Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα σε τελωνείο Redmi Note 3 από Geekbuing πρώτη φορά!


anax111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πρώτη φορά μου κόλλησε δέμα σε τελωνείο από αγορά από το Geekbuing!  Είναι ένα Xiaomi Redmi Note 3 για φίλο. Έφυγε από Σιγκαπούρη. Έχω κάνει εκατοντάδες αγορές κατά καιρούς από διάφορα αξιόπιστα κινεζομάγαζα, Ebay Amazon κτλ. δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα εκτός από πράγματα ασήμαντης αξίας και δεν έχω πέσει ποτέ θύμα απάτης ή τελωνείου!  Πρόσφατα μάλιστα αγόρασα ολόκληρο έπιπλο από χώρα εκτός E.E., του είπα να βάλει πάνω τιμή 20 ευρώ και πέρασε το τελωνείο χωρίς πρόβλημα.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει και έχω εκνευριστεί. Το πλέον εκνευριστικό είναι ότι το δέμα πέρασε από Αθήνα πήγε στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης και από εκεί ΥΕΔ δλδ τελωνείο. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Έχει συμβεί σε άλλους αυτό τώρα τελευταία; Αν ζητήσω refund από το Geekbuing θα το δεχτεί; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από αυτό το κατάστημα;

Σκέφτομαι μήπως επειδή ξεκίνησε επίσημη αντιπροσωπεία η Xiaomi στην Ελλάδα δόθηκε εντολή να σταματήσουν τις παράνομες εισαγωγές.

Όσοι έχουν παρόμοιες εμπειρίες από το Geekbuing και θέλουν να βοηθήσουν ας τις ποστάρουν εδώ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η συσκευή είναι για άλλον. Αν ήταν δικιά μου δεν με ένοιαζε. Τώρα όμως αν μου βάλει καπέλο το τελωνείο κανένα 50άρικο ποιος θα το πληρώσει αφού ο φίλος παρήγγειλε από μένα για ποιο φτηνά;  Σημειωτέο ότι δεν παίρνω τίποτα για την όλη εξυπηρέτηση. Το κάνω μόνο για φίλους και συγγενείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρώτη φορά μου κόλλησε δέμα σε τελωνείο από αγορά από το Geekbuing!  Είναι ένα Xiaomi Redmi Note 3 για φίλο. Έφυγε από Σιγκαπούρη. Έχω κάνει εκατοντάδες αγορές κατά καιρούς από διάφορα αξιόπιστα κινεζομάγαζα, Ebay Amazon κτλ. δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα εκτός από πράγματα ασήμαντης αξίας και δεν έχω πέσει ποτέ θύμα απάτης ή τελωνείου!  Πρόσφατα μάλιστα αγόρασα ολόκληρο έπιπλο από χώρα εκτός E.E., του είπα να βάλει πάνω τιμή 20 ευρώ και πέρασε το τελωνείο χωρίς πρόβλημα.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει και έχω εκνευριστεί. Το πλέον εκνευριστικό είναι ότι το δέμα πέρασε από Αθήνα πήγε στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης και από εκεί ΥΕΔ δλδ τελωνείο. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Έχει συμβεί σε άλλους αυτό τώρα τελευταία; Αν ζητήσω refund από το Geekbuing θα το δεχτεί; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από αυτό το κατάστημα;

Σκέφτομαι μήπως επειδή ξεκίνησε επίσημη αντιπροσωπεία η Xiaomi στην Ελλάδα δόθηκε εντολή να σταματήσουν τις παράνομες εισαγωγές.

Όσοι έχουν παρόμοιες εμπειρίες από το Geekbuing και θέλουν να βοηθήσουν ας τις ποστάρουν εδώ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η συσκευή είναι για άλλον. Αν ήταν δικιά μου δεν με ένοιαζε. Τώρα όμως αν μου βάλει καπέλο το τελωνείο κανένα 50άρικο ποιος θα το πληρώσει αφού ο φίλος παρήγγειλε από μένα για ποιο φτηνά;  Σημειωτέο ότι δεν παίρνω τίποτα για την όλη εξυπηρέτηση. Το κάνω μόνο για φίλους και συγγενείς.

