Προς το περιεχόμενο

Laptop:περίπου κάθε ποτέ αλλάζετε συσκευή και τι κάνετε με το παλιό;


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το laptop μου είναι dell εξαετίας με τον πρώτο i7.
ήταν ήδη full hd.
του βαλα ssd, και 8 giga ram, πήρα και μια κάρτα usb 3, και πετάει.
δεν παίζω παιχνίδια βέβαια.

Αντικατάσταση συνήθως όταν πάθουν βλάβη , και λόγω παλαιότητας δεν αξίζει η αντκατάσταση περιφερειακών (πχ. δίσκοι-mobo).

Πέταμα συνήθως τα παλιά, αν και έχω στην αποθήκη ακόμα δίσκους kalok και mobos από αρχαία συστήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα σκυλι λαπτοπ Samsung R580 (i5 2.4ghz 1ης γενιας, gpu nvidia gt 330m 1gb, 4gb ram). Απο τον 11/2010. Το καθαρισα μολις μια φορα περυσι και δεν εχει κανει κιχ. 2 φορματ αυτα τα χρονια, το 1ο για να μπουν 64αρια windows καιως είχε 32αρια απο "μαμα" (fail) και το 2ο λογω κάποιων μπλε οθονων λογω software. Θα το αλλαξω οταν τα φτυσει τελείως καθως δεν παιζω παιχνιδια και το επομενο θα ειναι σίγουρα 17αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα toshiba satellite από το 2010 το οποίο χάλασε πριν λίγους μήνες τώρα μαζεύω λεφτά να πάρω ένα άλλο.

 

Αν δεν χαλάσει κάτι η δεν είναι πολύ αργό δεν το αλλάζω, 99% τα κρατάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω  μια ερωτηση λιγο ...χαζη .Το hardware "γερναει" ?

 

Αν παρουμε τωρα ενα υπλογιστη σταθερο ή φορητο και περασουμε συγεκριμενες και μονο εφαρμογες αν μετα απο 5 χρονια κανουμε format ή επαναφορα εργοστασιακων σε φορητο και περασουμε ακριβως τιςς ιδιες εφαρμογες θα εχει διαφορα στην αποδοση σχετικα με την αρχικη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρουμε τωρα ενα υπλογιστη σταθερο ή φορητο και περασουμε συγεκριμενες και μονο εφαρμογες αν μετα απο 5 χρονια κανουμε format ή επαναφορα εργοστασιακων σε φορητο και περασουμε ακριβως τιςς ιδιες εφαρμογες θα εχει διαφορα στην αποδοση σχετικα με την αρχικη ?

 

Τα εξαρτήματα με κινητά μέρη έχουν φθορά όπως και να έχει λόγω της τριβής.

Τα υπόλοιπα φθείρονται λόγω θερμοκρασίας που στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να θεωρηθεί αμελητέα αλλά σε βάθος χρόνου μπορεί σωρευτικά να μειώσουν την απόδοση κατά ένα μικρό ποσοστό. Ακόμα και το πέρασμα του ρεύματος μπορεί να προκαλέσει φθορά στα υλικά (πχ μια δίοδο)

Πιο πολύ όμως στο "γέρασμα" πιστεύω οτι μετράει το μυαλό που έστω και υποσυνείδητα σκέφτεται οτι το μηχάνημα είναι παλιό και θέλει αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξαρτήματα με κινητά μέρη έχουν φθορά όπως και να έχει λόγω της τριβής.

Τα υπόλοιπα φθείρονται λόγω θερμοκρασίας που στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να θεωρηθεί αμελητέα αλλά σε βάθος χρόνου μπορεί σωρευτικά να μειώσουν την απόδοση κατά ένα μικρό ποσοστό. Ακόμα και το πέρασμα του ρεύματος μπορεί να προκαλέσει φθορά στα υλικά (πχ μια δίοδο)

Πιο πολύ όμως στο "γέρασμα" πιστεύω οτι μετράει το μυαλό που έστω και υποσυνείδητα σκέφτεται οτι το μηχάνημα είναι παλιό και θέλει αλλαγή.

 

 

Κι  εγω ετσι νομιζω !!!Εχω καπου κοντα στα 8-10 χρονια ενα τοτε γερο μηχανημα που το κουτι μονο εκανε 800+ ευρω και δεν εχω κανενα προβλημα . Εχω αλλαξει χωρις ιδιατερο λογο μια καρτα γραφικων (εχει ενσωματωμενη και εβαλα αυτονομη) ενα σκληρο HDD λογω   προβληματος και ενα SSD που εβαλα προσθετο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τρία χρόνια, (συνήθως) μόνο μακμπουκ προ 15αρι, το παλιό το πουλάω. Βέβαια το πρωιν το άλλαξα κυρίως λόγω 8gb ραμ και 256 ssd, όποτε το νέο μπορεί να το κρατήσω παραπάνω. Δεν βρίσκω κανένα λόγω αγοράς σταθερού υπολογιστή και δεν νομίζω να ξαναγοράσω ποτέ.

 

Γενικά μιλώντας, τα λαπτοπ διατηρούνται όσον αφορά στο πέρασμα του χρόνου πολύ καλύτερα από τα κινητά, που αν έχεις ακόμη και 3 χρόνων παλιό και πάρεις καινούργιο, θα δεις τεράστιες διάφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...