Προς το περιεχόμενο

Ποια τηλεόραση να πάρω?


makisko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω τηλεόραση για το σαλόνι.
4 μέτρα είναι η απόσταση.
Βλέπω Nova, ταινίες και που και που αθλητικά.
Κατέληξα πως θέλω μεγάλη τηλεόραση.
Λέω για 65" ίντσες (όχι πως θα με χάλαγε να ήταν και μεγαλύτερη, αλλά ξεφεύγουν πολύ οι τιμές).

Ξεκίνησα με bunget 1100 ευρώ και κοιτούσα την Samsung UE65KU6000 (1100 ευρώ) και την LG 65UH615V (1100 ευρώ), αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Διάβασα εδώ στο Forum πως δεν κάνει δουλειά το HDR στα 8 Bit.

H Samsung λέει πως είναι 8 bits.
Η LG λέει 10 Bits (8 bits + FRC).

Δεν το πολυκατάλαβα αυτό βασικά...
Λίγο περισσότερο ασχολήθηκα με τα πραγματικά Hz.

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα λοιπόν, όλες οι τηλεοράσεις είναι 60 ή 120 Hz πραγματικά, άσχετα τι γράφουν.

PQI (Picture Quality Index) γράφουν οι Samsung.

PMI (Picture Mastering Index) γράφουν οι LG .

Τηλεοράσεις 65" με 120 Hz πραγματικά  ξεκινάνε από 1900 ευρώ.

1900 ευρώ δεν μπορώ να δώσω με τίποτα.

Αν πέσω σε ίντσες και πάω σε 60" ή 55", ξεκινάνε από 1500 ευρώ (πάλι πολλά).

Αξίζει να δώσω λίγο παραπάνω από το bunget μου και να πάρω 55άρα αντί για 65άρα που είχα στο μυαλό μου???
Στα καταστήματα που κοιτάω, το μάτι μου κολλάει στα καλύτερα και η KU6000 με την UH615V μου φαίνονται "τζάμπα λεφτά"...

Δεν ξέρω τι να κάνω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παρε 65αρα και ας εχει λιγοτερa hz.hdr που εγω εχω και να μην ειχα το ιδιο ειναι ,η Samsung UE65KU6000 ειναι πολυ καλη θα την προτιμουσα απο την lg και ας εχω lg kai η τιμη της ειναι καλη και δεν θα δεις να γκρεμοτσακιζεται η τιμη της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα λεφτα σου προτίμησε τις ιντσες αφου εισαι μεταξυ entry μοντελων. Η Ku6000 ειναι μια χαρα. Για να δεις ουσιαστικη διαφορα σε εικονα πρεπει να πας 1500+ για 55αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα από κοντά την Samsung UE65KU6000 και την LG 65UH615V.
Τις βρήκα δίπλα δίπλα...
Η 
Samsung έχει πολύ πιο ζωντανά χρώματα από την LG (επιλογή "Ζωντανή εικόνα" και στις δύο).

Δοκίμασα στην Samsung με "φυσική εικόνα" και την LG όπως ήταν και τα χρώματα στην Samsung εξακολουθούσαν να είναι πιο ζωηρά.

Δεν θα ασχοληθώ με LG.
Samsung θα πάρω, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ποια...
Σίγουρα όπως είπε και ο 
heavyrain για να δω ουσιαστική διαφορά θα πρέπει να πάω σε 55άρα των 1500+...

Θα περιμένω λίγες ημέρες όπως και να έχει για να δω αν πέσουν οι τιμές λόγω εκπτώσεων. Από Δευτέρα θα ξεκινήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500€.Εσυ δεν είπες ότι είναι πολλά?

Είναι πολλά, αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι σοβαρά...

Μπορεί να την "φτάσω".

Την KDL-40W2000 που έχω τώρα, την έχω 10 χρόνια.

Το ξέρω πως και την επόμενη που θα πάρω θα την "παντρευτώ".

