Προς το περιεχόμενο

κάρτα και αφορολόγητο


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το αφορολόγητο και την κάρτα αλλά εγώ δεν έχω εισόδημα άρα δεν μπορώ να έχω χρήματα στην κάρτα σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορώ να κάνω αγορές , παλιότερα έβρισκα αποδείξεις από οικογένεια και φίλους που είχαν μαγαζιά .

 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν εχεις εισόδημα εισαι φοροφυγάς

Και τωρα με τις κάρτες θα σε πιάσουν

Μνημόνια forever λέμε...

απο ποτε καποιος που δεν εχει εισοδημα ειναι φοροφυγας?δεν εχω εισοδημα μπορει να σημαινει δεν εχω δουλεια αρα δεν εχω εισοδημα.τα χρηματα στην καρτα μπορει να ειναι απο παλια μπορει να ειναι απο γονεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις εισόδημα εισαι φοροφυγάς

Και τωρα με τις κάρτες θα σε πιάσουν

Μνημόνια forever λέμε...

 

 

απο ποτε καποιος που δεν εχει εισοδημα ειναι φοροφυγας?δεν εχω εισοδημα μπορει να σημαινει δεν εχω δουλεια αρα δεν εχω εισοδημα.τα χρηματα στην καρτα μπορει να ειναι απο παλια μπορει να ειναι απο γονεις.

παιδιά ίσως εγώ σας μπέρδεψα άκουσα για να έχει αφορολόγητο κάποιος πρέπει να κάνει αγορές με κάρτα αλλά λέω σε ανέργους πως θα κάνουν αγορές αφού δεν έχουν εισόδημα και δεν παίρνουν κάποιο επίδομα  πως θα προκύψουν τα χρήματα στην κάρτα τους αφού έσοδα μηδέν πως θα υπάρχουν έξοδα και μάλιστα της τάξης των 500 εύρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμαμαι καλα παλια εβαζες χ εξοδα και ας μην ειχες εισοδημα απλα για να σου ερθει μηδενικη η φορολογικη.αν το θυμαμαι σωστα.δεν στεκει λογικα αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα.τωρα με τις καρτες ναι δεν ξερω τι παιζει.ελλαδα ειμαστε ικανοι ειναι να ζητανε και εξοδα απο αυτον που δεν εχει εισοδημα και μαλιστα με καρτα πληρωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμο έχει δύο σκέλη, ένα σκέλος είναι να χτυσεις το αφορολογητο και το άλλο σκέλος και το κυριότερο είναι να πιάσει αυτούς που ξοδευουν χωρίς να εχουν, ο συνδιασμός των δύο παραπάνω μαζί με την απαγόρευση μετρητών άνω τω 500 ευρώ είναι ο καλύτερος τρόπος για να πιάσεις το μαύρο χρήμα

 

 

http://www.cnn.gr/money/story/60995/pos-tha-ktisete-to-aforologito-me-plastiko-xrima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζεις το Link και λες "δεν παμε καλα".με το ζορι να ξοδεψεις λεφτα ο ανεργος πρεπει να ξοδεψει λεφτα που δεν εχει. οκ.Respect..

off topic /off

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το αφορολόγητο και την κάρτα αλλά εγώ δεν έχω εισόδημα άρα δεν μπορώ να έχω χρήματα στην κάρτα σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορώ να κάνω αγορές , παλιότερα έβρισκα αποδείξεις από οικογένεια και φίλους που είχαν μαγαζιά .

 

ευχαριστώ

 

Είναι λανθασμένο το συμπέρασμα που έβγαλες, δλδ το "άρα δεν μπορώ να έχω χρήματα στην κάρτα". Μια χαρά μπορείς να κάνεις αγορές με πλαστικό χρήμα, αρκεί το σύνολο των χρημάτων που ξόδεψες να μην ξεπερνά τις αντικειμενικές δαπάνες σου. Αν τις ξεπεράσεις, ενδέχεται να φορολογηθείς βάση αγορών και όχι βάση τεκμηρίων.

 

Αν δεν εχεις εισόδημα εισαι φοροφυγάς

Και τωρα με τις κάρτες θα σε πιάσουν

Μνημόνια forever λέμε...

