Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν τα  γνωριζω ολα αυτα.. γι αυτο μπορεις να με  βοηθησεις??

επίσης μπορείς να ζητήσεις από τον οτέ να σου καταργήσει την ευρυζωνική τηλεφωνία (voip) μέχρι την ενεργοποίηση σε όλους του χρήστες παίρνεις τηλέφωνο και το αιτείσαι και σε τρεις εργάσιμες θα καταργηθεί άλλα κάνεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για ποσό καιρό είναι (μπορεί για έναν μήνα ή και μπορεί για το τέλος του 17) δυστυχώς σε νέους συνδρομητές και σε συνδρομητές που ζητούν αντικατάσταση modem το ενεργοποιούν και ορισμένες φορές χωρίς ενημέρωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταργησω  την ευρυζωνική τηλεφωνία (voip)  δεν  θα εχω  τηλεφωνο??

 

αλλα   ουτε  vdsl   γραμμη?>>?

 

συγνωμη τι διαφορα εχει  η  ευρυζωνική τηλεφωνία???βλεπεις καπια διαφορα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταργησω  την ευρυζωνική τηλεφωνία (voip)  δεν  θα εχω  τηλεφωνο??

 

αλλα   ουτε  vdsl   γραμμη?>>?

 

συγνωμη τι διαφορα εχει  η  ευρυζωνική τηλεφωνία???βλεπεις καπια διαφορα??

εάν καταργήσεις την ευρυζωνική τηλεφωνία θα είσαι όπως πριν ptsn δεν θα χρειάζεται να έχει καρφωμένα τα τηλέφωνα στο μοντεμ για να δουλεύει όπως τώρα (voip) άλλα ακόμα και εάν γυρίσεις την γραμμή σε ptsn κάποια στιγμή αναγκάστηκα θα γυρίσει σε voip και οι άλλοι πάροχοι τώρα σχετικά με την διαφορά στην Λάρισα ακριβώς τα ίδια τώρα στο χωριό το τηλέφωνο καθυστερεί ορισμένες φορές γιάυτο και ζήτησα από τον οτέ την αλλαγή από voip σε ptsn 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι δεν  θα εχω vdsl   γραμμη??

 

αν   καταργησω την ευρυζωνικη τηλεφωνια  θα εχω  επιπτωσεις??

 

και να σε ρωτησω κατι??

με την  ευρυζωνικη τηλεφωνια  πια εινε  η διαφορα>>>>????   σε σχεση με παλια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παρακάτω οδηγίες, προϋποθέτουν ότι το 9980 θα λειτουργεί ως κύριο modem/router, συνδεδεμένο στην γραμμή για να συγχρονίζει σε VDSL και πίσω από αυτό το Speedport μόνο για την VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

 

Όταν θέλεις να ρυθμίσεις ένα από τα 2 router, θα τα συνδέεις απευθείας μόνο με τον υπολογιστή και καμιά άλλη συσκευή.

Για να επικοινωνήσουν, απαραίτητα (αν δεν την παίρνει αυτόματα) πρέπει να αλλάζεις την διεύθυνση που έχει η κάρτα δικτύου του υπολογιστή, σε μια τιμή στο ίδιο εύρος με του router. Αυτό γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ, βάζοντας τις τιμές  IP 192.168.1.2,  255.255.255.0 και σε Gateway/DNS την 192.168.1.1.

 

1. Καταρχήν βάζεις στην γραμμή μόνο το Speedport ώστε να συγχρονίσει και να σιγουρέψεις ότι δουλεύει η τηλεφωνία.

 

Την τηλεφωνική συσκευή θα την συνδέσεις σε μία από το 2 θύρες PHONE που έχει το Speedport. Το splitter δεν χρειάζεται.

Αργότερα, κι όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα δούμε πως μπορεί να δουλεύει το τηλέφωνο στο σαλόνι αντί στον router.

 

Εφόσον έχεις κάνει το παραπάνω βήμα 1 και όλα είναι ΟΚ, προχωράμε στα υπόλοιπα.

 

 

2. Βγάζεις το Speedport και βάζεις στη θέση του το 9980.

