Προς το περιεχόμενο

Απάτη με απειλές -πολύ σημαντικό


savvinio82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς αυτό. Θυμάμαι είχα δει στην τηλεόραση περιστατικό που η μάνα νομίζω με το που άκουσε πως η κόρη της είχε ατύχημα έπαθε εγκεφαλικό... Αυτό και μόνο νομίζω πως είναι υπεραρκετός λόγος για να κάτσουμε 10-15 λεπτά να δασκαλέψουμε τους δικούς μας ωστέ τουλάχιστον να υπάρχει μια μικρή πιθανότητα την στιγμή που συμβεί να θυμηθούν αυτά που τους είπαμε και να μην την πατήσουν ή πάθουν κανα ντουβρουτζά :P

 

Εγώ κάνω τον σταυρό μου μην συμβεί στην μάνα μου αυτό αν τύχει και απουσιάζω από το σπίτι, έχει κάποια ψυχολογικά συν του είναι εξαιρετικά ευαίσθητη και δυστυχώς όσο και να της εξηγείς από τέτοια και να προσέχει δεν καταλαβαίνει και κάνει του κεφαλιού της...

 

Ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό εχω κι εγώ μην κάνουν καμιά τέτοια "πλάκα" σε κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο μεγάλης ηλικίας, που έχει χάσει ήδη ενα παιδί σε τροχαίο...

Της εχω εξηγήσει αναλυτικά τι παίζει και πως, αλλά όντας ευαίσθητη και φυσικά έχοντας ακόμα τον καημό μέσα της δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε σε ενα τηλεφώνημα για ατύχημα του (άλλου της) παιδιού ακόμα κι αν δεν είναι αληθινό. Και είναι τις περισσότερες ώρες της ημέρας μόνη στο σπίτι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε παίζει αυτόφωρο;

Οταν το ειχα κοιταξει, μονο με μυνηση (και 100€) μπορουσανε να αρχισουνε τις διαδικασιες. Δεν υπαρχει καποιος τοπος καταγγελιας των αριθμων και των περιστατικων.

Καποιους που πιασανε πριν λιγους μηνες, ειχανε προσπαθησει να εξαπατησουν γνωστο ηθοποιο η κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θέλω να αναφέρω τρομακτική εμπειρία που είχε συγγενικό μου ηλικιωμένο πρόσωπο

 

τη κάλεσαν στο κινητό ως αστυνομικοί και της είπαν πως η κόρη της χτύπησε και σκότωσ παιδακι με το αυτοκίνητο και πως θέλουν 6.000 για να την αφήσουν. Μάλιστα ένα άτομο ακουγόταν απο το βάθος να κλαιει και να λεει ''βοήθα με μαμα΄΄ με φωνή που λόγω των κλαμάτων δεν μπορούσε να αναγνωριστεί. Ανάγκασαν τη συγγενή μου να έχει στη τσέπη ολη την ωρα -κανα μισάωρο- το κινητό ανοιχτό στη τσέπη ωστε να μη μιλήσει σε κανένα. Τελικά συγκέντρωσε περίπου 2.500 και κοσμήματα, τα άφησε σε σκουπιδοτενεκε, και όταν  γυρισε σπίτι ειδε την κόρη της που φισικά δεν είχε ιδέα για οτιδήποτε.

Αμεσως αυτοι οι ηλικιωμενοι να το κουκουλωσουν. Μεσα στην παρανομια, λες και ειμαστε far west.

Αντε και πες η κορη της χτυπησε και σκοτωσε ενα κοριτσακι, η γρια απο που και ως που να δωσει χρηματα σε διεφθαρμενους αστυνομικους; Ας παει μεσα το παλιοκοριτσο που δεν προσεχε οταν οδηγουσε, σειρα εχει ο νομος, για το ποιος φταιει και θα πληρωσει.

