Προς το περιεχόμενο

Πως να κάνω secure deletion σε έναν SSD πριν τον πουλήσω?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πουλήσω αυτόν τον δίσκο.

Για HDD ξέρω πως να κάνω secure erase.

Για τους SSD όμως που λειτουργούν διαφορετικά γίνεται? Και πώς?

 

Δεν θα ήθελα να διακινδυνεύσω να γίνουν προσιτά δεδομένα μου στον επόμενο κάτοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο καλυτερος τροπος ειναι να χρησιμοποιήσεις το εργαλειο του κατασκευαστη σου (πχ αν εχεις samsung, το samsung magician. αν εχεις intel, το solid state toolbox. αν εχεις corsair, το corsair ssd toolbox κτλ)

 

ενας αλλος τροπος ειναι να χρησιμοποιησεις ενα εργαλειο κρυπτογραφησης όπως αυτό και μετά την κρυπτογράφηση απλά κάνεις format. δεν ειναι 'νορμάλ' τροπος αλλα κανει αρκετά καλη δουλεια.

 

τέλος, ξέρω πως το Parted Magic εχει υποστηριξη για SSD με την σχετική εντολή.

 

Internal_secure_erase.png

 

εγω θα χρησιμοποιουσα την κρυπτογραφηση πρωτα, και μετα το εργαλειο της εταιρειας για secure erase.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα γρήγορο secure erase (zero-fill) χωρίς να ταλαιπωρείσαι πολύ. Κανείς δε θα προσπαθήσει να ανακτήσει σβησμένα δεδομένα από SSD που αγόρασε μεταχειρισμένο εκτός και αν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.

 

Οπότε, εκτός κι αν έχεις στο δίσκο bueprints για το επόμενο iPhone και φοβάσαι για κατασκοπεία, μη σκοτίζεσαι κι ιδιαίτερα.

 

:P
 

ενας αλλος τροπος ειναι να χρησιμοποιησεις ενα εργαλειο κρυπτογραφησης όπως αυτό και μετά την κρυπτογράφηση απλά κάνεις format. δεν ειναι 'νορμάλ' τροπος αλλα κανει αρκετά καλη δουλεια.

 
Για κρυπτογράφησε 240GB δεδομένα, με οποιονδήποτε σύγχρονο αλγόριθμο με αξιοπρεπές κλειδί... η κρυπτογράφηση δεν είναι "φτηνή" (σε απαιτήσεις ισχύος) διαδικασία. Το zero-fill είναι πολύ πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης τα windows δινουν εργαλεια για τετοια δουλεια.

ειναι η εντολη Cipher .αν βαλεις cipher /? θα δεις πως δουλευει και σου κανει Delete ολο το free space.αλλιως zero fill ή γεμιζεις τον δισκο με σαβουρες οσο παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα με το tool της sandisk αλλά δεν μου αναγνωρίζει τον δίσκο για sanitization όπως το λέει, δεν ξέρω γιατί.

  • Στα windows που την βάζω αυτή την εντολή?
  • Με το Parted magic θα είναι ασφαλές?
  • Το να τον γεμίσω με σαβούρα αρκεί?
  • Όλα αυτά μπορώ να τα κάνω και ενώ είναι συνδεδεμενος ως εξωτερικός με usb?

 

Γενικά με κούρασε.

Ο πιο εύκολος και αρκετά ασφαλής τρόπος ποιος είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα κανεις ενα φορματ και μετα ενα TRIM (optimise hard disk) κανει secure erase μην ανησυχεις

http://techgage.com/article/too_trim_when_ssd_data_recovery_is_impossible/

 

Πώς το κάνω το trim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω windows 7.

Έχει μόνο defragment.

Στα windows 7 δεν γίνεται manual trim.

