Προς το περιεχόμενο

Χαμηλο σημα Wifi


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παραθετω 2 εικονες. Στην μια μπορειτε να δειτε τα στατιστικα του Router μου (TP Link TD-W8970) και στο αλλο την διαταξη του σπιτιου μου με οσα θεωρω εγω σημαντικα πραγματα να σημειωσω. Το κυριοτερο που με νοιαζει ειναι συνδεση μεταξυ βασικου σταθερου υπολογιστη και ρουτερ. Μετα απο καιρο που το εχω το ρουτερ νιωθω πως ειναι αργο. Παρ΄οτι συνδεομαι με 15mbps ποτε δεν μπορω να πιασω αυτη την ταχυτητα στο PC. Και με διαφορα wifi analyzing apps για android δειχνει στο κινητο μου οταν το εχω στην θεση του γραφειου οτι το σημα ειναι οριακα στο οριο poor με good. Αρκετα μακρια απο το best που ειναι το μεγιστο. Τι μπορω να κανω για να βελτιωσω το σημα μου; Συμβουλες; Κατι να αγορασω ή να αλλαξω θεση;

post-156677-0-86723300-1483569969_thumb.jpg

post-156677-0-31918700-1483570259_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παραθετω 2 εικονες. Στην μια μπορειτε να δειτε τα στατιστικα του Router μου (TP Link TD-W8970) και στο αλλο την διαταξη του σπιτιου μου με οσα θεωρω εγω σημαντικα πραγματα να σημειωσω. Το κυριοτερο που με νοιαζει ειναι συνδεση μεταξυ βασικου σταθερου υπολογιστη και ρουτερ. Μετα απο καιρο που το εχω το ρουτερ νιωθω πως ειναι αργο. Παρ΄οτι συνδεομαι με 15mbps ποτε δεν μπορω να πιασω αυτη την ταχυτητα στο PC. Και με διαφορα wifi analyzing apps για android δειχνει στο κινητο μου οταν το εχω στην θεση του γραφειου οτι το σημα ειναι οριακα στο οριο poor με good. Αρκετα μακρια απο το best που ειναι το μεγιστο. Τι μπορω να κανω για να βελτιωσω το σημα μου; Συμβουλες; Κατι να αγορασω ή να αλλαξω θεση;

Powerline ή ριχνεις ethernet.απο εκει και περα παιζεις με καναλια στο wifi και δοκιμαζεις με μια μικρη επεκταση να βαλεις το Usb wifi σε καλυτερο σημειο οπως και το ρουτερ μακρυα απο εμποδια.

επισης τελευταιο firmware προληπτικα για το 8970.

αν το σημα σου ειναι οριακο λογικο να μην μπορεις να πιασεις ουτε τα 15 Mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Powerline ή ριχνεις ethernet.απο εκει και περα παιζεις με καναλια στο wifi και δοκιμαζεις με μια μικρη επεκταση να βαλεις το Usb wifi σε καλυτερο σημειο οπως και το ρουτερ μακρυα απο εμποδια.

επισης τελευταιο firmware προληπτικα για το 8970.

αν το σημα σου ειναι οριακο λογικο να μην μπορεις να πιασεις ουτε τα 15 Mbit.

Το powerline ειναι σταθερο σαν συνδεση; Επισης πως ακριβως δουλευει; Με μια αναζητηση ειδα μια μπριζα που εχει ειδοσο ethernet. Που το τοποθετω και πως γινεται η συνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Powerline ειναι 2 κομματια.ενα κομματι θα μπει στην πριζα διπλα στο ρουτερ και θα συνδεθει με ethernet με το ρουτερ και ενα δευτερο κομματι θα μπει διπλα εκει που θες σε μια πριζα και θα συνδεθει με το Pc.

παρατηρησεις.

α.καλο ειναι να ειναι passthrough να εχουν πριζα πανω δηλαδη ωστε να μπει το powerline στον τοιχο και το πολυπριζο πανω σε αυτο ωστε να μην υπαρχουν παρεμβολες.δεν μπαινει πανω σε Ups και διαφορα τετοια.

β.καλο θα ειναι αν εχουμε τριφασικο ρευμα αν γινεται να μπουν στην ιδια φαση .επισης δεν νομιζω οτι παιζουν ολα τα Powerline με τριφασικο ρευμα.η devolo εχει και ειναι ακριβα.

γ.αν ειναι ξεχωριστος πινακας πχ στον πανω οροφο και ξεχωριστος στον αλλο οροφο δυσκολα θα παιξει .

το ιδιο ισχυει και αν ειναι αλλο ρολοι .κατα τα αλλα ναι ειναι μια καλη λυση και ειναι αρκετα σταθερο απλα αν καποιος δεν ξερει αν εχει τριφασικο  ή αν ειναι αλλος πινακας ειναι παντα ενα ρισκο.

δ.εχουν και Wifi powerlines για να σου δινει Και ασυρματα πχ για τα κινητα περα απο το ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...