Προς το περιεχόμενο

κάρτα και αφορολόγητο


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι,δεν το έγραψα σωστά.Το τεκμήριο εννούσα.

 

Κάθε χρόνο είχα ετήσιο εισόδημα κάπου στα 9.000€ και κάλυπτα το τεκμήριο του αμαξιού αλλά φέτος σταμάτησα απο την δουλειά απο την οποία πήρα συνολικά κάπου στα 2.000€.Οπότε αν το τεκμήριο του αμαξιού είναι μικρότερο απο το εισόδημα καλώς.Πρίν 2-3 χρόνια ήταν 3.000€,λογικά τώρα θα είναι μικρότερη η αξία του.

 

1)Το ποσό που πρέπει να μαζέψω απο πληρωμές με κάρτα είναι το 10% του εισοδήματος;Δηλαδή το 10% των 2.000€;

 

2)Οταν το τεκμήριο είναι μεγαλύτερο απο το εισόδημα φορολογείσαι την διαφορά επί κάποιο ποσοστό %;

 

3)Πώς μπορώ να μάθω τί προμήθεια κρατάει η Alpha Bank απο αγορές με χρεωστική σε Pos;

1. Nαι

 

2. Φορολογεισαι στο μεγαλυτερο ποσο εκ των δυο (μεταξυ πραγματικου και τεκμαρτου εισοδηματος), με τους ιδιους συντελεστες. Στο τεκμαρτο συνυπολογιζονται διαφορα πραγματα περαν του τεκμηριου συντηρησης αυτοκινητου, οποτε οπως τα περιγραφεις, μαλλον θα φορολογηθεις στο τεκμαρτο σου εισοδημα για φετος. Για να μη βρεθεις προ εκπληξεων ξεκινα να υπολογιζεις το τεκμαρτο σου σιγα σιγα.

Παντως με το καλημερα εχεις τεκμαρτο εισοδημα γυρω στα 6.000. Τα 3.000 ειναι το τεκμηριο διαβιωσης και τα 3.000 το τεκμηριο συντηρησης αυτοκινητου. Το αν εχεις κι αλλο τεκμαρτο εισοδημα εξαρταται απο τυχον αγορες, τυχον περιουσια που διαθετεις κλπ.

 

3. Δεν υπαρχει προμηθεια για χρηση καρτας σε POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το σπίτι που μένει αν δε φιλοξενείται, ακόμα και αν το νοικιάζει και δεν είναι ιδιόκτητο

 

Και αυτό έχει τεκμήριο

 

Αν πάντως τα τεκμήρια του είναι 6000 μόνο προς το παρόν είναι στο αφορολόγητο οπότε φόρο ΔΕΝ πληρώνει.

 

Το μόνο πρόβλημα του είναι να κάνει 600€ αγορές με πιστωτική/χρεωστική

 

Ακόμα και αν πέσει το αφορολόγητο δε θα έχει τόσο πρόβλημα από φόρο αν τα τεκμήρια του είναι μόλις 6 χιλιάρικα.

 

