Προς το περιεχόμενο

Τον Ιανουάριο η κυκλοφορία του Android 7.1.1 Nougat στα Galaxy S7 και Galaxy S7 edge


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως επιβεβαίωσε η Samsung, η περίοδος δοκιμών του Android 7.1.1 Nougat στα Galaxy S7 και Galaxy S7 edge ολοκληρώνεται σήμερα, κάτι που σημαίνει ότι ξεκινά η αντίστροφη μέτρηση για τη μαζική του κυκλοφορία.

Αυτή αναμένεται τον επόμενο μήνα σύμφωνα με την εταιρεία αν και υπάρχουν αναφορές ότι πολλές συσκευές θα αναβαθμιστούν αρχικά στην έκδοση 7.0 ανάλογα με τη χώρα. Η δοκιμαστική περίοδος διήρκεσε περίπου δύο μήνες και σ'αυτή συμμετείχαν κάτοχοι των δύο συσκευών από συγκεκριμένες χώρες και ειδικότερα το Ηνωμένο Βασίλειο και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Η αναβάθμιση αναμένεται να φέρει όλα τα νέα χαρακτηριστικά του Android όπως τη νέα γενιά της τεχνολογίας Doze, που σύμφωνα με τη Google αυξάνει την αυτονομία της συσκευής, απενεργοποιώντας στο παρασκήνιο την εκτέλεση εφαρμογών και διεργασιών όσο η συσκευή δε χρησιμοποιείται.

 

Ένα ακόμα σημαντικό χαρακτηριστικό που θα προσθέσει η Samsung στην επικείμενη αναβάθμιση είναι το γραφικό περιβάλλον Grace UX που θα αντικαταστήσει το TouchWiz UI, με πιο όμορφα μενού, νέες γραμματοσειρές και έμφαση στην ευκολία χρήσης. Το ίδιο περιβάλλον το είδαμε για πρώτη φορά στο Galaxy Note 7 πριν αυτό αποσυρθεί.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λες και το προβλημα ηταν το ποσο μπαταρια ξοδευε με κλειστη οθονη, δλδ οσο δεν το χρησιμοποιουσες. 1 μερα με τα χιλια ζορια βγαζει το s6 πχ, που θα παρει και αυτο σε λιγο την νουγκια... Ας βρουν ενα τροπο να κραταει περισσοτερο ενω το χρησιμοποιεις. Οσο ειναι locked, χεστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο ωστόσο αναφέρεται σε S7 & S7 Edge, που έχουν ούτως ή άλλως καλή αυτονομία.

και; λες να μην το προσεξα; αλλα γιατι να μην πω και για το s6 που θα παρει το ιδιο update πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bigboss όντως το s6/s6 edge έχει θέμα αυτονομίας, μιας και για να το κάνουν λεπτό βάλανε μικρή μπαταρία.

Στο s7/s7 egde ευτυχώς το διορθωσανε και βγάζει 2 με 2,5 μέρες άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bigboss όντως το s6/s6 edge έχει θέμα αυτονομίας, μιας και για να το κάνουν λεπτό βάλανε μικρή μπαταρία.

Στο s7/s7 egde ευτυχώς το διορθωσανε και βγάζει 2 με 2,5 μέρες άνετα.

To s6 εχω γι'αυτο έκανα και το σχολιο... Αλλα και ο αδερφος μου που εχει s7 edge νομιζω 1.5 μερα το πολυ εχει. Αλλα μιλαμε για το edge που εχει 1050mah μεγαλυτερη μπαταρια απο το s6. Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι τοσο το τι θα κανει το κινητο οσο ειναι Locked. Αλλα ποσο τρωει οσο το χρησιμοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και; λες να μην το προσεξα; αλλα γιατι να μην πω και για το s6 που θα παρει το ιδιο update πανω κατω.

 

Γιατι δεν ειναι το ιδιο hardware. Το S7 εχει μια χαρα μπαταρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bigboss όντως το s6/s6 edge έχει θέμα αυτονομίας, μιας και για να το κάνουν λεπτό βάλανε μικρή μπαταρία.

