Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από sata3 σε pci-x, συμβατότητα με μητρική ΑΠΟΡΙΑ


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω τη μητρική Gigabyte GA-Z77-D3H


 

και έναν SSD Sandisk Sata3

 

Η μητρική δεν έχει θύρα M2. Η δεύτερη PCI Express x16 τρέχει στα x4 (PCIEX4) και σύμφωνα με τα specifications "conform to PCI Express 2.0 standard"

 

Οι ερώτησεις που θέλω να κάνω είναι:

 

1) Μπορώ να βάλω δίσκο M2 (PCI express 3.0) με αντάπτορα PCI-X, αξίζει ή επειδή η θύρα είναι 2.0 θα ρίχνει τόσο τη ταχύτητα που δεν αξίζει η μετάβαση από Sata3 SSD;

2) Οι άλλοι "έτοιμοι" PCI-X SSD θα δώσουν διαφορά

3) Τι είναι προτιμότερο να κάνω για να εκμεταλευτώ SSD PCIx; Μήπως δεν αξίζει και να το κάνω όταν πάω σε νέα μητρική με M2 κτλ; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3) Τι είναι προτιμότερο να κάνω για να εκμεταλευτώ SSD PCIx; Μήπως δεν αξίζει και να το κάνω όταν πάω σε νέα μητρική με M2 κτλ; 
 

Αυτο ακριβώς!

τίποτε άλλο μην κάνεις, κράτα τα λεφτά σου μάζεψε τα και πήγαινε σε νεα μητρική !

Μην τα πετάς  σε ανταπτορες που δεν θα σου δώσουν καμιά διάφορα στην ταχύτητα και θα σου ειναι άχρηστοι όταν αγοράσεις νέα μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σαν σύνολο που εχει μια χαρά είναι^^. 10 ευρώ είναι, δεν είναι πολλά.

 

Μια χαρά ταχύτητα πιάνει εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω δηλαδή:

Ένας 

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mzvlw256hehp-pm961-256gb-m2-2280-pcie-nvme-bulk-p-PER.306143

 

αν έμπαινε στη μητρική μου με αυτό τον αντάπτορα (ενδεικτικά τον δείχνω, βρίσκω και φθηνοτερο από ebay)
http://www.e-shop.gr/asus-hyper-m2-x4-mini-card-pci-e-p-PER.616291

πόσο θα έχανε επειδή η υποδοχη στη μητρική είναι PCI Express 2.0 standard;
Θα αναγνωριζόταν κανονικά στο σύστημα (από bios, εγκατάσταση windows);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι "conform to PCI Express 2.0 standard" αν έχεις επεξεργαστή Sandy Bridge. Αν έχεις Ivy Bridge είναι "conform to PCI Express 3.0 standard"

 

Αν είναι 3.0 τότε παίρνεις τις max ταχύτητες ενός Μ.2. Αν είναι 2.0 τότε π.χ. στο read θα έχεις 1500-1600 περίπου.

 

Η 2η pcie x16 μοιράζεται το bandwidth με τις pcie x1 (2 και 3). Άρα θα έχεις ελεύθερη μόνο την 1η pcie x1.

 

Τώρα από Μ.2 γνωρίζω ότι ο 950 μπουτάρει ακόμα και σε s775. Λογικά θα μπαίνει και σε Ζ77 αλλά 100% σίγουρος δεν είμαι ότι θα μπορεί να μπουτάρει. Ο 961 που κοιτάς είναι bulk και επίσης δεν υποστηριζεται από το software της Samsung σε αντίθεση με τους 950, 960 που υποστηρίζονται. Η λογική λέει ότι και ο 960 θα είναι bootable για την μητρική σου.

 

Αντάπτορα σε Lycom http://www.flexxmemory.co.uk/categories/accessories/m-2-ngff-pcie-base-ssd-adapter.html

ή αν θες με ψύξη πας σε aqua που κοστίζει. Κάνει καλύ δουλειά όμως γιατί ως γνωστόν οι Μ.2 αναπτύσουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τους απλούς ssd. Αντέχουν όμως τις υψηλές θερμοκρασίες. Αναφέρομαι στο καλοκαίρι βέβαια. Όπως θα δεις στο παρακάτω λινκ έχει δύο ψύξεις. Η μία με thermal pad και απλή ψύκτρα και η άλλη είναι με υδρόψυξη. Έχω την απλή και το καλοκαίρι σε idle κατάσταση έχω 34-38. Τον χειμώνα 24-27.

