Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη να μην πατησω το apply?? αφου βαλω ολα τα στοιχεια?? για  αφου τα βαλω ολα τα στοιχεια και πατησω το apply μου γραφει..

 

 ο  σερβερ  εινε  unreachable

και  μου λεει προσπαθησε  πιο μετα  η κανε refresh..

 

οταν κανω refresh..  μου λεει παλι τα ιδια..

οποτε ποτε να πατησω το   apply??

 

περα απο αυτο κανω και αυτο  που λες

Στο τελευταίο βήμα κάνει επανεκκίνηση και πλέον το Speedport ακούει στην LAN διεύθυνση 192.168.2.1, οπότε αν θέλεις να μπεις από τον υπολογιστή πρέπει να αλλάξεις την ΙΡ στην κάρτα δικτύου σε 192.168.2.2.

 

αλλαζω την διεύθυνση 192.168.2.1, σε  2.2 και  μου λεει confilict with 2 addresses..

 

και μετα κανω   apply και μου λεει τα ιδια.. οποτε  τι κανω λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλα  ρωταω δηλαδη να μην πατησω το apply?? αφου βαλω ολα τα στοιχεια?? για  αφου τα βαλω ολα τα στοιχεια και πατησω το apply μου γραφει..

 

 ο  σερβερ  εινε  unreachable

και  μου λεει προσπαθησε  πιο μετα  η κανε refresh..

 

οταν κανω refresh..  μου λεει παλι τα ιδια..

οποτε ποτε να πατησω το   apply??

 

περα απο αυτο κανω και αυτο  που λες

Στο τελευταίο βήμα κάνει επανεκκίνηση και πλέον το Speedport ακούει στην LAN διεύθυνση 192.168.2.1, οπότε αν θέλεις να μπεις από τον υπολογιστή πρέπει να αλλάξεις την ΙΡ στην κάρτα δικτύου σε 192.168.2.2.

 

αλλαζω την διεύθυνση 192.168.2.1, σε  2.2 και  μου λεει confilict with 2 addresses..

 

και μετα κανω   apply και μου λεει τα ιδια.. οποτε  τι κανω λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC είναι συνδεδεμένο με το Speedport και κάνεις τις ρυθμίσεις.

Το Speedport έχει αρχική ΙΡ 192.168.1.1 και το PC κάποια στο ίδιο υποδίκτυο (π.χ. 192.168.1.2).

 

Επειδή πλέον το Speedport θα δουλεύει (όταν ολοκληρωθεί ο οδηγός) ως απλό router και ήδη έχουμε ρυθμίσει την WAN ΙΡ σε 192.168.1.2, δηλαδή στο ίδιο υποδίκτυο με το 9980, δεν μπορεί να έχει ίδιο υποδίκτυο και στο εσωτερικό LAN. Γι' αυτό πρέπει να το αλλάξουμε, ορίζοντας να έχει διεύθυνση LAN 192.168.2.1.

 

Τώρα όμως είναι απόλυτα φυσιολογικό να χαθεί η επικοινωνία με το PC (που έχει ΙΡ σε άλλο υποδίκτυο) και ο οδηγός αναφέρει ξεκάθαρα, να αλλάξεις την ΙΡ του PC (και όχι του Speedport) σε 192.168.2.2, αν θέλεις να μπεις στο μενού του Speedport. Και αυτό είναι πληροφορία και όχι βήμα του οδηγού.

 

Πρόσβαση στο διαδίκτυο δεν μπορείς να έχεις ακόμη από το Speedport, αφού δεν έχεις ολοκληρώσει τον οδηγό και δεν το έχεις συνδέσει με το 9980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα λεπτο  εκανα ολα αυτα  εννοω οτι εκανα  ολα  αυτα μεχρι εδω  που σου δειχνω.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

3. Ρυθμίσεις Speedport.

 

Spoiler 
Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

 

 

α. Πρώτα το ρυθμίζεις ώστε να παίζει ως απλό router και όχι modem/router, ορίζοντας την LAN1 να παίζει ως WAN.

