Προς το περιεχόμενο

Επίσημοι οι νέοι “Kaby Lake”, οι επεξεργαστές Core 7ης γενιάς της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω παιδια στις επιδόσεις διακρίνω μικρές διαφορές , κυρίως λόγω συχνότητας. Είναι στα 14nm όπως και οι Skylake. Οπως ειπε πιο πανω και ο Jophiel δεν βλεπω τον λογο εφόσον εχω τον ι7 να παρω τον νεο ι7 ενω αν εβλεπα καμια δαφορα τρελη πχ (8-core/ 8-threads) τοτε 8α έλεγα ουαο παω να τον παρω . Δεν ξερω αν συμφωνείται μαζι μου. Οσο για τους zen κατι μου λεει πως θα ναι ψιλο μουφα για να μην βγαζει κατι δυνατό η intel .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η intel, παρόλα αυτά, επιμένει σε αυτή στη φιλοσοφία. Κάτι ξέρει ή απλά θα την πατήσει; Δεν έμαθε από τα λάθη του παρελθόντος (περίοδος 2000-06);... Όταν θα βγουν θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Για να ιδρώσει το αφτί της Intel, πρώτα θα βγάλει κάτι η AMD, και ΑΑΑΑΝ είναι ανταγωνιστικό και καλύτερο από τα δικά της, θα το σκεφτεί αν θα αλλάξει κάτι στη φιλοσοφία της για την επόμενη γενιά CPU της.

Πτώσεις τιμών και άλλες τέτοιου είδους κινήσεις μην περιμένετε από την Intel. Εκτός αν πια τα Ryzen σαρώσουν και κάνουν πάταγο σε όλους τους τομείς, πράγμα που αμφιβάλλω πολύ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω παιδια στις επιδόσεις διακρίνω μικρές διαφορές , κυρίως λόγω συχνότητας. Είναι στα 14nm όπως και οι Skylake. Οπως ειπε πιο πανω και ο Jophiel δεν βλεπω τον λογο εφόσον εχω τον ι7 να παρω τον νεο ι7 ενω αν εβλεπα καμια δαφορα τρελη πχ (8-core/ 8-threads) τοτε 8α έλεγα ουαο παω να τον παρω . Δεν ξερω αν συμφωνείται μαζι μου. Οσο για τους zen κατι μου λεει πως θα ναι ψιλο μουφα για να μην βγαζει κατι δυνατό η intel .

Για το κομματι της AMD θα δειξει. Αν ειναι καλοι θα ριξω χλεπα στην intel γιατι τελευταια μου τα εχει ζαλισει με τα 250 για εναν καλο i5 που ουτε καν hyperthreading δεν αξιωθηκε να βαλει τοσα χρονια.

 

Για τους kabylake για μενα ειναι μια αρπαχτη και τπτ αλλο για οσους εχουν 5 ή 6ης γενιας. Δεν εχει κατι καλυτερο να βγαλει, θεωρητικα δεν ειχε και σοβαρο ανταγωνισμο (ελπιζω αυτο να αλλαξει με τα ζεν), αρα κανει οτι θελει.

 

Για οσους ερχονται απο μπακατελα υπολογιστη ειναι οι μονοι που εχουν λογο να παρουν 7ης γενιας καθως δεν υπαρχει λογος να μην παρεις το τελευταιας γενιας chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για ποιο λογο να προτιμησει καποιος ιντελ απο amd? Απεχω αρκετα χρονια αλλα βλεπω αμδ επεξεργαστες με παραπλησιες δυνατοτητες στα μισα λεφτα...ο λακος που ειναο;

Αυτό δεν το λες "παραπλήσιες επιδόσεις στα μισά λεφτά":

http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i7_7700k_processor_review_desktop_kaby_lake,10.html

Ο i5 7600K είναι 10% καλύτερος από τον 8370 στο multitasking και πολύ καλύτερος (περίπου +70%) στο single core και η διαφορά τιμής τους δε φαίνεται τραγική. Δε θα πω ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο, αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται, κάπως, ανταγωνιστική πρόταση. Αν σκεφτεί κανείς και την παρωχημένη τεχνολογία των μητρικών της AMD, τότε δε θα έλεγα ότι η διαφορά τιμής παίζει τόσο σημαντικό ρόλο και το πράγμα γέρνει προς τη μεριά της intel. Όταν κάποιος αγοράζει καινούριο σύστημα θέλει και τα υπόλοιπα μέρη του, πέρα του επεξεργαστή, να είναι εξίσου σύγχρονα...

