Προς το περιεχόμενο
Lasombra

Συνετός Στοιχηματισμός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Κανόνας Νο1: The House always wins

"Κλεμμένο" από το τραγούδι της Meredith Brooks - Snake Eyes(The House always wins), ο σκοπός σας δεν είναι να οδηγήσετε το εκάστοτε καζίνο ή πράκτορα σε χρεωκοπία αλλά να αυξήσετε το εισόδημά σας ελαφρά παίζοντας το ίδιο τους το παιχνίδι και με τους δικούς τους κανόνες.Είναι πιο προκλητικό να εξασφαλίσετε ένα εισόδημα κάθε εβδομάδα από το να επιθυμείτε να δείτε το όνομά σας στις εφημερίδες σαν τον άνθρωπο που ανάγκασε καζίνο ή πράκτορες να κλείσουν.Εξάλλου, αυτό είναι μάλλον απίθανο να συμβεί.Αυτοί έχουν μια επικερδέστατη επιχείρηση και δεν σκοπεύουν να αποτύχουν.Να τους κερδίσετε εντός έδρας(στη δική τους έδρα) είναι προτιμότερο.

- Κανόνας Νο2: α) Η επίγνωση είναι αρετή

Τα καζίνο και οι πράκορες επιβιώνουν διότι ποντάρουν στο γεγονός ότι θα κερδίσετε πολύ λιγότερες φορές από αυτές που θα χάσετε, το οποίο είναι μαθηματικά ισοδύναμο με το γεγονός ότι από ένα σύνολο παιχτών μόνο λίγοι ή ελάχιστοι θα κερδίσουν.Σκοπός μας είναι να σας δείξουμε πως θα αυξήσετε τον νικηφόρο αριθμό των στοιχημάτων σας κερδίζοντας περισσότερες φορές από όσες έχουν αυτοί υπολογίσει.Αφήστε τους υπόλοιπους να παίζουν όπως παίζουν καταφέρνοντας έτσι να πληρώνουν τους μισθούς των υπαλλήλων των καζίνο και αυξάνοντας τα κέρδη των πρακτόρων.

- Κανόνας Νο2: β) Η επίγνωση είναι αρετή

Αφού αποφασίσατε να στοιχηματίσετε ενάντια σε μια εξαιρετικά επικερδή επιχείρηση, κάντε το ορθά.Μη συνδυάζετε τα στοιχήματά σας, ποντάρετε σε κάθε ένα ξεχωριστά.Είναι γνωστό ότι είναι προκλητικό μα είναι σοφότερο να αποφεύγετε τους συνδυασμούς στοιχημάτων ακόμα κι αν το κέρδος είναι υψηλό.Το πιθανότερο είναι να τους πληρώσετε.Ποντάρετε ξεχωριστά σε κάθε γεγονός κι αν δεν μπορείτε σε καμία περίπτωση να αντισταθείτε στον πειρασμό, τότε ποντάρετε στο καθένα ξεχωριστά κι ένα μικρό ποσό στο συνδυασμένο στοίχημα.Οι συνδυασμοί σας στέλνουν στο ταμείο σπάνια, αν όχι ποτέ.Αν είστε σε θέση να κερδίζετε συνδυασμένα στοιχήματα τακτικά, τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσετε το διάβασμα και σας παρακαλούμε να μας πείτε και μας πως το κάνετε.

- Κανόνας Νο2: γ) Η επίγνωση είναι αρετή

Οράματα, όνειρα, παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις και κάθε είδος υπερευαίσθητης αντίληψης δεν είναι αποδεκτά στα πεδία του ορθολογισμού και της μαθηματικής λογικής.Δεν είναι περίεργο να έχετε τη διαίσθηση της νίκης αλλά αν αυτό ισχύει και δεν μπορείτε να μην το σκέφτεστε, τότε ποντάρετε μόνος σας και μην το πείτε σε κανέναν.Αν η τυφλή θεά της τύχης αποφάσισε να στρέψει την προσοχή της σε εσάς, τότε στοιχηματείστε , κερδίστε και φυλάξτε το μυστικό για τον εαυτό σας.

