Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις έναν αναλυτικό οδηγό γιατί θα χρειαστεί και για άλλους και οι πληροφορίες είναι σκορπισμένες μέσα στο θέμα

Πόσο ποιο αναλυτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αν κανω  apply ομως δεν  αποθηκευει κατι και μου  βγαζει το  μυνημα με τα κοκκινα  γραμματα..  καταλαβες??


οποτε πιο το  νοημα να κανω aply??


 


 


αφου δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις


αφου δεν αποθηκευει κατι..


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν κανω  apply ομως δεν  αποθηκευει κατι και μου  βγαζει το  μυνημα με τα κοκκινα  γραμματα..  καταλαβες??

οποτε πιο το  νοημα να κανω aply??

 

αφου δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις

αφου δεν αποθηκευει κατι..

 

Δώσε screenshoot με τις ρυθμίσεις που έχεις και σου βγάζει το μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κανω αυριο  γιατι  τωρα  πρεπει να κανω τις συνδεσεις απο την αρχη..  αυριο θα στο  στειλω εδω..

 

 

αυριο θα  σου  στειλω ολες τις ρυθμισεις σε  screenshot..

γιατι πρεπει να συνδεω και να αποσυνδεω  καλωδια κτλ.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ρε παιδια μια ερωτηση  επειδη ειδα ολες τις ενεργειες που εξηγουσατε εδω για το voip εχω και εγω το 9980 οι ρυθμισεις για adsl και  οχι για vdsl, για τοn DHCP SERVER http://prntscr.com/gfw435 και forwarding    http://prntscr.com/gfw4on       ειναι ιδιες?Τωρα δεν εχω ακομα voip αλλα μολις βαζω στην lan1 to ethenet μου αναβει μονο το λαμπακι online αρα ειναι οκ ετσι?


και μια δευτερη ερωτηση το καλωδιο απο την γραμμη τηλεφωνου παει απευθειας πανω στο 9980 οχι στο cosmote,στην καρτα αλλαζω τα ip αλλα μετα δεν με βαζει στο μενου του speed port με πεταει απο το ιντερνετ

 

Οποιος μπωρει ας απαντησει γιατι καιγομαι ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι παρατηρησα   εχει πολλα speed port 2 αυτο που μου δωσανε πριν 2 εβδομαδες To speed port edry 2 μου συνχρονιζει καλυτερα στην cosmote από το tplink 9980 αρα φταιει το ρουτερ από τα στατιστικα το καταλαβαίνεις και στα errors και στο Line Attenuation δινει χαμηλοτερο αρα φταει το 9980 μαλλον δεν είναι και πολυ συμβατο με τον οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια ερωτηση  επειδη ειδα ολες τις ενεργειες που εξηγουσατε εδω για το voip εχω και εγω το 9980 οι ρυθμισεις για adsl και  οχι για vdsl, για τοn DHCP SERVER http://prntscr.com/gfw435 και forwarding    http://prntscr.com/gfw4on       ειναι ιδιες?Τωρα δεν εχω ακομα voip αλλα μολις βαζω στην lan1 to ethenet μου αναβει μονο το λαμπακι online αρα ειναι οκ ετσι?

και μια δευτερη ερωτηση το καλωδιο απο την γραμμη τηλεφωνου παει απευθειας πανω στο 9980 οχι στο cosmote,στην καρτα αλλαζω τα ip αλλα μετα δεν με βαζει στο μενου του speed port με πεταει απο το ιντερνετ

Στην 1η εικόνα ορίζεις το Speedport μέσω της MAC (αν είναι αυτή) να παίρνει πάντα αυτόματα την ΙΡ 192.168.1.2. Προϋπόθεση, ο DHCP του 9980 αν δίνει από 192.168.1.2 και αυτή η ΙΡ να μην έχει δοθεί (αυτόματα ή χειροκίνητα) σε άλλη συσκευή του δικτύου σου.

 

Στην 2η εικόνα κάνεις port forwarding, αλλά είναι λάθος.

Στο πεδίο "Service Port" βάζεις 4000-4009 και στο αντίστοιχο "Internal Port" είτε τίποτα (άρα όπως αναφέρει στη σημείωση παίρνει το ίδιο με παραπάνω), είτε ορίζεις πάλι 4000-4009.

Κανονικά δεν χρειάζεται αλλά αν έχεις πάλι θέμα με την επικοινωνία, ορίζεις αντίστοιχο κανόνα και για την πόρτα 5060.

 

Στο Speedport είναι απόλυτα λογικό να μην ανάβει το Online, αφού παίρνει σύνδεση μέσω του 9980.

 

Στην τελευταία ερώτηση, γίνε συγκεκριμένος. Ποια διεύθυνση έχεις στο PC και σε ποιον router είσαι συνδεδεμένος. Επίσης σε ποιο ακριβώς βήμα του οδηγού αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1η εικόνα ορίζεις το Speedport μέσω της MAC (αν είναι αυτή) να παίρνει πάντα αυτόματα την ΙΡ 192.168.1.2. Προϋπόθεση, ο DHCP του 9980 αν δίνει από 192.168.1.2 και αυτή η ΙΡ να μην έχει δοθεί (αυτόματα ή χειροκίνητα) σε άλλη συσκευή του δικτύου σου.

