Προς το περιεχόμενο

rave 90s και το σημερα


love dog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω παιδια μεγαλωσα στα clubs των 90s με psychedelic, rave κλπ. Αλλα θεωρω απαραδεκτο να μιλανε ολοι για τα κλαμπς και τα ναρκωτικα που σερβιραν μπροστα μου με ταψακια μεσα εκει σαν κατι το φυσιολογικο και τραγικο. Εγω προσωπικα δεν πηρα ποτε κανενα ναρκωτικο και μια χαρα πηγαινα και χορευα στα κλαμπ αυτα για οση ωρα ηθελα και μετα εφευγα. Το να εξυμνουμε κατι παρανομο οπως τα ναρκωτικα σαν κατι το φυσιολογικο, ειναι καταντια για μενα. Γιαυτο πηγαμε κατα διαολου σαν χωρα. Γιατι ποτε δεν υπηρξε κανενας ελεγχος σε αυτη τη χωρα ή όλοι ηταν μιλημενοι γιατι τα επαιρναν τα φραγκα τους. Απο τη αστυνομια μεχρι τα υπουργεια...Κριμα. Εγω παντως περασα τελεια και χωρις ναρκωτικα. Κι ας εβλεπα αλλους να πεφτουν κομματια κατω και να τους πηγαινουν νοσοκομειο ή να πεθαιναν. Τραγικο αλλα δικη τους επιλογη και την λουστηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ωραία ποστ κάνατε αλλά πάρτε και αυτό για όσους/ες δεν έχετε ιδέα ως προς την αρχική μορφή της RAVE. Marusha.. berlin.. OLD SOUND SCHOOL MUSIC !! όλα τα Trance που ακούτε σήμερα είναι απλά νταρκήλες χωρίς κανένα κοινωνικό μήνυμα και όφελος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Agraf said:

ωραία ποστ κάνατε αλλά πάρτε και αυτό για όσους/ες δεν έχετε ιδέα ως προς την αρχική μορφή της RAVE. Marusha.. berlin.. OLD SOUND SCHOOL MUSIC !! όλα τα Trance που ακούτε σήμερα είναι απλά νταρκήλες χωρίς κανένα κοινωνικό μήνυμα και όφελος.

Aρχικη μορφη της rave το 1998? Μαλλον το αναποδο εννοεις...Λιγο πριν παρει τον κατηφορο...

On 20/01/2017 at 15:56, love dog said:

παιδια ξερετε απο που μπορω να αγορασω κανα  goa trance album ?

discogs σε μεταχειρισμενα...Αποκτουν αξια οσο περνανε τα χρονια και μερικα πιο σπανια albums/cd/vinylia αυτη τη στιγμη εχουν 3ψηφια αξια σε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμ ναι κράτησε λίγο δυστυχώς ήρθη η τρανς.. στην Ελλάδα δεν ήρθε ποτέ σχεδόν η Rave. Δεν λέω αυτό, λέω ότι προέρχεται απ την Dance ηλεκτρονική χορευτική μουσική που μετά έσπασε σε techno πιο minimal ήχους και σε πιο γρήγορους progressive όπως αυτό! Αυτό είναι το γνωστό Love Parade που εγινε στο βερολίνο του '98. Την ευθύνη που χάθηκε η rave έχει η trance δηλαδή τα πιο 'σκληρά'. Η rave δεν πήρε ποτέ κατήφορο, ήρθε, έπεξε και έφυγε νωρίς..

επίσης στην Rave υπήρχε και στίχος.. και η μουσική λέγονταν rave/hardcore dance

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

το κινημα rave ποτε δεν πεθανε, ακομα υπαρχει ειδικα στο εξωτερικο, στην ελλαδα πηγε πολυ καλα απο το 1992-2002 με μουσικα ειδη οπως trance, psychedelic, techno, acid house, progressive, drum&bass, jungle, καθε σ/κ ηταν γεματα τα clubs, απο εκει και περα μετα τελος γιατι σαν χωρα δεν μπορουμε να το υποστηριξουμε γιατι δεν ειναι και στο dna μας σαν μουσικες επιλογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως τα ίδια ακούω από τότε, απλά έχει εξελιχθεί ο ήχος και από κει που άκουγα MFG , Pleiadians , Total Eclipse , Human Blue , ακούω και Tromo , Madianbrains , Praheya , Atriohm.

Battery εννοείται κάθε Κυριακή απόγευμα και στον Άλιμο όπου αν θυμάμαι καλά σε ένα τεύχος του Lemon , πρέπει να είχα δει την φάτσα μου.

Είδα ότι συμμετείχε στο thread ο Fotis που αν δεν κάνω λάθος έχει φύγει... 

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...