- Κανόνας Νο3: α) Μηχανή εναντίον ανθρώπου

Η on-line χαρτοπαιξία ενέχει κινδύνους.Δεν έχετε ιδέα ποιόν αντιμετωπίζετε και ποιός ανακατεύει τα χαρτιά.Σχετικά με το BlackJack, προτιμήστε τα live παιχνίδια όπου ο Dealer είναι κι αυτός άνθρωπος που τον βλέπετε και μοιράζει κι ανακατεύει ο ίδιος την τράπουλα.Αποφύγετε τραπέζια όπου η τράπουλα ανακατεύεται από μηχανή ή την φέρνει κάποιος ήδη ανακατεμένη.Είναι αμφίβολο ότι το καζίνο θα προσπαθήσει να σας κλέψει αλλά είναι καλύτερη η οπτική επαφή με την τράπουλα και το τραπέζι.Επιπλέον, μπορείτε να πάτε στην τουαλέτα την ώρα του ανακατέματος.

- Κανόνας Νο3: β) Άνθρωπος εναντίον Μηχανής

Τα πραγματικά καζίνο έχουν πολλά "φρουτάκια".Αν έχετε άπειρο χρόνο, τότε μπορείτε να παρακολουθήσετε 3-4 από αυτά και να μετρήσετε πόσες φορές έχει πατηθεί το κουμπί και πόσην ώρα έχει περάσει μέχρι "να τα δώσει" ένα από αυτά.Μπορείτε τότε να αφήσετε ένα άλλο θύμα να κάνει όλην τη δουλειά και σεις να αναλάβετε δράση όταν φύγει και αφού το έχει "ταΐσει" αρκετά ή να ξεκινήσετε από την αρχή(δεδομένου ότι έχετε πολλά χρήματα μαζί σας).Είναι πολύ πιθανόν να κερδίσετε.Είναι όμως και ιδιαίτερα βαρετό.Και δεν έχετε άπειρο χρόνο.Είναι ίσως προτιμότερο να αφιερώσετε αυτόν τον χρόνο σε κάποιον εργοδότη που ίσως σας ανταμείψει για τις υπερωρίες σας.Από την άλλη, τα on-line καζίνο έχουν πολλά εικονικά παιχνίδια("φρουτάκια", BlackJack, ρουλέττα) στα οποία το συνεχές ποντάρισμα θα σας οδηγήσει σίγουρα σε χρεωκοπία.Εκτός κι αν το διαπιστώσετε έγκαιρα!Όλα αυτά είναι προγράμματα παραγωγής ψευδοτυχαίου λογισμικού, φτιαγμένα από ανθρώπους.Εντοπίστε το και πλουτίσατε.Μέχρι να σας ανακαλύψουν θα έχετε κερδίσει νομιμότατα υπέρογκα ποσά παίζοντας το παιχνίδι τους με τους κανόνες τους.Αλλά πόσα χρήματα είστε διατεθιμένοι να ξοδέψετε μέχρι να το πετύχετε;Πόσο σίγουροι είστε ότι θα το πετύχετε;Αν το καταφέρετε, αφήστε και σε μας ένα "tip".