 

Απλά το ενεργοποιεις εαν δεν ειναι απο τη μανα του και το αφήνεις idle το pc καποια ωρα ώστε να γίνει αυτοματα από το σύστημα. Αστο καμία μέρα ανοιχτό και δες την επόμενη με κάποιο εργαλείο ανάκτησης εάν βρίσκεις τίποτα για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα με το tool της sandisk αλλά δεν μου αναγνωρίζει τον δίσκο για sanitization όπως το λέει, δεν ξέρω γιατί.

  • Στα windows που την βάζω αυτή την εντολή?
  • Με το Parted magic θα είναι ασφαλές?
  • Το να τον γεμίσω με σαβούρα αρκεί?
  • Όλα αυτά μπορώ να τα κάνω και ενώ είναι συνδεδεμενος ως εξωτερικός με usb?

 

Γενικά με κούρασε.

Ο πιο εύκολος και αρκετά ασφαλής τρόπος ποιος είναι?

απο command prompt την βαζεις.αδειαζεις τον δισκο τελειως και μετα κανεις

cipher /w:d οπου d το ονομα του δισκου.θα κανει ενα τριπλο pass τον δισκο.ναι γινεται και σαν εξωτερικος.

και με σαβουρα μπορεις να το κανεις απλα δεν θεωρειται ο πιο αποδεκτος τροπος .ακομα και με σαβουρα βεβαια να γεμισει αυτα που μπορει καποιος να κανει restore ειναι σχετικα λιγα οποτε τον δυσκολευεις παρα πολυ και συνηθως οι περισσοτεροι που ειναι περιεργοι απλα βαζουν ενα προγραμμα χωρις να ξερουν πολλα και το βαζουν να ψαξει.εγω συνηθως κανω zero fill και καποιες φορες cipher τυπικα.

Το ότι τον γέμισα με ταινίες των 8gb είναι ασφαλές ή μένουν υπολείμματα στα blocks?

 

Δεν ρωτάω γιατί ανησυχώ αλλά για την γνώση.

με recovery program και deep scan μπορεις να δεις αν επαναφερεται κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τον γέμισα με ταινίες των 8gb είναι ασφαλές ή μένουν υπολείμματα στα blocks?

 

Δεν ρωτάω γιατί ανησυχώ αλλά για την γνώση.

 

 

με το ΤΡΙΜ δεν κανει ανακτηση ουτε το FBI

βεβαια οπως σε ολα τα πραγματα υπαρχουν και εξαιρεσεις

 

 

https://articles.forensicfocus.com/2014/09/23/recovering-evidence-from-ssd-drives-in-2014-understanding-trim-garbage-collection-and-exclusions/

 

 

RAID

The TRIM command is not yet supported over RAID configurations (with few rare exceptions). SSD drives working as part of a RAID array can be analyzed.

 

 

Corrupted Data

Surprisingly, SSD drives with corrupted system areas (damaged partition tables, skewed file systems, etc.) are easier to recover than healthy ones. The TRIM command is not issued over corrupted areas because files are not properly deleted.

 

https://articles.forensicfocus.com/2014/09/23/recovering-evidence-from-ssd-drives-in-2014-understanding-trim-garbage-collection-and-exclusions/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ΤΡΙΜ δεν κανει ανακτηση ουτε το FBI

βεβαια οπως σε ολα τα πραγματα υπαρχουν και εξαιρεσεις

 

Δεν έκανα τριμ, απλά τον γέμισα με σαβούρα μεγάλου όγκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το trim κατι σαν zero fill ειναι στο περιπου


Δεν έκανα τριμ, απλά τον γέμισα με σαβούρα μεγάλου όγκου.

ακομα και ετσι πολυ δυσκολα να παρει καποιος κατι.δεν θα ειναι καν ολοκληρα αρχεια αφου κομματι τους θα εχει καλυφτει.το βλεπεις και με προγραμμα που κανει deep search οτι μαλλον δεν θα βρει και πολλα εως τιποτα που θα ειναι σε φαση να το κανει Recover και να παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...