Προς το περιεχόμενο

Επίσημοι οι νέοι “Kaby Lake”, οι επεξεργαστές Core 7ης γενιάς της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ναι πιθανο κι αν γινει κατι τετοιο θα γινει μακροπροθεσμα γιατι οταν  μεγαλωνουν γενιες και γενιες με νουνου δεν γινεται ξαφνικα σε λιγες μερες να παρουν ολοι το καινουργιο γαλα οσο καλο κι αν ειναι...Θελει καιρο,πολυ δουλεια,πολυ διαφημιση κ.ο.κ...Κι ας ειναι ισαξιο πλεον το νεο προιον.. Ειναι πολυ δυσκολο να ξεκολλησεις τον κοσμο απο κατι που εχει συνηθισει...

 

Το αλλο που συμβαινει ομως ειναι οτι η ιντελ τερματιζει πλεον τον δρομο που εχει παρει απο sandy και μετα ενω η amd μολις ξεκινησε ενα νεο μονοπατι που λογικα θα εχει πολλα περιθωρια για βελτιωσεις...Κι αν τυχον ειναι αρκετα κοντα στην ιντελ με το ξεκινημα της(ryzen) τοτε θα δουμε ωραια πραγματα εως και προβληματισμο της ιντελ αργοτερα...

 

Θεωριες εννοειται και μπλα μπλα μπλα αλλα ποτε δεν ξερεις... Πλεον στενευουν τα περιθωρια στα nm, νομιζεις οτι θα δεις τρελη διαφορα στους cannonlake απο kaby η΄ coffeelake?Παρομοιες επιδοσεις με ελαχιστα watts ισως λιγοτερα..

 

Το μονο που θα κρατησει την ιντελ ειναι αυτο που απο καιρο πιστευα και αρχισε ηδη να κανει... Δηλαδη να προσθετει HT  και πυρηνες και να κανει την μετατωπιση σε ολα τα προιοντα... celeron αντε γεια, pentium με hyper, ι3 καθαρο 4cores, ι5 4cores+ hyper και ι7 καθαρο 8cores.   Επαναλαμβανω, αποψη μου ειναι αυτη και τιποτε παρα πανω.. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα δούμε ακόμα είναι νωρίς, όσο καλοί πάντως και να είναι οι ζεν εγώ προς το παρόν δε θα πάρω γιατί είμαι με haswell που δεν έχει βγάλει ακόμα τα λεφτά του και την παλεύει αξιοπρεπώς

 

αλλά σε 2+ χρόνια που θα αναβαθμίσω θα θέλω να έχω επιλογές, μακάρι να έχει κάτι αξιόλογο η amd να πάρω amd στη τελική 

 

αν έχει κάτι ανταγωνιστικό όπως έχει στις gpu δε θα πω όχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δούμε ακόμα είναι νωρίς, όσο καλοί πάντως και να είναι οι ζεν εγώ προς το παρόν δε θα πάρω γιατί είμαι με haswell που δεν έχει βγάλει ακόμα τα λεφτά του και την παλεύει αξιοπρεπώς

 

αλλά σε 2+ χρόνια που θα αναβαθμίσω θα θέλω να έχω επιλογές, μακάρι να έχει κάτι αξιόλογο η amd να πάρω amd στη τελική 

 

αν έχει κάτι ανταγωνιστικό όπως έχει στις gpu δε θα πω όχι 

 

 

Δεν το συζηταμε! Αν εχεις haswell μια χαρα εισαι!Μα στις συζητησεις μας εδω λεμε οτι και haswell ipc  να εχουν οι ryzen, με την αντιστοιχη καλη τους(υποθετουμε) τιμη, μια χαρα vfm θα ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

celeron αντε γεια, pentium με hyper, ι3 καθαρο 4cores, ι5 4cores+ hyper και ι7 καθαρο 8cores.   Επαναλαμβανω, αποψη μου ειναι αυτη και τιποτε παρα πανω.. :-)

Δεν πρόκειται να φύγουν οι celeron,εδώ η amd και πουλάει ακόμα dual,υπάρχει μεγάλη ζήτηση για φτηνούς επεξεργαστές και είναι μια χαρά για νορμάλ χρήση,ίσως κάποτε βάλουν HT και σε αυτούς(ίσως και με κάνα «driver»/microcode update όπως ξεκλείδωσαν και το qsv στους celeron).

Και το i3 καθαρό 4cores πολύ δύσκολα το βλέπω,ποιο πιθανό στους i5 να δούμε καθαρούς quad (ι5-8400-8500 π.χ.) και quad+Ht μοντέλα και οι i7 quad+ht και hex+ht.