Στο s7/s7 egde ευτυχώς το διορθωσανε και βγάζει 2 με 2,5 μέρες άνετα.

 

To s6 εχω γι'αυτο έκανα και το σχολιο... Αλλα και ο αδερφος μου που εχει s7 edge νομιζω 1.5 μερα το πολυ εχει. Αλλα μιλαμε για το edge που εχει 1050mah μεγαλυτερη μπαταρια απο το s6. Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι τοσο το τι θα κανει το κινητο οσο ειναι Locked. Αλλα ποσο τρωει οσο το χρησιμοποιεις.

 

Τι 2,5 και 1,5 μερες λετε ωρέ; Το πιανετε καθολου στα χερια σας το τηλεφωνο να το χρησιμοποιήσετε; Δε θεωρείται αυτονομία το να το ξεχνας στην τσέπη.

 

Όπως προχθες ένας φιλος μου ειπε οτι το iPhone SE κραταει 3 μερες με φουλ χρηση. Γελαγε μεχρι και ο Jobs. Είχε 5 εφαρμογες κατεβασμενες ολες κι ολες.

 

Με βαρια χρηση που κανω εγώ το κινητο κραταει μεχρι το βραδυ. Βγαζει ενα 14ωρο περιπου, ενω με πιο σκληρη πεφτει γυρω στις 11-12 ωρες.

 

Και φυσικα το Always on το έχω Always off.

 

Αν βγαλω το edge απο το καλωδιο φουλ φορτισμένο, πριν κοιμηθω, το πρωι έχει χάσει 3-4% πράγμα που σημαινει οτι θέλει optimization η συσκευη. Ελπίζω το 7.1.1 να δώσει καμια εξτρα ωρα μπαταριας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2,5 και 1,5 μερες λετε ωρέ; Το πιανετε καθολου στα χερια σας το τηλεφωνο να το χρησιμοποιήσετε; Δε θεωρείται αυτονομία το να το ξεχνας στην τσέπη.

 

Όπως προχθες ένας φιλος μου ειπε οτι το iPhone SE κραταει 3 μερες με φουλ χρηση. Γελαγε μεχρι και ο Jobs. Είχε 5 εφαρμογες κατεβασμενες ολες κι ολες.

 

Με βαρια χρηση που κανω εγώ το κινητο κραταει μεχρι το βραδυ. Βγαζει ενα 14ωρο περιπου, ενω με πιο σκληρη πεφτει γυρω στις 11-12 ωρες.

 

Και φυσικα το Always on το έχω Always off.

 

Αν βγαλω το edge απο το καλωδιο φουλ φορτισμένο, πριν κοιμηθω, το πρωι έχει χάσει 3-4% πράγμα που σημαινει οτι θέλει optimization η συσκευη. Ελπίζω το 7.1.1 να δώσει καμια εξτρα ωρα μπαταριας.

 

Συμφωνω απολυτα.. Και γω ζορι μεχρι το βραδυ κραταω..

Με ολες τις εφαρμογες στην εξοικονομηση..

 

Και χωρις να θελω να πω κατι παραπανω το iphone 6s plus μου κραταγε παραπανω..

Οχι πολυ αλλα κραταγε..

Με ιδιες εφαρμογες και πανω κατω ιδια χρηση..

 

Μακαρι να δωσουν κατι παραπανω με την αναβαθμιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα.. Και γω ζορι μεχρι το βραδυ κραταω..

Με ολες τις εφαρμογες στην εξοικονομηση..

 

Και χωρις να θελω να πω κατι παραπανω το iphone 6s plus μου κραταγε παραπανω..

Οχι πολυ αλλα κραταγε..

Με ιδιες εφαρμογες και πανω κατω ιδια χρηση..

 

Μακαρι να δωσουν κατι παραπανω με την αναβαθμιση..

