Προς το περιεχόμενο

Απάτη με απειλές -πολύ σημαντικό


savvinio82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ό,τι και πανικός να σε πιάσει εκείνη την στιγμή....το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι δεν είναι να επικοινωνήσεις με το παιδί σου εκείνη την ώρα?Και έστω οι επιτήδειοι σου κρατάνε το τηλέφωνο για να μην μπορείς να πάρεις εσύ ταυτόχρονα...δεν θα ζητούσες να μιλήσεις με το παιδί σου  που υποτίθεται το ακούς να κλαίει από μέσα απ την γραμμή??Αυτό το κόλπο για να πιάσει πρέπει να είναι συγγνώμη για την έκφραση αρκετά χαζός ο άλλος...και έστω ότι δεν το σκέφτηκε και έστω ότι συναισθηματικά φορτίστηκε....όταν του λένε "ασε τα λεφτά στον σκουπιδοτενεκέ" δεν την ψυλλιάζεται??

Πρέπει να το έχουν ψάξει πολύ οι επιτήδειοι για να ξέρουν ποιος έχει λεφτά στο σπίτι...ποιός είναι "αγαθός" ...τα ωράρια που παίρνουν τηλέφωνα και όλες τις συγκυρίες για να πετύχουν τον σκοπό τους...

Πάντως αν και πλέον έχει βουίξει όλος ο κόσμος απ αυτή την απάτη...εντύπωση μου προκαλεί που ακομα την πατάνε...οπότε να το λέμε και να το ξαναλέμε στα κοντινά μας άτομα για να τους βουτήξουν τους απατεώνες επιτέλους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα ό,τι και πανικός να σε πιάσει εκείνη την στιγμή....το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι δεν είναι να επικοινωνήσεις με το παιδί σου εκείνη την ώρα?Και έστω οι επιτήδειοι σου κρατάνε το τηλέφωνο για να μην μπορείς να πάρεις εσύ ταυτόχρονα...δεν θα ζητούσες να μιλήσεις με το παιδί σου  που υποτίθεται το ακούς να κλαίει από μέσα απ την γραμμή??Αυτό το κόλπο για να πιάσει πρέπει να είναι συγγνώμη για την έκφραση αρκετά χαζός ο άλλος...και έστω ότι δεν το σκέφτηκε και έστω ότι συναισθηματικά φορτίστηκε....όταν του λένε "ασε τα λεφτά στον σκουπιδοτενεκέ" δεν την ψυλλιάζεται??

Πρέπει να το έχουν ψάξει πολύ οι επιτήδειοι για να ξέρουν ποιος έχει λεφτά στο σπίτι...ποιός είναι "αγαθός" ...τα ωράρια που παίρνουν τηλέφωνα και όλες τις συγκυρίες για να πετύχουν τον σκοπό τους...

Πάντως αν και πλέον έχει βουίξει όλος ο κόσμος απ αυτή την απάτη...εντύπωση μου προκαλεί που ακομα την πατάνε...οπότε να το λέμε και να το ξαναλέμε στα κοντινά μας άτομα για να τους βουτήξουν τους απατεώνες επιτέλους....

Ακριβώς αυτό. Δηλαδή πόσο αγαθός πρέπει να είναι κάποιος για να την πατήσει τόσο πολύ;

 

Εμένα δεν μου έχει τύχει περίπτωση με τέτοιου είδους τηλεφωνήματα αλλά μας παίρνουν συνέχεια τηλέφωνα για προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών και έχω "διδάξει" εδώ και χρόνια τους γονείς μου να προσέχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιμουνται και φωνες παιδιων ακομα. Σε ενα γνωστο μου ενας μιμηθηκε την φωνη του και ειπε στον πατερα του να δωσει 500 ευρω γιατι τα χρωσταει και θα στα δωσω οταν ερθω σπιτι, και επιασε, τον εξαπατησαν. Το μονο θετικο ειναι οτι αυτη η οικογενεια εχει χρηματα σε βιλα μενουν.