Έχεις να συνεισφέρεις κάτι στο θέμα, η απλά πέρασες από δω απλά για να βγάλεις τη χολή σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις πολλα πολλα μια πρωτη εικονα, ανεργος εγγαμος με 0 εισοδημα με το καλημερα 5000€ τεκμηριο, ενα Ι.Χ 1200κε=4000€ τεκμηριο α' κατοικια 80τμ 3200€ τεκμηριο και με ενα μουλικο για καθε τεκνο 1200€ το συνολο 13400 ξεπερνα το αφορολογητο των 10000 χιλιαδων επι το 22% φορο συντελεστη 2948 με το 10% πεναλτι μη προσκομιση αποδειξεων η αλλιως ψηφιακες αποδειξεις 294,8 ευρω καλειται να πληρωσει και το συζητατε ακομα? Καληνυχτα σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι λανθασμένο το συμπέρασμα που έβγαλες, δλδ το "άρα δεν μπορώ να έχω χρήματα στην κάρτα". Μια χαρά μπορείς να κάνεις αγορές με πλαστικό χρήμα, αρκεί το σύνολο των χρημάτων που ξόδεψες να μην ξεπερνά τις αντικειμενικές δαπάνες σου. Αν τις ξεπεράσεις, ενδέχεται να φορολογηθείς βάση αγορών και όχι βάση τεκμηρίων.

 

Έχεις να συνεισφέρεις κάτι στο θέμα, η απλά πέρασες από δω απλά για να βγάλεις τη χολή σου?

το συμπέρασμα δεν είναι ότι έχω χρήματα και δεν θέλω να τα βάλω στην κάρτα αλλά ότι δεν έχω και πως θα πετύχω το αφορολόγητο από την στιγμή που δεν έχω δουλειά άρα και εισόδημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις πολλα πολλα μια πρωτη εικονα, ανεργος εγγαμος με 0 εισοδημα με το καλημερα 5000€ τεκμηριο, ενα Ι.Χ 1200κε=4000€ τεκμηριο και με ενα μουλικο για καθε τεκνο 1200€ το συνολο 10200 ξεπερνα το αφορολογητο των 10000 χιλιαδων επι το 22% φορο συντελεστη 2244 με το 10% πεναλτι μη προσκομιση αποδειξεων η αλλιως ψηφιακες αποδειξεις 224 ευρω καλειται να πληρωσει και το συζητατε ακομα? Καληνυχτα σας

τα γράφεις λάθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αυτο τα λεει ολα

6) Τι θα ισχύσει για κατηγορίες φορολογουμένων όπως άποροι, άνεργοι, νοικοκυρές χωρίς εισόδημα, ηλικιωμένοι, ακόμη και ανάπηροι που εμφανίζονται να έχουν τεκμαρτό εισόδημα που ξεπερνά το πραγματικό;

 

 

. Για παράδειγμα ένας άνεργος άγαμος, με μηδενικό εισόδημα, ο οποίος διαμένει σε δωρεάν παραχωρηθέν διαμέρισμα 50 τετραγωνικών θα χρειαστεί να πραγματοποιήσει δαπάνες με πλαστικό ή ηλεκτρονικό χρήμα συνολικού ύψους 500 ευρώ, καθώς η εφορία θα του προσδιορίσει για το 2017 ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα 5.000 ευρώ! Το εισόδημα αυτό θα προκύψει με βάση το ελάχιστο τεκμήριο των 3.000 ευρώ που προβλέπεται για τον άγαμο, καθώς επίσης και με βάση το τεκμήριο του σπιτιού το οποίο ανέρχεται σε 2.000 ευρώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν καποιος εχει παραπανω απο μια καρτες πρεπει να επιλεξει με ποια θα κανει αγορες ωστε να συγκεντρωνεται το ποσο? Εαν καποιος διατηρει λογαριασμο με συνδικαιουχους τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Και αν ο συνδικαιουχος δεν εχει αλλο λογαριασμο πως θα γνωριζει ο κυρ.Αλεξιαδης ποια νου ειναι οι αγορες του δικαιουχου η του συνδικαιουχου ενος λογαριασμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικά στα γρήγορα

 

τεκμήριο διαβίωσης έχει το ζευγάρι, ο καθένας έχει 2500 και για τις αποδείξεις θα πρέπει να πας με βάση το πραγματικό ή τεκμαρτό του καθενός ξεχωριστά 

 

το αφορολόγητο δεν είναι 10000, έχει πέσει 

 

τα παιδιά δεν ανεβάζουν το τεκμήριο, αντιθέτως σου προσφέρουν έκπτωση φόρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...