Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Nova για παραπανω απο εναν οροφους (Πολυκατοικια)


Buggar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θα ηθελα να ζητησω βοηθεια σχετικα με εναν γειτονα μου στον κατω οροφο της πολυκατοικιας που διανεμο ο οποιος ηρθε 17:00 με εναν μαστορα για να τοποθετησει ενα πιατο της nova πανω στην ταρατσα. Τελικα λογο του γεγονους το οτι ημουν ασχετος επι του θεματος απαιτησα για να μην μαλωσουμε να τοποθετηθει πανω στο δομα. Αλλα ημουν ξεκαθαρος οτι εγω ετσι δεν θα μεινω απραγος και το γεγονος αυτο οφειλεται διοτι δεν ειπε τιποτα ετουτος ο κυριος. Εγω λοιπον σαν ενοικος αυτης της πολυκατοικιας τι μπορω να κανω? 

Επιτρεπεται να ερθει ετσι στα καλα καθουμενα χωρις να αναφερει τις προθεσεις αυτες ή τελος παντων να πει κατι, εμενα προσωπικα αυτο με πειραξε γιατι δεν ειναι κατι το οποια ερχεσαι το αφηνεις και φευγεις.Καθονται τρυπανε και βιδωνουν πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω ποιο είναι το πρόβλημα.

Αν ο διαχειριστής της πολυκατοικίας δεν έχει πρόβλημα και έχει επιτρέψει κάτι τέτοιο,δεν σου πέφτει ο παραμικρός λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν βάζεις και εσύ μια κεραία διπλα στο πιάτο του, στις 16.30. Χωρίς μάστορα, μονος σου. Να την πιάσεις με tie rap πάνω στο πιάτο του και να περιμένεις να δεις τι θα κάνει. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα γιατί κάτι τέτοια είναι ενοχλητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε καταστατικο της πολυκατοικιας και ριξε μια ματια. Βασικα οχι, ριξε μια ματια στις γυρω πολυκατοικιες και πες μας αν δεις καμια χωρις τουλαχιστον 2 πιατα:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα χωρις λιγη γραμματικη συνταξη δε βγαινει νοημα.

Το προβλημα σου ειναι οτι καποιος εβαλε πιατο στη ταρατσα ;

Πλακα με κανεις ρε φιλε? ποια συνταξη με λες, εγω εδω καθομαι καθαριζω τις βρωμιες των αλλων και συ με λες για τις τελειες και τα κομματα.

Ναι το προβλημα μου ειναι οτι εβαλε ενα πιατο της nova πανω στο δομα της πολυκατοικιας χωρις να πει σε κανεναν +διαχειρηστη ΤΙΠΟΤΑ πανω απο τον οροφο που μενω με τρυπανια και ιστοριες. Οταν εγω εχω μια σκαλα στην πενα με την παπουτσοθηκη μου τα πραματα μου και ολα συμαζεμενα τελος παντων και ερχεται αυτος επειδη ετσι του βαρεσε να βαλει κεραια. Και καλα κανεις που θες κεραια, αδεια πηρες απο κανεναν? εμενα με ειπες τιποτα ρε αδερφε? τωρα πριν λιγο μαζευα 1 κιλο σκονη και πετρες, τι χρωσταω εγω τωρα δλδ?

Δεν βλέπω ποιο είναι το πρόβλημα.

Αν ο διαχειριστής της πολυκατοικίας δεν έχει πρόβλημα και έχει επιτρέψει κάτι τέτοιο,δεν σου πέφτει ο παραμικρός λόγος.

 Ο διαχειρηστης ειναι γυναικα εδειξε ενοχλημενη αλλα της το επαιζε εξυπνακιας ο μαστορας και ειπε να το ψαξει τωρα, αλλα και ο διαχειρηστης να εδινε το οκ που λεει ο λογος, με πεφτει και με παραπεφτει οχι μικρος μεγαλος λογος. Κατι ποιο χρησιμο απο εμπειρια και γνωση αν εχεις να μου πεις εχε καλος αν δε αστο καλυτερα.

