Προς το περιεχόμενο

Πιθανή παρουσία Game Mode στα Windows 10 για σούπερ επιδόσεις σε παιχνίδια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θα δώσει και ένα 5% καλά θα 'ναι, επίσης κατά 99% θα είναι μόνο για UWP παιχνίδια.

 

"MSDN (Microsoft Developer Network): 

Game technologies for Universal Windows Platform (UWP) apps

With the introduction of UWP in Windows 10, your Windows 10 titles will be able to span all of the Microsoft platforms... In addition, Windows 10 offers many new features that are particularly beneficial to games:

 

* Reduced memory paging and reduced overall memory system size
* Improved graphics memory management actively allocates and protects more memory for the foreground game"


μα αφου υπαρχουν τα windows 10 ltsb τι να το κανεις το gamemode

 

Τα LTSB απλά δεν έχουν κάποιες εφαρμογές όπως το Store, τον Edge κλπ. Καμία σχέση με το ''Game Mode''. Το ''Game Mode'' ουσιαστικά θα δίνει high priority στα παιχνίδια, ακριβώς ότι κάνει και το OS στο Xbox One.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μία σου βάζουν με το ζόρι Xbox dvr το οποίο ρίχνει το performance και από την άλλη υπόσχονται game Mode. Φτιαχτε πρώτα το store για το οποίο έχω περάσει ολόκληρη οδύσσεια για να το φτιάξω (χωρίς επιτυχια) για να πάρω ένα forza και μετά βλέπουμε για Game Mode. Βγήκε ο μεγαλύτερος καρκίνος του pc gaming και υπόσχεται καλύτερο gaming, από εποχές Windows live σας έχουμε καταλάβει, αυτά κρατήστε τα για την σάπια την κονσόλα σας.

 

Τα περί windows xp για gaming τα αφήνω ασχολίαστα. Να το άκουγα πριν 10 χρόνια να πω Οκ, τώρα ποια είναι αυτά τα Games που τρέχουν καλύτερα σε xp θέλω πολύ να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν να γίνει μάτι τέτοιο.Όποιος έχει παίξει παιχνίδια σε windows XP-7-8-10 και έχει δοκιμάσει τα ίδια παιχνίδια καταλαβαίνει πως όσο καινούργια windows έχεις τόσο λιγότερα frames έχεις.

Πες μου ετσι απο περιεργεια ποσα παιχνιδια εχεις δοκιμασει σε ολα τα παραπανω λειτουργικα και βγαζεις αυτο το συμπερασμα?Γιατι εδω και ποσο καιρο εχουν σταματησει να βγαινουν παιχνιδια που να υποστηριζουν windows xp και αρκετα ακομα και windows 7......

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω να σου λύσω την περιέργεια.Δεν παίζω προσωπικά πολλά παιχνίδια εγώ αν και δοκίμασα παρα πολλά στα μηχανήματα που μου φέρνουν για καινούριο λειτουργικό,στα οποία εχω προσαρμόσει κάποια mods αλλα και κρακάκια που κυκλοφορούν για backward compatibility να το πω και έτσι προσάρμοσα παιχνίδια που μου ζήτησαν,ΚΑΙ ΕΠΕΞΑΝ και σε XP SP3.Αν ήρθες να με προσβάλεις κάνε ένα πειραματάκι στο δικό σου μηχάνημα και μετα έλα να ξανά ρωτήσεις να σου λύσω την περιέργεια άλλη μια φορά.Και τέλος είναι πολύ ελάχιστα τα παιχνίδια που δεν παίζουν στα 7.Με λίγο ψάξιμο θα το καταφέρεις όμως να παίξουν.Μάθε να παίζεις με τις ρυθμίσεις των φακέλων και με το .exe που είναι εκτελέσιμο αρχείο και σηκώνει εντολές αν δεν το ήξερες.Αντε ψάξου λίγο να χαρείς.


Και κάτι τελευταίο,ποτέ δεν είπα πως το εκανα με τα τελευταία παιχνίδια του 2015-16 μην τρελαθούμε,τα 7 και τα 8.1 όμως τα περισσότερα τα παίζουν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ετσι απο περιεργεια ποσα παιχνιδια εχεις δοκιμασει σε ολα τα παραπανω λειτουργικα και βγαζεις αυτο το συμπερασμα?Γιατι εδω και ποσο καιρο εχουν σταματησει να βγαινουν παιχνιδια που να υποστηριζουν windows xp και αρκετα ακομα και windows 7......

 

Ρε άπιστε, εδώ το παιδί υπολόγισε "μέσο όρο 7-13 frames λιγότερα απο τα 7 και τα 8.1."

 

Τολμάς και αμφισβητείς;

 

 

Απορώ δηλ γιατί σε κάθε καινούργια Windows να είναι πιο βαριά στα πάντα ??   :mad:

 

Υποτίθεται ένα καινούργιο λειτουργικό πρέπει να έχει καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με τα παλιότερα λειτουργικά και να είναι πιο γρήγορα και ελαφριά !! 