 

Τρέχεις το Quick Setup, επιλέγοντας σύνδεση VDSL, ενεργοποιείς το VLAN ID και βάζεις τιμή 835.

 

Αφού τελειώσεις με τον wizard και έχεις συγχρονισμό και σύνδεση στο διαδίκτυο, πρέπει να δημιουργήσεις 2 κανόνες port forwarding, που θα χρειαστούν αργότερα για να δουλεύει η τηλεφωνία από το Speedport.

 

Πας λοιπόν στο Forwarding > Virtual Server και πατάς "Add New", για να φτιάξεις έναν νέο κανόνα:

α. Service Port:5060 (ο 1ος κανόνας) και 4000-4009 (ο 2ος κανόνας)
β. IP Address: 192.168.1.2.
γ. Protocol: UDP
δ. Status: Enabled.
Τα υπόλοιπα πεδία δεν τα πειράζεις.

 

Επόμενο βήμα να ρυθμίσουμε τον DHCP να δίνει πάντα την ίδια διεύθυνση στο Speedport, που θα συνδεθεί πάνω του.

 

Πας στο DHCP Server > Address Reservation και πατάς "Add New".  Στη σελίδα που ανοίγει βάζεις:

α. MAC Address: Την διεύθυνση MAC του Speedport, που την γράφει το ταμπελάκι του από πίσω, αλλά αντί τις παύλες (-) μεταξύ των αλφαριθμητικών, βάζεις άνω και κάτω τελεία ( : ).

β. IP Address: 192.168.1.2

γ. Group: Default
δ. Status: Enabled

 

Εφόσον μέχρι τώρα όλα είναι ΟΚ, προχωράμε στα υπόλοιπα.

 

 

3. Ρυθμίσεις Speedport.

 

Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

 

α. Πρώτα το ρυθμίζεις ώστε να παίζει ως απλό router και όχι modem/router, ορίζοντας την LAN1 να παίζει ως WAN.

 

1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

attachment.php?attachmentid=167228&d=145

 

 

 

 

β. Επόμενο βήμα να ρυθμίσουμε την WAN σύνδεση, από την οποία θα παίρνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

1. Πάμε στο Internet > WAN > DSL Connection και σβήνουμε όλα τα προφίλ που έχει.

2. Δημιουργούμε νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.

attachment.php?attachmentid=167256&d=145

 

 

 

 

γ. Επόμενο βήμα να επιτρέπουμε την πρόσβαση στο μενού του Speedport από την WAN θύρα, έτσι ώστε ένας υπολογιστής που είναι στο δίκτυο του 9980 να μπορεί να συνδέεται μαζί του.

 

Πάμε Security > Local Service Control > LAN > IPv4, φτιάχνουμε ένα προφίλ στο Local Service Control και το ενεργοποιούμε.

attachment.php?attachmentid=170808&d=146

 

 

 

δ. Τελευταίο βήμα να ρυθμίζουμε την διεύθυνση που θα έχει το LAN.

 

Πάμε Local Network > LAN > IPv4 > DHCP server και βάζεις:

LAN IP Address: 192.168.2.1
DHCP Start IP Address: 192.168.2.2
DHCP End IP Address: 192.168.2.254

attachment.php?attachmentid=166854&d=145

 

 

 

Στο τελευταίο βήμα κάνει επανεκκίνηση και πλέον το Speedport ακούει στην LAN διεύθυνση 192.168.2.1, οπότε αν θέλεις να μπεις από τον υπολογιστή πρέπει να αλλάξεις την ΙΡ στην κάρτα δικτύου σε 192.168.2.2.

 

 

 

Τώρα μπορούμε να συνδέσουμε το 9980 από μια θύρα LAN, στην WAN (LAN1) θύρα του Speeport.

Συνδέουμε ένα τηλέφωνο σε μια θύρα PHONE του Speedport και κανονικά πρέπει να δουλεύει η τηλεφωνία. Ίσως χρειαστεί να του κάνουμε μια επανεκκίνηση.