- Κανόνας Νο4: Συγκέντρωση

Είναι ζωτικής σημασίας να είστε πλήρως συγκεντρωμένοι όταν ποντάρετε, όπου κι αν ποντάρετε.Σκεφτείτε, σχεδιάστε, υπολογίστε.Σκέψεις σχετικές με το άλλο φύλο και κινητά τηλέφωνα πρέπει υποχρεωτικά να αποφεύγονται.Κάθε διαταραχή στη συγκέντρωσή σας ωφελεί το καζίνο ή τον πράκτορα, ίσως περισσότερο από τον εθισμό και το πάθος.Προφανώς και πρέπει να αποφύγετε το αλκοόλ καθώς δεν είναι καλός σύμβουλος γενικότερα.Στον κατάλογο συμπεριλαμβάνεται και κάθε εξαρτησιογόνα ή παραισθησιογόνα ουσία.Η μόνη εξαρτησιογόνα ουσία που θα σας χρειαστεί είναι η καφεΐνη.Ο καφές και το τσάι έχουν αρκετή.Επίσης, καλό είναι να προσθέσετε και ζάχαρη ή μέλι αφού περιέχουν γλυκόζη, το κυριότερο καύσιμο του εγκεφάλου.Μην το παρακάνετε μονάχα, η δόση είναι που κάνει το δηλητήριο.

- Κανόνας Νο5: Αποφασίστε, μη μετανιώνετε

Εσείς θα αποφασίσετε αν θα ποντάρει ή όχι.Αν αποφασίσετε να ποντάρετε, τότε διαλέξτε το ποσό που μπορείτε να διαθέσετε ανάλογα με το εισόδημά σας και ποντάρετε.Αρκετοί από τους συγγενείς και φίλους σας θα προσπαθήσουν να σας πείσουν ότι δεν είναι σωστό.Ο τζόγος είναι μια μορφή διασκέδασης.Άλλοι επιλέγουν να πίνουν, άλλοι να παίζουν ηλεκτρονικά παιχνίδια κι άλλοι να πηγαίνουν στο θέατρο.Όσο διασκεδάζετε και δεν έχει καταντήσει πάθος ή εμμονή, τότε απλά αγνοήστε τους υπόλοιπους.Γιατί θα πρέπει το να ξοδεύει κανείς τα χρήματά του σε άλλες μορφές διασκέδασης να είναι κοινωνικά αποδεκτό;Επίσης, ποντάροντας υπάρχει το ενδεχόμενο να κερδίσει κανείς χρήματα.Πότε κέρδισε κανείς καταναλώνοντας αλκοόλ ή πηγαίνοντας σινεμά;Δικά σας τα λεφτά, δική σας και η επιλογή.Μη μετανιώσετε όμως, θα νιώθετε άσχημα.

- Κανόνας Νο6: Ενδυματολογικός κώδικας

Είτε τζογάρετε σε ένα σκοτεινό και κακόφημο σοκάκι είτε επενδύετε στο πιο γνωστό χρηματιστήριο του πλανήτη, κάνετε ακριβώς το ίδιο πράγμα.Η μόνη διαφορά έγκειται στον ενδυματολογικό κώδικα που απαιτείται για να μπείτε στο κάθε μέρος.Υψηλόμισθοι οικονομικοί σύμβουλοι και τραπεζίτες τζογάρουν(επενδύουν κατ'αυτούς) με ξένα χρήματα, τα δικά σας.Και δεν είναι καν μαθηματικοί.Πολλοί θυμούνται αυτήν τη λέξη από σχολικές εξετάσεις.Κι όμως τους εμπιστεύεστε λόγω εξωτερικής εμφάνισης.Συνεπώς, να έχετε πάντα κατά νου ότι στον τζόγο(ή επενδύσεις) η εμφάνιση δε μετρά.Και η κάθε μορφή τζόγου είναι αποδεκτή, ανεξάρτητα από τα ρούχα που απαιτούνται.Προσπαθήστε ωστόσο να έχετε όσο πιο καλές πιθανότητες γίνεται.

- Κανόνας Νο7: Η έλλειψη του μη-ρίσκου

Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν εκφράσεις όπως "δεν υπάρχει ρίσκο", "σίγουρη η νίκη", "καμία περίπτωση να χάσουμε" κι άλλες παρόμοιες που ουδεμία σχέση έχουν με το παιχνίδι.Αγνοήστε τις.Και τις εκφράσεις κι αυτούς που τις εκφέρουν.Το μόνο αδιαμφισβήτητο και σίγουρο είναι ο θάνατος.Αν αναζητείτε τρόπους να κερδίζετε χρήματα χωρίς ρίσκο, τότε καλύτερα να βρείτε μια κανονική εργασία.Το ρίσκο πάντα υπάρχει, εμείς απλά το ελαχιστοποιούμε.Κανείς δε θα σας χαρίσει κάτι.Πρώτα θα μοχθήσετε(συνήθως 1/3 του ημερήσιου χρόνου σας).Ή θα ρισκάρετε.

