Προς το περιεχόμενο

MSI GS73VR 6RF Stealth Pro Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπραβο για την παρουσιαση

 

κατα τα αλλα πεταμενα λεφτα πλεον τα gaming λαπτοπ

 

με την τοποθετηση πλεον των cpu σε soldered και οχι σε socket εκμηδενιζονται η δυνατοτητα αναβαθμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 1060 Zotac mini 6GB σε Desktop, σε FireStrike Ultra μου εβγαλε 2900+

Επειδη ειχαν πει για σχεδόν ιδιες επιδόσεις μεταξυ Mobile/Desktop το αναφέρω, μειώθηκε το χάσμα, κουβέντα να γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gaming και Laptop για μένα δεν πάνε μαζί μέχρι στιγμής!Ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι αξιόλογο,το μέγιστο που μπορείς να καταφέρεις είναι με External Gpu και πολύ γρήγορες ports,αλλά και πάλι Desktop Gaming PC δεν θα γίνει!!Φορητότητα πληρώνεις!

 

Μπράβο για το review πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω. Το ταπεινό Lenovo μου των 900 ευρώ έχει IPS panel και βγάζει αξιοπρεπή frames σε medium settings ακόμα και σε καινούργια παιχνίδια με την "παλιά" 960M.

 

Αν ήθελα να δώσω 2 χιλιάρικα θα έφτιαχνα τούμπανο υδρόψυκτο desktop με overclocked i7, 16gb DDR4 2800 ram, GTX 1080, nvme ssd και άντε γεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποιον διαβασε το review , ας κανει ενα βήμα πισω να σκεφτεί πρώτα ι διαβασε. 

 

Δε πα'να λεμε οτι θελουμε , τα 120Hz σε IPS πανελ είναι πρακτικά αδυνατα για λάπτοπ , οι περισσότερες εταιρίες θα δώσουν 60hz ips , οπότε σε αυτό θα τους πω ένα μεγάλο μπράβο για την επιλογή. Το refresh rate είναι ΠΟΛΥ σημαντικότερο από το texture quality. αλλίως θα παίζαμε όλοι witcher στα 30fps και θα είμασταν χαρούμενοι γιατι είναι στα ultra. 

 

Όποια σύγκριση με desktop είναι λίγο αφελής. Μιλαμε ια portable gaming. Άρα ναι , θα έχεις μικρότερη ισχύ , αλλά θα παίζεις "όπου θες". Επίσης , σε όποιον αποφασίσει παρόλα θελει ακόμα να κάνει αυτή τη σύγκριση , ας βάλει τα ίδια πράγματα , μαζί με οθόνη ΚΑΙ μηχανικό πληκτρολόγιο. Ναι φίλε μου , στα δίνει και αυτά το πακέτο , μην κάνεις την πάπια. 

 

Ένα τελικό συμπέρασμα , όσο αναφορά την ισχύ του μηχανήματος σε σύγκριση με την απόδοση του. Πραγματικά δεν θα πέσω στην παγίδα να σκεφτώ ότι αυτό θα το αγόραζε ο casual gamer , που θέλει μια στο τόσο να δοκιμάσει κάποια τουμπανα AAA παιχνίδια. Το μηχανημα το βέπω στα χέρια κάποιου που θέλει 100Hz στα MMO και FPS παιχνιδια , όπου αν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο και πας ας πουμε "competitive" με αντίστοιχα guild/clan ή ότι αλλο έχει το κάθε παιχνίδι η διαφορά είναι δραματική. 

Στα χέρια αυτού του χρήστη , το μηχάνημα μοιάζει παράδεισος. και ναι , τα 1600$-1800$ (γιατί στην ευρωπαική αγορά τρώμε το αγγούρι της εισαγωγής) αξίζουν. 

 

Δεν είναι για τον καθένα που του αρέσει να δοκιμάσει παιχνίδια , είναι για αυτόν που θα αξοιοποιήσει κάθε βαθμό passmark που παίρνει. 