Που τα ειχαν δει παλιοτερα αυτα και τα πιστευουν οι γεροι ηθελα να ηξερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι προς ενημέρωση σας ' το παράβολο της μήνυσης απο τα 100 πάει στα 50 (παρα πολυ σωστά)

επίσης και αλλες πολλές αλλαγές στα δικαστικά παράβολα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αν πας με τα νερά τους και πεις "ναι, ναι, τάδε ώρα στον τάδε κάδο 1000 ευρώ" και καπάκι καλέσεις το 100 "τάδε ώρα θα περιμένουν εκεί κάτι απατεώνες και θα ψάχνουν τα σκουπίδια", δε παίζει να πάνε να τους μαζέψουν;

 

:P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτα που λετε για μυνησεις, παραβολο απαιτειται μονο οταν δεν προκειται για αυτεπαγγελτα διωκομενο αδικημα. Στις υπολοιπες μυνησεις δεν χρειαζεται παραβολο, απλα πας αστυνομια κανεις τη μυνηση και φευγεις χωρις να πληρωσεις ουτε σεντ.
That said , παροτι δικηγορος δεν ειμαι, και με κινδυνο να κανω λαθος, πιστευω οτι το εν λογω αδικημα ανηκει στα αυτεπαγγελτως διωκομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αν πας με τα νερά τους και πεις "ναι, ναι, τάδε ώρα στον τάδε κάδο 1000 ευρώ" και καπάκι καλέσεις το 100 "τάδε ώρα θα περιμένουν εκεί κάτι απατεώνες και θα ψάχνουν τα σκουπίδια", δε παίζει να πάνε να τους μαζέψουν;

 

:P

Kαι να πανε να τους συλλαβουν με ποια κατηγορια?Οτι εψαχναν τα σκουπιδια?

Αν δεν τους τσακωσουν με προσημειωμένα χαρτονομισματα δεν γινεται τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι να πανε να τους συλλαβουν με ποια κατηγορια?Οτι εψαχναν τα σκουπιδια?

Αν δεν τους τσακωσουν με προσημειωμένα χαρτονομισματα δεν γινεται τιποτα.

 

Έχεις ένα δίκιο. Οπότε άκυρη η ιδέα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα δίκιο. Οπότε άκυρη η ιδέα. :P

 

Καθόλου άκυρη. Παίρνεις την αστυνομία, σου δίνουν προσημειωμένα, τα αφήνεις εκεί που θέλουν, και μόλις τα πάρουν τους τσάκωσαν :P

 

/grissom mode off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άκυρη. Παίρνεις την αστυνομία, σου δίνουν προσημειωμένα, τα αφήνεις εκεί που θέλουν, και μόλις τα πάρουν τους τσάκωσαν :P

/grissom mode off

 

Απλά φαντάζομαι ότι αυτό θέλει χρόνο. Δε πρέπει να 'ναι υπόθεση 30' να πάρεις 1000 ευρώ προσημειωμένα απ' την αστυνομία. Και οι απατεώνες αυτοί βασίζονται στο ότι έχεις λεφτά σπίτι και θα πας ΆΜΕΣΑ να τα αφήσεις, δε θα περιμένουν μέχρι την επόμενη μέρα, γιατί μπορεί να γυρίσει σπίτι η κόρη που τράκαρε π.χ.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άκυρη. Παίρνεις την αστυνομία, σου δίνουν προσημειωμένα, τα αφήνεις εκεί που θέλουν, και μόλις τα πάρουν τους τσάκωσαν :P

 

/grissom mode off

Mα, σε αναγκαζουν να εχεις ανοιχτο το κινητο τηλεφωνο για να ακουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό και το semi-sarcasm στο τέλος :P Πάντως τέτοιας μορφής απάτες γίνονται εδώ και μήνες. Εμένα είχαν πλησιάσει τη μάνα μου το καλοκαίρι (στο δρόμο μάλιστα), ήξεραν το όνομα μου, ήξεραν και που δουλεύω, ευτυχώς τους έκραξε κι έφυγε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...