Προς το περιεχόμενο

Hol Voip σε κινητό πως?


gvatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

Έχω συνδρομή στην hol και η τηλεφωνία είναι μέσω voip. Μου έχουν δώσει 2 νούμερα (1 το κανονικό σταθερό που είχα και 1 της hol).
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ από το κινητό μου όταν είμαι συνδεδεμένος σε οποιοδήποτε wifi δίκτυο να μπορώ να χρησιμοποιώ το σταθερό voip τηλέφωνο για να κάνω κλήσεις.

Δοκίμασα μέσα από το τοπικό δίκτυο και με μια εφαρμογή στο κινητό αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω register.

Το έχει κάνει κανείς αυτό? Τι άλλο χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.θες τα passwords/username /sip server.επισης δεν σημαινει οτι θα παιξει σιγουρα.μπορει να εχουν βαλει επιλογη η τηλεφωνια να βγαινει μονο απο το vpi 8 vci 36 πχ αντι για 8/35 που ειναι το ιντερνετ οποτε να μην παιξει καν ή να πρεπει να μπλεξεις με παραπανω πραγματα.επισης μπορει να μην μπορει να κανει Register σε αλλο παροχο περα απο hol.επισης μπορει να μην σε αφηνει να κανεις ταυτοχρονα register και απο αλλο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Passwords, username και proxy server τα έχω. Ο sip server της είναι κάτι διαφορετικό?

Απ ότι βλέπω από το configuration του router είναι σεταρισμένα τα voip τηλέφωνα στο vc2 που είναι 8/36.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Passwords, username και proxy server τα έχω. Ο sip server της είναι κάτι διαφορετικό?

Απ ότι βλέπω από το configuration του router είναι σεταρισμένα τα voip τηλέφωνα στο vc2 που είναι 8/36.

ο sip server ειναι ο proxy server συνηθως.αν ειναι 8/36 και παιζουν μονο απο εκει δεν θα παιξουν στο κινητο παρα μονο αν ενα δευτερο ssid εβγαινε απο το 8/36.επισης μπορει να βγαινουν απο το 8/35 αλλα να μην βγαινουν σε συνδεση που δεν ειναι Hol.

κατι παρομοιο παιζει και με forthnet.δυο διαφορετικοι servers.ο ενας επαιζε και 8/35 και μετα εβγαινε και απο αλλη συνδεση ενω στην αρχη οχι(επρεπε βεβαια να εχεις κλεισει το voip απο το ρουτερ διοτι και τα 2 μαζι δεν επαιζαν).(γινοταν Register το ενα και πεταγε το αλλο εξω) ενω πλεον εχουν αλλον sip server που παιζει μονο απο το 8/36

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sip server ειναι ο proxy server συνηθως.αν ειναι 8/36 και παιζουν μονο απο εκει δεν θα παιξουν στο κινητο παρα μονο αν ενα δευτερο ssid εβγαινε απο το 8/36.επισης μπορει να βγαινουν απο το 8/35 αλλα να μην βγαινουν σε συνδεση που δεν ειναι Hol.

κατι παρομοιο παιζει και με forthnet.δυο διαφορετικοι servers.ο ενας επαιζε και 8/35 και μετα εβγαινε και απο αλλη συνδεση ενω στην αρχη οχι(επρεπε βεβαια να εχεις κλεισει το voip απο το ρουτερ διοτι και τα 2 μαζι δεν επαιζαν).(γινοταν Register το ενα και πεταγε το αλλο εξω) ενω πλεον εχουν αλλον sip server που παιζει μονο απο το 8/36

 

Σε έχασα λίγο τώρα διότι δεν είμαι και ο πιο σχετικός με τα δίκτυα. Εννοείς μέσω ενός άλλου wlan όταν λες ssid?

Εγώ φανταζόμουν όταν είμαι σε δίκτυο εκτός hol να συνδεόμουν μέσω vpn και να έκανα δουλειά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτά αυτά που σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα για μεσα απο το ιδιο ssid σου να εισαι στο σπιτι δηλαδη.δεν το εχω δοκιμασει ποτε με vpn για να δω αν παιζει.απλα αν παιζει μονο με 8/36 καπως θαπρεπει να βγει το voip απο αυτο το Interface.αλλα vpn θα μπορεσεις να κανεις με το 8/35 που ειναι το ιντερνετ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...