.

 

To coolermaster masterkeys pro l φαινεται καλο. Η διαφορα με το logitech g610 και τα 2 με brown ειναι μεγαλη; Γιατι το logitech με βολευει πολυ να το παρω απο το public η πλαισιο και βγαινει και αρκετα πιο φθηνα. Και θα με βολευουν περισσοτερο νομιζω τα media keys του logitech.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αξίζει με τα 1000 το Coolermaster γιατί είναι πιο ποιοτικό και μπορείς να αλλάξεις τα keycaps αν φθαρούν. Μπορείς να ψάξεις το Leopold fc980m που έχει και numpad από το μαγαζί π σ έδειξα πριν. Ελπίζω να το απολαύσεις !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αξίζει με τα 1000 το Coolermaster γιατί είναι πιο ποιοτικό και μπορείς να αλλάξεις τα keycaps αν φθαρούν. Μπορείς να ψάξεις το Leopold fc980m που έχει και numpad από το μαγαζί π σ έδειξα πριν. Ελπίζω να το απολαύσεις !!

 

Απο το αγγλικο αμαζον, βλεπω οτι το coolermaster masterkey pro l εχει πολλα προβληματα στη ποιοτητα κατασκευης.

Καποιο αλλο καλο με numpad απο ελλαδα η απο το αγγλικο αμαζον; Θα ηθελα να εχει φως, οχι απαραιτητα rgb, αλλα ωραιο ειναι κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς Logitech και Corsair και Razer μιας και δεν αξίζουν για τα λεφτά π ζητάνε για την ποιότητα συν ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα πλήκτρα αν ξεθωριάζουν (όχι διακόπτες μην μπερδεύεσαι μόνο τα πλήκτρα)

 

Σε corsair μια χαρά αλλάζουν τα πλήκτρα. Εγω προσωπικά θα πρότεινα το Corsair K70 που είναι στο budget sou, με multimedia keys, numpad και κορυφαία ποιότητα κατασκευής απο αλουμίνιο. Υπάρχει στο αγγλικο αμαζον, και αν κάνεις μια παραχώρηση και πάς σε red switches παίζει και 125 απο ελλάδα. http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000127

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε corsair μια χαρά αλλάζουν τα πλήκτρα. Εγω προσωπικά θα πρότεινα το Corsair K70 που είναι στο budget sou, με multimedia keys, numpad και κορυφαία ποιότητα κατασκευής απο αλουμίνιο. Υπάρχει στο αγγλικο αμαζον, και αν κάνεις μια παραχώρηση και πάς σε red switches παίζει και 125 απο ελλάδα. http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000127

 

Για το κ70 διαβασα οτι η η κατω γραμμη πληκτρων δεν ειναι στανταρ, αρα πρεπει να παρεις απο την corsair. 

Προτιμω brown μιας και η περισσοτερη χρηση που θελω ειναι για προγραμματισμο, και θελω να δω διαφορα απο αυτο που εχω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο άμαζον διαλέγεις το layout και τους διακόπτες που θες. Δεν χρειάζεται να πας κατευθειαν απο κορσαιρ. Επισης αν θεωρείς ότι δεν θα δεις διαφορά ακόμα και με κόκκινους σε σχέση με το Genesis κάνεις λάθος. Αν θες κάνε μια βόλτα απο ένα πλαίσιο. Όχι για να αγοράσεις, αλλα λόγικά έχουν ανοιχτά και με brown και με red. Το δοκιμάζεις επιτόπου και μετά παραγγέλνεις όποιο σου αρέσει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα σου Καλυψώ όλο το φάσμα που υπάρχει και διαλέγεις τι θέλεις

Καταρχάς τα μηχανικά χωρίς Led δεν χαλάνε τόσο εύκολα όσο νομίζεις. Βγάζουν και 10 χρόνια άνετα. Συνήθως τα φωτάκια καίγονται εύκολα. Εγώ θα σ προτείνω brown π θες κυρίως όμως θα σ πω ότι οι μπλε είναι πιο ικανοποιητικοί σαν αίσθηση απλά έχουν τον έξτρα θόρυβο. Ξεχνάς Logitech και Corsair και Razer μιας και δεν αξίζουν για τα λεφτά π ζητάνε για την ποιότητα συν ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα πλήκτρα αν ξεθωριάζουν (όχι διακόπτες μην μπερδεύεσαι μόνο τα πλήκτρα)

Από Ελλάδα έχεις το Coolermaster Masterkeys Pro M και L με λευκά Led.

Aπο εξω θα σ πρότεινα το Leopold fc750r http://candykeys.com/product/fc750rt-black-mx-brown

Είναι πραγματικό ποιοτικό keyboard και με το fn+f10 έχει τα αντίστοιχα multimedia που θες. Άλλη επιλογή είναι το ducky one από amazon.co.uk καθώς και το filco http://www.keyboardco.com/keyboard/usa-filco-ninja-majestouch-2-tenkeyless-nkr-tactile-action-keyboard.asp .Αυτα που σου έβαλα είναι όλα με καφέ.Αν τελικά θέλεις μπλε υπάρχουν.

Από άποψη ποιότητας πάει Leopold/Filco >Coolermaster/Ducky > Logitech κλπ

Μην σε τρομάζει που δεν είναι ´γνωστες ´ ,αν ψάξεις στο εξωτερικό σε site είναι αξιόπιστες εταιρίες και ποιοτικές

 

έχεις αγοράσει μήπως κάτι από τα link που δίνεις; τι καπέλο να παίζει από μεταφορικά + φόρους/τελωνεία κλπ; γιατί είδα τιμές https://mechanicalkeyboards.nl/en/home/ και με πιάνει αναγούλα...

 

πολύ σωστός γενικά το fc750r το χαλβαδιάζω κι εγώ αλλά για Ελλάδα είχα την εντύπωση πως δύσκολα γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παραγγειλα το Coolermaster MasterKeys Pro L White απο e-shop 100€. Θα θελα να ναι rgb για τη πλακα, αλλα δεν αξιζει 50€+.

Βγαινει πολυ φθηνα, και θα μπορεσω να αλλαξω τα κουμπια αν χαλασουν, αφου ειναι standard και δεν θα πρεπει να τρεχω να στελνω στο εξωτερικο σε περιπτωση βλαβης. Οποτε ολα κομπλε.

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...