Σε αλλους γερους λενε οτι ειμαστε σκουπιδιαρηδες δεν μας πληρωνει ο δημος δωστε μας χρηματα να βαζεψουμε τα σκουπιδια, και ή μπαινουν στο σπιτι ή παιρνουν τα λιγα και φευγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επειδή δεν ξέρει από marketing η ΕΛΑΣ. Αν δε ξέρει πως να περάσει το μήνυμά της στο ακριβές κοινό, ας βάζει τα κλιπς αυτά ανάμεσα σε διαφημιστικά Kumtel κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια μέρα εμένα πήραν τρια τηλέφωνα σε 3 διαφορετικά οικογενιακά πρόσωπα  :lol:  :lol:  :lol:  Ευτυχώς δεν την πάτησε κανείς.

Φυσικά μάνα-πατέρα που έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να πέσουν θύμα της απάτης τους έχω δασκαλέψει εδώ και καιρό,

Η μάνα μου μάλιστα έχει σχεδιάσει να τους κλείσει ραντεβού και να ενημερώσει την αστυνομία για να τους μπαγλαρώσει  :P  :P  :P

 

Θεωρώ απαράδεκτο με τόση ενημέρωση που έχει γίνει απ όλα τα μέσα να πέφτει πλέον θύμα αυτής της απάτης.

Οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας οκ οσο να 'ναι δικαιολογούνται, Παιδιά-εγγόνια ωστόσο οφείλουν να τους ενημερώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει δυο φορές σε συγγενείς μου. Παρόμοιο τηλεφώνημα με αυτό του πρώτου ποστ συνέβη στη μάνα μου, η οποία τους απάντησε πως... δεν έχει κόρη! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους

 

Θέλω να αναφέρω τρομακτική εμπειρία που είχε συγγενικό μου ηλικιωμένο πρόσωπο

 

τη κάλεσαν στο κινητό ως αστυνομικοί και της είπαν πως η κόρη της χτύπησε και σκότωσ παιδακι με το αυτοκίνητο και πως θέλουν 6.000 για να την αφήσουν. Μάλιστα ένα άτομο ακουγόταν απο το βάθος να κλαιει και να λεει ''βοήθα με μαμα΄΄ με φωνή που λόγω των κλαμάτων δεν μπορούσε να αναγνωριστεί. Ανάγκασαν τη συγγενή μου να έχει στη τσέπη ολη την ωρα -κανα μισάωρο- το κινητό ανοιχτό στη τσέπη ωστε να μη μιλήσει σε κανένα. Τελικά συγκέντρωσε περίπου 2.500 και κοσμήματα, τα άφησε σε σκουπιδοτενεκε, και όταν  γυρισε σπίτι ειδε την κόρη της που φισικά δεν είχε ιδέα για οτιδήποτε.

 

πρέπει να γίνει ενημερώση , σε εμας φαινεται γελοίο πως το πίστεψε αλλά για τους 65+ σε ηλικία ειναι αλλιώς.

 

ευχαριστώ

 

τΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ειχε το κινητο φιλε μου? που σε κάλεσαν?

 

αμα ειχε αποκρυψει πές τους να πά να γαμηθουν. Εγω προσωπικα αποκρυψεις δεν σηκωνω. Οποιος ή οποια θέλει με το νουμεράκι τους. Μια φορά εβλεπα συνεχεια αποκρυψεις .... οι γονεις μου ηξερα που ειναι ... δεν υπηρχε αλλο θεμα οποτε δεν το σηκωσα καν. Μπηκα μετα φβ και εβαλα ενα γενικο μνμ αν ηταν κάποιος με αποκρυψη φιλος τοτε ινμποξ. Κανεις δεν ηταν και σταματησαν και οι αποκρυψεις κανας ηλιθιος που θα ηθελε να κανει φάρσες και να με εκνευρισει μπορει να ηταν οποτε δεν του βγηκε. B)

 

Ποιος ειναι αυτος που παιρνει με αποκρυψη στο δικο μου κινητο? ή το δικο σου? αυτος ξέρει το νουμερο σου εσυ γιατι να μην ξέρεις με ποιον μιλας? το μπουλο άρμ. Αποκρυψεις απορριπτονται. Λήξις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια μέρα εμένα πήραν τρια τηλέφωνα σε 3 διαφορετικά οικογενιακά πρόσωπα  :lol:  :lol:  :lol:  Ευτυχώς δεν την πάτησε κανείς.

