Προς το περιεχόμενο

Το Speedport Entry 2i κλειδώνει σε ADSL2+ mode αντί για VDSL2


devktms

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπιο πρόβλημα υπάρχει στον οτε γτ εγω έχω 30 στον οτε και τώρα είπα να βάλω 50 και δεν έχει διαθεσιμότητα

 

Για να καταλαβεις την διαφορα του 30 με το 50

 

Το 30 δεν έχει καμία υποδομή από πλευράς δικτύου, όλα γίνονται μέσα στο κτίριο του ΟΤΕ, για το 50 πρεπει να σκεφτούν δρόμοι να μπουν καμπίνες να μπει ρεύμα κλπ και μετά να πάρεις εσύ 50αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω το COSMOTE Home DP30 L (08/14) - 24 μήνες-Add (Copy paste από το MyCosmote).

 

Έχω δηλώσει τη βλάβη και ακόμη περιμένω. Για την ιστορία, πριν 2 χρόνια είχα ξανακάνει αίτηση τηλεφωνικά για VDSL (με είχαν πάρει τηλέφωνο και την βρήκα δελεαστική την προσφορά που μου έκαναν λόγω λεπτών ομιλίας προς κινητά αλλά και το VDSL δεν με χαλούσε) και στην ουσία είχε ξαναγίνει το ίδιο πράγμα: ADSL2+ με ίδια ταχύτητα.

 

Το είχα δηλώσει ξανά στις βλαβές (2 φορές συγκεκριμένα) εκ των οποίων την 1η μου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ από το κέντρο και την έκλεισαν, ενώ την 2η μου είπαν ότι όντως υπήρχε βλάβη και το VDSL δεν μπορούσε να φτάσει σε μένα και κατά συνέπεια έγινε υποβάθμιση στο προηγούμενό μου πακέτο.

 

Πριν ξαναζητήσω VDSL (λόγω 1ου παθήματος), πήγα στον τοπικο ΟΤΕ (Ιερά Οδός Αιγάλεω) και τους έβαλα να ρωτήσουν το τεχνικό αν όντως υπάρχει VDSL καμπίνα που να με καλύπτει (εξιστορώντας και τι έγινε) και μου είπαν οτι υπάρχει και μπορώ να πάρω VDSL κανονικά.

 

Μάλλον την πάτησα για 2η φορά (απ'ότι φαίνεται μέχρι στιγμής).

ειτε παλια δεν υπηρχε καμπινα οποτε καποιο λαθος στην διαθεσιμοτητα και απλα μετα σου ειπαν οτι δεν μπορεις να βαλεις απο το αστικο κεντρο ειτε ησουν σε κανα καφαο που δεν ειχε γυρισει σε kv ακομα και αυτοι νομιζαν οτι εισαι σε κανα αλλο αν και δυσκολο ειτε καποιο αλλο τεχνικο προβλημα που δεν μπορω να το φανταστω.εφοσον εχουν αλλαχτει οι καμπινες τωρα δεν εχεις προβλημα.αλλωστε αμα κανεις μια βολτα στην γειτονια σου θα δεις το νεο Kv.

Αν δεις το κκ του kv που γραφει πανω και το Kk ειτε στο box που ανηκεις ειτε στον κατανεμητης της πολυκατοικιας σου θα πρεπει να ειναι τα ιδια νουμερα οποτε ξερεις σιγουρα οτι παιρνεις απο το Kv που βλεπεις και οτι εχει υποστηριξη για vdsl εφοσον ειναι απο τα καινουρια.αν δεν ειναι το ιδιο νουμερο σημαινει οτι κοιτας λαθος kv.αν δεν εχει αλλαξει το συγκεκριμενο καφαο σε vdsl kv τοτε .....

 

Για να καταλαβεις την διαφορα του 30 με το 50

 

Το 30 δεν έχει καμία υποδομή από πλευράς δικτύου, όλα γίνονται μέσα στο κτίριο του ΟΤΕ, για το 50 πρεπει να σκεφτούν δρόμοι να μπουν καμπίνες να μπει ρεύμα κλπ και μετά να πάρεις εσύ 50αρι

 

to 50 ari μπορει να παιξει και απο το αστικο κεντρο αμα καποιος ειναι κοντα.οπως και 30 αρι μπορει να παιξει απο kv αν εισαι μακρυα απο το Kv.οχι τοσο σε κεντρικα μερη που ειναι απειρα καφαο αλλα σε πιο μακρινα αστικα κεντρα που ειναι αραιοκατοικημενα.