Ο όγκος είναι σχετικός. Είναι γνωστή η κατα τα άλλα παράλογη διαφορά από το 15.6" , όμως η ίδια η εταιρία έχει δηλ΄σει ανοιχτά τη διαφορά στα heat pipes και τους περίπου 5 βαθμούς διαφορά στην θερμοκρασία στο load

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μηχανημα το βέπω στα χέρια κάποιου που θέλει 100Hz στα MMO και FPS παιχνιδια , όπου αν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο και πας ας πουμε "competitive" με αντίστοιχα guild/clan ή ότι αλλο έχει το κάθε παιχνίδι η διαφορά είναι δραματική

Δεν ξέρω κανέναν σοβαρό gamer να παίζει competitive με την ομάδα του σε λάπτοπ. Σε φιλικά και για πλάκα ίσως, αλλά σε tournaments ή όταν παίζει ranked με τίποτα.

 

​Κατα τα άλλα συμφωνώ οτι τα 100 fps είναι σημαντικότερα απο την χρωματική απόδοση του IPS, αλλά όταν στην Ελλάδα χρειάζεται να πληρώσεις 1200 επιπλέον ευρώ για 40 επιπλεον frames, προτιμάς τα 60 και με καλύτερη ποιότητα. Έτσι κι αλλιώς το έχουμε ήδη πεί: gaming και φορητότητα ειναι ασυμβίβαστες έννοιες, εκτός άν δεν υπάρχει θέμα χρημάτων και μπορείς να δώσεις 2 χιλιάρικα για χαλαρό casual gaming με τους τελευταίους τίτλους, κάτι που στις μέρες μας είναι τρομερή πολυτέλεια. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μπα σε καλο τους tn panel σε ετσι τιμη....

και απλα ακομα να χωνεψω οτι οι τιμες σε δολλαρια μετατρεπονται σε ευρω+ καπελο

Μην ξεχνάμε οτι στην Ελλάδα καπέλο=φορολογία στο θεό, +υπερκέρδος απο nerds/enthusiasts που τα ακουμπάνε για το ..γαμάτο που δεν το χουν οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, έχω καεί απο MSI gaming laptop.

 

Πήρα το GX70 πριν 2 χρόνια.

Τον πρώτο χρόνο χάλασε το τροφοδοτικό του. Μου επέστρεψε το amazon 70€ και πήρα άλλο γιατί δεν το κάλυπτε η εγγύηση μετά τον 1 χρόνο.

 

Το καλοκαίρι που μας πέρασε το πληκτρολόγιο κάτι έπαθε και άλλα πάταγα και άλλα έβγαζε  στην οθόνη ενω δεν δούλευαν και όλα τα κουμπιά. Έστειλα email στην msi και μου είπαν οτι σταμάτησε η υποστήριξη του και δεν έχουν πληκτρολόγιο να το φτιάξουν. Πήρα ένα άλλο απο ebay και πάλι δεν δούλευε. Το amazon μου επέστρεψε πίσω 600€, τα μισά απ'οσα έδωσα.

 

Επιπλέον, είχε δύο κάρτες γραφικών, μία ενσωματωμένη στον επεξεργαστή για χαμηλή κατανάλωση και μιά ξεχωριστή για παιχνίδια. Δεν μπορούσα να περάσω καινούριους driver γιατί δεν υποστηριζόταν η παλιά κάρτα του επεξεργαστή (!) οπότε τα παιχνίδια πήγαιναν με 15-20 fps αφού ήταν με παλιό driver..

Και γαμώ τα gaming laptop...

 

Ποτέ ξανά msi και ποτέ ξανά amd για την άθλια υτποστήριξη τους.

Δυστυχώς σχεδόν όλα τα "τουμπανάτα" gaming λαπτοπ απο αξιοπιστία υστερούν.Το αν αξίζει να δώσεις τόσα για gaming on the go,είναι στην κρίση του εκάστοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα συμφωνήσω με κάποιον προ"λαλήσαντα".

Laptop και Gaming δεν ταυτίζονται.
Όταν σε desktop μία απλή gtx 1050 2gb θέλει το λιγότερο 300w τροφοδοτικό για να μπορείς να παίξεις κάποια μοντέρνα παιχνίδια, τι να σου κάνει ένα Laptop με τροφοδοτικό 150-200w για όλο το μηχάνημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...