 

Spoiler 
1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

 

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

 

post-157145-0-16731300-1483792308.png

 

β. Επόμενο βήμα να ρυθμίσουμε την WAN σύνδεση, από την οποία θα παίρνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Spoiler 
1. Πάμε στο Internet > WAN > DSL Connection και σβήνουμε όλα τα προφίλ που έχει.

 

2. Δημιουργούμε νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.

 

post-157145-0-27839500-1483792416.png

 

γ. Επόμενο βήμα να επιτρέπουμε την πρόσβαση στο μενού του Speedport από την WAN θύρα, έτσι ώστε ένας υπολογιστής που είναι στο δίκτυο του 9980 να μπορεί να συνδέεται μαζί του.

 

Spoiler 
Πάμε Security > Local Service Control > LAN > IPv4, φτιάχνουμε ένα προφίλ στο Local Service Control και το ενεργοποιούμε.

 

 

post-157145-0-87892500-1483792427.jpg

 

δ. Τελευταίο βήμα να ρυθμίζουμε την διεύθυνση που θα έχει το LAN.

 

Spoiler 
Πάμε Local Network > LAN > IPv4 > DHCP server και βάζεις:

 

LAN IP Address: 192.168.2.1
DHCP Start IP Address: 192.168.2.2
DHCP End IP Address: 192.168.2.254

 

post-157145-0-73328100-1483792435.png

 

+++++++++++++++++++++++++++μεχρι εδω τα εχω  κανει ολα..

και  βαζω τα  στοιχεια αυτα..

LAN IP Address: 192.168.2.1
DHCP Start IP Address: 192.168.2.2
DHCP End IP Address: 192.168.2.254

 

και μετα απο κατω  εχει ενα  κουμπακι που λεει  apply  το κανω και μου λεει  το  μυνημα  που σου ειπα..

 

 

αφου  βαλω και τελευταια  στοιχεια  LAN IP Address: 192.168.2.1

DHCP Start IP Address: 192.168.2.2
DHCP End IP Address: 192.168.2.254  δεν  πρεπει να κανω apply???

 

εννοω οτι  εχω κανει τα παντα σε ολες της  φωτογραφιες  οπως σου δειχνω.. και μετα  παταω το aPPLY KAI ΜΟΥ ΛΕΕΙ 

 ο  σερβερ  εινε  unreachable

και  μου λεει προσπαθησε  πιο μετα  η κανε refresh..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς λέω. Μόλις πατήσεις Apply (που πρέπει να το πατήσεις διαφορετικά δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις), πολύ καλά κάνει και σου βγάζει το μήνυμα στον υπολογιστή και εξηγώ παραπάνω για ποιο λόγο γίνεται.

Αφού δεν έχεις συνδέσει ακόμη το Speedport με το 9980, πως περιμένεις να βρει τον server.

 

Κάνε και τα υπόλοιπα βήματα μέχρι το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη πρωτου πατησω το aply πρεπει να συνδεσω  στην  γραμμη το 9980""¨¨>??και  αφου το συνδεσω τοτε θα πατησω το aply σωστα??

 

οποτε μετα θα  βγαλω το καλωδιο του ethernet  απο το speedport  που συνδεε με τον  υπολογιστη  και  θα το  βαλω στο 9880  με το lan2 του speedport??

 

η θα  συνδεσω το 2  καλωδιο  ethernet  του  9980 στην λαν2  του speedport??

 

γιατι το ενα καλωδιο  πρεπει να συνδεθει με τον  υπολογιστη..

 

σωστα??

 

εννοω με  πιο καλωδιο  θα  συνδεσω  το  Speedport με το 9980??

 

με το καλωδιο του ethernet ??

 

εννοω το ενα  καλωδιο θα συνδεει το Speedport με το 9980 και το αλλο με τον  υπολογιστη 

 

σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συσκευή χωρίς καλώδιο συνδεδεμένο πάνω της , δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Τόσο απλά.