 

https://shop.aquacomputer.de/index.php?cPath=3125&XTCsid=29csb25s1t5r0ds5s4oc7m948sv8jqnj

 

Τώρα το αν αξίζει να πάρεις Μ.2 εξαρτάται από το τι κάνεις. Αν π.χ. κάνεις αποσυμπιέσεις μέτριες προς μεγάλες και αρκετά συχνά ή κάνεις μεταφορές μεγάλων αρχείων επίσης αρκετά συχνά τότε αξίζει. Αν η χρήση είναι αυτή που κάνει ο μέσος χρήστης τότε δεν αξίζει. Το αν θες να δοκιμάσεις έναν Μ.2 είτε γιατί σε τρώει η τσέπη είτε από "περιέργεια" εννοώντας την τρέλα σου με τα pc τότε είναι άλλη ιστορία.

 

ΥΓ: Για aqua υπολόγιζε και αρκετά μεταφορικά. Αν δεν κάνω λάθος θα σου βγει κοντά στο 50ρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελειες επεξηγησεις!

Έχω Ivy Bridgde (3570K). Πού φαίνεται ότι η συγκεκριμένη μητρική αναγνωρίζει αν έχεις Sandy ή Ivy και λειτουργει διαφορετικά; Γιατί όπως διαβάζω τα spec της μητρικής λέει ότι η δεύτερη θύρα δουλεύει απλά σε PCI-x x4 v2.0

Επίσης κάτι τελευταίο τι καθορίζει αν ενας τέτοιος δίσκος αναγνωρίζεται/είναι bootable ώστε να ξέρω τι να επιλέξω;
Σε περίπτωση που δεν ειναι bootable απλα δεν το βάζω στο σύστημα μου;

Ευχαριστωωωωωω

Επεξ/σία από myst77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελειες επεξηγησεις!

 

Έχω Ivy Bridgde (3570K). Πού φαίνεται ότι η συγκεκριμένη μητρική αναγνωρίζει αν έχεις Sandy ή Ivy και λειτουργει διαφορετικά; Γιατί όπως διαβάζω τα spec της μητρικής λέει ότι η δεύτερη θύρα δουλεύει απλά σε PCI-x x4 v2.0

Επίσης κάτι τελευταίο τι καθορίζει αν ενας τέτοιος δίσκος αναγνωρίζεται/είναι bootable ώστε να ξέρω τι να επιλέξω;

Σε περίπτωση που δεν ειναι bootable απλα δεν το βάζω στο σύστημα μου;

 

Ευχαριστωωωωωω

Ο ίδιος ο ssd το καθορίζει και συγκεκριμένα αν διαθέτει BIOS ROM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελειες επεξηγησεις!

 

Έχω Ivy Bridgde (3570K). Πού φαίνεται ότι η συγκεκριμένη μητρική αναγνωρίζει αν έχεις Sandy ή Ivy και λειτουργει διαφορετικά; Γιατί όπως διαβάζω τα spec της μητρικής λέει ότι η δεύτερη θύρα δουλεύει απλά σε PCI-x x4 v2.0

Επίσης κάτι τελευταίο τι καθορίζει αν ενας τέτοιος δίσκος αναγνωρίζεται/είναι bootable ώστε να ξέρω τι να επιλέξω;

Σε περίπτωση που δεν ειναι bootable απλα δεν το βάζω στο σύστημα μου;

 

Ευχαριστωωωωωω

 

οι oem samsung , αν ακολουθουν το παραδειγμα του sm951, κατα πασα πιθανοτητα δεν εχουν bios option rom και κατ'επεκταση δεν bootαρουν σε μητρικες προγενεστερες των z97 που δεν εχουν nvme support

 

λυση υπαρχει, πειραζοντας εσυ το bios της μητρικης σου αλλα δεν ξερω αν θες να ασχοληθεις. Αν θες δες στο win-raid.com πώς να βαλεις nvme modules στο bios σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...