Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα avm ρουτερ παίζουν κανονικά το voip του οτε χωρίς να έχετε το κατσαρόλι το speedπορδ.Ακριβά, δεν λέω, αλλά σταματάς να ασχολείσαι με τενεκέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα avm ρουτερ παίζουν κανονικά το voip του οτε χωρίς να έχετε το κατσαρόλι το speedπορδ.Ακριβά, δεν λέω, αλλά σταματάς να ασχολείσαι με τενεκέδια.

Το εχεις δει?Ειναι καλα ρουτερ?..Εγω απο οτι ειδα τα avm  εχουν θυρα μονο  για phone 1 δεν εχουν δευτερη αρα αναγκαστικα θα λειτουργει μονο μια τηλεφωνικη συσκευη του σπιτιου για καποιον που εχει στο σπιτι του 2 τηλεφωνικες συσκευες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα Fritz έχουν και τηλεφωνία, σίγουρα έχουν 2 και κάποια (παλαιότερα) 3 θύρες Phone.

Επίσης είναι και SIP server, οπότε συνδέονται πάνω τους μέχρι 10 ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές.

Τα νεότερα μοντέλα έχουν DECT βάση, οπότε πρόσθεσε άλλες 6 τέτοιες τηλεφωνικές συσκευές.

Και τέλος όσα είναι και ISDΝ, άσχετα τι γραμμή έχουμε, δέχονται και μέχρι 8 συμβατές συσκευές.

Και φυσικά όλα έχουν τις ευκολίες ενός μικρού PBX, με δυνατότητα σύνδεσης έξω από το δίκτυο ακόμη και με VPN.

 

Ψάξε τώρα στην αγορά και βρες άλλη συσκευή modem/router που να έχει τέτοιες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις δει?Ειναι καλα ρουτερ?..Εγω απο οτι ειδα τα avm  εχουν θυρα μονο  για phone 1 δεν εχουν δευτερη αρα αναγκαστικα θα λειτουργει μονο μια τηλεφωνικη συσκευη του σπιτιου για καποιον που εχει στο σπιτι του 2 τηλεφωνικες συσκευες 

 

εχω ένα εδώ και 10 χρόνια και το βάζω σε περιπτώσεις ανάγκης που μένω απο ρουτερ και παρόλο που είναι αρχαίο έχει 2 phone.Δεν έχω voip για να σου πω αν παίζει η όχι γιατί όταν μου το πρότεινε ο οτέ αρνήθηκα και θα αρνούμαι μέχρι να μου δώσουν avm ρουτερ για να ξέρω ότι δεν θα πέφτει η γραμμή κάθε μισή ώρα όπως με το speedπορδ.

 

Για μένα αν κάποιος έχει voip ή ευρυζωνική ή όπως την λένε, τα avm είναι μονόδρομος.Η προσωπική μου άποψη είναι πως μαζί με τα draytek είναι στην ελιτ των ρουτερ (μετά τα σισκο) και το μεγάλο τους συν είναι ότι παίζει voip.Μοναδικό μειον ότι πρέπει να πουλήσεις το νεφρό, αλλά αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει παροχος να ξαναδωσει avm ειδικα αυτον τον καιρο.πολυ ακριβα για να τα δωσει δωρεαν.δεν δινουν avm ουτε σε professional πακετα αλλο τοσο σε ιδιωτες.οπως και one access 3ιχε δωσει καποτε η hol που επισης ειναι καλα σκυλια.οι μισοι παροχοι δινουν voip routers του 10 ευρου.ακομα και σε professional πακετα βλεπεις oxygen(gennet) να δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε η altec έδινε το draytek vigor 2700 το οποίο και έχω ακόμα πραγματικό σκυλί, δηλαδή ο ΟΤΕ δεν έχει την δυνατότητα να δώσει σοβαρό μηχάνημα;;

Με αυτά που δίνει πιο πολλά του στοιχίζει όταν το μεγαλύτερο ποσοστό τους έχει πρόβλημα και το κάνει αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το ξέρω, αλλά να μην μας αναγκάζουν να βάλουμε voip ομως αφού δεν μπορούν να μας δώσουν σωστό εξοπλισμό.

μπορεις να σεταρεις το voip σε αλλο εξοπλισμο.η να βαλεις το ρουτερ του οτε να κανει μονο την τηλεφωνια

Κάποτε η altec έδινε το draytek vigor 2700 το οποίο και έχω ακόμα πραγματικό σκυλί, δηλαδή ο ΟΤΕ δεν έχει την δυνατότητα να δώσει σοβαρό μηχάνημα;;

Με αυτά που δίνει πιο πολλά του στοιχίζει όταν το μεγαλύτερο ποσοστό τους έχει πρόβλημα και το κάνει αντικατάσταση.

και εγω συμφωνω αλλα ελα που δεν γινεται και δεν ειναι μονο ο οτε.ποσα σαπιδο zte εχουν δωθει εκει εξω.ποσα σαπιδο gennet.οι περισσοτεροι κοιτανε το αρχικο κοστος παρα τι σου εχει στοιχισει μετα τοσο σε εξοπλισμο οσο και σε ρσντεβου.στην αρχη πληρωνεις λιγα και μετα πληρωνεις περισσοτερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tp Link W8970 θέλω να συνδεθεί πάνω στο speedport για να δίνει Wifi μιας και το wifi του speedport πάσχει...υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορώ να ακολουθήσω?

