Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας  πριν  2  βδομαδες εβαλά vdsl  το προβλημα εινε οτι το σταθερο μου εινε  στο σαλονι

 

και το  ρουτερ  που  αγορασα εινε το tp  link 9980  και  πηγα να το συνδεσω αλλα δεν   γινετε  γιατι ζηταει το καλοδιο απο το τιλεφωνο

 

στο σπλιτερακι   του  ρουτερ εχει το  vdsl και το τιλεφωνο ..με το οποιο καλωδιο συνδεετε  το τιλεφωνο..

 

πηρα τον οτε  τηλεφωνο και μου λεει οτι  για να εχω τηλεφωνο στο σαλονι και επειδι ειμε στην ευροζωνικη ζωνη  τα  ρουτερ του εμποριου  δεν λειτουργουνε  για το τηλεφωνο

 

και μου ειπε ο τεχνικος απο τον οτε  οτι πρεπει να εχω το  ρουτερ  του  οτε   για να εχω τηλεφωνο

 

οποτε  μου ειπε οτι αν  θελω να εχω internet μπορω να  εχω το  ρουτερ  του εμποριου

αλλα αν θελω να εχω  τηλεφωνο πρεπει να χρησιμοποιοω  το  ρουτερ  του  οτε..

 

 

παιδια  τι  μπορω να κανω?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας  πριν  2  βδομαδες εβαλά vdsl  το προβλημα εινε οτι το σταθερο μου εινε  στο σαλονι

 

και το  ρουτερ  που  αγορασα εινε το tp  link 9980  και  πηγα να το συνδεσω αλλα δεν   γινετε  γιατι ζηταει το καλοδιο απο το τιλεφωνο

 

στο σπλιτερακι   του  ρουτερ εχει το  vdsl και το τιλεφωνο ..με το οποιο καλωδιο συνδεετε  το τιλεφωνο..

 

πηρα τον οτε  τηλεφωνο και μου λεει οτι  για να εχω τηλεφωνο στο σαλονι και επειδι ειμε στην ευροζωνικη ζωνη  τα  ρουτερ του εμποριου  δεν λειτουργουνε  για το τηλεφωνο

 

και μου ειπε ο τεχνικος απο τον οτε  οτι πρεπει να εχω το  ρουτερ  του  οτε   για να εχω τηλεφωνο

 

οποτε  μου ειπε οτι αν  θελω να εχω internet μπορω να  εχω το  ρουτερ  του εμποριου

αλλα αν θελω να εχω  τηλεφωνο πρεπει να χρησιμοποιοω  το  ρουτερ  του  οτε..

 

 

παιδια  τι  μπορω να κανω?? 

δυστυχώς είναι άχρηστο πλέον το μόντεμ που αγόρασες αναγκάστηκα θα βάλεις το ρουτερ του οτε και με επιστροφή σήματος (βιβλιαράκι οτε από το μόντεμ σελίδα 8,9,10,11)θα παίξει το τηλέφωνο αλλιώς εάν δεν σε ενδιαφέρει αφήνεις αυτό που έχεις και δεν έχεις τηλέφωνο . υπάρχουν αρκετά τέτοια θέματα στο insomnia για να χρησιμοποιήσεις και το αγορασμένο μόντεμ άλλα όφελος δεν έχει επίσης εάν δεν έχεις ρεύμα δεν θα έχεις και τηλέφωνο εδώ μπορείς να ενημερωθείς για την ευρυζωνική τηλεφωνία 

 

θέμα για το ρουτερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εινε αχρηστο???

 

δεν  υπαρχει  τροπος  δηλαδη>>??  γιατι να εχω το  ρουτερ  του  οτε??

 

εγω δεν θελω να εχω  το ρουτερ  του ote..

 

με αυτο  που  αγορασα  μπορω να εχω και internet και  τηλεφωνο>??>

 

γιατι να με αναγκαζουνε  να εχω  το ρουτερ  του  οτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα παει να κανω συνδεση στον οτε vdsl, μου ειπε ενα παλικαρι απο εκει οτι αν θελω να βαλω μοντεμ εμποριου πρεπει να τους παρω τηλ και να τους πω οτι εχω να συνδεσω κατι καμερες και κατι συναγερμους αλλα δν θυμαμαι τι αλλο μου ειχε πει πανω σε αυτο το θεμα...  απλα ειδα τυχαια το θεμα που ανοιξες και ειπα να στο αναφερω μπας και βοηθησω...

μου ειχε πει συγκεκριμενα πραγματα πανω σε αυτο το κομματι με τις καμερες - και οτι θα μου το αλλαζαν... αλλα δν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  υπαρχει  τροπος  δηλαδη>>??  γιατι να εχω το  ρουτερ  του  οτε??


 


εγω δεν θελω να εχω  το ρουτερ  του ote..


 


με αυτο  που  αγορασα  μπορω να εχω και internet και  τηλεφωνο>??>


 


γιατι να με αναγκαζουνε  να εχω  το ρουτερ  του  οτe??


 


δεν  μπορει να  μην  υπαρχει  καπιος  τροπος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που η τηλεφωνία είναι VoIP, θέλεις δεν θέλεις, αυτή δουλεύει αποκλειστικά με την συσκευή του παρόχου και αυτό δεν αλλάζει. Δεν είναι θέμα μόνο του συγκεκριμένου παρόχου, αλλά ισχύει παντού σε τέτοιου είδους τηλεφωνία.

