Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης εφαρμογών στην κάρτα SD...


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

ανοίγω καινούργιο θέμα, επειδή δεν βρήκα απάντηση όπου ρώτησα.

 

Στη συσκευή μου (Mate 8) με λειτουργικό Android 7, έχω μέσα από Ρυθμίσεις---->Μνήμη και χώρος αποθήκευσης---->Προεπιλεγμένη θέση---->Κάρτα SD.

 

Παρόλα αυτά όλες οι εφαρμογές που κατεβάζω, πάνε και εγκαθίστανται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Επίσης στις Ρυθμίσεις---->Εφαρμογές...σε καμμία εφαρμογή δεν έχει δυνατότητα: "Μετακίνηση στην κάρτα SD"

 

Το έχει συναντήσει και κάποιος άλλος αυτό;

Για κάνετε ένα τσεκάρισμα στις συσκευές μας να δούμε τι παίζει...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν μερικές συσκευές πλέον που με android 6 και άνω μπορείς να κάνεις μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα μνήμης αλλα και πάλι αν δεν εισαι root δεν πάει όλη η εφαρμογή εκει πέρα όπως γίνεται απο πάντα.

Μόνο αν κάνεις ενοποίηση της κάρτας μνήμης στην μνήμη συσκευής θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις και για εφαρμογες,απλά μετά η κάρτα μνήμης δεν θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί σε αλλη συσκευή αν δεν γίνει πριν διαμόρφωσή της(και κατα την ενοποίηση πάλι ζητάει να γίνει διαμόρφωση οπότε χάνεις τα αρχεία που έχεις μέσα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σου φτάνει ο χώρος της συσκευής ναι.

Δεν ξέρω αν γίνεται σε όλες τις συσκευές,αναλόγως τον κατασκευαστή μπορεί να μην έχει βάλει στην έκδοσή του το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Ναι μέσα απο τις ρυθμίσεις γίνεται,εκεί που βλέπεις τον αποθηκευτικό χώρο (χοντρικά,αναλόγως την συσκευή)

Το θέμα ειναι οτι και να το κάνεις,αν δεν γεμίσει η μνημη της συσκευής δεν ξέρω κατα πόσο θα πάνε τα αρχεία εκει πέρα,Φυσικά όμως προϋποθέτει οτι έχεις κάποια σοβαρή κάρτα μνήμης (UHS-I και άνω για να έχει μεγάλη ταχύτητα εγγραφής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετα πανε ολα εκει και μπορουμε να μετακινουμε οπου θελουμε

Για την ενοποιηση χωρου ισχυει το εξης
Αφου επιλεξουμε να χρησιμοποιησει την καρτα σαν εσωτερικη μνημη πρεπει μετα να επιλεξουμε το Μετακινηση δεδομενων οποτε αν συνδεσουμε το τηλεφωνο στο pc με usb βλεπουμε την καρτα πια και μπορουμε να μεταφερουμε οτι αρχειο θελουμε
(Αν δεν κανουμε μετακινηση βλεπουμε μονο την εσωτερικη μνημη)
https://www.youtube.com/watch?v=8h94v8G9nxA

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στο mate 8, στις ρυθμίσεις δεν βλέπω κάποια διαδικασία ενοποίησης του αποθηκευτικού χώρου.

Βλέπω ελεύθερα 13gb από τα 32gb της εσωτερικής μνήμης.

Από την άλλη, έχω μια SD παλιά class 4, οπότε δεν έχει νόημα να την κάνω προεπιλεγμένη θεση αποθήκευσης, ούτε καν να την έχω πάνω.

Πολύ καλό το tutorial adi!☺☺☺

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...