Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με καρτα γραφικων και εγγυηση


NickoGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα σε ολους σας!! ειχα προβλημα με την καρτα γραφικων μ πριν καμια εβδομαδα περιπου.. ολα ανοιγαν κομπλε επιφανεια εργασιας βιντεακια εβλεπα κανονικα αλλα οταν ανοιγα ενα game να παιξω κρασαρε κ παγωνε η οθονη κ θα ηταν η ασπρη η μαυρη η μπλε κ κολλαγανε ολα κ επρεπε να κανω hard reset να δουλεψει παλι ακομα κ σε benchmark μ κρασαρε... τεσπα πηγα σε τεχνικο τον υπολογιστη κ μ ειπε οτι φταιει η καρτα μ τελικα δικαιουμαι 3 χρονια εγγυηση τηβν πηρα 10/2015 την πηγα σημερα στο μαγαζι κ μ ειπε οτι θα την στειλουν στην εταιρια στην γερμανια κ θα παρει 2μηνες ολο αυτο αλλιως μπορω να την στειλω εγω κ να πληρωσω τα εξοδα κ να μ παρει 1,5 μηνα δεν καταλαβαινω γτ θα κανει τοσο καιρο η καρτα κ με τρελαινει γτ εδωσα 784 ευρω ειναι η gtx gigabyte 980 ti G1 gaming OC αν ξερεις καποιος να μου θα το εκτιμουσα πολυ σας ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η διαδικασία και πάνω κάτω τόσο παίρνει.

 

Πάει στο κατάστημα.

Παίρνει RMA από τον κατασκευαστή (GIGABYTE).

Φεύγει για τον κατασκευαστή (που μπορεί να είναι πχ στην Taiwan το εργοστάσιο οπότε με Γερμανία είσαι καλά σχετικά)

Ελέγχεται.

Αντικαθίστασται με νέο/refurbished ή επισκευάζεται αν είναι δυνατόν. Αν πρόκειται για μοντέλο που δεν κυκλοφορεί, ίσως εγκριθεί και πιστωτικό από το κατάστημα ή αντικατασταθεί με νέο μοντέλο ισάξιων δυνατοτήτων (κατά το δυνατό).

Επιστρέφει στο κατάστημα.

Επιστρέφει σε σένα.

 

Αν κάνεις εσύ τη διαδικασία, παρακάμπτεις το μεσάζοντα (κατάστημα) αλλά επιβαρύνεσαι τα έξοδα. Γνώμη μου, δεν αξίζει.

 

Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.

Το αν έδωσες 784 ή 78,4€ δεν παίζει ρόλο.

Καταλαβαίνω πως το λες («έσκασα ένα κάρο λεφτά») αλλά δεν «μετράει» κάπου.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις (και δικαιούσαι από το νόμο) είναι αν η διαδικασία κρατήσει πάνω από 15 μέρες να ζητήσεις μια κάρτα να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να επιστρέψει η δική σου (Πηγή: Νόμος 2551/1994, άρθρο 5, παράγραφος 5 [είναι στη σελίδα 14 του pdf])

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για την κάρτα αντικατάστασης βέβαια η μόνο υποχρέωση που έχουν είναι να δώσουν μια κάρτα ίσα ίσα να δίνει σήμα στην οθόνη, πλέον η κάρτες γραφικών τον επεξεργαστών είναι αρκετά καλύτερες

Όπως και να έχει όντως η διαδικασία είναι αρκετά χρονοβόρα, πάνε οι καλές εποχές που είχες χαλασμένη κάρτα πήγαιναν και επερναν μια νέα από το ράφι και γινόταν επιτόπου αντικατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ο χρονος π μου ειπαν αυτοι απο το μαγαζι οτι θα παρει ειναι τοσο ετσι καλα τα λενε ε? γτ την αφησα εντελει να την στειλουν αυτοι αλλα 2 μηνες τοσο καιρος? υπαρχει περιπτωσει να μ δωσουν καποιο μοντελο καλυτερο απο αυτο π ειχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωσει να μ δωσουν καποιο μοντελο καλυτερο απο αυτο π ειχα?

 

Μάλλον όχι, γιατί η κάρτα σου κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά (θεωρητικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μια χαρα ειμαι και με την ιδια ... απλα ελπιζω να γλιτωσω τς 2 μηνες και να ερθει πιο γρηγορα τουλαχιστον... ευχαριστω π απαντησατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...