 

Στην 2η εικόνα κάνεις port forwarding, αλλά είναι λάθος.

Στο πεδίο "Service Port" βάζεις 4000-4009 και στο αντίστοιχο "Internal Port" είτε τίποτα (άρα όπως αναφέρει στη σημείωση παίρνει το ίδιο με παραπάνω), είτε ορίζεις πάλι 4000-4009.

Κανονικά δεν χρειάζεται αλλά αν έχεις πάλι θέμα με την επικοινωνία, ορίζεις αντίστοιχο κανόνα και για την πόρτα 5060.

 

Στο Speedport είναι απόλυτα λογικό να μην ανάβει το Online, αφού παίρνει σύνδεση μέσω του 9980.

 

Στην τελευταία ερώτηση, γίνε συγκεκριμένος. Ποια διεύθυνση έχεις στο PC και σε ποιον router είσαι συνδεδεμένος. Επίσης σε ποιο ακριβώς βήμα του οδηγού αναφέρεσαι;

Εχω την 192.168.1.1 δλδ στο αυτοματο και ειμαι συνδεμενος με το 9980 αλλα οταν βγαλω το speedport και το συνδεσω μονο του με το pc με lan2 και αλλαξω την ιp σε  192.168.2.2 στην καρτα δυκτιου δεν μπαινει καν μεσα τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 192.168.1.1 την έχει το 9980. Το PC ποια έχει όταν είναι συνδεδεμένο με το 9980;

 

Βγάζεις το Speedport (από που το βγάζεις?) και το συνδέεις με την LAN2 (αναφέρεσαι στην LAN2 του 9980?).

 

Αλλάζεις την ΙΡ σε 192.168.2.2 του PC και δεν μπαίνεις στο μενού ποιου router; Και με ποιον είναι συνδεδεμένο το PC εκείνη την στιγμή;

 

Γίνε όσο αναλυτικότερος είναι δυνατόν, διότι δεν βγάζουν νόημα έτσι όπως τα γράφεις.

Ο οδηγός είναι αναλυτικός και ακολουθώντας πιστά τα βήματα, δεν θα έχεις θέμα. Αρκεί να γνωρίζεις πως γίνεται η επικοινωνία των συσκευών σε ένα δίκτυο μέσω των διευθύνσεων που υποχρεωτικά πρέπει να είναι στο ίδιο υποδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ απλα ηθελα να συνδεσω το λαπτοπ μονο του στο lan2 με το speedport για να μπορω να μπω στο μενου του τωρα που ειδα στην εικονα τι βαζουμε μπηκα με την ip 192.168.2.1  αρα το ελυσα το προβλημα οκ..Λενε πως ο οτε υποστηριζει για πορτα το 5060 ετσι εχω διαβασει στο adslgr.com αρα πιστευω πως το ρουτερ ειναι ετοιμο να κουμπωσει πισω απο το 9980

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόρτα 5060 χρειάζεται για σηματοδοσία και σύνδεση με τον IMS server του ΟΤΕ. Αν δεν γίνεται registered η τηλεφωνία, μόνο τότε χρειάζεται άνοιγμά της.

 

Η καθεαυτού επικοινωνία μέσω φωνής γίνεται από τα RTP πακέτα που μεταδίδονται μέσω των πορτών 4000-4009. Χωρίς αυτές τις πόρτες μπορεί να γίνει σύνδεση με τον server αλλά όχι μετάδοση φωνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι ρυθμίσεις ισχύουν για όλα τα modem/router.

 

Πάλι λάθος έχεις ορίσει την κανόνα.

Στο πεδίο "Service Port" βάζεις 4000-4009 και στο αντίστοιχο "Internal Port" είτε τίποτα (άρα όπως αναφέρει στη σημείωση παίρνει το ίδιο με παραπάνω), είτε ορίζεις πάλι 4000-4009.

Εσύ έγραψες στο πεδίο "Internal Port" μόνο 4009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι ρυθμίσεις ισχύουν για όλα τα modem/router.

 

Πάλι λάθος έχεις ορίσει την κανόνα.

Στο πεδίο "Service Port" βάζεις 4000-4009 και στο αντίστοιχο "Internal Port" είτε τίποτα (άρα όπως αναφέρει στη σημείωση παίρνει το ίδιο με παραπάνω), είτε ορίζεις πάλι 4000-4009.

Εσύ έγραψες στο πεδίο "Internal Port" μόνο 4009.

Aρα παει ετσι http://prntscr.com/ggjn5b  http://prntscr.com/ggjnqt Αρα στο πεδιο "Internal Port"  δεν οριζω τιποτα γιατι και να θελω να γραψω παλι 4000-4009 δεν με αφηνει,το αφηνω κενο και save οπως ειναι στα Prnt Scrn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...