 

Και γιατί δεν βάζεις και εσύ μια κεραία διπλα στο πιάτο του, στις 16.30. Χωρίς μάστορα, μονος σου. Να την πιάσεις με tie rap πάνω στο πιάτο του και να περιμένεις να δεις τι θα κάνει. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα γιατί κάτι τέτοια είναι ενοχλητικά.

Με βαση νομου και λογικης θελω να το παω αγαπητε μου, μπορουσα πιστεψε με μια χαρα να τον πετουσα τον μαστορα εξω με το καλο ή το κακο το θεμα ειναι οτι δεν θελω να δειχνω οτι ειμαι ελληναρας. Ειπα να το λυσω λιγο ανθρωπινα και να το ψαξω πρωτα για να μην καθομαι και τον λεω βλακειες οταν θα με ρωταει γιατι ετσι και ετσι.

 

Πηρα τμημα και ρωτησα και μου ειπανε σαφως και δεν επιτρεπεται αν ηρθε ετσι στα καλα του καθουμενου, δεν επιτρεπεται μου ειπε αλλα αν θελετε πιο συγκεκριμενα πραματα σας συμβουλευω να παρετε αυριο το πρωι στην πολεοδομια. Το ψαξα και λιγο οσο μαγειρευα και ειδα οτι εκτος απο την πολεοδομεια θελει να παρεις αδεια απο αρκετους φορεις, αλλα εμενα αυτο που θελω να μαθω ειναι αν υπαρχει καποιος με παρομοιες εμπειριες και τι εκανε και πολυ περισσοτερο με ενδιαφερει αν η γνωμη του ενοικου βαραει κανενα λογο.

 

 

Παρε καταστατικο της πολυκατοικιας και ριξε μια ματια. Βασικα οχι, ριξε μια ματια στις γυρω πολυκατοικιες και πες μας αν δεις καμια χωρις τουλαχιστον 2 πιατα:Ρ

 

Δεν εχουμε τετοια γιατι θελει δικηγορο και συμβολαιογραφο και εδω ειμαστε ξεβρακωτοι.

 

 

cebccebfcebdcf84ceb1ceb6-ceb3ceb5cf81ceb

Screenshot_6_48.jpg

 

 

Αυτο.

Παρε καταστατικο της πολυκατοικιας και ριξε μια ματια. Βασικα οχι, ριξε μια ματια στις γυρω πολυκατοικιες και πες μας αν δεις καμια χωρις τουλαχιστον 2 πιατα:Ρ

 

Δεν εχουμε τετοια γιατι θελει δικηγορο και συμβολαιογραφο και εδω ειμαστε ξεβρακωτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα με κανεις ρε φιλε? ποια συνταξη με λες, εγω εδω καθομαι καθαριζω τις βρωμιες των αλλων και συ με λες για τις τελειες και τα κομματα.

Ναι το προβλημα μου ειναι οτι εβαλε ενα πιατο της nova πανω στο δομα της πολυκατοικιας χωρις να πει σε κανεναν +διαχειρηστη ΤΙΠΟΤΑ πανω απο τον οροφο που μενω με τρυπανια και ιστοριες. Οταν εγω εχω μια σκαλα στην πενα με την παπουτσοθηκη μου τα πραματα μου και ολα συμαζεμενα τελος παντων και ερχεται αυτος επειδη ετσι του βαρεσε να βαλει κεραια. Και καλα κανεις που θες κεραια, αδεια πηρες απο κανεναν? εμενα με ειπες τιποτα ρε αδερφε? τωρα πριν λιγο μαζευα 1 κιλο σκονη και πετρες, τι χρωσταω εγω τωρα δλδ?

 

Για τη συνταξη του αρχικου κειμενου εννοουσα εαν δεν καταλαβες, ηταν οτι να'ναι σε αντιθεση επομενο μηνυμα.

Κακως δεν τον εβαλες να μαζεψει τις ατσαλιες.