Κάπιο πρόβλημα υπάρχει στον οτε γτ εγω έχω 30 στον οτε και τώρα είπα να βάλω 50 και δεν έχει διαθεσιμότητα 

 

απο kv παιρνεις ή απο το αστικο κεντρο?χαρακτηρηστικα γραμμης?βεβαια αν δεν εχεις κανει σωστα την καλωδιωση στο σπιτι σιγουρα θα βγουν τα χαρακτηριστικα της γραμμης λιγο διαφορετικα λογω των bridge taps(Θα εχεις ειτε μικροτερο sync ειτε μικροτερα margin)

Μα έχουν μπει νεες καμπινες και έχουν σκαφτεί για οπτικές ίνες 

εκτος αν εισαι μακρυα απο το Kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε παλια δεν υπηρχε καμπινα οποτε καποιο λαθος στην διαθεσιμοτητα και απλα μετα σου ειπαν οτι δεν μπορεις να βαλεις απο το αστικο κεντρο ειτε ησουν σε κανα καφαο που δεν ειχε γυρισει σε kv ακομα και αυτοι νομιζαν οτι εισαι σε κανα αλλο αν και δυσκολο ειτε καποιο αλλο τεχνικο προβλημα που δεν μπορω να το φανταστω.εφοσον εχουν αλλαχτει οι καμπινες τωρα δεν εχεις προβλημα.αλλωστε αμα κανεις μια βολτα στην γειτονια σου θα δεις το νεο Kv.

Αν δεις το κκ του kv που γραφει πανω και το Kk ειτε στο box που ανηκεις ειτε στον κατανεμητης της πολυκατοικιας σου θα πρεπει να ειναι τα ιδια νουμερα οποτε ξερεις σιγουρα οτι παιρνεις απο το Kv που βλεπεις και οτι εχει υποστηριξη για vdsl εφοσον ειναι απο τα καινουρια.αν δεν ειναι το ιδιο νουμερο σημαινει οτι κοιτας λαθος kv.αν δεν εχει αλλαξει το συγκεκριμενο καφαο σε vdsl kv τοτε .....

 

 

to 50 ari μπορει να παιξει και απο το αστικο κεντρο αμα καποιος ειναι κοντα.οπως και 30 αρι μπορει να παιξει απο kv αν εισαι μακρυα απο το Kv.οχι τοσο σε κεντρικα μερη που ειναι απειρα καφαο αλλα σε πιο μακρινα αστικα κεντρα που ειναι αραιοκατοικημενα.

 

απο kv παιρνεις ή απο το αστικο κεντρο?χαρακτηρηστικα γραμμης?βεβαια αν δεν εχεις κανει σωστα την καλωδιωση στο σπιτι σιγουρα θα βγουν τα χαρακτηριστικα της γραμμης λιγο διαφορετικα λογω των bridge taps(Θα εχεις ειτε μικροτερο sync ειτε μικροτερα margin)

εκτος αν εισαι μακρυα απο το Kv.

 

 

Αρκετά διαφωτιστικό. Το καφάο μου απ΄ότι μου έχουν πει (και φυσικά το έχω δει) ειναι παλιού τύπου (καμιά σχέση με τις καινούριες τεράστιες καμπίνες που έχω δει π.χ. στην περιοχή του Π. Φαλήρου). Και για την ακρίβεια όπως μου είχαν πει είναι και αρκετά οξειδωμένο και υπάρχουν προβλήματα με επαγωγές.

 

Απ' ότι φαίνεται μάλλον έχω μπλέξει. Και από την πορεία βλάβης πιστόλιασμα. Πήρα τις βλάβες και μου λένε ότι είναι εκκρεμής ακόμη.

 

Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου μάλλον...

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας παιδιά! Είστε οι μόνοι που προσπαθούν να βγάλουν άκρη και βοηθάνε.