- Κανόνας Νο8: Εμμονή - Πάθος - Χαμένοι

Όταν ένας εγκέφαλος διεγείρεται, τότε διατάζει τον οργανισμό να παράγει αδρεναλίνη.Είναι επίσης γνωστή κι ως επινεφρίνη.Τα αποτελέσματά της είναι γνωστά σε όλους μας.Αυτό που οι περισσότεροι δε γνωρίζουν είναι ότι είναι μια εξαιρετικά εθιστική ουσία.Η αγωνία, η αναμονή, το άγνωστο αποτέλεσμα, είναι παράγοντες που διεγείρουν τον εγκέφαλο και προκαλούν έκκριση αδρεναλίνης.Ο οργανισμός εθίζεται αργά αλλά σταθερά, οπότε αναζητά ένα ερέθισμα που θα προκαλέσει την παραγωγή αδρεναλίνης.Κι ο τζόγος είναι ένα.Μετά τον εθισμό έρχεται η εμμονή.Οι παίκτες παίζουν γιατί πρέπει, όχι πλέον γιατί θέλουν.Και χάνουν.Χαμένοι.Και ταυτίζουν το πάθος πλέον με το χάσιμο.Συνηθίζουν.Πώς θα το καταλάβετε;Αν έχετε κακή διάθεση.Τότε μείνετε στο σπίτι σας και διαβάστε ένα βιβλίο.Υπομονή μέχρι αύριο.Το αύριο πάντοτε θα είναι μιαν άλλη μέρα, θα ποντάρετε ξανά αύριο.

• Like 1

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για καζίνο, ποκερ και λοιπά παραπλήσια πάντως όσον αφορά το στοίχημα πρέπει:

α) να το δεις καθαρά σαν επένδυση

β) να έχεις πειθαρχία

γ) η λέξη ''ρεφάρω'' να είναι κάτι άγνωστο

• Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν ξέρω για καζίνο, ποκερ και λοιπά παραπλήσια πάντως όσον αφορά το στοίχημα πρέπει:

α) να το δεις καθαρά σαν επένδυση

β) να έχεις πειθαρχία

γ) η λέξη ''ρεφάρω'' να είναι κάτι άγνωστο

Ισχύουν αυτά που λες!

Πρέπει να είναι πολυ καμένος όποιος το έγραψε πάντως.

Λολ! Αλήθειες δεν είναι;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

στην θεωρια και εγω μαστερ ειμαι.χασε καμια δελτιαρα για μισο ποντο(μπασκετ) να δεις για ποτε πανε στον κουβα οι θεωριες.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ισχύουν αυτά που λες!

Το ξέρω και προσπαθώ να τα εφαρμόζω όσο μπορώ.

στην θεωρια και εγω μαστερ ειμαι.χασε καμια δελτιαρα για μισο ποντο(μπασκετ) να δεις για ποτε πανε στον κουβα οι θεωριες.

Δελτιάρα, φαβορί, στανταράκι......έτσι έχεις φάει γκολ από τα αποδυτήρια...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μόνο στο ποδόσφαιρο εφαρμόζονται τα παραπάνω... το μπάσκετ παίζεται με τα χέρια που κλέβουν ευκολότερα από τα πόδια.

Αν παίζεις over, τότε καλό είναι! ;)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γενικότητες.... Εάν αρχίσω και αραδιάζω τα κερδισμένα δελτία 4-5-6-7 ματς...

