Προς το περιεχόμενο

rave 90s και το σημερα


love dog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή στα 90ς δεν υπήρχαν σκυλοτσιφτετέλια; Πλάκα μας κάνετε ρε παιδιά; Σχετικά με την ξένη μουσική, στα 90ς ήταν περισσότερο χορευτική παρά μελωδική όπως στα 80ς. Όχι μόνο το rave, techno, κτλ, αλλά ακόμα και η pop μουσική της εποχής έδινε έμφαση στο ρυθμό. Μην ξεχνάτε και τη σημερινή οικονομική κατάσταση των νέων που δεν τους επιτρέπει να γυρνάνε στα πάρτυ αντίθετα με τη δεκαετία του ΄90 που κυκλοφορούσε περισσότερο χρήμα.

Μιλάς για άλλα πράγματα. Επίσης δεν χρειαζόσουν χρήματα για να πας στα πάρτι. ένα μπουκαλάκι νερό (το ξαναγέμιζες) και τα ναρκωτικά σου (δεν θα το αναλύσω :P). Στα περισσότερα πάρτι (που γνώριζα εγώ) δεν πουλιόταν καταρχήν οτιδήποτε άλλο πέρα από νερό και "ποτά" τύπου red-bull. Σπάνια, σπάνια όμως, μπορεί να έβρισκες κάπου να πουλάνε και μπύρα. Επίσης δεν γινόντουσαν σε μαγαζιά συνήθως. (μέχρι και σε πάρτι σε μεγάλο κομμωτήριο έχω βρεθεί). για εξωτερικό μιλάω τώρα. Εδώ γινόντουσαν σε αποθήκες, σε κάποιες τρύπες (που το μάθαινες από στόμα σε στόμα) και σε κάποια γνωστά μαγαζιά της εποχής.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ηταν λιγο περιεργη η κατασταση για τα ιδιωτικα παρτυ(gkaraz ,αποθηκες ,θερμοκηπια,μεχρι και σε πλοιο εχω παει ) ναι δεν ηθελες χρημα νορμαλ πραγματα,επρεπε να εχεις ακρες  ομως ,αλλιως δεν σε καλουσαν ηθελε κυκλο ,αλλιως δεν μαθαινες που γινοταν καθως το ελεγαν τελευταια στιγμη .

Στα  top clubs ομως Faz ,ATOMO  ktlp  ηθελες χρημα  κυριως για το ντυσιμο ,ακριβα μαρκες και με  στυλ ομως   η'  εστω πολυ καλο ιδιαιτερο στυλ .Στο εξωτερικο ηταν διαφορετικα στην Αγγλια π.χ οπως τα λες  ,στην Ισπανια ηταν σαν εμας.

Game changer για τον ελληνικο χωρο σε αυτα που λεω παραπανω ηταν το Aλσος    που  αλλαξε τα κριτηρια  και το εκανε πιο "προσιτο".

 

 

 

Για το τωρα τι να συζητησουμε ρε παιδια δεν υπαρχει νυχτερινη ζωη, αφου τα  20χρονα δεν εχουν 5 ευρω στην τσεπη τους τι να κανουν  μονο για καφε πανε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Faz είχα πάει αλλά ήμουν πιο μικρός τότε. Σε κάτι πάρτι πήγαινα σε κάτι υπόγεια (Μεταξουργείο συνήθως τα οποία τα μάθαινες από στόμα σε στόμα ή flyers) και στο Άλσος (sunrise zone κλπ). Μετά που έφυγα πάνω, σε μεγάλα μαγαζιά φεύγανε χρήματα στάνταρ. Σε αυτοσχέδια πάρτι (οπουδήποτε πολλά από αυτά open air) δεν πλήρωνες τίποτα αλλά υπήρχε ο κουβάς (σήμα κατατεθέν ο κουβάς). Τον βάζανε εκείνοι που το οργανώνανε και όποιος ήθελε άφηνε ότι ήθελε μέσα (σαν donation). Σχεδόν όλοι όμως αφήνανε, και εμείς ακόμη και όταν δεν είχαμε μία γιατί περνάγαμε όλοι καλά. Σε όσα (ελάχιστα) είχαν είσοδο (αυτοσχέδια πάρτι), μικρή είσοδο του στυλ 3-4 λίρες, σε μαρκάρανε με μαρκαδόρο για UV light (για να φαίνεσαι μέσα ότι πλήρωσες) και σε κερνάγανε καμιά 10ριά μανιτάρια ή καμιά γραμμή speed. τα πάρτι αυτά τα μάθαινες με flyers που τα λέγαν "γκνο" (ή κάπως έτσι) και μόλις έφτανες τα έτρωγες (για να μη μαθευτεί το σημείο και το event). Είχαν κάτι ψυχοενεργά μέσα τα οποία πλέον δεν θυμάμαι τι ήταν. Ibiza ήταν τελείως διαφορετική φάση και φυσικά ακριβή, πήγα πιο late, αρχές '99. Νωρίτερα είχα πάει από Ν. Ινδία και εκεί είχε άπειρα πράγματα (goa trance μουσικής) αλλά ήθελε προσοχή γενικότερα. 20 μέρες κάτσαμε εκεί..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα εζησες ,γνωριζεις .