Υπήρχε εξ αρχής το ρίσκο του τελωνείου. Προς τι η γκρίνια λοιπόν;

Refund επειδή έπιασαν την παράνομη εισαγωγή και την φορολογούν;

Τι άλλο θα ακούσω....

Στο αντίστοιχο τόπικ έχει βουήξει ο τόπος ότι χτυπάν στα τελωνεία τα πάντα πλέον....

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσσον δεν θα βγάλεις τπτ, και το κάνεις για εξυπηρέτηση ενημερώνεις το φίλο για το καπέλο του τελωνείου. Θα υπάρχουν και τα αντίστοιχα έγγραφα άλλωστε. Refund να ζητήσεις γιατι και με ποια δικαιολογία? Επίσης ότι μπήκε τελωνείο δεν σημαίνει και 100% ότι θα φάς τρελο καπέλο. Μπορεί κ τπτ μπορεί και 3€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρώτη φορά μου κόλλησε δέμα σε τελωνείο από αγορά από το Geekbuing!  Είναι ένα Xiaomi Redmi Note 3 για φίλο. Έφυγε από Σιγκαπούρη. Έχω κάνει εκατοντάδες αγορές κατά καιρούς από διάφορα αξιόπιστα κινεζομάγαζα, Ebay Amazon κτλ. δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα εκτός από πράγματα ασήμαντης αξίας και δεν έχω πέσει ποτέ θύμα απάτης ή τελωνείου!  Πρόσφατα μάλιστα αγόρασα ολόκληρο έπιπλο από χώρα εκτός E.E., του είπα να βάλει πάνω τιμή 20 ευρώ και πέρασε το τελωνείο χωρίς πρόβλημα.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει και έχω εκνευριστεί. Το πλέον εκνευριστικό είναι ότι το δέμα πέρασε από Αθήνα πήγε στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης και από εκεί ΥΕΔ δλδ τελωνείο. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Έχει συμβεί σε άλλους αυτό τώρα τελευταία; Αν ζητήσω refund από το Geekbuing θα το δεχτεί; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από αυτό το κατάστημα;

Σκέφτομαι μήπως επειδή ξεκίνησε επίσημη αντιπροσωπεία η Xiaomi στην Ελλάδα δόθηκε εντολή να σταματήσουν τις παράνομες εισαγωγές.

Όσοι έχουν παρόμοιες εμπειρίες από το Geekbuing και θέλουν να βοηθήσουν ας τις ποστάρουν εδώ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η συσκευή είναι για άλλον. Αν ήταν δικιά μου δεν με ένοιαζε. Τώρα όμως αν μου βάλει καπέλο το τελωνείο κανένα 50άρικο ποιος θα το πληρώσει αφού ο φίλος παρήγγειλε από μένα για ποιο φτηνά;  Σημειωτέο ότι δεν παίρνω τίποτα για την όλη εξυπηρέτηση. Το κάνω μόνο για φίλους και συγγενείς.

 

Προφανώς, δεν έχεις πάρει είδηση για το πέρασμα από τελωνείο μεγάλου αριθμού δεμάτων από τις αρχές ΝΟΕ και όχι μόνο εκείνα που προορίζονται για τη Β. Ελλάδα και είναι αρμόδια η ΥΕΔ Θεσ/νίκης αλλά και εκείνα που προορίζονται για την υπόλοιπη Ελλάδα και σταματάνε στο αεροδρόμιο.

 

Φυσικά, αυτό δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά με όλα τα γνωστά και άγνωστα κινεζομάγαζα αλλά και από άλλες τρίτες χώρες, όπως πχ Αμερική.

 

Το περίεργο είναι ότι αντί να ψάξεις στο forum για παρόμοια θέματα, όπου θα έβρισκες ένα σωρό σχετικά posts, άνοιξες νέο θέμα.