 

Πατάς Apply για να ενεργοποιηθούν οι ρυθμίσεις στο Speedport.

Συνδέεις με καλώδιο δικτύου, την θύρα LAN No1 του Speedport, με οποιαδήποτε θύρα LAN του 9980.

Συνδέεις με καλώδιο δικτύου, τον υπολογιστή με οποιαδήποτε θύρα LAN του 9980.

Άρα συνολικά θέλεις 2 καλώδια.

 

Επιπλέον καλώδιο θέλεις για κάθε συσκευή που θα συνδέεται με το 9980 για να δουλεύει στο εσωτερικό σου δίκτυο.

Το Speedport το θέλεις μόνο για τηλεφωνία, οπότε καμιά άλλη συσκευή (εκτός τηλεφώνων) δεν θα συνδέεται πάνω της. Υπόψη ότι μπορεί να γίνει, αλλά δεν σου λέω διότι είναι υπεράνω των δυνατοτήτων σου και θα χαθείς για μήνες. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σου λεω  τοση ωρα././ οτι  μολις πατησω το Apply για να ενεργοποιηθούν οι ρυθμίσεις στο Speedport.

 

μου λεει  αυτο με τον server  καταλαβες??

 

πρωτα  δηλαδη να   Συνδέεσω με καλώδιο δικτύου, την θύρα LAN No1 του Speedport, με οποιαδήποτε θύρα LAN του 9980.

και   με καλώδιο δικτύου, τον υπολογιστή με οποιαδήποτε θύρα LAN του 9980.

 

 

και μετα να κανω  το  aply??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε   θα  Συνδέεσω με καλώδιο δικτύου, την θύρα LAN No1 του Speedport, με οποιαδήποτε θύρα LAN του 9980.

και   με καλώδιο δικτύου, τον υπολογιστή με οποιαδήποτε θύρα LAN του 9980.

 

 

και μετα να κανω  το  aply?? σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Ακολουθείς πιστά τον οδηγό και με όποια σειρά αναφέρονται τα βήματα.

 

Κάνεις Apply και αγνοείς παντελώς το μήνυμα. Ούτως ή άλλως δεν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο ακόμη.

Μετά προχωράς στις συνδέσεις που ανέφερα πριν.

Υπόψη, ότι όπως λέει ο οδηγός, αφού τα συνδέσεις όλα σωστά, ενδέχεται να χρειαστεί να κάνεις επανεκκίνηση και στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν κανω  apply ομως δεν  αποθηκευει κατι και μου  βγαζει το  μυνημα με τα κοκκινα  γραμματα..  καταλαβες??

οποτε πιο το  νοημα να κανω aply??

 

 

αφου δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις

αφου δεν αποθηκευει κατι..


ναι αν κανω  apply ομως δεν  αποθηκευει κατι και μου  βγαζει το  μυνημα με τα κοκκινα  γραμματα..  καταλαβες??

οποτε πιο το  νοημα να κανω aply??

 

αφου δεν αποθηκευει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Ακολουθείς πιστά τον οδηγό και με όποια σειρά αναφέρονται τα βήματα.

 

Κάνεις Apply και αγνοείς παντελώς το μήνυμα. Ούτως ή άλλως δεν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο ακόμη.

Μετά προχωράς στις συνδέσεις που ανέφερα πριν.

Υπόψη, ότι όπως λέει ο οδηγός, αφού τα συνδέσεις όλα σωστά, ενδέχεται να χρειαστεί να κάνεις επανεκκίνηση και στα 2.

πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις έναν αναλυτικό οδηγό γιατί θα χρειαστεί και για άλλους και οι πληροφορίες είναι σκορπισμένες μέσα στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν κανω  apply ομως δεν  αποθηκευει κατι και μου  βγαζει το  μυνημα με τα κοκκινα  γραμματα..  καταλαβες??


οποτε πιο το  νοημα να κανω aply??


 


 


αφου δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις


αφου δεν αποθηκευει κατι..


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...