Προς το περιεχόμενο

Νοσταλγια καλων ταινιων.....!!!


Theodore73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια σε ολους....Λατρευω το σινεμα πιστευω οτι σε ταξιδευει ....εχω δει απειρες ταινιες ολον κατηγοριων αυτο που εχω ομως διαπιστωσει ειναι οτι δεν βγαινουν πια καλες ταινιες που θα σε καθηλοσουν με το σεναριο..την σκηνοθεσια...την ερμηνια...οπως γινοταν μεχρι πριν περιπου 10 χρονια....ποια ειναι γνωμη σας το εχετε παρατηρησει και εσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι ταινίες που βγαίνουν. Και σενάριο υπάρχει και καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία.

Απλά μεγαλώνοντας δεν σε "αγγίζουν" όπως παλιά.

Τώρα τις γιορτές έπαιζε κάτι ταινίες από εδώ και από κει που ήταν 10-20 ετών (πχ Home Alone)

Όταν ήμουν πιτσιρικάς και τις είδα με είχαν καθηλώσει, τώρα σκεφτόμουν τι βλακείες βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι έτσι.είναι οτι όταν εχεις δει ενα σενάριο εκδοχή,αν εχεις και μυαλό,μπορείς να φανταστεις και όλες τις υπόλοιπες εκδοχές.είναι αδύνατον όμως στο Μέλλον ,να εντυπωσιαστεις απο την θέαση μιας εκδοχής την οποία ξέρεις.δεν είναι οτι η εκδοχή και η υλοποίηση είναι χαλιά,είναι οτι το ξέρεις ηδη....εσύ πλεον δεν ψαχνεις ταινίες,αλλά ανεκδοτα πρωτότυπα σεναρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι ταινίες που βγαίνουν. Και σενάριο υπάρχει και καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία.

Απλά μεγαλώνοντας δεν σε "αγγίζουν" όπως παλιά.

Τώρα τις γιορτές έπαιζε κάτι ταινίες από εδώ και από κει που ήταν 10-20 ετών (πχ Home Alone)

Όταν ήμουν πιτσιρικάς και τις είδα με είχαν καθηλώσει, τώρα σκεφτόμουν τι βλακείες βλέπω...

Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά κάθε χρόνο βλέπω τα home alone back to the future alien predator κτλ κλασικές ταινίες και τις απολαμβάνω όπως την πρώτη φορά. Οι σημερινές ταινίες βλέπονται υπάρχουν και μερικές που θα γίνουν κλασικές στο μέλλον αλλά η πλειοψηφία είναι κακές απομιμήσεις παλιότερων ταινιών με αγγούρια ηθοποιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι ταινίες που βγαίνουν. Και σενάριο υπάρχει και καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία.

Απλά μεγαλώνοντας δεν σε "αγγίζουν" όπως παλιά.

Τώρα τις γιορτές έπαιζε κάτι ταινίες από εδώ και από κει που ήταν 10-20 ετών (πχ Home Alone)

Όταν ήμουν πιτσιρικάς και τις είδα με είχαν καθηλώσει, τώρα σκεφτόμουν τι βλακείες βλέπω...

 

 

Ούτε εγώ πιστεύω πως ισχύει. Τις καλές ταινίες τις βλέπω και με αγγίζουν το ίδιο όπως ο Νονός, Ένταση, Καζίνο, Τα Καλά Παιδιά, Πλατούν, Αποκάλυψη Τώρα, Shawnshank Redemption, ο Ταξιτζής, Οργισμένο Είδωλο, στις επιστημονικής φαντασίας Άλιεν, Κυνηγός, Star Wars, Blade Runner, Ολική Επαναφορά, σε θρίλερ/τρόμου Halloween, Night of the Living Dead, Dawn of the Living Dead, Παρασκευή και 13, η Ομίχλη, Εφιάλτης στο Δρόμο με τις Λεύκες και τόσες και τόσες άλλες ταινίες που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Η μόνη πιθανότητα να μην τις δω το ίδιο είναι να τις έχω βαρεθεί επειδή τις έχω δει πάνω από 10 φορές τη κάθε μια.

 

Αν σκεφτεί κανείς ότι βγαίνουν περισσότερες ταινίες κάθε χρόνο από ποτέ και λιγότερες καλές ή αξιομνημόνευτες, αποτελεί από μόνο του απόδειξη ότι υπάρχει παρακμή τόσο σε σκηνοθέτες όσο και σεναριογράφους. Ειδικά οι δεύτεροι, είναι αδύνατον να γράψουν σενάριο, διάλογο που να μην επαναλαμβάνει τα και τα ίδια τετριμμένα κλισέ ή χαρακτήρες που να μην είναι κενοί και αδιάφοροι στο θεατή. Για να μη μιλήσω για ηθοποιούς που τα πραγματικά ταλέντα είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

 

Και για να φύγω από το Χόλυγουντ, ας συγκρίνει κάποιος τις ελληνικές ταινίες του 60'-70' με τις σημερινές. Ας συγκρίνει κάποιος τα σενάρια τότε και σήμερα. Ας συγκρίνει κάποιος τους ηθοποιούς του τότε και του σήμερα, αν τα σημερινά τσουτσέκια λέγονται ηθοποιοί. Είναι γενικό το φαινόμενο. Ο μοναδικός κινηματογράφος σήμερα που κρατάει ένα επίπεδο είναι ο σκανδιναβικός, ο γαλλικός και εν μέρει ο κορεάτικος γιατί βγάζει συχνά μικρά θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι ταινίες που βγαίνουν. Και σενάριο υπάρχει και καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία.

Απλά μεγαλώνοντας δεν σε "αγγίζουν" όπως παλιά.

Τώρα τις γιορτές έπαιζε κάτι ταινίες από εδώ και από κει που ήταν 10-20 ετών (πχ Home Alone)

Όταν ήμουν πιτσιρικάς και τις είδα με είχαν καθηλώσει, τώρα σκεφτόμουν τι βλακείες βλέπω...

Obligatory:

 

https://youtube.com/watch?v=rf1LSNNgSWA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν πρωτοτυπα σεναρια τα περισσοτερα βασιζονται σε παλαιοτερα...δεν υπαρχει αυτη η αγωνια η ανατροπη...χανεται η μαγεια...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικες καλες ταινιες, παλιωνουν οπως το παλιο καλο κρασι. Ποτέ δε σκεφτηκα "τι βλακειες εβλεπα". Πολυ σπανια παρακολουθω νεες ταινιες. 70's και 90's για μενα απο τις καλυτερες δεκαετιες/στιγμες του κινηματογραφου. Μπορει να μη ζουσα στα 70's αλλα εχω δει πολλες σημαντικες ταινιες τους. Καθως και προηγουμενων 10ετιων. 

Συμφωνω με τον TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...