Η έλευση των Zen θα αλλάξει το σκηνικό και θα επιτρέψει στην AMD να καλύψει τη διαφορά αυτή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η intel, παρόλα αυτά, επιμένει σε αυτή στη φιλοσοφία. Κάτι ξέρει ή απλά θα την πατήσει; Δεν έμαθε από τα λάθη του παρελθόντος (περίοδος 2000-06);... Όταν θα βγουν θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

Πολυ απλα, μεχρι να κυκλοφορησουν οι Ryzen και αν ειναι ανταγωνιστικοι θα ριξει τις τιμες.Αρμεγμα μεχρι τελευταιου δευτερολεπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κομματι της AMD θα δειξει. Αν ειναι καλοι θα ριξω χλεπα στην intel γιατι τελευταια μου τα εχει ζαλισει με τα 250 για εναν καλο i5 που ουτε καν hyperthreading δεν αξιωθηκε να βαλει τοσα χρονια.

 

Για τους kabylake για μενα ειναι μια αρπαχτη και τπτ αλλο για οσους εχουν 5 ή 6ης γενιας. Δεν εχει κατι καλυτερο να βγαλει, θεωρητικα δεν ειχε και σοβαρο ανταγωνισμο (ελπιζω αυτο να αλλαξει με τα ζεν), αρα κανει οτι θελει.

 

Για οσους ερχονται απο μπακατελα υπολογιστη ειναι οι μονοι που εχουν λογο να παρουν 7ης γενιας καθως δεν υπαρχει λογος να μην παρεις το τελευταιας γενιας chip.

 

Καλα τα λες φιλε μου αλλα αν εβαζε και HT τοτε θα λεγονταν i7 και οχι i5... Ετσι το παιζουν το παιχνιδι τα ψοφημια της intel τοσα χρονια αφου βρισκουν και τα κανουν... Κοροιδα ειναι? Η κονομα  παν απ ολα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ιδρώσει το αφτί της Intel, πρώτα θα βγάλει κάτι η AMD, και ΑΑΑΑΝ είναι ανταγωνιστικό και καλύτερο από τα δικά της, θα το σκεφτεί αν θα αλλάξει κάτι στη φιλοσοφία της για την επόμενη γενιά CPU της.

Πτώσεις τιμών και άλλες τέτοιου είδους κινήσεις μην περιμένετε από την Intel. Εκτός αν πια τα Ryzen σαρώσουν και κάνουν πάταγο σε όλους τους τομείς, πράγμα που αμφιβάλλω πολύ...

Σε αυτό υπάρχει μια λογική, αλλά ταυτόχρονα υπάρχει και το θέμα της αξιοπιστίας. Δηλαδή, αν χάσει πελάτη από την AMD, τότε δύσκολα θα τον πάρει πίσω, εκτός κι αν ξεφύγει πολύ μπροστά στις επιδόσεις στην επόμενη γενιά ή η AMD κάνει κάποια μεγάλη "πατάτα". Λογικά πάντως θα χάσει ένα μεγάλο ποσοστό χρημάτων, αφού πολλοί θα αναβαθμίσουν στους καινούριους Ryzen και για τα επόμενα 1-5 χρόνια (ανάλογα με τις απαιτήσεις και την τσέπη του καθενός) δε θα ξαναδαπανήσουν χρήματα για αναβάθμιση επεξεργαστή. Δεν είναι μικρό κόστος η αναβάθμιση cpu-mb, αν κάποιος θελήσει να αλλάξει πλατφόρμα στο μέλλον και να μεταπηδήσει στην intel...

Επίσης να θυμίσω ότι το 2006 ο core2duo 6300 κόστιζε 183€ (τόσο τον είχα αγοράσει από το πλαίσιο) και ο αντίστοιχος της AMD (3800X2) κόστιζε 305€. Να θυμίσω επίσης ότι ο Core2Duo είχε λίγο καλύτερες επιδόσεις στις εφαρμογές και τεράστια διαφορά (περίπου +30 έως 50%) στα παιχνίδια. Αυτό ήταν αποτέλεσμα της πρωτιάς της AMD από το 2000-2006. Να θυμίσω, τέλος, ότι 2 μήνες μετά (αρχές του 2007) ο 3800Χ2 έπεσε στα 165€, ενώ επί 1 έτος πωλούνταν 305€. Όλα αυτά για να σου πω ότι και οι δύο εταιρείες είναι τα ίδια χάλια. Όταν κάποια είναι πρώτη χρεώνει πιο ακριβά τα προϊόντα της από την άλλη... Α! Τώρα θυμήθηκα και τους FX της τότε εποχής (FX 57, 60, 62 κ.α.) που κόστιζαν 1000€ έκαστος, αυτό που κάνει τώρα η intel με τους i7 (2011 socket). Όλα ίδια, όπως σου ξαναέγραψα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα, μεχρι να κυκλοφορησουν οι Ryzen και αν ειναι ανταγωνιστικοι θα ριξει τις τιμες.Αρμεγμα μεχρι τελευταιου δευτερολεπτου.