Αλλά αν έχει 9-10 πχ και τόσα χρόνια ήταν οριακά (διαβίωση, αυτοκίνητο και σπίτι) θα τον σκίσουν αν δε καταφέρει να βρει δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Απο οτι είδα στον πίνακα στο link το αυτοκίνητο που έχω(10 ετίας 1500 cc) θα έχει έκπτωση 50% λόγω παλαιότητας οπότε είναι κάπου τα 3000€ + 3000€ το στάνταρ τεκμήριο=6000€ οπότε χρειάζομαι τουλάχιστον 600€(10%) σε αποδείξεις.Εχω ξοδέψει ήδη κάπου 300€ χωρίς κάρτα και άλλα κάπου 200€ με κάρτα.Ευτυχώς πήρα αυτά τα χρήματα απο την δουλειά συν κάποια άλλα που έχω στην άκρη οπότε τα 600€ τα καλύπτω.Το αυτοκίνητο έκλεισε 10 ετία τον Ιανουάριο.Αλλα περουσιακά στοιχεία δεν έχω,ούτε οφειλές είχα η έχω,μόνο ένα μηχανάκι παλιό το οποίο δεν νομίζω να φορολογείται.Εργάζομαι 15 χρόνια,ποτέ δεν είχα πληρώσει εφορία και πιο παλιά είχα μεγαλύτερο ποσό ετήσιων αποδοχών κάπου στα 14-15.000€/χρόνο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεργος στα χαρτια , (δουλευω χωρις ενσυμα κτλπ) φιλοξενουμενος απο τους δικους μου οι οπιοι περνουν κεα . κανω μηδενικη φορολογικη δηλωση και θελω να αγορασω 2 ηλεκτρονικα ειδη που κανουν απο 800 ευρο το καθενα αλλα δυστηχως δεν μπορω να πληρωσω μετρητα μονο με χρεωστικη..Αν κανω την αγορα (1600 ευρω) συνυπολογιζεται σε αυτες τις δαπανες που χρειαζοντε για το αφορολογητο?Και αν ναι , μιας και τις ξεπερναει , θα πληρωσω τιποτα?Λεμε τοση ωρα για αυτους που δεν θα μπορεσου να συγκεντρωσουν το 10% σε πληρωμες με πλαστικο χρημα.. αμα το ξεπερασεις αυτο το 10% τι θα συμβει ?

Επεξ/σία από leechinspree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεργος στα χαρτια , (δουλευω χωρις ενσυμα κτλπ) φιλοξενουμενος απο τους δικους μου οι οπιοι περνουν κεα . κανω μηδενικη φορολογικη δηλωση και θελω να αγορασω 2 ηλεκτρονικα ειδη που κανουν απο 800 ευρο το καθενα αλλα δυστηχως δεν μπορω να πληρωσω μετρητα μονο με χρεωστικη..Αν κανω την αγορα (1600 ευρω) συνυπολογιζεται σε αυτες τις δαπανες που χρειαζοντε για το αφορολογητο?Και αν ναι , μιας και τις ξεπερναει , θα πληρωσω τιποτα?Λεμε τοση ωρα για αυτους που δεν θα μπορεσου να συγκεντρωσουν το 10% σε πληρωμες με πλαστικο χρημα.. αμα το ξεπερασεις αυτο το 10% τι θα συμβει ?

 

Δωσε τα μετρητα σε φιλο και πληρωσε με την καρτα του .Θα σου πει και ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει ακριβώς με κάρτα. Έχει ακούσει κανείς ποιο είναι το ελάχιστο τεκμαρτό εισόδημα για τις δηλώσεις του 2018, για τα εισοδήματα που θα βγάλουμε φέτος; Μέχρι και φέτος (για τα περσινά εισοδήματα) ήξερα ότι είναι 3.000, αλλά κάτι άκουσα ότι του χρόνου θα γίνει 5.000, δηλαδή 3.000 για το εισόδημα + 2.000 για το τεκμήριο της κατοικίας, οπότε και ζητάνε να μαζέψω σε αγορές με κάρτα 500 ευρώ αντί για 300 (10% του εισοδήματος). Αυτό που ρωτάω είναι αν ισχύει αυτό που λέω, για να ξέρω αν πρέπει να μαζέψω 300 ή 500 ευρώ σε αγορές με κάρτα. Τώρα είμαι άνεργος αλλά έχω κανονίσει να δουλέψω κάποιους μήνες νόμιμα με ένσημα αλλά δεν ξέρω αν θα ξεπεράσω τις 3.000 σε εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά περνάνε και οι αγορές στο εξωτερικό για το αφορολόγητο, τουλάχιστον στην Ε.Ε.

 

Που το ειδες αυτό ? Εβγαλε εφαρμογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά στο site της εθνικής τράπεζας αυτό λέει. Φαντάζομαι θα είναι σωστό.

