Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ποιο λόγo αγόρασες ξεχωριστό Router?

Προφανώς το θέλει γιατί έχει περισσότερες δυνατότητες και χαρακτηριστικά από το Speedport.

Αυτός δεν είναι ο λόγος όταν αλλάζουμε την συσκευή του παρόχου με κάποια άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εβαλα τις  τιμές  IP 192.168.1.2,  255.255.255.0 και σε Gateway/DNS την 192.168.1.1.


 


και  εβαλα το τιλεφονο συνδεμενο χωρις το spliter  στο phone και καλει  κανονικα


οποτε τι κανω  τωρα??


 


πιο εινε το επομενο  βημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cyrax2016, μην επαναλαμβάνεις τα μηνύματά σου.

Καταλαβαίνω ότι πιθανόν βιάζεσαι, αλλά πρέπει να έχεις υπομονή. Εκτός από το παρόν θέμα, διαβάζουμε και γράφουμε και σε άλλα, όπως και άλλα φόρουμ. Δεν είμαστε συνεχώς στο ίδιο tab (αν το κάνουμε και αυτό).

 

πιο εινε το επομενο  βημα??

Στο έγραψα 2-3 μηνύματα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλω  το 9980  τωρα??

Τι εννοείς; Και που να το βάλεις;

 

Υποτίθεται ότι έχεις τελειώσει με τον οδηγό. Δηλαδή το 9980 είναι στην γραμμή να συγχρονίζει και πίσω από αυτό το Speedport που έχει κανονικά πρόσβαση στο διαδίκτυο και δουλεύει απροβλημάτιστα η τηλεφωνία.

 

Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να μεταφέρεις την τηλεφωνία στο σαλόνι. Αυτό θα γίνει με το splitter και την σύνδεση που σου έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον οδηγο δεν το τελειωσα  ακομα απλα τελειωσα το πρωτο μερος απλα κανω και δουλειες αλλες  γι αυτο καθυστερω με τον οδηγο

 

λεω οτι  τελειωσα με το 1. Καταρχήν βάζεις στην γραμμή μόνο το Speedport ώστε να συγχρονίσει και να σιγουρέψεις ότι δουλεύει η τηλεφωνία.

 

τωρα να  παω στο 2 σκελος ?

. Βγάζεις το Speedport και βάζεις στη θέση του το 9980.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός αποτελείται από 3 μέρη, με το καθένα να έχει τα δικά του βήματα.

 

Αυτά πρέπει να γίνουν με την σειρά που γράφονται και μάλιστα αναφέρεται, στο τέλος κάθε μέρους, ότι προχωράμε στο επόμενο εφόσον είναι είναι όλα ΟΚ μέχρι εκείνο το σημείο.

 

Όταν ολοκληρώσεις και τα 3 μέρη με όλα τα βήματα, τότε βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα  που ανεφερες  στην αρχη  πρεπει να τα  κανω.??

 

. Πρώτα το ρυθμίζεις ώστε να παίζει ως απλό router και όχι modem/router, ορίζοντας την LAN1 να παίζει ως WAN.

 

Spoiler 
1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

 

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

 

attachment.php?attachmentid=167228&d=145

 

β. Κατόπιν κάνεις τις ρυθμίσεις για να συνδεθεί στο διαδίκτυο.

 

Spoiler 
 

 

γ. Καλό είναι να του ορίσεις σταθερή διεύθυνση, είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω του DHCP του TP-Link. Έχει μεγάλη σημασία διότι θα χρειαστεί τουλάχιστον για την σωστή λειτουργία της τηλεφωνίας.

 

δ. Τέλος θα χρειαστεί να ανοιχθούν στο TP-Link, κάποιες πόρτες προς το Speedport, για την τηλεφωνία. Αυτές είναι η 5060 (UDP) και 4000-4100 (UDP).