Δεν αλλάζω πολύ τακτικά τηλεόραση, οπότε θέλω να πάρω κάτι καλό.

Αυτό που δεν μου αρέσει στην UE60KS7000 είναι τα πόδια και ήθελα να ρωτήσω κάποιον που την έχει αν μπαίνουν και σε άλλη θέση, ώστε να είναι μικρότερη η απόσταση μεταξύ τους, γιατί αν την πάρω, θα πρέπει να κάνω πατέντα με το έπιπλο για να πατήσει...

 

post-231443-0-40378000-1483734323_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω αλλά ξέρω ότι τα πόδια δεν αλλάζουν θέση. Το κλασικό πρόβλημα με αυτές τις Samsung που θες τραπεζάκι ίσα με την τηλεόραση. Γιατί δεν την βάζεις τοίχο? Και πιο ωραία θα φαίνεται και βάζεις και οποια μπλιμπλικια στο τραπεζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλεπω το προβλημα, απλα θα παρεις ενα μικρο κομματι ξυλο ιδιο με αυτο που παταει τωρα η τηλεοραση η ενα ενιαιο να το βαλεις αριστερα να φαινεται και πιο ομορφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι θα γίνει...
ή θα πάρω μια βάση για τον τοίχο ή θα παραγγείλω σε αυτόν που πήρα το έπιπλο να μου κόψει ένα κομμάτι συμπλήρωμα...

Θα την βολέψω.  ;)

Μακάρι να πέσει λίγο ακόμη τώρα με τις εκπτώσεις...
Θα πρέπει να περιμένω 2 εβδομάδες αναγκαστικά μέχρι να την πάρω. Τόσο μου είπαν πως θέλει μέχρι να βγει η πιστωτική.

Οπότε έχω λίγο χρόνο.
Από όσο το έψαξα πάντως, δεν βρήκα κάτι καλύτερο πάντως από την UE60KS7000 σε αυτή την τιμή.
Μόνο η 
Sony KD-65XD7505 έχει τα ίδια λεφτά, αλλά δεν την ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony έχει IPS panel και άμα βλέπεις ταινιες δεν θα είναι και ότι καλύτερο σε σχέση με το VA panel της Samsung

Χωρίς να το έχω ψάξει με το IPS, πίστευα πως είναι καλύτερο γενικά...

Δεν βλέπω μόνο ταινίες, αλλά περισσότερο στις ταινίες με ενδιαφέρει η ποιότητα της εικόνας, γιατί στο περιεχόμενο του Nova ή στα αθλητικά, δεν θα δω κάτι σε 4Κ. Το πολύ πολύ σε 1080 (προς το παρόν τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι μεγαλο το μεγεθος και την αγοραζεις τωρα, δεν λεει να πας σε FULL HD.... σαφεστατα. 

 

εγω το μονο που θα σκεφτομουν για αγορα τωρα, και με την προυποθεση οπως λες, οτι θα παρεις μια τηλεοραση που θα την "παντρευτεις" και δεν θα την αλλαξεις για 10 χρονια, ειναι μονο η OLED TV.  

 

αλλα.... σε 4Κ αναλυση, παει πολυ ψηλα...!!  

 

αρα με τα τωρινα δεδομενα σου  η KS7000 πιστευω οτι θα ειναι η καλυτερη αγορα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πιστεύω και εγώ για την KS7000.
Ελπίζω μόνο να πέσει λίγο ακόμη λόγω εκπτώσεων, μέχρι να μου βγάλουν την πιστωτική.

Άσχετο... Έτσι από περιέργεια κοιτούσα τι "χάνω" από την KS8000 και πρόσεξα ότι στην KS7000 γράφει:

Motion Rate

Μη Διαθ.

Ενώ στην KS8000 γράφει:

Motion Rate 

Supreme MR 200.

Από όσο είχα ψάξει, είδα πως και οι δύο είναι 120 Hz.
Τι είναι το "Supreme MR 200" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...