Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη σε 4k


Vaggelisioan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο που θα βρει την εξτρα πληροφορία;

απλά θα κάνει upscale την αναλυση του βιντεο σε 4Κ και το αποτέλεσμα θα ειναι απλά τραγικό.

Το αναποδο γίνεται γιατι υπάρχει πληροφορία που μπορεί να κοπεί ωστε να κατέβει η ποιότητα απο 4Κ σε 1080 πχ

το ανάποδο αν και γίνεται,δεν υπάρχει η επιπλέον πληροφορία στο βίντεο(κοινώς απο εκει που το 1 πιξελ πιανει 1 κουκκιδα θα πιανει 5 πχ)οπότε το αποτελεσμα θα ειναι σαν να βλεπεις 144p video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινει χειροτερο σε μια καλυτερη αναλυση?

Εφόσον δεν ήταν από την αρχή σε αυτή την καλύτερη ανάλυση, με τη μετατροπή σε αυτήν ή θα έχεις την ίδια ποιότητα με τώρα, στην καλύτερη περίπτωση, ή θα χάσεις κι άλλη πληροφορία λόγω του encoding και θα το κάνεις χειρότερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινει χειροτερο σε μια καλυτερη αναλυση?

 

Προφανως, η αρχικη αναλυση ειναι μια και μοναδικη και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε.

Έχω δει ταινίες blue ray από vhs το οποίο με έχουν πείσει για το εντελώς αντίθετο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει ταινίες blue ray από vhs το οποίο με έχουν πείσει για το εντελώς αντίθετο !

 

Μετατροπή από σένα;

Το πιο πιθανό είναι να ήταν remastered οι ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετατροπή από σένα;

Το πιο πιθανό είναι να ήταν remastered οι ταινίες.

Είπα "έχω δει", όχι ότι έχω κάνει τέτοια μετατροπή.

 

Πάντως ποιος ξέρει τι προγραματαρες έχουν οι εταιρείες για να κάνουν κάτι τέτοιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ποιος ξέρει τι προγραματαρες έχουν οι εταιρείες για να κάνουν κάτι τέτοιο.....

Ή έχουν access στο ίδιο το film(μπομπίνα) και το ψηφιοποιούν καρέ καρέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να ήταν remastered οι ταινίες.

 

Είπα "έχω δει", όχι ότι έχω κάνει τέτοια μετατροπή.

 

Πάντως ποιος ξέρει τι προγραματαρες έχουν οι εταιρείες για να κάνουν κάτι τέτοιο.....

 

Το remastered είναι η επανακωδικοποίηση από το αρχικό υλικό που είναι το φίλμ, οπότε μπορείς να βγάλεις καλύτερο τελικό αποτέλεσμα απ' ότι είχε βγει πριν 30 χρόνια όπου το καλύτερο consumer μέσο ήταν η βιντεοκασέτα.

 

 

Και για να μην αφήσουμε τον Βαγγέλη χωρίς απάντηση

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορει να μετατρεψει ενα απλο βιντεο σε αναλυση 4k?

Προγράμματα υπάρχουν πολλά και μάλιστα δωρεάν. Το αποτέλεσμα όμως θα είναι στην καλύτερη περίπτωση το ίδιο με το αρχικό βίντεο, μόνο που θα πιάνει τριπλάσιο ή και παραπάνω χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...