Προς το περιεχόμενο

Μητρική Sapphire pure black x79n ασυμβατοτητες


degrelle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή εν λόγω μητρική (lga2011) έχει περιορισμένες μνήμες που δέχεται και λειτουργεί με cpu (k) όπως έχω ανακαλύψει. Για να παίξουν non (k) θέλει πατέντα.

Επισης από στοκ χωρίς bios upgrade παίζει μόνο με cpu 37++,38++ (sandy bridge) ενώ για ivy bridge support χρειάζεται bios upgrade.την πατησα εγώ οποτε προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upd1

Ή συγκεκριμένη μητρική τουλάχιστον με το στοκ bios δεν συνεργάζεται με gtx 750ti stormX oc 2gb. Ανάβει μεν αλλά freezαρει στο bios.Κάποιες εκδοσεις bios απλά δεν τις δέχεται... Αλλού λέει PDR region does not exist, αλλού bios size is not enough.

Κατάσταση που ιντριγκαρει.Καμιά ιδέα παιδιά?

Υ.Γ. με gt 210 παίζει κανονικότητα.

Και bootαρει κανονικότητα από δίσκο με windows setαρισμενα σε chipset h61.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα στο άλλο θέμα.

Δες αν έχει η μητρική επιλογή να παίξει τις pcie σε 2.0.

Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο ή άλλαξε σε AMD ;)

Σου είπα στο άλλο θέμα.

Δες αν έχει η μητρική επιλογή να παίξει τις pcie σε 2.0.

Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο ή άλλαξε σε AMD ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πήγαινες πίσω να πάρεις άλλη...;

Ναι γιατί υπάρχουν άπειρες να διαλέξει.

Θέλεις και τα γράφεις ή απλά τα γράφεις για να πεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί υπάρχουν άπειρες να διαλέξει.

Θέλεις και τα γράφεις ή απλά τα γράφεις για να πεις κάτι;

Προσβάλεις επειδή έτσι σου έμαθαν, ή για να πεις κάτι;

 

Άπειρες δε χρειάζεται να υπάρχουν, μία της προκοπής χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία βρες μία.....

Εάν σε προσβάλλω τι να πω.

Η αμάθεια δεν είναι κακό, κακό είναι ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την αμάθεια και αντί να μάθεις πέντε πράγματα πας να βγεις και λάδι.

Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την GT 9500 προσπάθησα να την φλασάρω αλλά.....

Την μια το BIOS που δίνει η εταιρία είναι 8ΜΒ και ο χώρος είναι 4ΜΒ

Στην άλλη έκδοση λέει PDR Region doens not exist...

Ε απο τα 3 BIOS πήρε το πιο παλιό...

Έλεος saphhire,έλεος...


Άμα δεις το BIOS interface θα καταλάβεις....

Δεν είδα πουθενά για PCIe 2.0 αλλά θα ξανακοιτάξω μήπως και μου ξέφυγε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία βρες μία.....

Στα γρήγορα, γιατί βαριέμαι να ψάχνω:

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B0061XSBZG/ref=sr_1_4_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1483640087&sr=1-4&keywords=x79&condition=new

Αν καίγεσαι, βρίσκεις και μεταχειρισμένες, με εγγύηση:

https://www.amazon.co.uk/Motherboard-Express-Intelligent-Processors-Control/dp/B006665HGY/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1483640199&sr=1-1&keywords=x79

Και είμαι σίγουρος, ότι αν ψάξεις σε μαγαζιά στην Αθήνα και όχι στο skroutz, θα βρεις κι άλλες.

 

Η αμάθεια δεν είναι κακό, κακό είναι ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την αμάθεια και αντί να μάθεις πέντε πράγματα πας να βγεις και λάδι.

Φαντάζομαι στον εαυτό σου τα λες αυτά. Γιατί αν τα λες σε εμένα, μάλλον θα σε απογοητεύσω. Όταν έκανα εγώ O/C και modding τον πρώτο μου υπολογιστή, παίζει να μην είχες γεννηθεί.

 

Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Ακριβώς, για αυτό έχω φύγει χρόνια, για να αποφεύγω τυπάκια σαν κι εσένα που τα ξέρουν όλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasily Grigoryevich Zaytsev (23.3.1915 - 15.12.1991)

Ειχε υπολογιστες τοτε;

 

Περαν της πλακας το ποτε εκανες κατι και το τι εκανες τοτε δεν μας ενδιαφερει ασε που αν εισαι και λιγο μεγαλυτερος παιζει να εκανες OC σε αβακες!!!!

 

Χ79 μητρικες δεν υπαρχουν!!!! Το θεμα ειναι οτι τοτε η NVidia εκανε πατατα ευτηχως το θεμα λυνεται με BIOS update.

Τωρα ο ts ή κανει αυτο που ειπα ή βαζει την 210 κανει το update που οπως ειδα αφορα compatibilty to PCIE 3.0

 

Εσυ κατσε εκει που εισαι να του λες να αλλαξει μητρικη  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:


Στα γρήγορα, γιατί βαριέμαι να ψάχνω:
https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B0061XSBZG/ref=sr_1_4_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1483640087&sr=1-4&keywords=x79&condition=new
Αν καίγεσαι, βρίσκεις και μεταχειρισμένες, με εγγύηση:
https://www.amazon.co.uk/Motherboard-Express-Intelligent-Processors-Control/dp/B006665HGY/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1483640199&sr=1-1&keywords=x79
Και είμαι σίγουρος, ότι αν ψάξεις σε μαγαζιά στην Αθήνα και όχι στο skroutz, θα βρεις κι άλλες.

Φαντάζομαι στον εαυτό σου τα λες αυτά. Γιατί αν τα λες σε εμένα, μάλλον θα σε απογοητεύσω. Όταν έκανα εγώ O/C και modding τον πρώτο μου υπολογιστή, παίζει να μην είχες γεννηθεί.

Ακριβώς, για αυτό έχω φύγει χρόνια, για να αποφεύγω τυπάκια σαν κι εσένα που τα ξέρουν όλα.

 

Χαραμιζεσαι εσυ 420 λιρες και Dispatched from Hong Kong..... χαραμιζεσαι πραγματικα. Και αυτο για να παιξει ΙΣΩΣ σωστα η 750ti.

Τουλαχιστον υπουργο οικονομικων επρεπε να σε κανουν, τουλαχιστον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIOS Update έγινε μέχρι την αμέσως επόμενη έκδοση.

Έχει 3 BIOS update.

Εκδοση 2=8mb chip size=4mb!!! Άντε να βγάλω άκρη!!!!Μεγαλύτερο αρχείο BIOS απο την μνήμη του chip.

Έκδοση 3=PDR Region does not exist....Άντε να ξαναβγάλω άκρη!

 

Απορία...

Εάν ήταν θέμα compatibility pcie 2.0 to 3.0 δεν θα έπρεπε να μην δίνει σήμα καθόλου;Αλλά δίνει σήμα και freezάρει στο BIOS logo...no sound no nothing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες απο κανενα γνωστο μια AMD pci 3.0 και δοκιμασε, 99.9% δεν θα εχεις προβλημα.

Επισης καλο θα ηταν στην αγγελια να αναφερεις το προβλημα (δεν ειναι σωστο να την παρει καποιος με NVidia και να εχει τα ιδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω βάλει ακόμα μπας και βρώ λύση!

Άμα δεν βρώ θα το αναφέρω αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Φυσικά σε 2 τηλεφωνικές κρούσεις έχει αναφερθεί αυτο.Να είμαι ξεκάθαρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...