Προς το περιεχόμενο

Windows XP Pro εχω χασει το cd απο που το κατεβαζω ??


ypersyntelykos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβάζεις μια κοπια από το θειο και βάζεςι το δικό σου κλειδάκι απλά δεν υπάρχει πλέον ούτε μια ενημέρωση για τα XP μια άλλη επιλογή είναι άμα το μιχάνημα σηκώνει τα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νot so fast guys...

 

Δυστυχώς στα ΧΡ παίζει ρόλο το αρχικό σιντί που είχες καθώς το καθόλα νόμιμο κλειδί σου ΔΕΝ θα αναγνωριστεί από οποιοδήποτε ΧΡ cd κατεβάσεις.

Π.Χ. εσύ βρίσκεις κ κατεβάζεις το τελευταίο cd που περιέχει και το sp3, αν το αρχικό σου cd που χάθηκε ήταν με το sp2 τότε πιθανότατα να σου βγάλει μνμ ότι το κλειδί είναι λάθος.

 

Θέλει λίγο ψάξιμο.

Εγω την τελευταία φορά που πέρασα ΧΡ σε πολύ παλιό μηχάνημα αναγκάστηκα να κάψω 4 cd με διαφορετικές εκδόσεις ΧΡ μέχρι να αναγνωρίσει το κλειδί που είχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη απαίτηση είναι να είναι η ίδια έκδοση home / pro. Το αν έχει sp1-2-3 δεν παίζει ρόλο αλλά, αν δεν κάνω λάθος, παίζει ρόλο σε ποια γλώσσα είναι η εγκατάσταση.

Στα περισσότερα συστήματα τα xp ήταν η home έκδοση και αυτήν την έκδοση είναι λίγο δύσκολο να την πετύχεις από τον θείο. Αν το κλειδί είναι για την pro έκδοση τότε δεν θα βρεθεί εύκολα. Αλλιώς, αν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση xp υποχρεωτικά τότε κρατάς το κλειδί και ψάξου για κανένα activator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν έχει sp1-2-3 δεν παίζει ρόλο αλλά...

Μπάάά, παίζει ρόλο καθώς από το ένα sp στο άλλο είναι πολλά χρόνια που έχουν μεσολαβήσει και έχουν γίνει αρκετέ αλλαγές από την μικρομαλαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν επηρεαζε το sp για να αναγνωρισει το κλειδι , σιγουρα επαιζε ρολο αν ηταν oem / retail , εκδοση (home/pro) και τετοια.

 

@ypersyntelikos

 

Εχω μερικα σιντι με xp + 1 original , με διαφορους συνδυασμους εκδοσεων και sp

 

50e/εκαστο , θεωρησε την , συλλεκτικη τιμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full retail and volume license installs of Windows XP SP3 now available to MSDN / TechNet Plus subscribers

 

Προσπαθησε να βρεις το ORIGINAL VL iso, το ονομα του οποιου ειναι

en_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_vl_x14-73974.iso

και το οποιο εχει hashes

MD5:  5bf476e2fc445b8d06b3c2a6091fe3aa
SHA1: 66ac289ae27724c5ae17139227cbe78c01eefe40

 

Οι VL εκδοσεις απαιτουν κλειδι αλλα ΟΧΙ ενεργοποιηση.

Το που θα βρεις κλειδι (αν δεν δεχθει το δικο σου), ειναι αλλο θεμα.

 

Παντως μην κατεβασεις τιποτα τυχαιο απο τορρεντ ή  αλλες μη αξιοπιστες πηγες.

Οταν το βρεις και το κατεβασεις, κανε τον απαραιτητο ελεγχο του hash.

 

Εχω το συγκεκριμενο iso και μπορω να επιβεβαιωσω οτι ειναι οντως αυτο που δινει η MS και οτι ειναι "απειραχτο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο τα sp σε σχέση με το κλειδί για έναν απλό λόγο.

Αν το επηρέαζε θα ζητούσε νέο κλειδί μετά την εγκατάσταση του sp3 στα xp.

Δεν με κατάλαβες, σαφώς και το κλειδί δεν έχει σχέση με το ίδιο το sp αλλά περισσότερο με το γεγονώς ότι μεσολαβούν πολλά χρόνια από το ένα sp στο άλλο και στο ενδιαμεσο έχουν γίνει αλλαγές που δημιουργούν πρόβλημα με την αναγνώριση των κλειδιών.

Απλά το sp που περιλαμβάνει ένα cd εγκατάστασης είναι ένας δείκτης του πόσο παλιό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις από την αρχή αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, έχω ενεργοποιήσει επιτυχημένα xp home sp2 με κλειδί από home με sp1 και pro sp2 και sp3 με κλειδί από pro χωρίς sp.

Για την ιστορία, τα xp κυκλοφόρησαν το 2001, το sp1 βγήκε το 2002 και το sp2 το 2004. Μεσολάβησαν άλλα 4 χρόνια μέχρι να βγει το sp3 το 2008. Αυτό όμως δεν επηρέασε το σύστημα ενεργοποίησης τους. Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα ενεργοποίησης μετά τη διακοπή της υποστήριξης των xp από την ms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 6/1/2017 στις 4:42 ΜΜ, micos000 είπε

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις από την αρχή αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, έχω ενεργοποιήσει επιτυχημένα xp home sp2 με κλειδί από home με sp1 και pro sp2 και sp3 με κλειδί από pro χωρίς sp.

Για την ιστορία, τα xp κυκλοφόρησαν το 2001, το sp1 βγήκε το 2002 και το sp2 το 2004. Μεσολάβησαν άλλα 4 χρόνια μέχρι να βγει το sp3 το 2008. Αυτό όμως δεν επηρέασε το σύστημα ενεργοποίησης τους. Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα ενεργοποίησης μετά τη διακοπή της υποστήριξης των xp από την ms.

Ξεχνας οτι το 2003 βγηκαν τα ΧΡ και με το service pack 1A.
Αληθεια γνωριζεται τι διαφορες ειχαν ; SP1 και SP1A ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...