 

Όλες οι δικτυακές συσκευές μας πρέπει να συνδεθούν στο 9980. Το Speedport χρειάζεται μόνο για την τηλεφωνία και καλό είναι (αν δεν το χρειαζόμαστε) να του κλείσουμε το WiFi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EIPES OTI 1. Καταρχήν βάζεις στην γραμμή μόνο το Speedport ώστε να συγχρονίσει και να σιγουρέψεις ότι δουλεύει η τηλεφωνία.

Spoiler Απόκρ.

Την τηλεφωνική συσκευή θα την συνδέσεις σε μία από το 2 θύρες PHONE που έχει το Speedport. Το splitter δεν χρειάζεται.

Αργότερα, κι όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα δούμε πως μπορεί να δουλεύει το τηλέφωνο στο σαλόνι αντί στον router.


Εφόσον έχεις κάνει το παραπάνω βήμα 1 και όλα είναι ΟΚ, προχωράμε στα υπόλοιπα.

 

 

 

<ακουσε με   γιατι θελω να καταλαβεις κατι/./

 

Στο δωματιο μου  εχω  αυτην την στιγμη συνδεμενο το speedport μαζι με ολα τα καλωδια  συνδεμενα

μετασχηματιστες και στο spliter  του speedport εινε συνδεμενα  και τα 2 καλωδια και στο  vdsl και στο phone///

 

περα απο αυτο..στο σαλονι εχω το τηλεφωνο μου ενω στο δωματιο εχω το speedport. καταλαβες??

 

δεν  μπορω να παρω το τηλέφωνο απο το σαλονι  γιατι εινε μακρια απο το δωματιο  μου.

 

στο σαλονι που εχω το τηλεφωνο εχουμε spliter 

 

οπως εχω spliter και στο δωματιο μου με το speedpoprt

 

οποτε  απο το speedport τι αποσυνδεω?? το καλωδιο της vdsl απο το spliter?? και  αφηνω  μονο το καλωδιο

 

 

στο phone>?>?

 

 

το speedport ειχε ενα μαυρο καλωδιο που  πηγαινει στο phone καταλαβες??

 

αν πχ εγω δεν βαλω το μαυρο καλωδιο που  πηγαινει στο phone στο spliter δεν  θα εχω τηλεφωνο στο σαλόνι καταλαβες..

 

 

 

περα απο αυτο οταν  θελω να παω μεσα στο speedport παω με το  192.168.1.1

 

και οχι  με το 1.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εννοεις  Όταν θέλεις να ρυθμίσεις ένα από τα 2 router, θα τα συνδέεις απευθείας μόνο με τον υπολογιστή και καμιά άλλη συσκευή.

 

οταν εννοεις με καμια αλλη συσκευη  πιες  συσκευες  εινε  αυτες??

 

 

περα  απο αυτο αν αποσυνδεσω απο το spliter  του speedport ειτε το καλωδιο της vdcl  δεν εχω μετα  τηλεφωνο και  αφησω  μονο το καλωδιο  της  τηλεφωνικης  γραμμης  δεν εχω μετα  τηλεφωνο 

 

δεν καλει το  τηλεφωνο  καταλαβες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έδινε ο ΟΤΕ τις ρυθμίσεις του για VoIP/SIP ή όπως λέγονται δεν θυμάμαι, μια χαρά θα μπορούσαμε να έχουμε aftermarket VoIP Modem Router.

 

Δε χρειάζεται να δώσει ρυθμίσεις. Ένα VoIP adapter προ-ρυθμισμένο. Το κουμπώνεις σαν οποιαδήποτε άλλη συσκευή στο ήδη υπάρχον router.

 

 

$(KGrHqFHJ!0FI8-u04OMBSTs,WVoy!~~_32.JPG

 

Αλλά είναι καλύτερα να σπάμε τα νεύρα του κόσμου και να συγκεντρώνουμε γκρίνια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπιος να με  βοηθησει?>? σε ολα αυτα??

 

δηλαδη να  αγορασω ενα  Ένα VoIP adapter προ-ρυθμισμένο.??

 

και  αυτο με πιο  ρουτερ το συνδεω??

 

με το tp 9980  η με το speedp[ort??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cyrax2016.