Διάβασα και τα προηγούμενα,αλλά (νομίζω) ότι δεν κάνει για εμένα καθότι internet και τηλεφωνία θα συνεχίσει να δίνει το speedport έως ότου αλλάξω modem..

όποια βοήθεια δεκτή :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασικό που ισχύει σχεδόν σε όλα τα modem/router, που θέλουμε να δουλέψουν ως Switch και Access Point. Του ορίζεις μια σταθερή (αλλά αχρησιμοποίητη) διεύθυνση, στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport.

 

Π.χ. αν το Speedport έχει 192.168.1.1, όρισε ο DHCP του να δίνει σε περιοχή 192.168.1.2 έως 192.168.1.199. Οπότε θα βάλεις διεύθυνση στο W8970 την 192.168.1.200 και επιβεβαιώνεις ότι είναι απενεργοποιημένος DHCP Server του W8970.

Τέλος κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το ασύρματο δίκτυο και κλείνεις το WiFi του Speedport (εκτός κι αν θέλεις να λειτουργεί και αυτό).

Κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές και τις συνδέεις μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...

έκανα λάθος με τις διευθύνσεις που έπρεπε να ορίσω και εκεί κάπου τα έκανα λίιγο αχταρμά  :P

ευχαριστώ πολύ,θα δοκιμάσω σήμερα πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οκ...

έκανα λάθος με τις διευθύνσεις που έπρεπε να ορίσω και εκεί κάπου τα έκανα λίιγο αχταρμά  :P

ευχαριστώ πολύ,θα δοκιμάσω σήμερα πάλι :)

αν κανεις λαθος με την ip τοτε ειτε hard reset ειτε απλα βαζεις καρφωτες ip αφου συνδεθεις μονο πανω στο ρουτερ που θες να κανεις access point και πειραζεις οτι θες.και μετα τα ξανασυνδεεις.αν δεν εχεις κλεισει τον dhcp δεν χρειαζεται καρφωτη Ip απλα θα εισαι πανω στο ρουτερ που θες νακανεις access point για να μην παιξει προβλημα με τους 2 dhcp ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα.. Έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα.. Έχω το speedport του οτε αλλά δε με καλύπτει ούτε σε wifi ούτε σε ταχύτητα δικτύου, και ξέθαψα το TP-link W8970 που είχα στο πατρικό μου.

Έχω ακολουθήσει κατά γράμμα(νομίζω) τον υπέροχο οδηγό του @jkoukos αλλά μάλλον κάτι κάνω λάθος και το αποτέλεσμα είναι στο speedport αντί να ανάβει το λαμπάκι του telephony, να είναι αναμμένο το online.

Καταρχάς έχω απορίες σχετικά με τα καλώδια..

Από την κεντρική πρίζα του σπιτιού φεύγει τηλεφωνικό καλώδιο κ πάει στο W8970. Δε χρησιμοποιούμε καθόλου το splitter που παρέχει ο ΟΤΕ ; Κανένα καλώδιο τηλεφώνου δεν πηγαίνει ΠΡΟΣ το speedport ;

 

Από την LAN4/WAN του W8970 φεύγει καλώδιο ethernet κ πάει στο LAN1 του speedport.

 

Έχω καρφώσει την MAC του speedport και άνοιξα και τις πόρτες στο w8970 για την τηλεφωνία.
Στο 3β του οδηγού, ρυθμίσεις speedport δημιουργία νεόυ προφιλ WAN, το MTU μου το έχει από default 1492, δε το πείραξα(στον οδηγό αναφέρει 1500) Έχει σημασία ;

Τελειώνω με τις ρυθμίσεις αλλάζω ip στον adapter αλλά δεν ανοίγει το διαχειριστικό του speedport ..
βάζω τα παρακάτω

post-142662-0-71898300-1513209191_thumb.png

Αποτέλεσμα, ιντερνετ μια χαρά, τηλέφωνο νεκρό. Στο speedport ανάβει το λαμπάκι online μόνο.
Ένα περίεργο που παρατήρησα είναι πως στο tplink φαίνεται μόνο το speedport σαν συνδεδεμένο, και όχι το desktop που είναι κανονικά στην LAN1. Δε θα έπρεπε να φαίνονται και οι δυο "συσκευές" εκεί ; 

post-142662-0-44065700-1513209412_thumb.png

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι θα σου έχει ξεφύγει. Μπορείς να δώσεις screenshoots των ρυθμίσεων σε κάθε βήμα του οδηγού;

 

Η τηλεφωνική γραμμή θα έρχεται απευθείας στο TP-Link χωρίς splitter και άλλη συνδεδεμένη πάνω της, Η τηλεφωνία θα δουλεύει μόνο από το Speedport.

 

Στην τελευταία εικόνα ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο TP-Link ή το Speedport;

Αν κατάλαβα σωστά το πρώτο έχει ΙΡ 192.168.1.1 και η WAN του δεύτερου 192.168.1.2 με την LAN να είναι 192.168.2.1.

Οπότε αν ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο TP-Link, δεν χρειάζεται αλλαγή της ΙΡ εφόσον έχεις ανοίξει την πρόσβαση από την WAN (βήμα 3γ). Τότε πληκτρολογώντας 192.168.1.2, μπαίνεις στο μενού του Speedport.

Αν ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο Speedport, τότε μόνον χρειάζεται να έχει ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με αυτό (192.168.2.x). Στην περίπτωση αυτή για να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, χρειάζεται να ορίσεις και τον DNS (192.168.2.1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...