Σίγουρα τα χαμένα είναι πολύ περισσότερα, όχι όμως στο σύνολο... Για τα χαμένα στο γκολ και στον ποντο... Χιλιάδες ευρώ..

Τύχη θέλει, πολύ μελέτη και ρέγουλα βάζεις ένα ποσό το μήνα ανάλογα το μπατζετ και δε παίζεις παραπάνω.

Με μονα και διπλά δε μαμησε κανείς

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Οπως και να παιξεις,οπως και να το κοιταξεις,παντα συνολικα θα εισαι μεσα.

Λιγο,λιγοτερο,πολυ,περισσοτερο,εξαρταται.

Παντως να εισαι μονιμως κερδισμενος και η τσεπη σου σε θετικο προσημο δεν προκειται.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Οπως και να παιξεις,οπως και να το κοιταξεις,παντα συνολικα θα εισαι μεσα.

Λιγο,λιγοτερο,πολυ,περισσοτερο,εξαρταται.

Παντως να εισαι μονιμως κερδισμενος και η τσεπη σου σε θετικο προσημο δεν προκειται.

Αυτή είναι δική σου εμπειρία όμως... μόνιμα κερδισμένος με την έννοια του "έπιασα το στοίχημα" δε γίνεται να είσαι εκτός αν στήνεις παιχνίδια. Να έχεις θετικό πρόσημο σε βάθος εβδομάδας, μήνα, έτους ή γενικότερα χρονικής περιόδου με περισσότερα από δυο στοιχήματα, τότε είναι εφικτό.

Τύχη θέλει, πολύ μελέτη και ρέγουλα βάζεις ένα ποσό το μήνα ανάλογα το μπατζετ και δε παίζεις παραπάνω.

Με μονα και διπλά δε μαμησε κανείς

Καλά είναι τα μονόδιπλα... υπομονή(ρέγουλα χρειάζεται)... live betting και φυσικά όχι καντήλια όταν δεν περνά το στοίχημα...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγραψα εγω φαβορι και στανταρακι?Δελτιαρα εννοω καμια 3αδα 4αδα βαρβατη να κλεινεις.Μην διαβαζεις οτι θες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ πάντως βρήκα ένα κολπάκι να κερδίζω σταθερά 10€ τη βδομάδα (είναι 500€ το χρόνο, μια χαρά λεφτούδια): Σταμάτησα να παίζω.

Άμα θέλω να ζήσω αδρεναλίνη λέω στη γυναίκα μου ότι πάχυνε. Meh.

• Like 11

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ πάντως βρήκα ένα κολπάκι να κερδίζω σταθερά 10€ τη βδομάδα (είναι 500€ το χρόνο, μια χαρά λεφτούδια): Σταμάτησα να παίζω.

Άμα θέλω να ζήσω αδρεναλίνη λέω στη γυναίκα μου ότι πάχυνε. Meh.

Μοιράσου το κολπάκι μαζί μας! ;)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Στο είπε....σταμάτησε να παίζει!!! :P (Υποθέτω έριχνε 10 την εβδομάδα...και τώρα τα κρατάει στην τσέπη)

Πάντως το εύκολο χρήμα είναι δελεαστικό για όλους ...σ αυτό ποντάρουν όλα τα είδη του τζόγου...στοιχήματος και πλουτίζουν από τους παίκτες...

Και δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πάντα μα πάντα η μπάνκα που λέμε είναι κερδισμένη....και τελικά είναι αντίστροφο το αποτέλεσμα....εύκολο κέρδος για την μπάνκα!!!

Για ένα γκολ...για ένα κόρνερ...για μισή κεφαλιά...εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ χάνονται...καθημερινές ιστορίες...και που πάνε??Στην μπάνκα!!!

Όποιος παίζει....ας παίζει για το κέφι του...για την αδρεναλίνη ...για το γούστο...και από περισσευούμενα πάντα!!!Και αν κάτσει κέρδος...καλοδεχούμενο!!

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.