Προς το περιεχόμενο

Τον Ιανουάριο η κυκλοφορία του Android 7.1.1 Nougat στα Galaxy S7 και Galaxy S7 edge


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως κατοχος 2 συσκευών s7 edge απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας εχω να πω οτι η αυτονομία τους ξεπερνά κατα πολυ τον μεσο ορο των υπολοίπων συσκευων στην κατηγορια. Με φωτεινότητα στο φουλ, gps, wifi , 4g,Bluetooth, always on ανοιχτά και χρήση κανονική ( ιντερνετ, μουσική και ομιλια τουλαχιστον 2ωρο καθημερινά με Bluetooth ) βγαζω μια ολόκληρη μερα ανετα. Με λιγα λογια ποτε δεν εχω αγχωθει για το οτι μπορει να μεινω απο μπαταρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To ιδιο και εγω με το S7 edge. Μπορει να ξεχασω να το φορτισω το βραδυ, να εχω 40% και να μην αγχωθω καθολου αν θα μου φτασει η μπαταρια απο το πρωι μεχρι νωρις το απογευμα.

 

Εννοειται βεβαια καλοδεχουμενη οποιαδηποτε βελτιωση!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω και για τον πόνο μου παιδεία αν ξέρετε ,θα μπορουμε με το nougat να κάνουμε ενοποίηση εσωτερικού χώρου με sd κάρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω και για τον πόνο μου παιδεία αν ξέρετε ,θα μπορουμε με το nougat να κάνουμε ενοποίηση εσωτερικού χώρου με sd κάρτα ?

και γιατί να κάνεις κάτι τετοιο δεν κερδίζεις σε τπτ

θα είναι ποιο αργό (κατά πολύ)

θα τρώει μπαταρια αρκετά ποιο γρήγορα (όταν γίνεται χρήση εφαρμογών στην sd)

θα είναι πολύ ποιο ασταθές

 

sd είναι άψογες για πολυμέσα τα οποία και καταλαμβάνουν μπόλικο χώρο...... αλλα μεχρι εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bigboss όντως το s6/s6 edge έχει θέμα αυτονομίας, μιας και για να το κάνουν λεπτό βάλανε μικρή μπαταρία.

Στο s7/s7 egde ευτυχώς το διορθωσανε και βγάζει 2 με 2,5 μέρες άνετα.

να σαι καλά γέλασα με την ψυχή μου......ελα να δεις τα κατορθώματα του Mi Max σε αναμονη αλλα και χρήση και κερναω τον καφέ της παρηγοριάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλά γέλασα με την ψυχή μου......ελα να δεις τα κατορθώματα του Mi Max σε αναμονη αλλα και χρήση και κερναω τον καφέ της παρηγοριάς

 

Μιλας για συσκευη με 35% μεγαλύτερη μπαταρία απο το android κινητο με την καλυτερη αυτονομια. Προφανώς και θα έχει καλυτερη αυτονομία. Ελπιζω να σταματήσουν οι εταιρίες να τις μετράνε ο ένας τ'αλλουνου και να δωσουν 1000mAh παραπανω. Δεν πειράζει αν ειναι τοσο "παχια" η συσκευή, όσο η περσυνή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2,5 και 1,5 μερες λετε ωρέ; Το πιανετε καθολου στα χερια σας το τηλεφωνο να το χρησιμοποιήσετε; Δε θεωρείται αυτονομία το να το ξεχνας στην τσέπη.

 

,...

 

Με βαρια χρηση που κανω εγώ το κινητο κραταει μεχρι το βραδυ. Βγαζει ενα 14ωρο περιπου, ενω με πιο σκληρη πεφτει γυρω στις 11-12 ωρες....

Εμένα πάλι το 6ωρο το βγάζει δεν το βγάζει με την χρήση που του κάνω (σερφάρισμα & youtube & παιχνίδι ασταμάτητο)!!! Για πέταμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι λέτε. Το δικό μου με εντατική χρήση βγάζει χαλαρά 4 μέρες. Η δε αυτονομία του το βράδυ είναι υποδειγματική, χάνει μόνο 1% με όλα ανοιχτά. Μην ακούτε τι λένε οι άσχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι λέτε. Το δικό μου με εντατική χρήση βγάζει χαλαρά 4 μέρες. Η δε αυτονομία του το βράδυ είναι υποδειγματική, χάνει μόνο 1% με όλα ανοιχτά. Μην ακούτε τι λένε οι άσχετοι.

 

 

Για το s7 edge:

 

Μια μερα επειδη ειχα δουλειες δεν το χρησιμοποιησα καθολου! Και απο τις 2 το μεσημερι μεχρι της 2 το βραδυ ειχε φαει 10% μπαταρια στο standby. Αρα στις 8 ωρες υπνου το βραδυ πρεπει να τρωεθ 7-8%, εκτος και αν εσυ κοιμασαι 3 ωρες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για συσκευη με 35% μεγαλύτερη μπαταρία απο το android κινητο με την καλυτερη αυτονομια. Προφανώς και θα έχει καλυτερη αυτονομία. Ελπιζω να σταματήσουν οι εταιρίες να τις μετράνε ο ένας τ'αλλουνου και να δωσουν 1000mAh παραπανω. Δεν πειράζει αν ειναι τοσο "παχια" η συσκευή, όσο η περσυνή. 