Μπορεις να κοιταξεις το κατασταστικο να σιγουρευτεις οτι παπουστοθηκη και τα πραγματα στο κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας ειναι μεσα στο καταστατικο και το πιατο στη ταρατσα δεν ειναι, και στη συνεχεια μπορεις να κινηθεις νομικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ

Αντιθετα η παπουτσοθυκη στην σκαλα σαφώς απαγορεύεται......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΚΑΤΙΚΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ

Αντιθετα η παπουτσώθηκη στην σκαλα σαφώς απαγορεύεται......

Κοινωχρηστη η ταρατσα οκ φιλε, αλλα τι ετσι μπαστε σκυλοι αλεστε? δλδ. αμα μου βαρεσει εγω να ανεβω να βαλω καγκελα. κιοσκι, πιατο και να το περιφραξω με τζαμαρια μπορω?

 

Οταν ειπα παπουτσοθηκη στην σκαλα δεν κυριολεκτουσα, ακριβως εξω απο την πορτα μου ειναι χαλαρωσε δεν ενοχλει κανεναν ποσο μαλλον οταν ειμαι τελευταιο οροφο πανω. Αλλα απ'την μια εχεις δικιο τωρα που το σκεφτομαι γιατι, θα με πεις πες οτι γινεται κανας σεισμος πεφτει και πλακωνει τον αλλον...ναι οκ παω πασο, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το χει παθει αυτο με το πιατο κανενας? εμενα πολυ με πειραξε που δεν με χτυπησαν την πορτα και εκει που ειχα την ηρεμια μου ακουω τα ταμπα τουμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.. αρα σε πείραξε η φασαρία, και είπες να κανεις μανουριτσα. Εντάξει δεν πειράζει. Πάει πέρασε τώρα. Καλο είναι να τα έχουμε καλα με τους γείτονες φιλε γιατί καμια μερα θα μπουν να σε κλέψουν, ο από κάτω θα τους δει, θα τους ακούει, και θα κάνει τον Κινέζο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωχρηστη η ταρατσα οκ φιλε, αλλα τι ετσι μπαστε σκυλοι αλεστε? δλδ. αμα μου βαρεσει εγω να ανεβω να βαλω καγκελα. κιοσκι, πιατο και να το περιφραξω με τζαμαρια μπορω?

 

Οταν ειπα παπουτσοθηκη στην σκαλα δεν κυριολεκτουσα, ακριβως εξω απο την πορτα μου ειναι χαλαρωσε δεν ενοχλει κανεναν ποσο μαλλον οταν ειμαι τελευταιο οροφο πανω. Αλλα απ'την μια εχεις δικιο τωρα που το σκεφτομαι γιατι, θα με πεις πες οτι γινεται κανας σεισμος πεφτει και πλακωνει τον αλλον...ναι οκ παω πασο, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το χει παθει αυτο με το πιατο κανενας? εμενα πολυ με πειραξε που δεν με χτυπησαν την πορτα και εκει που ειχα την ηρεμια μου ακουω τα ταμπα τουμπα.

Μιλας για κεραια η οποία δεν αποτελει πολεοδομική παραβαση ουτε τοποθετείτε σε δικια σου περιουσια αρα δεν χρειαζεται καμια αδεια.Τυπικά μονο μια ενημερωση.Τα αλλα ολα που λες ειναι παράνομα και η σύγκριση που κανείς λαθος, και τα υπολοιπα για τον σεισμο μπουρδες.Οσο για την παπουτσοθηκη εφοσον ειναι εξω απο την πορτα του σπιτιου σου σε κοινοχρηστο χωρο ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ

 

 

 

Για το μονο που εχεις δικιο ειναι για την ακαταστασία που ειναι υπευθηνοσ να συμμαζέψει

 

 

 

ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.. αρα σε πείραξε η φασαρία, και είπες να κανεις μανουριτσα. Εντάξει δεν πειράζει. Πάει πέρασε τώρα. Καλο είναι να τα έχουμε καλα με τους γείτονες φιλε γιατί καμια μερα θα μπουν να σε κλέψουν, ο από κάτω θα τους δει, θα τους ακούει, και θα κάνει τον Κινέζο. 