 

Θέλεις ή δεν θέλεις να έχεις το δικό σου router να συγχρονίζει σε DSL;

Αν ναι, κάνε τα βήματα που σου έδωσα. Αν όχι, άσε το Speedport όπως είναι τώρα στην γραμμή.

 

Αν θέλεις το πρώτο, θα πρέπει να κάνεις όλα τα βήματα κι εφόσον όλα δουλεύουν ΟΚ, θα κάνεις και τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να έχεις τηλεφωνία από το σαλόνι. Αυτόματα δεν γίνεται τίποτα, ακόμη και τον Θεό να έχεις βύσμα.

Μέχρι να κάνεις το πρώτο, είναι φυσικό επακόλουθο ότι δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία.

 

Δεν υπάρχει κανένας VoIP αντάπτορας ή άλλη συσκευή προρυθμισμένη. Η τηλεφωνία δουλεύει αποκλειστικά στο Speedport, εκτός κι αν αποκτήσεις τους κωδικούς από την Cosmote. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσουμε σε αυτό.


 
Δε χρειάζεται να δώσει ρυθμίσεις. Ένα VoIP adapter προ-ρυθμισμένο. Το κουμπώνεις σαν οποιαδήποτε άλλη συσκευή στο ήδη υπάρχον router.
 
Αλλά είναι καλύτερα να σπάμε τα νεύρα του κόσμου και να συγκεντρώνουμε γκρίνια. :P

Αν και γενικά συμφωνώ, ας κάνω τον συνήγορο του διαβόλου. :P

 

Σε τι διαφέρει ένας VoIP αντάπτορας από το Speedport; Πάλι 2 συσκευές δεν θα έχουμε;

Όμως αν έχεις πρόσβαση στον κωδικό, τότε αλλάζουν τα πράγματα, για όποιον καταλαβαίνει την διαφορά. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και   μου λες Την τηλεφωνική συσκευή θα την συνδέσεις σε μία από το 2 θύρες PHONE που έχει το Speedport. Το splitter δεν χρειάζεται

 

 

και σου λεω οτι  το  τηλεφωνο μου εινε στο σαλονι

 

και το speedport εινε  στο δοματιο μου//

 

πως εγω  θα συνδεσω Την τηλεφωνική συσκευή θα την συνδέσεις σε μία από το 2 θύρες PHONE που έχει το Speedport. Το splitter δεν χρειάζεται.??????????????με  βαση αυτο??

 

εννοεις να παρω  το τηλεφωνο απο το σαλονι και να το παω στο δοματιο μου ??  αυτο εννοεις?  για το πρωτο  βημα??

 

αν αποκτησω  τους κοδικους  γιατι πρεπει να εινε μεσα στο συμβολαιο

 

εννοεις to user  name και pass??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω να την συνδέσεις εκεί για να σιγουρέψουμε ότι θα δουλεύει σωστά η τηλεφωνία και το DSL, πριν κάνεις την τελική σύνδεση του τηλεφώνου στο σαλόνι.

 

Στο έγραψα και προηγούμενα. Πρώτα θα εξασφαλίσουμε ότι η τηλεφωνία δουλεύει σωστά με το Speedport πίσω από το 9980 και μετά θα κάνουμε τις συνδέσεις για να πάει στο σαλόνι.

Αν δεν εξασφαλίσεις το πρώτο, δεν γίνεται το δεύτερο.

 

Άλλος ο κωδικός για το DSL, άλλος για την είσοδο στο router και άλλο για την τηλεφωνία. Ο τελευταίος δεν είναι ανακοινώσιμος και ούτε έχουν υποχρέωση να τον δώσουν, αλλά κανείς δεν μπορεί σου αρνηθεί να τον ζητήσεις. Όμως οι πιθανότητες να στον δώσουν, μηδαμινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε παω να παρω το τηλ  απο το  σαλονι και να το συνδεσω στο speedport και μολις  γινει αυτο θα σου  στειλο  μυνημα.

 

εβαλα το  τηλ αλλα οταν περνω τηλ απο το  κινιτο μου στο σταθερο   δεν κτυπαει το τηλ ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...