Ξέρεις κάποια εταιρεία στο χώρο των επεξεργαστών που να μην το έκανε αυτό; Το ίδιο έκανε και η AMD στο παρελθόν. Το περιέγραψα παραπάνω. Δεν υπάρχουν καλές και κακές εταιρείες. Όλες τα λεφτά σου θέλουν φίλε μου και κάνουν τα πάντα για να το επιτύχουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λες φιλε μου αλλα αν εβαζε και HT τοτε θα λεγονταν i7 και οχι i5... Ετσι το παιζουν το παιχνιδι τα ψοφημια της intel τοσα χρονια αφου βρισκουν και τα κανουν... Κοροιδα ειναι? Η κονομα  παν απ ολα!!!

Όχι και "ψοφίμια"... Όλοι οι i5 έχουν παραπλήσιες επιδόσεις με τα καλύτερα μοντέλα AMD. Αυτούς ανταγωνίζεται, όχι τον εαυτό της. Δεν είμαι υπέρ της μίας ή της άλλης, αλλά να μην γράφουμε υπερβολές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κράζετε την Intel ρίχνοντας ευθύνες στην AMD για θέματα ανταγωνισμού;
Που σας χαλάνε ακριβώς οι Kaby Lake;

Χρησιμοποιείτε αυτή την καραμέλα με τον ανταγωνισμού όπου σταθείτε και όπου βρεθείτε.

Ο λόγος που οι Kaby Lake δεν είναι όσο γρήγοροι θέλετε και γενικότερα η μικρές αναβαθμίσεις που κάνει η Intel στους επεξεργαστές της δεν είναι η AMD. Είναι το Software! Για όνομα του Θεού! Το Software και οι εργασίες που κάνουμε δεν χρειάζονται δυνατότερα συστήματα και όπως είναι λογικό η Intel και η κάθε Intel κάνει ένα Facelift και μας προσφέρει απλά μερικές βελτιώσεις. Δεν απευθύνεται σε αυτούς που έχουν μία και δυο γενιές πίσω CPU, απευθύνονται γι' αυτούς που έρχονται ενδεχομένως από AMD FX ή από παλιότερους Intel όπως 2500Κ, κλπ.
Είναι γνωστό επίσης ότι οι εταιρίες μας δίνουν το τυράκι σιγά σιγά. Κάνετε μερικοί λες και ασχολείστε με τεχνολογία από χθες.
 

Λέτε ότι θα είναι μούφα η Ryzen επειδή δεν αλλάζει πολιτική η Intel; Σε τι ακριβώς να αλλάξει πολιτική, δεν καταλαβαίνω; Τι κακό κάνει ακριβώς και την κράζετε; (την κράζετε τα fanboys και καλά, ρίχνοντας φταίξιμο στην AMD).
Σκασίλα της μεγάλη και δέκα παπαγάλοι της Intel για το τι θα είναι η Ryzen και τι Chip θα βγάλει η AMD. Έχει τέτοιο μερίδιο αγοράς και τόσο καλά Chips που είναι απόλυτα λογικό να μην της καίγεται καρφάκι. Δεν είναι γειτονικά σουβλατζίδικα που το ένα έβγαλε προσφορά με δώρο πατάτες.

Η AMD ήταν και είναι και θα είναι Value for Money.
Όποιος θέλει το απόλυτο και το καλύτερο και θέλει να τα σκάσει θα πάει σε Intel και nvidia.

Ανταγωνισμός δεν είναι μόνο οι επιδόσεις, ανταγωνισμός είναι και οι τιμές σε σχέση με τις επιδόσεις.

Τέλος ακόμα και καλύτεροι σε όλα να είναι οι Ryzen, πιστεύετε ότι το τοπίο αλλάζει από τη μία μέρα στην άλλη επειδή στα Fora οι techfreaks μετράνε τα FPS και τις θερμοκρασίες; Η φήμη αργεί να περάσει και με αυτό που έχει χτίσει η Intel δεν αρκεί να είναι καλύτεροι οι Ryzen.
Στο κάθε μαγαζί ακόμα και έτσι Intel θα προτείνουν. 

 

Οι Ryzen θα είναι λίγο καλύτεροι από τους FX (83xx) απ' όταν βγήκαν σε σχέση με τους Intel. Θα είναι δηλαδή μια χαρά CPU σε καλή τιμή όπου σε καθημερινή χρήση οι επιδόσεις θα είναι καλές και σε απαιτητική χρήση (που κάνουν λίγοι) όπως Video Editing ακόμα καλύτεροι.

Επαναλαμβάνω όμως κλείνοντας πως ουδεμία σχέση έχει το τι θα είναι οι Ryzen με το τι κάνει η Intel. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η intel, παρόλα αυτά, επιμένει σε αυτή στη φιλοσοφία. Κάτι ξέρει ή απλά θα την πατήσει; Δεν έμαθε από τα λάθη του παρελθόντος (περίοδος 2000-06);... Όταν θα βγουν θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Λες να ξέρει κάτι παραπάνω? Δεν το νομίζω, αυτοί είναι άσχετοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...