Φυσικά μάνα-πατέρα που έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να πέσουν θύμα της απάτης τους έχω δασκαλέψει εδώ και καιρό,

Η μάνα μου μάλιστα έχει σχεδιάσει να τους κλείσει ραντεβού και να ενημερώσει την αστυνομία για να τους μπαγλαρώσει  :P  :P  :P

 

Θεωρώ απαράδεκτο με τόση ενημέρωση που έχει γίνει απ όλα τα μέσα να πέφτει πλέον θύμα αυτής της απάτης.

Οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας οκ οσο να 'ναι δικαιολογούνται, Παιδιά-εγγόνια ωστόσο οφείλουν να τους ενημερώσουν

 

 

Δασκαλεμενη η μαμα και καλα κανεις !!!!!

 

Εγω κλισεις με αποκρυψη της εχω μπλοκαρει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους σπευδουν να κριτικαρουν αυτους που την πατανε απο τετοιου ειδου απατες, θελω να πω τα εξης:
1. Ολοι την εχουμε πατησει απο καποιο ειδος απατης. Οποιος το αρνειται, ειτε λεει ψεματα, ειτε δεν εχει κανενος ειδους δραστηριοτητες στη ζωη του (κοινως, κλεισμενος σπιτι 24/7).
2. Στη συγκεκριμενη απατη οπως την περιγραφει ο ts, το ευκολο συμπερασμα ενος τριτου, ειναι οτι αυτος που την παταει ειναι αφελης. Αγνοειτε το εξης ομως: Το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου που εχει ο απατεωνας. Οταν το θυμα αιφνιδιαζεται με τετοιες επιθεσεις στο συναισθημα, ακομα και "ψαγμενο" να ειναι, υπαρχει περιπτωση να μην αξιολογησει σωστα την κατασταση πανω στον πανικο που θα του προκληθει αναποφευκτα. Αν λοιπον δεν ετυχε να ακουσει για τετοιες περιπτωσεις απατεωνιας (οι μεγαλυτερες ηλικιες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να μην εχουν ενημερωθει καθοτι στατιστικα δεν συμμετεχουν στην κοινωνια της πληροφοριας, τυπου πληροφορηση απο ιντερνετ κλπ) καταλαβαινω οτι ενα ποσοστο που δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αφελες by default θα αξιολογησει λαθος τα ΠΟΛΛΑ δεδομενα με τα οποια τον πυρπολουν οι καλα οργανωμενοι και διαβασμενοι επαγγελματιες απατεωνες. Κοινως, δεν εχει ουτε το χρονο να μπει στη διαδικασια να σκεφτει μηπως ειναι απατη, γιατι ειναι τοσα τα "πειστηρια" του απατεωνα και τοσο τρομακτικα, που δεν αφηνουν πολλα περιθωρια.

Θεωρω λοιπον οτι σε εναν που ειναι ανενημερωτος, χρειαζεται συνδυασμος καχυποψιας, κριτικης ικανοτητας και ψυχραιμιας και οχι μονο κριτικης ικανοτητας οπως αναφερετε οι περισσοτεροι, οντας εξω απο το χορο. Το πιο δυσκολο κομματι ειναι αυτο της ψυχραιμιας, για εναν ηλικιωμενο με παιδια κλπ. Ισως και καχυποψιας, διοτι η αληθεια ειναι πως μεγαλωσαν σε αλλες εποχες που στην Ελλαδα υπερειχαν καποιες κοινωνικες αξιες απο την ανηθικοτητα. Τωρα , ειναι δυσκολοι καιροι για αυτους που μεγαλωσαν σε κλιμα εμπιστοσυνης, φιλιας, ανθρωπιας κλπ. Και οι απατεωνες, ξερουν που χτυπουν, δυστυχως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους σπευδουν να κριτικαρουν αυτους που την πατανε απο τετοιου ειδου απατες, θελω να πω τα εξης:

1. Ολοι την εχουμε πατησει απο καποιο ειδος απατης. Οποιος το αρνειται, ειτε λεει ψεματα, ειτε δεν εχει κανενος ειδους δραστηριοτητες στη ζωη του (κοινως, κλεισμενος σπιτι 24/7).

