Προς το περιεχόμενο

Αγορα σταθμου soldering & desoldering


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια. Μπηκα ebay και βρηκα πολλα καλουδια. πχ αυτον εδω τον σταθμο και σε παρα πολυ καλη τιμη. Δυστυχως ομως δεν βρηκα κατι παρομοιο ελλαδα και οτι βρηκα ηταν πανω απο 90 ευρω. Ψαχνω κατι το οποιο να εχει desoldering gun, γιατι μιας και ειμαι αρχαριος, δυσκολευομαι να τραβηξω το καλαι χειροκινητα με το κολλητηρι και την τρομπα.

 

http://www.ebay.com/itm/2-in-1-Soldering-Rework-Stations-SMD-Hot-Air-Iron-Gun-Desoldering-Welder-852D-/181139781537

 

Δυστυχως παλι δεν εχω καποιο γνωστο που να εχει paypal. Επισης, καλο ειναι αυτο το εργαλειο? Βρηκα πολλα στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θέλεις να κάνεις; Τι δουλειές; Τι εξαρτήματα κολλάς / ξεκολλάς; Δουλεύεις καθόλου με λεπτά SMD (π.χ. 0603 και κάτω); Κάνεις κολλήσεις με στένσιλ + πάστα;

 

Οι σταθμοί σαν αυτόν που δείχνεις, αν και κινεζο-κλώνοι, είναι αρκετά ποιοτικοί για τα λεφτά τους. Βέβαια θα χρειαστείς καλές μύτες αμέσως μετά την αγορά, αυτές που τους συνοδεύουν είναι -συνήθως- για τον κάδο.

 

Hint: μάθε να χειρίζεσαι φυτιλάκι, ελάχιστοι χρειάζονται πραγματικά ένα desoldering gun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την παραληψη. Με μητρικες περισσοτερο. Πυκνωτες πιο πολυ. SMD οχι. Συγκεκριμενα τωρα, θελω να ξεκολλησω μια vga θυρα απο μια μητρικη και να την βαλω σε μια αλλη μητρικη μιας και χαλασε. Επισης, εχω φυτιλακι. Ειναι καλυτερο απτην τρομπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει για Soldering τον γιαπωνέζικο Hakko 936. Για τους γνώστες αυτός ο αρχαίος σταθμός κάνει παπάδες και χρησιμοποιείται ευρεύως μέχρι και σήμερα. Βέβαια η εν λόγω εταιρεία έχει βγάλει και άλλα πιο καινούρια μοντέλα, που ξεφεύγουν βέβαια σε τιμή, με ψηφιακή οθόνη και χωρίς καλιμπράρισμα. Αλλά το Thermal Capacity και την αντοχή στον χρόνο του Ηakko 936 σε αυτήν την τιμή δύσκολα τα βρίσκεις. Το είχα τσιμπήσει 65 ευρώ μέσω Ebay από Ιαπωνία χωρίς δασμούς (ταχυδρομείο). Για τσεκαρέ τον και εσύ. Για Desoldering δες αν θες την αγγελία μου εδώ στο Insomnia. Δίνω έναν πολύ ποιοτικό σταθμό, χωρίς πιστόλι όμως, σε τιμή πολύ χαμηλότερη της Retail. Είναι ο ZD-985. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την παραληψη. Με μητρικες περισσοτερο. Πυκνωτες πιο πολυ. SMD οχι. Συγκεκριμενα τωρα, θελω να ξεκολλησω μια vga θυρα απο μια μητρικη και να την βαλω σε μια αλλη μητρικη μιας και χαλασε. Επισης, εχω φυτιλακι. Ειναι καλυτερο απτην τρομπα?

 

Οι μητρικές έχουν μεγάλα power planes τα οποία -τα ρημάδια- απορροφούν τη θερμότητα και την "σκορπίζουν". Εκεί θέλεις ισχύ! Εάν οι πυκνωτές σε μητρικές είναι το κύριο που σε απασχολεί, αγόρασε ένα ισχυρό κολλητήρι (π.χ. 60W) και όχι ολόκληρο σταθμό με αέρα. Όλα τα υπόλοιπα, αν δε τα κάνεις και τόσο συχνά, γίνονται και με κολλητήρι, απλά λίγο πιο δύσκολα.

 

Υπάρχει το ενδεχόμενο αν το κολλητήρι του σταθμού είναι ανίσχυρο (π.χ. <30W) να μην κάνεις δουλειά με τους πυκνωτές, και να 'χεις δώσει και πόσα λεφτά...

 

Το φυτιλάκι το προτιμούν οι περισσότεροι γιατί είναι πιο εύχρηστο. Το βουτάς στη σολντερίνη (flux), το ακουμπάς εκεί που θέλεις να ξεκολλήσεις, πατάς τη μύτη του κολλητηριού από πάνω, τσακ, ρουφάει όλη την κόλληση. Μετά καθαρίζεις καλά μη μείνει σολντερίνη στο PCB και τέλος. Ενώ με την τρόμπα θέλεις 5 χέρια! Το "απόλυτο" όπλο βέβαια, είναι οι σταθμοί αποκόλλησης που ζεσταίνουν και ρουφάνε ταυτόχρονα (με αντλία)... αλλά εκεί πάμε σ' άλλα λεφτά, άμα δεν φτιάχνεις 25 μητρικές την ημέρα δεν αξίζει. 

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για την βοηθεια. Πιο πολυ πυκνωτες, τα αλλα πιο σπανια. Αρα πιο πολυ φυτιλακι. Χμμμ, αγορασα ενα κολλητηρι σημερα το οποιο ειναι 48w και εχει controller θερμοκρασιας. Για να λιωσουν οι ενωσεις επρεπε να το βαλω στο max. Οποτε χαζομαρα εκανα που το πηρα μαλλον. Θελω 60αρι.