 

Μεσα στον μηνα θα βγαλουν εφαρμογή Πειραιως και Αlfa .Θα ακουληθησω και η Εθνικη πιστευω. Η Eurobank  εχει ηδη βγαλει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια μικρή εισαγωγή, διατηρώ μπλογκ στο wordpress.com εδώ και πολλά χρόνια. Το λινκ του μπλογκ ήταν όνοματουμπλογκ.wordpress.com αλλά τα 4 τελευταία χρόνια έχω αγοράσει custom domain από το e-shop του wordpress και το έχω κάνει www.όνοματουμπλογκ.com και το ανανεώνω κάθε χρόνο με την χρεωστική κάρτα που έχω. Τις 2 πρώτες χρονιές πλήρωνα σε δολλάρια αμερικής και δεν μου έδινε επιλογή για ευρώ. Τις 2 επόμενες φορές όμως μου το γύρισε αυτόματα σε ευρώ. Σε λίγο καιρό θα πρέπει να κάνω πάλι ανανέωση. Η εταιρία wordpress δεν ξέρω αν υπάγεται σε κάποιο ευρωπαϊκό δίκαιο (από την στιγμή που πληρώνω σε ευρώ), ούτε ξέρω αν έχει ελληνικό ΑΦΜ. Όταν έρθει η ώρα να κάνω πάλι ανανέωση, ξέρει κανείς αν θα μετρήσει στο αφορολόγητο; Αγορές από το εξωτερικό μετράνε ή πρέπει να είναι στην Ελλάδα το κατάστημα;


Τελικά περνάνε και οι αγορές στο εξωτερικό για το αφορολόγητο, τουλάχιστον στην Ε.Ε.

Πως το γνωρίζεις σίγουρα;

 

Ξέρουμε αν η εταιρία που έχει το Wordpess έχει έδρα και κάπου στην Ευρωπαϊκή Ένωση ώστε να μετρήσει στο αφορολόγητο η αγορά;

 

Φυσικά εγώ όπως και να έχει θα κάνω ανανέωση του domain αλλά θέλω να ξέρω αν θα το μετρήσω ή όχι στο αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Σε περίπτωση που έχουμε απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω εταιρικού ΑΦΜ) και αγοράσουμε κάτι από Ευρωπαικό Amazon, το οποίο δε χρεώνει καθόλου το ΦΠΑ (ενδοκοινοτική συναλλαγή), σε αυτή τη περίπτωση το ποσό της αγοράς από συγκεκριμένη κάρτα υπολογίζεται ή όχι για χτίσιμο αφορολόγητου (δεδομένου ότι η κάρτα είναι φυσικού προσώπου και όχι εταιρική); Γνωρίζει κανείς τι παίζει;

Ευχαριστώ in advance.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chocorello είπε

Παιδιά μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Σε περίπτωση που έχουμε απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω εταιρικού ΑΦΜ) και αγοράσουμε κάτι από Ευρωπαικό Amazon, το οποίο δε χρεώνει καθόλου το ΦΠΑ (ενδοκοινοτική συναλλαγή), σε αυτή τη περίπτωση το ποσό της αγοράς από συγκεκριμένη κάρτα υπολογίζεται ή όχι για χτίσιμο αφορολόγητου (δεδομένου ότι η κάρτα είναι φυσικού προσώπου και όχι εταιρική); Γνωρίζει κανείς τι παίζει;

Ευχαριστώ in advance.

Αν μπεις στο ebanking σου θα δεις που σου έβαλε την αγορά η τράπεζα και αν στην εβαλε

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αν μπεις στο ebanking σου θα δεις που σου έβαλε την αγορά η τράπεζα και αν στην εβαλε

Δυστυχώς στη συγκεκριμένη κάρτα (δεν είναι δική μου) δεν υπάρχει πρόσβαση από web για να δούμε τι γίνεται, ρωτάω μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει.
Βασικά ο οποιοσδήποτε με φοροαπαλλαγή θα είναι σε θέση να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...