Ειναι γεγονος οτι τo 6s plus(και γενικα τα phone) εχει καλυτερη αυτονομια στο standby αλλα κανει αλλες χαζομαρες η γνωστη εταιρεια (μεγαλυτερη μπαταρια το 6plus απο τα επομενα 6s plus και 7plus,ελεος....)

 

 

Και αν κανουμε παραπονα εμεις στην Ευρωπη για αυτονομια των Galaxy,τι να πουν και στην Αμερικη που εχουν τον πιο ενεργοβορο Snap 820

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s7_edge-review-1409p3.php

 

Ηταν λογικο και αναμενομενο παντως να εβγαινει η 7.1 πριν τον Φεβρουαριο,γιατι το S8 κλασσικα που θα παρουσιαστει-βγει σε λιγους μηνες θα πρεπει να φοραει ηδη την 7.1 απο μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα.. Και γω ζορι μεχρι το βραδυ κραταω..

Με ολες τις εφαρμογες στην εξοικονομηση..

 

Και χωρις να θελω να πω κατι παραπανω το iphone 6s plus μου κραταγε παραπανω..

Οχι πολυ αλλα κραταγε..

Με ιδιες εφαρμογες και πανω κατω ιδια χρηση..

 

Μακαρι να δωσουν κατι παραπανω με την αναβαθμιση..

 

 

Ειναι γεγονος οτι τo 6s plus(και γενικα τα phone) εχει καλυτερη αυτονομια στο standby αλλα κανει αλλες χαζομαρες η γνωστη εταιρεια (μεγαλυτερη μπαταρια το 6plus απο τα επομενα 6s plus και 7plus,ελεος....)

 

 

Και αν κανουμε παραπονα εμεις στην Ευρωπη για αυτονομια των Galaxy,τι να πουν και στην Αμερικη που εχουν τον πιο ενεργοβορο Snap 820

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s7_edge-review-1409p3.php

 

Ηταν λογικο και αναμενομενο παντως να εβγαινει η 7.1 πριν τον Φεβρουαριο,γιατι το S8 κλασσικα που θα παρουσιαστει-βγει σε λιγους μηνες θα πρεπει να φοραει ηδη την 7.1 απο μονο του.

 

Δε νομίζω οτι ευθύνεται η Samsung για την εστω και ελάχιστα χειρότερη αυτονομία, σε σχεση με τα Plus μοντελα. Σιγουρα η 2Κ οθόνη δε βοηθάει στο θέμα της μπαταρίας, αλλά νομίζω οτι το αυθύνεται κυρίως το ιδιο το Android. Κάθε ναυρχίδα της Samsung ειναι στις τοπ 3 συσκευές με την καλυτερη αυτονομια, αλλά καμία συσκευή δεν ξεπερνα τα 6s Plus και 7 plus, ενώ όλα έχουν μεγαλύτερες μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και χωρις να θελω να πω κατι παραπανω το iphone 6s plus μου κραταγε παραπανω..

Οχι πολυ αλλα κραταγε..

Με ιδιες εφαρμογες και πανω κατω ιδια χρηση..

 

Μακαρι να δωσουν κατι παραπανω με την αναβαθμιση..

 

off-topic:

Το edge εχει μακραν καλυτερο battery life απο το iphone 6s plus. Δεν υπαρχει βιντεο στο youtube που να αποδεικνυει το αντιθετο. 

 

Στο λεω γιατι πριν απο 1 μηνα τα εψαχνα γιατι ημουν αναμεσα σε αυτα τα 2.

 

Αυτο που λες τα ιδια προγραμματα στο ενα και στο αλλο δεν εχει καμια βαση. Θα ειχε αν τα εβαζες διπλα διπλα και τα εβαζες ταυτοχρονα να παιζουν! Προφανως αυτα που εκανες ειχαν διαφορετικη διαρκεια...

 

Οταν το iphone 6s plus εχει ξεφορτιστει πληρως, το s7 edge εχει ακομα 10% μπαταρια.

 

Και το κλεινω εδω το off-topic.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...