 

Απλά αναρρωτιέμαι πώς προτείνουν VDSL χωρίς να ξέρουν όντως τη διαθεσιμότητα... Το πιο παράξενο είναι ότι βλέπουν και στον Προμηθέα ότι υπάρχει VDSL καμπίνα. Έχω χάσει τον μπούσουλα πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δυστυχώς από σήμερα έμεινα χωρίς τηλέφωνο και Internet. Ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν. Έκανα αίτημα callback από το mycosmote (να ναι καλά το 4G) και με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν για τη βλάβη.

 

Το ώραιο στην όλη ιστορία είναι ότι μου είπαν ότι δεν παίρνω VDSL από καμπίνα, αλλά απευθείας από το Α/Κ του ΟΤΕ λόγω του ότι είμαι οριακά στο 1km από το κέντρο και μάλιστα μπορώ να πιάσω 22mbps.

 

Η κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο. Να σου λένε ότι έχουνε καμπίνες και να μαθαίνεις μετά ότι είσαι στο ίδιο παμπάλαιο και καταοξυδωμένο καφάο που είναι τίγκα στις επαγωγές (λέξεις των ίδιων των τεχνικών του ΟΤΕ)

 

Δεν ξέρω πια τι άλλο πρέπει να κάνω. Το μόνο που μου μένει είναι ίσως καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δυστυχώς από σήμερα έμεινα χωρίς τηλέφωνο και Internet. Ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν. Έκανα αίτημα callback από το mycosmote (να ναι καλά το 4G) και με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν για τη βλάβη.

 

Το ώραιο στην όλη ιστορία είναι ότι μου είπαν ότι δεν παίρνω VDSL από καμπίνα, αλλά απευθείας από το Α/Κ του ΟΤΕ λόγω του ότι είμαι οριακά στο 1km από το κέντρο και μάλιστα μπορώ να πιάσω 22mbps.

 

Η κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο. Να σου λένε ότι έχουνε καμπίνες και να μαθαίνεις μετά ότι είσαι στο ίδιο παμπάλαιο και καταοξυδωμένο καφάο που είναι τίγκα στις επαγωγές (λέξεις των ίδιων των τεχνικών του ΟΤΕ)

 

Δεν ξέρω πια τι άλλο πρέπει να κάνω. Το μόνο που μου μένει είναι ίσως καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές.

Εννοείται οτι εισαι απο το κεντρο αφου εχεις διαθεσιμότητα μονο για 30αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μετά απ' όλη αυτή τη ταλαιπωρία επιτέλους σήμερα έγινε αποκατάσταση της γραμμής. Κλείδωσα σε VDSL2 στα 22Mbps κι αυτό γιατί δεν υπάρχει VDSL καμπίνα και είμαι οριακά στο 1km. 

 

Ο τεχνικός πάντως είπε ότι σε ένα περίπου δίμηνο θα αρχίσουν να βάζουν VDSL καμπίνες και στο Αιγάλεω (βέβαια δεν ξέρω πόση βαρύτητα έχουν τα λόγια του), γιατί ξεκίνησαν πρώτα από Χαϊδάρι και μετά πήγαν στο Περιστέρι. Το Αιγάλεω έμεινε τελευταίο.

 

Όπως και να 'χει τέλος καλό όλα καλά. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι τόσο πολύ δύσκολο να πάρεις μια σύνδεση στο Internet.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς σε όλους για την υποστήριξη και την βοήθεια. Να περνάτε καλά και να είστε ευτιχισμένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά διαφωτιστικό. Το καφάο μου απ΄ότι μου έχουν πει (και φυσικά το έχω δει) ειναι παλιού τύπου (καμιά σχέση με τις καινούριες τεράστιες καμπίνες που έχω δει π.χ. στην περιοχή του Π. Φαλήρου). Και για την ακρίβεια όπως μου είχαν πει είναι και αρκετά οξειδωμένο και υπάρχουν προβλήματα με επαγωγές.Απ' ότι φαίνεται μάλλον έχω μπλέξει. Και από την πορεία βλάβης πιστόλιασμα. Πήρα τις βλάβες και μου λένε ότι είναι εκκρεμής ακόμη.

Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου μάλλον...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας παιδιά! Είστε οι μόνοι που προσπαθούν να βγάλουν άκρη και βοηθάνε.

Απλά αναρρωτιέμαι πώς προτείνουν VDSL χωρίς να ξέρουν όντως τη διαθεσιμότητα... Το πιο παράξενο είναι ότι βλέπουν και στον Προμηθέα ότι υπάρχει VDSL καμπίνα. Έχω χάσει τον μπούσουλα πραγματικά.

αν ειναι παλαιου τυπου τοτε ενα απο τα  παρακατω παιζει.

α.εισαι κοντα στον οτε οποτε vdsl απο εκει οποτε μπορει να μην το αλλαξουν και ποτε.

β.εισαι κοντα αν και το 1km δεν ειναι και τοσο κοντα οποτε ισως καποια στιγμη το αλλαξουν(αν εχουν αλλαχτει ηδη τα αλλα).

γ.αν δεν εχει αλλαχτει ακομα τοτε κανεις υπομονη.σου προτεινουν και βλεπουν οτι εισαι κοντα στο κτιριο του οτε μαλλον ή κατι βλεπουν λαθος αν βλεπουν καμπινα που δεν υπαρχουν.να εχει περαστει λαθος απο που παιρνεις μου φαινεται δυσκολο

Καλησπέρα παιδιά. Δυστυχώς από σήμερα έμεινα χωρίς τηλέφωνο και Internet. Ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν. Έκανα αίτημα callback από το mycosmote (να ναι καλά το 4G) και με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν για τη βλάβη.

Το ώραιο στην όλη ιστορία είναι ότι μου είπαν ότι δεν παίρνω VDSL από καμπίνα, αλλά απευθείας από το Α/Κ του ΟΤΕ λόγω του ότι είμαι οριακά στο 1km από το κέντρο και μάλιστα μπορώ να πιάσω 22mbps.

Η κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο. Να σου λένε ότι έχουνε καμπίνες και να μαθαίνεις μετά ότι είσαι στο ίδιο παμπάλαιο και καταοξυδωμένο καφάο που είναι τίγκα στις επαγωγές (λέξεις των ίδιων των τεχνικών του ΟΤΕ)

Δεν ξέρω πια τι άλλο πρέπει να κάνω. Το μόνο που μου μένει είναι ίσως καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές.

ειτε το κρατας ειτε ζητας να σε γυρισουν πισω σε adsl και με την παλια τιμη.ολα τα παλια καφαο ειναι για πεταμα.παρα πολλα ειναι ακομα με τις βιδες και οχι με ρεγκλετες.και καταγγελια να κανεις δεν θα αλλαξει κατι.αφου δεν εχουν kv δεν μπορουν να σε βαλουν σε kv

Καλησπέρα παιδιά. Μετά απ' όλη αυτή τη ταλαιπωρία επιτέλους σήμερα έγινε αποκατάσταση της γραμμής. Κλείδωσα σε VDSL2 στα 22Mbps κι αυτό γιατί δεν υπάρχει VDSL καμπίνα και είμαι οριακά στο 1km. 

 

Ο τεχνικός πάντως είπε ότι σε ένα περίπου δίμηνο θα αρχίσουν να βάζουν VDSL καμπίνες και στο Αιγάλεω (βέβαια δεν ξέρω πόση βαρύτητα έχουν τα λόγια του), γιατί ξεκίνησαν πρώτα από Χαϊδάρι και μετά πήγαν στο Περιστέρι. Το Αιγάλεω έμεινε τελευταίο.

 

Όπως και να 'χει τέλος καλό όλα καλά. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι τόσο πολύ δύσκολο να πάρεις μια σύνδεση στο Internet.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς σε όλους για την υποστήριξη και την βοήθεια. Να περνάτε καλά και να είστε ευτιχισμένοι.

καποια στιγμη θα μπουν.το ποτε ειναι παντα σχετικο.μπορει και ο τεχνικος να σου ειπε τι ισχυει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει.

κανε αυτο που γραφει εδω για να παρεις το μεγιστο στην ταχυτητα γιατι μπορει να χανεις αρκετα Mbit

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...