 

Όπως αναφέρθηκε από άλλους συμφορουμίτες, τα μαγαζιά δεν ευθύνονται για το ότι λειτούργησαν οι τελωνειακές υπηρεσίες των ΕΛΤΑ και δεν πρόκειται να σου δώσουν refund, πολύ περισσότερο όταν το δέμα φαίνεται ότι έχει φτάσει στον προορισμό του. Μπορείς να επικοινωνήσεις, όμως, με το μαγαζί, να εξηγήσεις την κατάσταση και να ζητήσεις να δεχτεί να μην το παραλάβεις ώστε να επιστραφεί και να σου επιστρέψει τα χρήματα αλλά ακόμη και αν το δεχτεί (απίθανο) θα ξεκαθαρίσεις μετά από αρκετούς μήνες.

 

Τέλος, μην ξεχνάς ότι εκτός από τον ΦΠΑ θα χρεωθείς και 12€ για τα τέλη ΕΛΤΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν έχεις πάρει είδηση για το πέρασμα από τελωνείο μεγάλου αριθμού δεμάτων από τις αρχές ΝΟΕ και όχι μόνο εκείνα που προορίζονται για τη Β. Ελλάδα και είναι αρμόδια η ΥΕΔ Θεσ/νίκης αλλά και εκείνα που προορίζονται για την υπόλοιπη Ελλάδα και σταματάνε στο αεροδρόμιο.

 

Φυσικά, αυτό δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά με όλα τα γνωστά και άγνωστα κινεζομάγαζα αλλά και από άλλες τρίτες χώρες, όπως πχ Αμερική.

 

 

Από αρχές Νοεμβρίου έχω φέρει Ελλάδα άλλα 3 πακέτα και δεν είχα κανένα πρόβλημα! Εδώ πέρασα ολόκληρο τραπέζι 1 μέτρο ύψος πριν 15 μέρες που βγάζει μάτι από χιλιόμετρο. Τι μου λες τώρα; Τεσπα από ότι φαίνεται ζορίσανε τα πράγματα. Θα δω τι θα μου ζητήσουνε και βλέπουμε.

 

Ζητώ συγνώμη για το ότι δεν πόσταρα στο σωστό forum. Έχεις απόλυτο δίκιο, έπρεπε να το σκεφτώ.

 

Παρ' όλα αυτά θα εκτιμούσα πολύ οποιονδήποτε που είχε ανάλογη περίπτωση με το Geekbuing.

Ευχαριστώ σε όλους όσους απάντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα anax111.

 

κατα την προσωπικη μου γνωμη, δε μπορεις (δεν αξιζει καλυτερα) να κανεις κατι αλλο από το να το παραλαβεις.

ακριβως το ιδιο κινητο, xiaomi redmi note 3 pro, από geekbuying, με αποστολη τους στις 30-11-2016, ελαβα σημερα, στην Πάτρα.

το ειχα επισης παραγγειλει για δωρο σε φιλο, τον οποιο ενημερωσα πριν λιγες ημερες, οτι ισως την πατησουμε και περασουμε τελωνειο. εδειξε κατανοηση κι απλα ελπιζαμε /προσευχομασταν μαζι να την γλυτωσουμε.

γλυτωσα το τελωνειο, καθαρα από θεμα τύχης, διαβαζοντας και την περιπτωση σου και αναλογα posts σε αυτο εδω και σε παρομιο φορουμ.

 

περιμενε να δεις το τελικο ποσο χρεωσης σου. εγω το πηρα 167usd αν θυμαμαι καλα (gold, απλο πακετο χωρις τζαμακι και θηκη), αρα 159 euro, και στα τελωνεια υπολογιζουν ενα φπα 24% (επι της αξιας που βρισκουν στο ιντερνετ στο συγκεκριμενο κινητο απ το συγκ.καταστημα) + 4 + 8 ευρω ως εξτρα ειδικους φορους. αρα + - 50ευρω εξτρα χρεωση ( :( ) που και παλι βεβαια βγαινει 20ευρω φθηνοτερα από την αγορα από την ελληνικη αντιρποσωπεια (229 ευρω πωλειται το μοντελο αυτο).

 

τι να κανουμε.

ενημερωνεις τον φιλο σου, του δειχνεις και τα αναλογα posts αν ειναι δυσπιστος, και πραττεις οπως νομιζεις.

 

στην "αναγκη", το κρατας για δικο σου ή για δωρο σε πολυ κοντινο σου προσωπο, καθως σαν συσκευη υπερ-αξιζει. το εχει η κοπελα μου μερικους μηνες τωρα, υπερικανοποιημενη.