2. Στη συγκεκριμενη απατη οπως την περιγραφει ο ts, το ευκολο συμπερασμα ενος τριτου, ειναι οτι αυτος που την παταει ειναι αφελης. Αγνοειτε το εξης ομως: Το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου που εχει ο απατεωνας. Οταν το θυμα αιφνιδιαζεται με τετοιες επιθεσεις στο συναισθημα, ακομα και "ψαγμενο" να ειναι, υπαρχει περιπτωση να μην αξιολογησει σωστα την κατασταση πανω στον πανικο που θα του προκληθει αναποφευκτα.

 

Ειναι αυτο που λεμε, εξω απο το χορο.

 

Δεν λεω οτι δεν την εχουμε πατησει ..Κι εγω παλια (εμεσα ) με μια αγγελια για κινητο που εστειλε η κορη μου χρηματα χωρις να το παρει ποτε αλλα αυτο που λεμε τωρα ειναι παρατραβηγμενο . Δεν θα την παταγα χωρις να το ελεγξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω λοιπον οτι σε εναν που ειναι ανενημερωτος, χρειαζεται συνδυασμος καχυποψιας, κριτικης ικανοτητας και ψυχραιμιας και οχι μονο κριτικης ικανοτητας οπως αναφερετε οι περισσοτεροι, οντας εξω απο το χορο. Το πιο δυσκολο κομματι ειναι αυτο της ψυχραιμιας, για εναν ηλικιωμενο με παιδια κλπ.

 

Ακριβώς αυτό. Θυμάμαι είχα δει στην τηλεόραση περιστατικό που η μάνα νομίζω με το που άκουσε πως η κόρη της είχε ατύχημα έπαθε εγκεφαλικό... Αυτό και μόνο νομίζω πως είναι υπεραρκετός λόγος για να κάτσουμε 10-15 λεπτά να δασκαλέψουμε τους δικούς μας ωστέ τουλάχιστον να υπάρχει μια μικρή πιθανότητα την στιγμή που συμβεί να θυμηθούν αυτά που τους είπαμε και να μην την πατήσουν ή πάθουν κανα ντουβρουτζά :P

 

Και λίγο offtopic: 

 

Θυμάμαι οτι όλοι πριν λίγα χρόνια δηλώσαμε τα καρτοκινητά μας λόγο τρομοκρατικών επιθέσεων, απαγωγών, απατεωνιών κλπ. Τι έγινε;; Γιατί ξαφνικά δεν μπορούν να τους εντοπίσουν;;

 

Επίσης πριν λίγες μέρες δέχτηκα μια αναπάντητη από έναν αριθμό, τον έψαξα στο site του 11888 και είδα οτι ανήκει σε έναν αλλοδαπό από ένα χωρίο εδώ κοντά. έψαξα μετά αυτό το όνομα στο 11888 και ανακάλυψα οτι αυτό το όνομα είχε καταχωρημένα πάνω απο 20 διαφορετικά νούμερα στο όνομα του. 

Προφανώς τα αγόραζε στο όνομα του και τα έδινε στους ομοεθνείς του ή το κατάστημα που έδινε τους αριθμούς έκανα π***ά. Κάποιος έλεγχος υπάρχει;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι οτι όλοι πριν λίγα χρόνια δηλώσαμε τα καρτοκινητά μας λόγο τρομοκρατικών επιθέσεων, απαγωγών, απατεωνιών κλπ. Τι έγινε;; Γιατί ξαφνικά δεν μπορούν να τους εντοπίσουν;;

Μια χαρα μπορουνε να τους εντοπισουν. Απλα ζητανε 100€ για την μηνυση. Ετσι παει, αν δεν εχεις γεματη τσεπη η γνωστο επωνυμο, λιγα πραγματα γινοντε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μπορουνε να τους εντοπισουν. Απλα ζητανε 100€ για την μηνυση. Ετσι παει, αν δεν εχεις γεματη τσεπη η γνωστο επωνυμο, λιγα πραγματα γινοντε.

Δε παίζει αυτόφωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω τον σταυρό μου μην συμβεί στην μάνα μου αυτό αν τύχει και απουσιάζω από το σπίτι, έχει κάποια ψυχολογικά συν του είναι εξαιρετικά ευαίσθητη και δυστυχώς όσο και να της εξηγείς από τέτοια και να προσέχει δεν καταλαβαίνει και κάνει του κεφαλιού της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...