Προς το περιεχόμενο

Πάνω από 900 εκατομμύρια πειρατικούς συνδέσμους αφαίρεσε η Google από τη μηχανή αναζήτησης της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google αφαίρεσε περισσότερα από 900 εκατομμύρια πειρατικά URLs από τα αποτελέσματα αναζήτησης της το 2016. Ο αναμφισβήτητα εκπληκτικός αυτός αριθμός αντιπροσωπεύει αύξηση σχεδόν 100% σε σύγκριση με πέρυσι.

Αν και η Google έχει κάνει ορισμένα βήματα για να καταστήσει τις πειρατικές ιστοσελίδες λιγότερο ορατές συνεχίζει να διαφωνεί με τους κατόχους των δικαιωμάτων για το πώς να προχωρήσουν. Κάθε μέρα που περνάει, διάφοροι οργανισμοί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων και κάθε λογής εταιρείες (MPAA, RIAA κ.ά) βομβαρδίζουν την Google με αιτήματα απομάκρυνσης συνδέσμων που οδηγούν σε πειρατικό περιεχόμενο από τη μηχανή αναζήτησης της.

 

Η πλειονότητα των αιτημάτων προέρχεται από την μουσική και την κινηματογραφική βιομηχανία, και στοχεύουν σε εκατοντάδες χιλιάδες διαφορετικές ιστοσελίδες. Τους τελευταίους μάλιστα μήνες, οι κάτοχοι πνευματικών δικαιωμάτων ζήτησαν από τη Google να αφαιρέσει περισσότερους από ένα δισεκατομμύριο συνδέσμους που οδηγούσαν σε πειρατικό περιεχόμενο, σχεδόν διπλάσιους από όσους πέρυσι (558 εκατομμύρια).

 

Τώρα, χάρη σε μία αναβάθμιση στην έκθεση διαφάνειας της Google για πρώτη φορά μπορούμε να γνωρίζουμε πόσοι από τους συνδέσμους αφαιρέθηκαν από την εταιρεία. Σύμφωνα λοιπόν με τα δεδομένα που έδωσε η Google στην δημοσιότητα, ικανοποιήθηκε το 89,8% των αιτημάτων, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη αφαίρεση 914 εκατομμυρίων συνδέσμων.

 

Βλέποντας τον αριθμό των ιστοσελίδων που επισημαίνεται, είναι κατανοητό πως δεν αφορά μόνο στους συνήθεις ύποπτους που προκαλούν προβλήματα. Συνολικά, οι κάτοχοι πνευματικών δικαιωμάτων στόχευσαν περιεχόμενο σε 351 χιλιάδες ιστοσελίδες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: TorrentFreak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και χρειαζόμαστε το google για να τα βρούμε .

 

Καλά όντως. Αλλά αν το σκεφτείς οι μέτριοι χρήστες που ξέρουν απλά τα βασικά του ίντερνετ, γκουγκλάρουν -αστείο για τους έμπειρους χρήστες- πχ "spiderman torrent download link" και πατάνε όπου να 'ναι. Δεν είναι λίγοι αυτοί που δεν έχουν καν αντίληψη του ίντερνετ και χρησιμοποιούν το google σαν μοναδικό μεσάζοντα αντί απλά να μπούνε σε ένα τορρεντάδικο απευθείας.

 

Επομένως με την κίνηση αυτή, κατ' εμέ, αποκλείει μια σημαντική μερίδα (ο Θεός να τους κάνει) πειρατών.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι οι κινηματογραφικες και δισκογραφικες εταιρειες να προσπαθουν να παραγουν πιο ποιοτικες ταινιες-τραγουδια και οχι τα σκουπιδια με τα οποια μας βομβαρδιζουν καθημερινα, αναλωνονται στο να στελνουν ειδοποιησεις στη google για αφαιρεση πειρατικων συνδεσμων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν σου αρεσει η no 19932748390 ταινια με υπερηρωες που θα βγαλουνε φετος? Η κ ο νεος δισκος της Taylor Swift? Απαπα. Ζητημα να ειδα 2-3 καλες ταινιες το 2016 .Κ ελαχιστους καλους mainstream δισκους επισης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι οι κινηματογραφικες και δισκογραφικες εταιρειες να προσπαθουν να παραγουν πιο ποιοτικες ταινιες-τραγουδια και οχι τα σκουπιδια με τα οποια μας βομβαρδιζουν καθημερινα, αναλωνονται στο να στελνουν ειδοποιησεις στη google για αφαιρεση πειρατικων συνδεσμων.

 

H ποιότητα δεν έχει καμια σχέση με την πειρατεία. Αν θεωρείς μια ταινία κακή απλά δεν την βλέπεις. Το οτι δεν την θεωρεις καλή δεν σημαίνει πως αυτό που κάνεις ειναι σωστό.

 

Το θέμα είναι οι τιμές. Δεν παριστάνω τον ηθικολόγο οτι και καλά εγω δεν εχω κατεβάσει ποτέ. Αλλά πλέον κατεβάζω ελάχιστα. Το θέμα ειναι καθαρά η τιμή. Απο την μέρα που βγήκε το Google Music εχω συνδρομή και δεν ξανακατέβασα ποτέ mp3. Στις ταινίες όμως τι γίνεται; Οταν το Netflix πχ με χρεώνει full τιμή αλλά με το 1/10 του περιεχομένου των ΗΠΑ εκεί είναι κοροιδία. Οπότε ναι ταινίες ακόμα κατεβάζω. Ευελπιστώ απο τα επόμενα χρόνια να έχουμε πλήρες Netflix ώστε να σταματήσβω και αυτές. 

 

Οσον αφορά το software; Οτι έχω στο PC και στο Android μου είναι είτε αυθεντικό είτε δωρεάν. Το ιδιο και τα games. Θεωρώ πως να αγοράζω το προιον ειναι ενα ελάχιστο ευχαριστώ στον developer γι΄αυτο που μου προσφέρει

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλά όντως. Αλλά αν το σκεφτείς οι μέτριοι χρήστες που ξέρουν απλά τα βασικά του ίντερνετ, γκουγκλάρουν -αστείο για τους έμπειρους χρήστες- πχ "spiderman torrent download link" και πατάνε όπου να 'ναι. Δεν είναι λίγοι αυτοί που δεν έχουν καν αντίληψη του ίντερνετ και χρησιμοποιούν το google σαν μοναδικό μεσάζοντα αντί απλά να μπούνε σε ένα τορρεντάδικο απευθείας.

 

Επομένως με την κίνηση αυτή, κατ' εμέ, αποκλείει μια σημαντική μερίδα (ο Θεός να τους κάνει) πειρατών.

Greek's top google search: Facebook

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βγάλει και τα online streaming sites όμως. Υπάρχει κάποιο Search engine η List για να τα βρω αυτά? Εδω που ειμαι παει Torrent και πρόστιμο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βγάλει και τα online streaming sites όμως. Υπάρχει κάποιο Search engine η List για να τα βρω αυτά? Εδω που ειμαι παει Torrent και πρόστιμο...

Kodi + exodus add-on και ολα λυνονται

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσος χρηστης internet και οχι ο μεσος χρηστης facebook εχει καθε ικανοτητα να μπορει να βρει πειρατικα οτιδηποτε. Δεν χρειαζεται κανενα google για αυτον το λογο.

 

Η google δεν προκειται ποτε να χασει πελατακια. Γελαει ο κοσμος.

 

VPN σε Ρωσια και τελος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...