 

καλη πρωτοχρονια, και πανω απ ολα υγεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα πριν κανά 10ριά μέρες ένα Redmi 3s (η συσκευή μόνο, χωρίς θήκες και λοιπά παρελκόμενα). Το κινητό το είχα αγοράσει από Geekbuying στα 93 ευρώ σε προσφορά. Μου το περάσανε από τελωνείο και με χρεώσανε 36 ευρώ. Έστειλα μέιλ στο μαγαζί και μου είπανε ότι μπορώ να αρνηθώ να το παραλάβω. Τότε, αν το στείλουνε πίσω, όταν και αν το παραλάβει το μαγαζί θα με χρεώσουν λέει με κάποιο φόρο (δε μου είπανε ποσό). Τα ΕΛΤΑ μου είπανε ότι το στέλνουν πίσω μετά από 20 ημέρες. Εγώ πάντως δεν μπήκα στη διαδικασία να το στείλω πίσω. Πιστεύω δεν αξίζει το ρίσκο και τον χρόνο που θα περιμένεις. Και εγώ το κινητό το είχα αγοράσει για λογαριασμό φίλου. Απλά του είπα ότι ατύχησε, του έδειξα και την απόδειξη από το ταχυδρομείο και μου το πλήρωσε κανονικά. Όπως και εσύ, έτσι και εγώ εξυπηρέτηση πήγα να κάνω, δε θα πληρώσω και το τελωνείο κιόλας! Αυτό είναι ένα ρίσκο που το παίρνεις όταν ψωνίζεις από Κίνα και είναι γνωστό σε όλους.

Αυτά από εμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα πριν κανά 10ριά μέρες ένα Redmi 3s (η συσκευή μόνο, χωρίς θήκες και λοιπά παρελκόμενα). Το κινητό το είχα αγοράσει από Geekbuying στα 93 ευρώ σε προσφορά. Μου το περάσανε από τελωνείο και με χρεώσανε 36 ευρώ. Έστειλα μέιλ στο μαγαζί και μου είπανε ότι μπορώ να αρνηθώ να το παραλάβω. Τότε, αν το στείλουνε πίσω, όταν και αν το παραλάβει το μαγαζί θα με χρεώσουν λέει με κάποιο φόρο (δε μου είπανε ποσό). Τα ΕΛΤΑ μου είπανε ότι το στέλνουν πίσω μετά από 20 ημέρες. Εγώ πάντως δεν μπήκα στη διαδικασία να το στείλω πίσω. Πιστεύω δεν αξίζει το ρίσκο και τον χρόνο που θα περιμένεις. Και εγώ το κινητό το είχα αγοράσει για λογαριασμό φίλου. Απλά του είπα ότι ατύχησε, του έδειξα και την απόδειξη από το ταχυδρομείο και μου το πλήρωσε κανονικά. Όπως και εσύ, έτσι και εγώ εξυπηρέτηση πήγα να κάνω, δε θα πληρώσω και το τελωνείο κιόλας! Αυτό είναι ένα ρίσκο που το παίρνεις όταν ψωνίζεις από Κίνα και είναι γνωστό σε όλους.

Αυτά από εμένα

 

1000 Ευχαριστώ φίλε για την διαφωτιστική απάντησή σου. Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω την αντίδραση του μαγαζιού στην περίπτωση αυτή. Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους βοήθησαν.

 

Καλές γιορτές σε όλους και μας εύχομαι να μην μας ξαναπιάσει ποτέ το τελωνείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στο ταχυδρομείο και σου δίνουν απόδειξη.

 

Και ενημερωτικά, στην παραπάνω συζήτηση, θέλω να προσθέσω ότι έτσι όπως έχει καταντήσει και θα συνεχιστεί το θέμα με το τελωνείο, η διαφορά δεν μετριέται, πλέον, μόνο χρηματικά, αλλά, αφού αυτή τείνει να μηδενιστεί, συμφέρει να αγοράζουμε το κινητό της επιλογής μας από ευρωπαικούς προμηθευτές, με εγγύηση, χωρίς μπλεξίματα με Κίνα σε περίπτωση βλάβης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...