Goa  δεν ειχα παει πολυ χυμα για τα γουστα μου .

Και για να σε φτιαξω δες αυτο 

 

 

 

post-237837-0-88629000-1484334058_thumb.jpg

 

 

 

 

post-237837-0-69034000-1484334078_thumb.jpg

 

 

 

κασετα ρε φιλε λολ απο το προγραμμα ενος sunrise zone party sto αλσος .Εχω φωτος .flyers apo parties  

αλλα θα πρεπει να τα ξεθαψω χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε τα κραταω  σε κουτια αποθηκευσης .

Εχω αρκετο υλικο γενικα αλλα δεν ειμαι της αναπολησης,της νοσταλγιας ξερεις .

Ζω στο τωρα και παντα κοιταω  μπροστα .Δεν τα εχω ξαναδει σχεδον ποτε αυτα απο τοτε .

Θα τα ανοιξω  πολλα χρονια αργοτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μου πει καποιος πως στους νεους τοτε υπηρχε τοση ενεργεια και ηταν μεσα σε ολα τα παρτυ σε αντιθεση με το σημερα που παρόλο υπαρχει η αναπτυξη της μουσικης βιομηχανιας πλεον τα παρτυ ειναι ψευτικα και εμπορικα και οι νεοι ποια δεν αγγιζουν   την ενεργεια του τοτε και εχουν χασει το νοημα της διασκεδασης.

Δεν παίζουν λεφτά για ναρκωτικά για να έχουν την ενέργεια που είχαν οι τότε νέοι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εχω ψαχτει αρκετα  αυτα τα 2 χρονια οσο αναγορα την rave  και εχω πορωθει με την goa trance αυτο το ειδος μουσικης βγαζει πολυ ενεργεια σε σχεση με την σημερινη psychedelic και απο οτι εχω ακουσει τα party στο alsos ηταν απο τα καλυτερα ισχυει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναθυμήθηκα μετά από τόσα χρόνια όμορφες στιγμές και μουσικάρες....στα πρώτα events του +Soda (1995 στην Ερμού) με residents Christo Z/Nikko Patrelaki....Sunrise Zone στο Alsos με Petro Floorfiller...τα Magna parties με Akylla...Dazzle με LSega/Mikele...το Factory με Mikee....την φάρμα του Alex στα Οινόφυτα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναθυμήθηκα μετά από τόσα χρόνια όμορφες στιγμές και μουσικάρες....στα πρώτα events του +Soda (1995 στην Ερμού) με residents Christo Z/Nikko Patrelaki....Sunrise Zone στο Alsos με Petro Floorfiller...τα Magna parties με Akylla...Dazzle με LSega/Mikele...το Factory με Mikee....την φάρμα του Alex στα Οινόφυτα....

Eσυ εισαι ακριβως το the point.

H πλακα ξερεις ποια ειναι ετσι? Μετα απο τοσο χρονια σε φορουμ μιλαμε για αυτα  και σιγουρα εχουμε συναντηθει καπου σε καποιο παρτυ .

 

Παραλειψη μου το Factory kai  Dazzle .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Battery παιδια :P

Kai to battery ρε φιλε διπλα στα Κτελ  .

Εχουμε παει οταν ειχε φερει την Βarbara Τucker ,να σκαμε κατα τις 3 και να εχει ακομα ουρα, να μπαινουμε μεσα να παιζει το beautiful people  και να γινεται μακελειο ...

Θυμηθηκα και αλλο ενα το avant garde καπου στο κεντρο .

Geosim την θυμασαι την Αθηνα την χορευτρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai to battery ρε φιλε διπλα στα Κτελ  .

Εχουμε παει οταν ειχε φερει την Βarbara Τucker ,να σκαμε κατα τις 3 και να εχει ακομα ουρα, να μπαινουμε μεσα να παιζει το beautiful people  και να γινεται μακελειο ...

Θυμηθηκα και αλλο ενα το avant garde καπου στο κεντρο .

Geosim την θυμασαι την Αθηνα την χορευτρια ?

Fotis13 δεν θυμάμαι την χορεύτρια που αναφέρεις, θυμάμαι όμως την Μαίρη και την Νατάσα (πόρτα +Soda), την Tamara (go-go girl) στο Plus Soda...τον Lorenzo από Factory...και δεν ξέρω αν πρόλαβες τα Dazzle events στο ballroom του Intercontinental:-)

και για τους νεότερους που θεωρούν πλέον δεδομένο το guest DJ event να υπενθυμίσω πως τα μεγάλα ονόματα από εξωτερικό έβαλαν την Ελλάδα σαν προορισμό με την έλευση των χώρων που προαναφέρεραμε....ειδικά ο Πέτρος Floorfiller έκλεινε τα bookings σε Soda/Factory/Alsos....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...