Ναι το βρηκες αυτο ειναι, εισαι εισαι εξυπνος εσυ.

 

 

Μιλας για κεραια η οποία δεν αποτελει πολεοδομική παραβαση ουτε τοποθετείτε σε δικια σου περιουσια αρα δεν χρειαζεται καμια αδεια.Τυπικά μονο μια ενημερωση.Τα αλλα ολα που λες ειναι παράνομα και η σύγκριση που κανείς λαθος, και τα υπολοιπα για τον σεισμο μπουρδες.Οσο για την παπουτσοθηκη εφοσον ειναι εξω απο την πορτα του σπιτιου σου σε κοινοχρηστο χωρο ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ

 

 

 

Για το μονο που εχεις δικιο ειναι για την ακαταστασία που ειναι υπευθηνοσ να συμμαζέψει

 

 

 

ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ

Ειπε ο ελληνας που μενει σε σεισμογενεις χωρα αλλα αμα γινει σεισμος και δει καμια παπουτσοθηκη να πεταει θα λεει μετα χμμ..τελικα να γιατι απαγορευεται.

Αστο γιατι δεν ειναι ο τιτλος ασχετος εσυ ειδικα εισαι ασχετος γιατι μπηκα στο υπουργειο και λεει δεν επιτρεπεται. Επισης η συγκεκριμενη ταρατσα ειναι δικη μου περιουσια, οποτε ναι με κοφτει, και ασε που μου ειπε μεχρι και ο αξιωματικος υπηρεσιας οτι θελει αδεια και τα συναφη. Εσυ παλι αυτα που λες τα λες απο εμπειρια, ή δουλευεις πολεοδομια και δεν μας το λες? πολυ σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραλήρημα..............

 

 

Αν στο συμβολαιο αγορας του σπιτιου σου αναφερει οτι η ταρατσα ειναι ιδιοκτησια σου τοτε έχεις εσυ δικιο.

 

ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με την πραγματικότητα που υπάρχει σχεδόν παντού, σύμφωνα με τον Γενικό Πολεοδομικό Κανονισμό (ΓΟΚ) απαγορεύεται η εγκατάσταση οποιασδήποτε κεραίας στα μπαλκόνια και επιτρέπεται μόνο ένα κεντρικό συγκρότημα κεραιών λήψης ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σημάτων επίγειας και δορυφορικής εκπομπής, εκτός κι αν εγκριθεί από την αρμόδια αρχή για τεχνικούς λόγους και με την πρόσφατη ΚΥΑ που καθορίζει τις τεχνικές προδιαγραφές για τα εσωτερικά δίκτυα ηλεκτρονικών επικοινωνιών των κτιρίων, επιτρέπεται εγκατάσταση επιπλέον δορυφορικών κατόπτρων για παροχή internet, πέραν του κεντρικού σημείου.

 

Επιπρόσθετα υπάρχει το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της ενημέρωσης, οπότε αν δεν υπάρχει κεντρική δορυφορική εγκατάσταση και εφόσον δεν προβλέπεται σχετική δυνατότητα στον κανονισμό της πολυκατοικίας, θα πρέπει οι συνιδιοκτήτες με γενική συνέλευση ν' αποφασίσουν είτε την κεντρική εγκατάσταση (αναλαμβάνοντας το κόστος που τους αναλογεί) είτε να επιτραπεί η τοποθέτηση της κεραίας κάποιου ενοίκου της οικοδομής.

 

Σύμφωνα με τον νομοθέτη εγκατάσταση κεραίας χωρίς την παραπάνω έγκριση απαγορεύεται, αλλά πάντως εξετάζεται από τα Δικαστήρια και υπό το πνεύμα της καταχρηστικότητας, ιδίως όταν δεν υπάρχει άλλος χώρος για τοποθέτηση της κεραίας.

 

Με απλά λόγια κακώς δεν σας ενημέρωσε (τουλάχιστον τον διαχειριστή) αλλά κακώς αγανακτείς, διότι είναι νόμιμο δικαίωμά του να κάνει εγκατάσταση της κεραίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...