 

Λετε να ειναι χαλια η μυτη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ μου με κάτω από ένα πενηντάρι παίρνεις κολλητήρι τέρας αξιοπιστίας που σου έρχεται με πενήντα διαφορετικές μύτες:

http://www.ebay.com/itm/New-220V-936-Soldering-Station-For-Hakko-907-Soldering-Handle-Solder-Tip-/112082073507?hash=item1a189cb7a3:g:nO0AAOSwZVlXoq1x


Επειδή είδα ότι θες και θερμοπίστολο για να ξεκολλάς τα SMD ένα πολύ καλό, αλλά λίγο ακριβό είναι αυτό:

http://www.ebay.com/itm/New-Hot-Air-Gun-Soldering-Rework-Station-At858d-220V-Atten-K-/332049775515?hash=item4d4fb57b9b:g:yZkAAOSwux5YP~~A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν παιρνεις κατευθειαν ενα Aoyue 968A+?

 

Σιγουρα δεν το λες φτηνο, αλλα κανεις τα παντα με αυτο και ειναι και πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιες δουλειές (θύρες, dc jack κλπ) θα σε βολέψει και το πιστόλι αποκόλλησης. Θα σου στείλω pm με ένα σταθμό που πουλάω που έχει τα πάντα αν σε ενδιαφέρει :) 

 

Επίσης πρόσεχε και τα τελωνεία, το πρώτο link που έβαλες είναι από Αμερική νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με USPS δεν περνάει, αλλά και πάλι είναι ακριβά τα έξοδα αποστολής, για αυτό κανείς δεν αγοράζει από Αμέρικα.

Εκτός αυτού ο συγκεκριμένος πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα. 


Γενικά θέλει προσοχή με αυτά τα πολυεργαλεία, ειδικά αν είναι No Brand και πάμφθηνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια φθηνη λύση και για αρχή

http://www.techstores.gr/rework-station-soldering-station-bk-601d.html

 

 

**μην το λαβετε ως διαφημιση

Φτιαξε το Λίνκ, δεν δείχνει τίποτα στο σιτε.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε το Λίνκ, δεν δείχνει τίποτα στο σιτε.

Εδώ είσα μάστορα

 

http://www.techstores.gr/rework-station-soldering-station-bk-601d.html

 

Είχε κενό στο τέλος. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσα μάστορα

 

http://www.techstores.gr/rework-station-soldering-station-bk-601d.html

 

Είχε κενό στο τέλος. ;)

Ειμαι από Κινητο, δεν το πρόσεξα. lol ;-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια. Μπηκα ebay και βρηκα πολλα καλουδια. πχ αυτον εδω τον σταθμο και σε παρα πολυ καλη τιμη. Δυστυχως ομως δεν βρηκα κατι παρομοιο ελλαδα και οτι βρηκα ηταν πανω απο 90 ευρω. Ψαχνω κατι το οποιο να εχει desoldering gun, γιατι μιας και ειμαι αρχαριος, δυσκολευομαι να τραβηξω το καλαι χειροκινητα με το κολλητηρι και την τρομπα.

 

http://www.ebay.com/itm/2-in-1-Soldering-Rework-Stations-SMD-Hot-Air-Iron-Gun-Desoldering-Welder-852D-/181139781537

 

Δυστυχως παλι δεν εχω καποιο γνωστο που να εχει paypal. Επισης, καλο ειναι αυτο το εργαλειο? Βρηκα πολλα στο ebay.

α.Για αποκολληση πυκνωτων σε motherboard,χρειαζεσαι δυνατο κολλητηρι και πολυ χοντρη μυτη.

β.Η θυρα vga που θελεις να βγαλεις ειναι ενα δυσκολο εγχειρημα για εναν αρχαριο(το εχω γραψει και σε αλλο ποστ)γιατι πολυ απλα εχει παρα πολλα πινσ απο τα οποια θα πρεπει να καθαρισει παρα πολυ καλα η τρυπα και το ποδι να μην εχει καμμια επαφη με την τρυπα.Αν αυτο δεν προσεχτει και δεν γινει,θα νομιζεις οτι η θυρα ειναι στον αερα ,θα τραβηξεις να την σηκωσεις και μετα θα μεινει το ενα ή δυο ή πεντε πινς πανω στο motherboard,αποτελεσμα: αχρηστη η θυρα.

 

Εναν πιο σιγουρο τροπο που ειχα αναφερει σε παλιαοτερο ποστ για την αφαιρεση τετοιου ειδους slots ειναι:

Περνας με κολληση καθε πιν της θυρας που ειναι για αφαιρεση,παιρνεις ενα φλογιστρο και καις τα ποδια κατω απο το motherboard,η μητρικη θα καψαλιστει και θα καταστραφει(καλο ειναι να γινει στην βεραντα)και το slot θα πεσει μονο του κατω,αντε να χρειαστει μια μικρη βοηθεια.

Στην καλη μητρικη,θα χρησιμοποιησεις ενα κοφτακι,να διαλυσεις τελειως το πλαστικο βυσμα του χαλασμενου slot και να εμφανιστουν ενα ενα τα πινακια,ζεσταινεις καθε πινακι,το τραβας με προσοχη και μετα με τρομπα ανοιγεις την τρυπα.Βαζεις το καλο slot και τελειωσες,προσοχη μην ακουμπησει καταλαθος κολληση και βραχυκυκλωσει τα πινακια ,αρα εδω θελει πιο ψιλη μυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...