Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με νεα καρτα


Vaggelisioan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Edit: Παιδια ανοιξε. Αλλαξα την ρυθμιση στο BIOS σε Legancy (PSI Priority) και εκανα και ενα update στο BIOS. Μπηκε στα Windows κανονικα αλλα τα ανεμιστηρακια της καρτας δεν δουλευουν τωρα. Ειναι λογω οτι δεν χρησιμοποιειται?

Καλημέρα φίλε μου Μήπως μπορείς να μου πεις τ ακριβώς έκανες γτ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GIGABYTE Ga-h61m-ds2 v2.0

Γράψε ποιο ακριβώς BIOS έχει τώρα γιατί το τελευταίο αφορά compatibility High-End gpu.

 

post-363616-0-16982900-1483473655_thumb.jpg

 

Σιγουρέψου ότι η μητρική έχει rev. 2.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε ποιο ακριβώς BIOS έχει τώρα γιατί το τελευταίο αφορά compatibility High-End gpu.

 

GA-H61M-DS2.jpg

 

Σιγουρέψου ότι η μητρική έχει rev. 2.0.

Έχω τν f9 και είμαι 100% σίγουρος για το rev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση του BIOS στην beta έκδοση F10a.

 

ΥΓ: Πάντα η αναβάθμιση του BIOS έχει ένα μικρό ρίσκο. Εξάλλου το γράφουν και οι ίδιες εταιρείες.

 

Warning:
Because BIOS flashing is potentially risky, if you do not encounter problems using the current version of BIOS, it is recommended that you not flash the BIOS. To flash the BIOS, do it with caution. Inadequate BIOS flashing may result in system malfunction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση του BIOS στην beta έκδοση F10a.

 

ΥΓ: Πάντα η αναβάθμιση του BIOS έχει ένα μικρό ρίσκο. Εξάλλου το γράφουν και οι ίδιες εταιρείες.

 

Warning:

Because BIOS flashing is potentially risky, if you do not encounter problems using the current version of BIOS, it is recommended that you not flash the BIOS. To flash the BIOS, do it with caution. Inadequate BIOS flashing may result in system malfunction.

το έκανα και σε φ10 αλλά τπτ πάλι δεν τν βλέπει καθόλου τν κάρτα πάνω το μηχάνημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα και σε φ10 αλλά τπτ πάλι δεν τν βλέπει καθόλου τν κάρτα πάνω το μηχάνημα

Στο BIOS και στα BIOS Features και το PCI ROM Priority το άλλαξες Legacy?

 

Σελ. 21 του manual 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marinos1992.

Βγαλε τη μπαταρια απο τη μητρικη για 2 λεπτα, αφου εχεις κλεισει το τροφοδοτικο απο το ον οφφ. Ακολουθως βαλε ξανα τη μπαταρια και βραχυκυκλωσε το pin CLR CMOS.

Συνδεσε την κάρτα και ανοιξε το τροφοδοτικο και δες αν κανει post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marinos1992.

Βγαλε τη μπαταρια απο τη μητρικη για 2 λεπτα, αφου εχεις κλεισει το τροφοδοτικο απο το ον οφφ. Ακολουθως βαλε ξανα τη μπαταρια και βραχυκυκλωσε το pin CLR CMOS.

Συνδεσε την κάρτα και ανοιξε το τροφοδοτικο και δες αν κανει post.

Μπα τα ίδια μου κάνει δεν μου ανοίγει η οθόνη... Υπάρχει πιθανότητα να είναι το τροφοδοτικό; η μητρική;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως ετσι το έκανα και έφτιαξε. Έκανα απεγκατάσταση των Drivers με DDU, αναβάθμιση του BIOS της μητρικής μου ( εγω δεν έβαλα ΒΕΤΑ έκδοση πάντως, έβαλα την τελευταία stable και ας ήταν πιο παλιά απο την ΒΕΤΑ) και άλλαξα το Priority σε Legancy και άνοιξε κανονικα..
τωρα εχω ένα αλλο θεμα.. Παίζω το DOOM σε ολα ULTRA και παίζει με 120-130 FPS. Αλλα οταν με το ποντίκι κάνω γρήγορες κινήσεις γύρω γύρω ή σε σκηνές με γρήγορες εναλλαγές, βλέπω κατι σαν σπασίματα στη οθόνη, σαν να αποκόβεται κάπως η εικόνα. Τι μπορει να φταίει; Το vsync το εχω κλειστο, και η οθόνη μου υποστηρίζει freesync το οποίο ειναι και ενεργοποιημένο. Πως μπορω να εξάλειψω αυτα τα σπασίματα; (i5 2500k @ 4,3GHz)


Edit: Δοκίμασε να συνδέσεις την οθόνη πρώτη φορά με DVI και οχι HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...