Η 5060 χρειάζεται για την σηματοδοσία. Δηλαδή για να επικοινωνήσουν αρχικά (και περιοδικά) ο client (Speedport) με τον server (Cosmote IMS), αλλιώς έχουμε θέμα με το registration και τον έλεγχο της επικοινωνίας.
Σε κάθε κλήση η επικοινωνία γίνεται μέσω RTP που θέλει ανοικτές 2 πόρτες για κάθε κανάλι που είναι τυχαίες (από 1024-65535). Οι περισσότερες ΙΡ συσκευές κάνουν χρήση μεταξύ 10000-20000 και η πλειοψηφία εξ αυτών σου δίνει δυνατότητα να τις ορίσεις ρητά. Στην Cosmote έχει παρατηρηθεί ότι χρησιμοποιούνται από την 4000 και πάνω.

 

Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει ότι καθυστερεί ο αρχικός συγχρονισμός και ενεργοποίηση της τηλεφωνίας, ώστε να λειτουργήσει ως υπηρεσία. Καλό είναι αρχικά να βάλεις το Speedport μόνο του στη γραμμή (με τις προεπιλογές που έχει), μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία και μετά του αλλάζεις τα φώτα κατά το δοκούν.

 

 

εννοεις ολα αυτα.//??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πρέπει να το δίνει ο ΟΤΕ φαντάζομαι έτοιμο ρυθμισμένο...

 

Ε ναι. Γιατί τώρα ρυθμισμένο δεν έρχεται το modem-router με το ενσωματωμένο VoIP gateway;

 

Αν και γενικά συμφωνώ, ας κάνω τον συνήγορο του διαβόλου. :P

Σε τι διαφέρει ένας VoIP αντάπτορας από το Speedport; Πάλι 2 συσκευές δεν θα έχουμε;

Όμως αν έχεις πρόσβαση στον κωδικό, τότε αλλάζουν τα πράγματα, για όποιον καταλαβαίνει την διαφορά. B)

 

Βεβαίως, αλλά δεν είναι ολόκληρο router. Χρησιμοποιείς όποιο router θέλεις (λύνουμε το βασικό πρόβλημα πολλών χρηστών) ενώ το VoIP adapter είναι ένα "μαύρο κουτί" για τον χρήστη, άρα λύνουμε και το ότι ο ΟΤΕ δεν θέλει να δώσει SIP κωδικούς. Ικανοποιημένοι και οι δύο.

 

Επιπλέον πλεονέκτημα "από σπόντα": μπορείς να έχεις παραπάνω από 2 συσκευές. 

 

Επιπλέον πλεονέκτημα "από σπόντα" #2. Πείθεις και κομπλεξικούς σαν εμένα να δεχτούν το VoIP, που ένας βασικός λόγος που δε το θέλω είναι ότι... με χαλάει το άσπρο modem-router του ΟΤΕ πάνω στην σκούρα ξύλινη μασίφ βιβλιοθήκη μου. Δε ταιριάζει, πως να το κάνουμε, εγώ αγόρασα δικό μου modem-router και για να μην με ενοχλεί οπτικά, τώρα θα δεχτώ την ασπρουλιάρικη-νοσοκομειακή αηδία του ΟΤΕ; Το οποίο μάλιστα δεν κάθεται καν κάτω, πρέπει να 'ναι όρθιο;

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει  τα 2   απο τα  3 μερη του οδηγου απλα δεν καταλαβαινω αυτο  που  λες στο 3 μερος  του..,

 

3. Ρυθμίσεις Speedport.

Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

 

αυτο δεν το καταλαβαινω  εκει που λες  Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

 

εννοεις το  9980 να  εινε συνδεμενο με ολα  τα καλωδια στον  υπολογιστη??με  τον μετασχηματιστη και ολα. ?? και το speedport πρεπει να το βαλω σε αλλη πριζα?? με τον  μετασχηματιστη του??


τι εννοεις  εκει  που λες  Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα,??

 

εχω εχω  μια  μπριζα  για να συνδεσω το ροοτερ>>  και τα  2  ρουτερ εχουνε  μετασχηματιστες  ..  κατσε  γιατι μπερδευτηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις το  9980 να  εινε συνδεμενο με ολα  τα καλωδια στον  υπολογιστη??με  τον μετασχηματιστη και ολα. ?? και το speedport πρεπει να το βαλω σε αλλη πριζα?? με τον  μετασχηματιστη του??