Σκέτο 8core εξαιρετικά απίθανο αφού οι πυρήνες χωρίς HT είναι «του πεταμού» ουσιαστικά,τα ποιο σκάρτα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να φύγουν οι celeron,εδώ η amd και πουλάει ακόμα dual,υπάρχει μεγάλη ζήτηση για φτηνούς επεξεργαστές και είναι μια χαρά για νορμάλ χρήση,ίσως κάποτε βάλουν HT και σε αυτούς(ίσως και με κάνα «driver»/microcode update όπως ξεκλείδωσαν και το qsv στους celeron).

Και το i3 καθαρό 4cores πολύ δύσκολα το βλέπω,ποιο πιθανό στους i5 να δούμε καθαρούς quad (ι5-8400-8500 π.χ.) και quad+Ht μοντέλα και οι i7 quad+ht και hex+ht.

Σκέτο 8core εξαιρετικά απίθανο αφού οι πυρήνες χωρίς HT είναι «του πεταμού» ουσιαστικά,τα ποιο σκάρτα κομμάτια.

 

Ισως κι ετσι, οπως ειπα και πιο πανω ολα ειναι υποθετικα φιλε μου. Απλα  σε ολη αυτη την ανακαταταξη που περιγραφω θα γινει το ιδιο και στις τιμες εννοειται! Δηλαδη ο pentium με ht θα πρεπει να εχει την τιμη απλου τωρινου pentium κ.ο.κ αλλιως στην ουσια δεν αλλαζει κατι! Γι αυτο λεω σιγα σιγα ο celeron να μας χαιρεταει... Και ολα αυτα δεν μιλαω οτι θα γινουν τον αλλο μηνα...Αργα αλλα σταθερα..Κι οσο (ελπιζουμε) δυναμωνει η amd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδη ο pentium με ht θα πρεπει να εχει την τιμη απλου τωρινου pentium κ.ο.κ αλλιως στην ουσια δεν αλλαζει κατι! 

Αυτό έγηνε,$64 έχει ο pentium +HT

http://ark.intel.com/products/97143/Intel-Pentium-Processor-G4560-3M-Cache-3_50-GHz

 

$42 έχει ο celeron, 50% ποιο πάνω ο pentium στην τιμή που για τους OEM και τους απλούς χρήστες που δεν παίζουν games κτλ είναι αρκετά μεγάλο ποσό,αν βάλουν όμως HT και στο $42 μοντέλο δεν θα παραπονεθεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έγηνε,$64 έχει ο pentium +HT

http://ark.intel.com/products/97143/Intel-Pentium-Processor-G4560-3M-Cache-3_50-GHz

 

$42 έχει ο celeron, 50% ποιο πάνω ο pentium στην τιμή που για τους OEM και τους απλούς χρήστες που δεν παίζουν games κτλ είναι αρκετά μεγάλο ποσό,αν βάλουν όμως HT και στο $42 μοντέλο δεν θα παραπονεθεί κανείς.

 

Ναι η αρχη εγινε με τον pentium και μετα ισως πεσει και λιγο η τιμη του και σιγα σιγα να μην συμφερει καν ο celeron  αφου με λιγα παρα πανω θα εισαι πολυ ποι ανετος σαν απλος χρηστης και να βγει απο την μεση...Βεβαια εσυ μπορεις να μου πεις οτι τοτε θα πεσει και η τιμη του cely και παει λεγοντας... Γι αυτο παντα τονιζω οτι ολα ειναι υποθεσεις... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ρχιδι@, ειναι κλειδωμενος δεν παιρνω :P

ε,10 ευρω πανω απο τον 6700 δεν ειναι και άσχημα πιστεύω για ενα καινούργιο pc συμφερει ο 7600κ απο τον 6600κ πχ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τιμούλα & εμφάνιση σκίζει http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-tuf-z270-mark-2-retail-p-PER.524514 .....για να δούμε και την mark 1 όταν θα έρθει (θα είναι μπόμπα πιστεύω).......φανατικός sabertooth πάντα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,10 ευρω πανω απο τον 6700 δεν ειναι και άσχημα πιστεύω για ενα καινούργιο pc συμφερει ο 7600κ απο τον 6600κ πχ..

 Ε ναι ρε συ  δεν το  συζηταμε οτι ειναι καλα εργαλειακια απλα περιμενουμε και τους ανταγωνιστες και για καλυτερες τιμες και για περισσοτερες επιλογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι με δωρο ντισκομπαλα γι αυτο την τσιμπησανε λιγο!Στην ντισκοτεκ στην παλια ντισκοτεκ!!!Γεααααααααααααααα!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...