 

Μπορείς όμως να έχεις το όποιο δικό σου modem/router να συγχρονίζει στην γραμμή και πίσω από αυτό το Speedport της Cosmote μόνο για την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν έδινε ο ΟΤΕ τις ρυθμίσεις του για VoIP/SIP ή όπως λέγονται δεν θυμάμαι, μια χαρά θα μπορούσαμε να έχουμε aftermarket VoIP Modem Router.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως ακόμα και να τις έδινε το TP Link που έχει δεν υποστηρίζει VoIP, οπότε δεν έχει άλλη επιλογή από το να χρησιμοποιεί και το Modem Router του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς όμως να έχεις το όποιο δικό σου modem/router να συγχρονίζει στην γραμμή και πίσω από αυτό το Speedport της Cosmote μόνο για την τηλεφωνία.
 
πως  γινετε αυτο?>?  μπορω να το κανω αυτο>?> με τα 2  ρουτερ  που εχω?>?>και αν ναι πως??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν τις έδινε, αλλά το σύνολο σχεδόν των παραδοσιακών παρόχων σε όλο τον πλανήτη, δεν τα δίνουν και η VoIP τηλεφωνία δουλεύει αποκλειστικά με την δικιά τους συσκευή.

Μόνο κάποιοι τυχεροί που ήταν αρχικά στο πιλοτικό τις έχουν, αλλά και αυτοί είναι μετρημένοι. Εκτός κι αν κάποιος γίνει ευρηματικός, παίζοντας με την συσκευή κι έχει τις γνώσεις, μπορεί να τα καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτο  που  αγορασα  μπορω να εχω και internet και  τηλεφωνο>??>


 


γιατι να με αναγκαζουνε  να εχω  το ρουτερ  του  οτe??


 


δεν  μπορει να  μην  υπαρχει  καπιος  τροπος??


 


δηλαδη οσοι εχουνε  οτε >,, vodafone ktl τωρα  πια δηλαδη αναγκαστικα πρεπει να εχουνε τα   ρουτερ  του καθε παροχου??


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως  γινετε αυτο?>?  μπορω να το κανω αυτο>?> με τα 2  ρουτερ  που εχω?>?>και αν ναι πως??

Υπάρχουν διάφορες παραλλαγές και τρόποι σύνδεσης των συσκευών, αλλά συνήθως γίνεται με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Πρώτα το ρυθμίζεις ώστε να παίζει ως απλό router και όχι modem/router, ορίζοντας την LAN1 να παίζει ως WAN.

 

Spoiler 
1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

 

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

 

attachment.php?attachmentid=167228&d=145

 

β. Κατόπιν κάνεις τις ρυθμίσεις για να συνδεθεί στο διαδίκτυο.

 

Spoiler 
 

 

γ. Καλό είναι να του ορίσεις σταθερή διεύθυνση, είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω του DHCP του TP-Link. Έχει μεγάλη σημασία διότι θα χρειαστεί τουλάχιστον για την σωστή λειτουργία της τηλεφωνίας.

 

δ. Τέλος θα χρειαστεί να ανοιχθούν στο TP-Link, κάποιες πόρτες προς το Speedport, για την τηλεφωνία. Αυτές είναι η 5060 (UDP) και 4000-4100 (UDP).

Η 5060 χρειάζεται για την σηματοδοσία. Δηλαδή για να επικοινωνήσουν αρχικά (και περιοδικά) ο client (Speedport) με τον server (Cosmote IMS), αλλιώς έχουμε θέμα με το registration και τον έλεγχο της επικοινωνίας.
Σε κάθε κλήση η επικοινωνία γίνεται μέσω RTP που θέλει ανοικτές 2 πόρτες για κάθε κανάλι που είναι τυχαίες (από 1024-65535). Οι περισσότερες ΙΡ συσκευές κάνουν χρήση μεταξύ 10000-20000 και η πλειοψηφία εξ αυτών σου δίνει δυνατότητα να τις ορίσεις ρητά. Στην Cosmote έχει παρατηρηθεί ότι χρησιμοποιούνται από την 4000 και πάνω.

 

Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει ότι καθυστερεί ο αρχικός συγχρονισμός και ενεργοποίηση της τηλεφωνίας, ώστε να λειτουργήσει ως υπηρεσία. Καλό είναι αρχικά να βάλεις το Speedport μόνο του στη γραμμή (με τις προεπιλογές που έχει), μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία και μετά του αλλάζεις τα φώτα κατά το δοκούν.

 

 

εννοεις ολα αυτα.//??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτο  που  αγορασα  μπορω να εχω και internet και  τηλεφωνο>??>

Όχι, διότι το συγκεκριμένο δεν έχει δυνατότητα τηλεφωνίας.

 

γιατι να με αναγκαζουνε  να εχω  το ρουτερ  του  οτe??

Το είπαμε. Δεν δουλεύει πουθενά εφόσον δεν δίνουν τα στοιχεία σύνδεσης.

 

δεν  μπορει να  μην  υπαρχει  καπιος  τροπος??

Δεν υπάρχει, εκτός κι αν έχεις τις σχετικές γνώσεις για ν' αποκτήσεις πρόσβαση στο λογισμικό της συσκευής.

 

δηλαδη οσοι εχουνε  οτε >,, vodafone ktl τωρα  πια δηλαδη αναγκαστικα πρεπει να εχουνε τα   ρουτερ  του καθε παροχου??

Ανέκαθεν η VoIP τηλεφωνία των παραδοσιακών τηλεποικινωνιακών παρόχων δούλευε μόνο με την συσκευή τους.

Απλά τώρα το μαθαίνουν οι πολλοί, ένεκα ΟΤΕ.

εννοεις ολα αυτα.//??

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο ή δύσκολο. Αρκεί να γνωρίζεις πως να αλλάζεις διεύθυνση στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή και βασικές γνώσεις ρυθμίσεων των modem/router.

Οι οδηγίες είναι ακριβώς αυτές που χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...