7.5 χιλιοστά δεν το λες παχύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το s7 edge:

 

Μια μερα επειδη ειχα δουλειες δεν το χρησιμοποιησα καθολου! Και απο τις 2 το μεσημερι μεχρι της 2 το βραδυ ειχε φαει 10% μπαταρια στο standby. Αρα στις 8 ωρες υπνου το βραδυ πρεπει να τρωεθ 7-8%, εκτος και αν εσυ κοιμασαι 3 ωρες...

Ειρωνικά το έγραψε για κάποιους που ισχυρίζονται 2-3 μέρες αυτονομία χρησιμοποιώντας το κινητό ελάχιστα με μερικά λεπτά οθόνης στην κατανάλωση.Ουσιαστικά το κινητό είναι σε αδράνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω τους (σχετικους) οταν λενε για μπαταρια να  το κανουν με μετρο ,αυτονομια vs μέγεθος .

Διαφορετικα μπορω να πω και εγω χαζομάρες του στυλ το S6 μου βγαζει 10 μερες με θηκη powerbank onboard . Και ετσι θα εχω και μέγεθος τουβλου όπως είναι πολλα κινητά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2,5 και 1,5 μερες λετε ωρέ; Το πιανετε καθολου στα χερια σας το τηλεφωνο να το χρησιμοποιήσετε; Δε θεωρείται αυτονομία το να το ξεχνας στην τσέπη.

 

Όπως προχθες ένας φιλος μου ειπε οτι το iPhone SE κραταει 3 μερες με φουλ χρηση. Γελαγε μεχρι και ο Jobs. Είχε 5 εφαρμογες κατεβασμενες ολες κι ολες.

 

Με βαρια χρηση που κανω εγώ το κινητο κραταει μεχρι το βραδυ. Βγαζει ενα 14ωρο περιπου, ενω με πιο σκληρη πεφτει γυρω στις 11-12 ωρες.

 

Και φυσικα το Always on το έχω Always off.

 

Αν βγαλω το edge απο το καλωδιο φουλ φορτισμένο, πριν κοιμηθω, το πρωι έχει χάσει 3-4% πράγμα που σημαινει οτι θέλει optimization η συσκευη. Ελπίζω το 7.1.1 να δώσει καμια εξτρα ωρα μπαταριας.

Ετσι βαλτους και χερι πως θα χρησιμοποιούν το κινητο τους ... :)

Απλα για να ξερεις οι μετρήσεις γίνονται Κατω από πολους παραγοντες ,talk time , standby,music,video κτλ  και είναι παντα  ενδεικτικές .

Οποτε αν ενας ανθρωπος το εχει για να ακουει μουσικη και του βγαζει 2 μερες και εσυ το εχεις για να κανεις δουλεια λαπτοπ και να παιζεις παιχνιδακια και σου βγαζει 11 ωρες δεν σημαίνει ότι καποιος από τους 2 είναι λαθος .  

Οσο σημαίνει λοιπον αυτονομια καποιος να το εχει 10 ωρες ανοιχτο βλέποντας ταινιες το ιδιο είναι και για καποιον που το εχει 1-2 ωρες την μερα συνολο για την δουλεια που θελει να κανει πχ ιντερνετ.

Εκτος εάν εχεις δικο σου τροπο πλεον να μετρανε οι devs την αυτονομια τις κάθε συσκευης . 

 

Τωρα οσο εχει να κανει με το να λεει καποιος ότι του βγαζει με Full use 3 μερες το IPhone οκ σαφος και είναι ψεμα του στυλ το Fiat UNO μου παει με 340 .  Αν ελεγε ότι ειχε αναμονη 2--3 μερες είναι διαφορετικο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα έχετε μπερδέψει λίγο με τα samsung. Έχω το note5 duos και ο κολλητος έχει s6 duos. Με τα ίδια πράγματα πάνω σε standby καίω 0.5% ενω εκείνος 10% και φορτίζει 4 φορές τη μέρα. Και τα δύο τηλέφωνα είναι με knox 0. Για κάποιο λόγο το Android OS service κρατάει τους επεξεργαστές ανοικτούς και δεν μπαίνουν σε deep sleep mode. Στο XDA γίνεται χαμός με το θέμα αυτό και φτιάχνεται μόνο με root. Μην μπερδεύετε ελλατωματικές συσκευές με την γενική αυτονομία των νέων Samsung. Είδα 2.5 ώρες ταινία σε 4k και έχασα μόνο 24%. Συνολική αυτονομία 1.5 μέρα με δύο λογαριασμούς email. Ο ένας λαμβάνει 100 μηνύματα την ημέρα με 4G...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...