 

Εννοείται πως δεν υποτίθεται τίποτα τέτοιο. Κάθε καινούργιο λειτουργικό είναι πιο σύνθετο από το προηγούμενο και άρα πιο αργό. Σε συγκεκριμενούς τομείς μπορεί να έχουμε βελτίωση απόδοσης (βλέπε Dx12) επειδή επικεντρώθηκαν σε αυτό, και επειδή υπήρχαν τα περιθώρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους τα ξέρουν όλα και λένε πως αυτά είναι χαζομάρες τοτε να το πείτε στην Microsoft που πήραν την απόφαση αυτή να κάνουν τα 10 πιο ελαφριά στο gaming.Αλλα για να το έκαναν στην Microsoft δεν ξέρουν τίποτα,ο Έλληνας ξερόλας του insomnia ξέρει πιο πολλά.


Ξερόλας και εσυ;Καλώς ήρθες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε άπιστε, εδώ το παιδί υπολόγισε "μέσο όρο 7-13 frames λιγότερα απο τα 7 και τα 8.1."

 

Τολμάς και αμφισβητείς;

 

 

 

Εννοείται πως δεν υποτίθεται τίποτα τέτοιο. Κάθε καινούργιο λειτουργικό είναι πιο σύνθετο από το προηγούμενο και άρα πιο αργό. Σε συγκεκριμενούς τομείς μπορεί να έχουμε βελτίωση απόδοσης (βλέπε Dx12) επειδή επικεντρώθηκαν σε αυτό, και επειδή υπήρχαν τα περιθώρια.

Για πες μου εσύ παιδί μου που ξέρεις περισσότερα και έχεις κάνει εκατοντάδες μηχανήματα,πες μου την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πες μας παιχνίδι, λειτουργικό, drivers, μηχάνημα και frames. Άσε τις παπάτζες.

core 2 duo e8400

4 gb ram ddr3 1333

GIGABYTE ATI 5570 1 GB

WINDOWS 7 64BIT  σε maximum ολα 32 fps μέσο όρο

WINDOWS XPSP3 64BIT ////////////////////38 fps μέσο όρο

Θα σου πω αυτό που ήταν δικό μου κάποτε και το θυμάμαι μιας και δεν μπορώ να τα θυμάμαι όλα.

Τώρα για πες μου εσύ κάτι που δοκίμασες.

Και μην κάνεις τον κόπο να κοιτάς το προφίλ μου δεν θα βρεις κάτι το πράξενο....αν θες να το συνεχίσουμε για λίγο ακόμα εδώ θα είμαι...αν και βαριέμαι αυτά τα πες μου πιο και πότε και τι....δεν ήρθα να γραψω την βλακεία μου χωρίς να το ξέρω και να δοκίμασα..τώρα αν είσαι αρκετά ανώριμος και μικρός και σου αρέσει να τρολάρεις μην μου μιλάς για παπάτζες να χαρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει παίξει παιχνίδια σε windows XP-7-8-10 και έχει δοκιμάσει τα ίδια παιχνίδια καταλαβαίνει πως όσο καινούργια windows έχεις τόσο λιγότερα frames έχεις

Εγραψες το παραπανω που ειναι ασχετο με το θεμα.

 

Το Windows Store ξεκινησε φετος τον Μαρτιο με το Gears Of War Ultimate edition.Προφανως και το παραπανω game mode που αναφερεται στο θεμα αυτο αφορα τα παιχνιδια που ειτε κυκλοφορουν ηδη στο Windows store(αρα παιχνιδια του 2016),ειτε παιχνιδια για το 2017.

 

Αρα εγω ειμαι ο κακος της παρεας επειδη αναφερω τα αυτονοητα ή αλλος που παει και το γενικευει και αρα απο μια πλευρα βγαινει εκτως θεματος?

Το θεμα δεν αφορα το πως αποδιδουν διαφορα παιχνιδια σε διαφορετικα Windows,ελεος δηλαδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είπα είσαι ο κακός της παρέας έλεος  και ούτε εγώ είμαι ούτε κανείς,τις γνώμες μας γράφουμε εδω περι των θεμάτων και συζητάμε όμορφα και ωραία και δεν έχω θέμα με κανέναν...και δεν είμαι εκτός θέματος.

 

1. ήρθα και έκανα μια διευκρίνηση όσο αναφορά τα 10 άρια σε σχέση με τις πιο παλιές εκδόσεις,δεν είμαι εκτός θέματος θα ήμουν αν έλεγα πόσο πουλήθηκε η barbie τα χριστούγεννα

 

2. η microsoft δεν έχει διευκρινίσει αν θα είναι για παιχνίδια που παρεχονται μόνο απο το απο το windows store ή και παιχνίδια πιο παλιά.

3. δεν ήρθα να πω αρλούμπες,αυτά που λέω τα έχω δει στην πράξη σε όσα μηχανήματα έχω κάνει.

Αν έχει κάποιος όρεξη να κοροιδεύει και να με προσβάλει ας το κάνει εγώ χρόνο για κακολογίες δεν έχω.

Και αν σε ενοχλεί το σχόλιο μου τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα όχι εγω,θα μπορούσες απλα να το προσπεράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...