 

τι εννοεις  εκει  που λες  Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα,??

 

εχω εχω  μια  μπριζα  για να συνδεσω το ροοτερ>>  και τα  2  ρουτερ εχουνε  μετασχηματιστες  ..  κατσε  γιατι μπερδευτηκα..

Εννοώ ότι στην τηλεφωνική γραμμή/πρίζα θα είναι συνδεδεμένο μόνο το 9980.

Επίσης και οι 2 συσκευές (9980 και Speedport) θα είναι συνδεδεμένες σε πρίζα ρεύματος. Αν έχεις μόνο μία, τότε σε αυτή θα βάλεις ένα ταφ ή πολύπριζο. Να λειτουργούν λοιπόν και οι 2 συσκευές.

 

Τέλος αποσυνδέεις τον υπολογιστή από το 9980 και τον συνδέεις στο Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες  οτι  στην τηλεφωνική γραμμή/πρίζα θα είναι συνδεδεμένο μόνο το 9980.  και  speedport  θα το συνδεσω στο lan 2  του  9980??

 

 

και πως θα συνδεσω το  speedport στον   υπολογιστη??  αφου στον  υπολογιστη απο  πισω θα εχω  συνδεμενο το καλωδιο το ethernet του  9980..


εννοεις οτι το speedport θα το συνδεσω σε αλλη πριζα νομιζω  πως εχω αλλη  μια  και απλα το καλωδιο το ethernet  του speedport θα το συνδεσω στο λαν 2????

 

εννοεις  οτι  μονο το καλωδιο  του εθερνετ  θα  συνδεσω στον λαν 2  του speedport  και κανενα αλλο ετσι?>?

 

ουτε το καλωδιο  της  γραμμης  που εχει ουτε  το spliter που εχει παρα  μονο το κιτρινο καλωδιο  σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο οδηγός είναι ξεκάθαρος.

Στο 2ο μέρος είχες το 9980 συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και τον υπολογιστή συνδεδεμένο σε μία θύρα LAN.

 

Στο 3ο μέρος, γράφω "Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή".

Και στο προηγούμενο μήνυμα το γράφω ακόμη αναλυτικότερα.

 

Τον υπολογιστή τον είχες συνδεδεμένο με το 9980. Θα βγάλεις το καλώδιο από την θύρα του 9980 και θα το κουμπώσεις στην Νο2 LAN του Speedport.

Το 9980 δεν το πειράζεις καθόλου. Θα εξακολουθεί να δουλεύει κανονικά.

Απλά θα πρέπει να συνδέσεις με ρεύμα το Speedport για να ανοίξει και να συνδεθεί με τον υπολογιστή σου ώστε να το ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι  θα  βγαλω το καλωδο  ethernet  το οποιο συνδεε το 9980 με τον  υπολογιστη στην  λαν  και απλα  θα συνδεσω το καλωδιο ethernet. του speedport  στην  lan2 με  τον  υπολογιστη σωστα?? η  θα συνδεσω  το καλωδιο ethernet  του 9980 και θα το βαλώ στο speedport??

 

γιατι το speedport και το  9980  εχουν  διαφορετικο χρωμα  καλωδιο το ενα εινε ασπρο και το αλλο  κιτρινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι  θα  βγαλω το καλωδο  ethernet  το οποιο συνδεε το 9980 με τον  υπολογιστη στην  λαν 2 και απλα  θα συνδεσω το καλωδιο  του speedport  στην  lan2 με  τον  υπολογιστη σωστα??

Έχεις συνδεδεμένο τον υπολογιστή σε μια θύρα του 9980, με ένα καλώδιο δικτύου.

Απλά τώρα με το ίδιο καλώδιο δικτύου θα συνδεθεί ο υπολογιστής με την Νο2 LAN του Speedport. Δηλαδή θα πρέπει να το βγάλεις από το 9980 και να συνδεθεί στο Speeport.

 

Πόσο ποιο απλά να το γράψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...